Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyświetlacz matrycowy 8x32 - gotowy moduł

Crayou 01 Mar 2017 17:02 1347 14
  • #1 01 Mar 2017 17:02
    Crayou
    Poziom 11  

Witajcie.
    Czy ktoś miał do czynienia z wyświetlaczem jak na zdjęciach?
    Wyświetlacz matrycowy 8x32 - gotowy moduł Wyświetlacz matrycowy 8x32 - gotowy moduł
    To są gotowe moduły oparte na MAX7219. Wczoraj przerobiłem kilkanaście tutoriali, kilka bibliotek i nadal nie mogę zmusić wyświetlacza do poprawnej pracy. Jak już zechce mu się coś wyświetlać, to segmenty 8x8 są jakby nie w tej kolejności... Efekt jak na filmie:
    https://www.youtube.com/watch?v=jZ6MAodFKzk
    Poleceniem matrix.setRotation też niewiele umiem poprawić...
    Tak wygląda przykładowy kod (efekt na filmie):

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Może ktoś poratuje. Ewentualnie podpowiedzcie jak najprościej zacząć zabawę, jakich bibliotek użyć.
    Wyświetlacz chciałbym zaprzęgnąć to tego projektu: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3174854.html

• #2 02 Mar 2017 13:21
    atom1477
    Poziom 43  

Może po prostu segmenty nie są podłączone po kolei dla uproszczenia płytki PCB.

• #3 02 Mar 2017 13:45
    tos18
    Poziom 35  

Wygląda jakby były zamienione wiersze z kolumnami. Napisałeś "arduino" na wyświetlaczu jest "duino"

• #4 02 Mar 2017 20:07
    Crayou
    Poziom 11  

Leci normalnie "Arduino". Na zdjęciu "A" już przeleciało, dlatego nie widać. Na filmie jest ok.

• #5 02 Mar 2017 20:50
    niveasoft
    Poziom 34  

Jeśli zagłębisz się w temat sterowania tymi matrycami poprzez Max7219 to zauważysz że chyba ktoś projektujący ten zestaw nie brał pod uwagę "ergonomii" kodu i łatwości sterowania jeśli było by to podłączone inaczej.
    Jak nie ogarniesz obracania tego programowo to spróbuj rozłączyć te pojedyncze płytki z maxami i matrycami i je obróć.
    Chętnie zobaczę jak ktoś rozwiązał(sprytnie) coś ciekawego na tym chińskim typie podłączenia.

Dla kogoś oprogramowałem coś takiego - w użyciu prostsze od Arduino.
    Piszesz "Call Make_array(from_fog , Center , Scroll)" i to wszystko co Cię interesuje.
    Reszta zrobi się sama czyli ostatni napis wyłoni się z pikseli :D

Link

• #6 03 Mar 2017 06:34
    Crayou
    Poziom 11  

niveasoft - no bardzo fajny projekt :spoko:
    Mój moduł będzie ciężko podzielić, bo płytka stanowi jedną całość. Zabawa flexem czy innym szybkoobrotowym narzędziem.
    Ogólnie to spodziewałem się nieco prostszej obsługi tych wyświetlaczy... Myślałem, że podobnie jak przy LCD komendą typu lcd.print wyświetlę znaki/litery a tu niestety większe kombinacje, które na dzień dzisiejszy mnie przerastają - chyba za szybko się porwałem na obsługę matryc 8x8 :|

• #7 03 Mar 2017 11:52
    niveasoft
    Poziom 34  

Takie biblioteki są własnie po to żeby to było proste.
    Podajesz tekst i ma sie wyświetlić.
    Ten mój wyświetlacz złożyłem z kostek które można kupić pojedynczo.
    Chyba nie wykonujesz w domu żadnych płytek bo bys wiedział że to się da przeciąć nożem do tapet. Nacinasz kilkakrotnie i przełamujesz.
    Równie dobrze możesz sobie napisać jedną funkcję która będzie obracała te dane przed wysyłką. Matryca jest 8x8 czyli podając funkcji osiem bajtów ona odda Ci osiem. Dwie pętle w funkcji i jesteś w domu.
    ...albo wpisz w google coś na wzór "rotate matrix char" :D
    Takie zadania to zawsze sposób na nauczenie się czegoś nowego.

• #10 04 Mar 2017 20:28
    Crayou
    Poziom 11  

Łukasz88 - nie umiem zainstalować tych bibliotek w IDE :(
    Tymczasem z "mojej" wykrzesałem to:
    Wyświetlacz matrycowy 8x32 - gotowy moduł
    Na razie bez animacji - tylko statyczny napis.

EDIT: Mały update:
    https://www.youtube.com/watch?v=bydkpx8NVs8

matrix.setRotation - kluczem do sukcesu w tej bibliotece.

Teraz tylko muszę wykombinować jak wyświetlać zawartość "String", bez animacji i będę w domu. Dziś muszę się napić... :spoko:

• #11 14 Mar 2017 18:43
    Crayou
    Poziom 11  

Witam ponowne. Biblioteka jednak będzie taka: https://github.com/MajicDesigns/MD_Parola
    Robi robotę. Jednak mam pewien problem. Przykładowy, prosty kod:

I napis "Temperatura" leci z prawej do lewej. Chciałbym zamiast tekstu wyświetlać jakąś wartość (dla przykładu najprościej z analogRead). Nie bardzo wiem, co wpisać zamiast tekstu w cudzysłowie... Nic co znam, nie kompiluje się.
    Np.: a=analogRead(A0) i jak tu wyświetlić wartość a. Zamieniałem już int na string i nadal nie wiem jak ten string wpisać poprawnie do wiersza P.displayText :(

• #12 14 Mar 2017 19:43
    Samuraj
    Poziom 34  

Zamień zmienną a na stringa i podaj go jako parametr do funkcji.

• #13 14 Mar 2017 21:10
    Crayou
    Poziom 11  

Już tego próbowałem. W prostszej postaci - loop:

Daje w kompilacji: no matching function for call to 'MD_Parola::displayText(String&, textPosition_t, int, int, textEffect_t, textEffect_t)

A tu chyba podpowiedź (?): note: void MD_Parola::displayText(char*, textPosition_t, uint16_t, uint16_t, textEffect_t, textEffect_t)

• #14 19 Mar 2017 13:29
    Crayou
    Poziom 11  

O to rozwiązanie, zaczerpnięte z anglojęzycznego forum:
    Fragment kodu -

• #15 15 Kwi 2017 23:14
    domin122
    Poziom 16  

Jak dobrze pamiętam to prawidłowo działała ta biblioteka z tej strony: http://tronixstuff.com/2013/10/11/tutorial-arduino-max7219-led-display-driver-ic/
    Ale używałem jeszcze biblioteki maxmatrix. Wyświetlacz i tak musiałem pociąć na kawałki, bo przyszedł do mnie z powyrywanymi pinami precyzyjnymi przy samym pcb i pogiętymi pinami od matryc, no i po naprawie całości jeden wiersz nie świecił, w matrycy oberwała się noga i na złość była to 3 matryca, więc żeby ukryć tą usterkę to ustawiłem sobie matrycę tak że nie świecący wiersz był na samym końcu.

Szybka odpowiedź lub zadaj pytanie
Dziękuję Ci. Ta wiadomość oczekuje na moderatora.
 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME