Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki

Pseudo solarna lampka led - termometr RGB

0x5261647A6975 05 Mar 2017 09:45
 • Pseudo solarna lampka led - termometr RGB

  Witam, to mój pierwszy post na tym forum. Proszę o wybaczenie, jeżeli coś zrobiłem źle przy tworzeniu wątku w dziale DIY.

  Poniżej przedstawiam taki mały mini gadżet jaki zrobiłem jakiś czas temu. Jest to pseudo solarna lampka ogrodowa, pseudo, bo tak naprawdę jest zasilana przewodowo, ale włącza się tak jak solarne po zapadnięciu ciemności. Niestety nie mogłem wykorzystać akumulatorka, bo lampka jest zamontowana w mało nasłonecznionym miejscu. Do tego dioda RGB + AVR pobiera więcej prądu niż biała dioda jaka była w oryginale. Zresztą świeciła ona tylko godzinę po zmroku, a zależało mi by świeciła całą noc. Lampka jest jednocześnie termometrem RGB, czyli kolor światła jest uzależniony od temperatury. Kolory zmieniają się płynnie (PWM). Wykorzystałem całą obudowę, ze środka wyrzuciłem oryginalną diodę wraz z pozostałą elektroniką i akumulatorkiem. Projekt płytki dostosowałem do tej obudowy.

  Poniżej schemat i projekt płytki.

  Pseudo solarna lampka led - termometr RGB Pseudo solarna lampka led - termometr RGB

  I krótki filmik przedstawiający działanie.


  Link


  Z tą fotodiodą trochę przekombinowałem, bo później wpadłem na pomysł, że wystarczyło mierzyć napięcie z fotoogniwa, które przecież zostało w pokrywie lampki.

  W załączniku programmain.c Download (4.1 kB)

 • #2 05 Mar 2017 11:49
  szymon122
  Poziom 34  

  Czym to zasilasz? Zamiast DS18B20 można było wymienić procesor na AtTiny85 zamiast 45 i użyć termometru wbudowanego w rdzeń. Tutaj dokładność wskazać i tak jest znikoma, nie zobaczysz czy jest stopień więcej czy mniej.

 • #3 05 Mar 2017 12:59
  0x5261647A6975
  Poziom 2  

  Zasilanie podkradam z innego czujnika DS18B20, który jest zamontowany w karmniku ze względu na optymalne warunki pomiaru (brak źródeł ciepła + cień), czujnik jest wykorzystany w dobowym rejestratorze temperatury.

  Dzięki za podpowiedź odnośnie czujnika w rdzeniu. Jestem początkujący i nawet nie wiedziałem że takie są. Ale może kiedyś się przyda, o ile będę umiał wykorzystać.

  Dokładność masz rację jest znikoma, ale i tak widać, że czujnik jest lekko podgrzewany przez elektronikę.