Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czytnik tagów RFID z wbudowanym interfejsem Wi-Fi

ghost666 05 Mar 2017 14:50 9990 6
  • Czytnik tagów RFID z wbudowanym interfejsem Wi-Fi
    Głównym pomysłem tego projektu było stworzenie systemu zdolnego odczytywać tagi RFID pracujące orzy 13,56 MHz, znajdujące się w różnych obiektach, kartach, opaskach na rękę, naklejkach etc poprzez "magiczna skrzynkę", która z kolei wpisywałaby UID każdego zeskanowanego taga RFID w lokalnej bazy danych poprzez sieć bezprzewodową.

Poniższa instrukcja opisuje jak to zrobić z wykorzystaniem komercyjnie dostępnego modułu - czytnika kart RFID i mikrokontrolera ESP8266, który odpowiedzialny będzie za obsługę czytnika oraz połączenie po sieci WiFi.

Krok 1: Wymagania

Na komputerze zainstalować musimy środowisko Arduino w wersji 1.6.4 lub 1.6.5. Następnie dodajemy w: "Arduino -> Preferences -> "Additional Boards Manager URLs:" nastęoujący link: http://arduino.esp8266.com/package_esp8266com_index.json,, a w "Arduino -> Tools -> Board -> Boards Manager ->" wpisujemy jako rodzaj płytki, ESP8266 i instalujemy ją w systemie. Teraz pozostaje nam pobrać bibliotekę do modułu MFRC522 i skopiować ją do folderu, gdzie znajdują się biblioteki Arduino. Omawiana biblioteka jest do pobrania tutaj .

Krok 2: Podłączenie modułu RC522 do systemu

MFRC522 podłączamy do modułu ESP-12 (z mikrokontrolerem ESP8266) w następujący sposób:

Code:
    RST     = GPIO15

SDA(SS) = GPIO2
    MOSI    = GPIO13
    MISO    = GPIO12
    SCK     = GPIO14
    GND     = GND
    3.3V    = 3.3V

Krok 3: Oprogramowanie

Definicje podłączenia modułu czytnika RFID:

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Inicjalizacja modułu czytnika RFID:

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Krok 4: Podsumowanie

Zaprezentowany wyżej czytnik to tylko podstawowa wersja urządzenia. Można ją rozbudować o dodatkowe funkcje programowe czy dalszy sprzęt, co może stać się podstawą wielu ciekawych projektów.

W kolejnym projekcie autor chce wykorzystać oprócz podłączanego po SPI czytnika RFID niewielki wyświetlacz OLED na I²C i przycisk. Każdy z czytników ma posiadać możliwość samodzielnej konfiguracji poprzez dedykowaną kartę RFID. Ponadto, czytniki mają zostać wyposażone w interfejs webowy do ich konfiguracji.

Druga wersja projektu z pewnością pojawi się u nas na forum, gdy tylko jej autor ją skończy, opisze i umieści w sieci.

Źródło: http://www.instructables.com/id/WiFi-RFID-Reader/?ALLSTEPS

Fajne!
  • #2 06 Mar 2017 21:07
    xxanquxx
    Poziom 13  

Witam mam pytanie czy da sie jakoś zwiększyć zasięg takiego czytnika ??

• #3 07 Mar 2017 08:29
    eDZio
    Poziom 15  

xxanquxx napisał:

Użyć moduł ESP-07 z dołączoną anteną z dużym zyskiem.

• #4 07 Mar 2017 17:58
    marianm68
    Poziom 15  

xxanquxx napisał:

Jeśli kolega pyta o zasięg modułu RC522 (z jakiej odległości odczyta tagi RFID) to obawiam się że niestety nie. Taki urok tej częstotliwości łamane na cena czytnika.

• #7 05 Cze 2017 13:10
    hendrix_radek
    Poziom 12  

Witam, próbuję odpalić ten przykład na esp8266MOD, podpinam rc522 pod hardwareowe porty spi, ss pod GPIO2 restet pod gpio15 i jedyne co działa do podpięcie się do mojego wifi... Ktoś miał już styczność i problemy z tym?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME