Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Internetowy sterownik nagrzewnicy.

kolgreen 14 Mar 2017 12:20 5592 7
  • Internetowy sterownik nagrzewnicy.

Impulsem do stworzenia sterownika nagrzewnicy była zbliżająca się zima i chęć zabezpieczenia znajdującej się pod ziemią hydroforni. Pomieszczenie hydroforni zbudowane jest z kręgów betonowych, gdzie zainstalowany jest zbiornik wody i elektronika oraz osprzęt sterujący pompą głębinową.
    Była to pierwsza zima kiedy instalacja była "zalana wodą", chciałem monitorować temperaturę w pomieszczeniu oraz w razie spadku temperatury włączać nagrzewnicę.
    Dodatkowymi funkcjami które zaimplementowałem "przy okazji", to detektor zalania (w razie pęknięcia rury) oraz włączenie dodatkowego odbiornika prądu (w moim przypadku oświetlenie ogrodu).

Sterownik podłączony jest do komputerowej sieci lokalnej i jest możliwość monitorowania jego działania z dowolnego miejsca gdzie jest dostęp do internetu.
    W moim przypadku realizowane jest to za pośrednictwem VPN.

Moc nagrzewnicy wynosi 400W, jest to nagrzewnica używana w szafach serwerowych itp.
    Czujnik zalania to dwie elektrody.

Urządzenie działa pod kontrolą PIC18F2550 do którego podłączona jest "karta sieciowa" oparta na układzie ENC28J60.

Orientacyjny koszt wykonania sterownika to ~70zł plus odpowiednia obudowa.

Aktualną wersję oprogramowania wraz z projektem PCB i spisem podzespołów zamieściłem na stronie Internetowy sterownik nagrzewnicy .

Wizualizacja PCB sterownika

Internetowy sterownik nagrzewnicy. Internetowy sterownik nagrzewnicy. Internetowy sterownik nagrzewnicy.
    Wybudowane urządzenie wraz z podłączoną nagrzewnicą.

Interface sterujący pracą urządzenia.

Fajne!
  • #2 15 Mar 2017 18:57
    mati_323
    Poziom 10  

Siemka
    Bardzo fajnie wykonana strona www,, Twojego autorstwa ?
    Mam pytanko do Ciebie odnośnie konfiguracji VPN mógłbyś podać na priv jakiegoś linka ?

• #3 15 Mar 2017 20:27
    kolgreen
    Poziom 14  

mati_323 napisał:
    Siemka
    Bardzo fajnie wykonana strona www,, Twojego autorstwa ?

Bardzo dziękuję za miłe słowa, tak strona jest mojego autorstwa. :D

mati_323 napisał:
    Mam pytanko do Ciebie odnośnie konfiguracji VPN mógłbyś podać na priv jakiegoś linka ?

Trudno podać jeden link...
    Przetestowałem wiele rozwiązań, również OpenVPN.

Może powiem jak ja to rozwiązałem.
    W chwili obecnej działam w oparciu o Hamachi . Wszystkie komputery jakie posiadam działają na systemie operacyjnym Linux, dystrybucja to Debian.

W budynku mam cały czas działający mini komputer Raspberry Pi.
    Jest na nim zainstalowane Hamachi i serwer proxy (Squid).
    Na laptopie który podróżuje ze mną po świecie również mam zainstalowane Hamachi.
    Co to daje?
    Otóż, po zainstalowaniu Hamachi w systemie operacyjnym pojawia się dodatkowa wirtualna karta sieciowa którą możemy połączyć z wirtualną siecią, tak że komputery za wieloma wzgórzami i routerami widoczne są tak jakby były w naszej sieci lokalnej.
    Typowy VPN ;-)
    W przeglądarce internetowej jest możliwość wpisania serwera proxy...
    W chwili gdy wpiszę tam adres IP Raspberry Pi (z sieci Hamachi) to będąc w dowolnym miejscu na świecie moje pakiety danych z przeglądarki "lecą" przez Raspberry Pi.
    Daje mi to możliwość wejścia na dowolny adres IP w moim domu wpisując go w przeglądarce
    internetowej w dowolnym miejscu na świecie.
    Efektem ubocznym jest to, że przeglądając internet strony internetowe widzą mnie tak jakbym logował się z domu.
    Oczywiście takie ręczne zmiany serwera proxy są nieco denerwujące, dlatego stworzyłem w Firefox profile.
    Pod tym linkiem można o tym poczytać:
    https://support.mozilla.org/t5/Instalacja-i-aktualizacja/Zarz%C4%85dzanie-profilami/ta-p/12521#w_uruchomienie-menedakera-profili

Przyznam, że strona internetowa Hamachi jest na chwilę obecną totalnie dla mnie nieczytelna, jednak w konsoli Linux konfiguracja i instalacja jest banalna.
    Opisałem to na stronie innego projektu w punkcie 2.2 Dostęp do stacji z sieci internet - VPN Logmein Hamachi .
    Jest tam dokładny opis instalacji, wiec nie będę tu kopiował.

Oczywiście można też używać DynDNS, NoIp lub podobnych (co nam router umożliwia), jednak jest to mało atrakcyjne z mojego punktu widzenia.

• #4 21 Mar 2017 12:05
    maczar
    Poziom 13  

Czy nagrzewnica przydała się w zimie?

Również mam obudowę studni głębinowej z kręgów i wydaje mi się (co niejako potwierdziła ta zima), że temperatura nigdy nie spadnie w niej poniżej 0'C - o ile poziom posadzki obudowy jest poniżej pkt. przemarzania tj 0,8-1,2m.

Poza tym wydaje mi się (być może jestem w błędzie), że 400w to trochę mało na takie "pomieszczenie".

Jedyny powód dla którego może być konieczne grzanie lub chyba lepiej wentylacja nawiewna - jest montaż falownika wewnątrz obudowy. Jakby nie patrzeć jest w niej spora wilgoć.

• #5 21 Mar 2017 15:15
    kolgreen
    Poziom 14  

maczar napisał:
    Czy nagrzewnica przydała się w zimie?

Również mam obudowę studni głębinowej z kręgów i wydaje mi się (co niejako potwierdziła ta zima), że temperatura nigdy nie spadnie w niej poniżej 0'C - o ile poziom posadzki obudowy jest poniżej pkt. przemarzania tj 0,8-1,2m.

Prawdę mówiąc największe mrozy studnia przetrwała bez nagrzewnicy ale z ciągle przepływającą wodą. Woda ma temperaturę 6 stopni, więc na pewno jest to jakiś plus ;-)
    Czy sama woda i poziom posadzki 2 metry pod powierzchnią gruntu wystarczą?
    Tego nie jestem pewien. Lepiej to monitorować i pozytywnie się zaskoczyć, że temperatury są na plusie, niż potem mieć problem. Ja na razie nie wiem czego się spodziewać,
    więc wolę mieć możliwość dogrzania.

maczar napisał:

Poza tym wydaje mi się (być może jestem w błędzie), że 400w to trochę mało na takie "pomieszczenie".

Nie jest źle. Nie chodzi przecież o utrzymanie temperatury pokojowej.

maczar napisał:

Jedyny powód dla którego może być konieczne grzanie lub chyba lepiej wentylacja nawiewna - jest montaż falownika wewnątrz obudowy. Jakby nie patrzeć jest w niej spora wilgoć.

A posiadam, posiadam :D
    I tak jest wilgoć.

• #6 21 Mar 2017 23:39
    janek1815
    Poziom 38  

Ja mam studnię z trzech kręgów po 60cm czyli 1,8m. Połączenie pomiędzy 1 a drugim kręgiem jest widoczne nie zasypane ziemią i całość przykryta tylko płytą OSB. Podczas tegorocznych mrozów po -27 stopni u mnie nic nie zamarzło choć miałem obawy że tak się stanie. Dopiero wiosna będę dodatkowo zaśpiewał kręgi i kładł dekiel betonowy na górę.

• #7 24 Mar 2017 04:38
    Uszol 1990
    Poziom 29  

kolgreen napisał:
    Trudno podać jeden link...
    Przetestowałem wiele rozwiązań, również OpenVPN.

Może powiem jak ja to rozwiązałem.
    W chwili obecnej działam w oparciu o Hamachi . Wszystkie komputery jakie posiadam działają na systemie operacyjnym Linux, dystrybucja to Debian.

Hej, a próbowałeś z teamviewer? działa też na linuxie :)

• #8 24 Mar 2017 12:01
    kolgreen
    Poziom 14  

[quote="Uszol 1990"]

kolgreen napisał:

Hej, a próbowałeś z teamviewer? działa też na linuxie :)

Używam czasem pulpitu zdalnego, teamviewer nie używałem.
    Z tego co pobieżnie wiem jest to również "pulpit zdalny". Z tym, że to trochę inna idea...
    Przez VPN czujemy się jak w danej sieci, na pulpicie zdalnym - wiadomo.

Dodano po 42 [minuty]:

janek1815 napisał:
    Dopiero wiosna będę dodatkowo zaśpiewał kręgi i kładł dekiel betonowy na górę.

Ja z pokrywą miałem spore problemy. Żałuję, że nie mam otworu prostokątnego, łatwo by było zrobić pokrywę do włazu. Na chwilę obecną chyba rozwiązałem problem ale w trakcie ulew było średnio.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME