Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki

Nietypowy powód awarii - antena wypełniona żołędziami.

And! 16 Mar 2017 20:56
  • #1 16 Mar 2017 20:56
    And!
    Admin grupy Projektowanie

Znany film o antenie mikrofalowej wypełnionej żołędziami to pewnie ekstremalny przykład nietypowej awarii.
    Osobiście pamiętam podobną sytuację gdy pająki (lub jakieś owady) zablokowały otwór odwadniający w antenie mikrofalowej co z jakiegoś powodu (być może wzrost wilgotności lub zwarcia pajęczyną wewnątrz konwertera) spowodowało okresowe wahania siły sygnału w zależności od temperatury zewnętrznej.

Jestem ciekawy czy trafiliście kiedyś na zaskakujące przyczyny awarii?

Link

źródło:
    https://www.youtube.com/watch?v=cZkAP-CQlhA

• #2 17 Mar 2017 01:46
    PoznanskaPyra
    Poziom 15  

Tak mi się skojarzyło. :)

• #3 17 Mar 2017 06:44
    kowal011
    Poziom 13  

Gniazdo os w hermetycznej puszce z routerem na stacji bazowej wifi.

• #4 17 Mar 2017 07:11
    Jacekser
    Poziom 15  

kowal011 napisał:
    Gniazdo os w hermetycznej puszce z routerem na stacji bazowej wifi.

Na obszarach leśnych częste zatykanie otworów mikrofonowych terminali bramofonów (mały otworek)woskowiną czy jakąś wydzieliną.Czasem pod obudową jest jakieś gniazdo owadów.
    Słyszałem że ptaki potrafią zatkać nieosłonięty otwór falowodu anteny satelitarnej.
    Kiedyś naprawiałem dwustronny druk w którym jakieś drobne owady(chyba nie pluskwy -tfuj!) nasr...ły i upaliło niektóre przepusty.
    Zdarzyło mi się przyjąć do naprawy TV z gniazdem karaluchów i...pająków(obrzydlistwo!).Symbioza konsumencka .

• #5 17 Mar 2017 07:24
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 40  

Termity, a raczej ich wydzielina przypominająca jako żywo cement. Zatykają otwory na np. wkręty w obudowach. Niemal wiertarką trzeba usuwać. Gekony włażące do telewizorów (i nie tylko) przez szczeliny wentylacyjne i robiące zwarcia. Oposy znoszące stada orzechów na silnik samochodu. Obsrywajace wszystko ptaki w dzień, nietoperze w nocy. Dzikie pszczoły brazylijskie, niesamowicie agresywne i jadowite, których ulubionym ulem są oprawy świetlne, Etc. Przyjemności egzotyki. :D

• #6 17 Mar 2017 10:21
    pawel01
    Poziom 24  

Gniazdo os w antenie Mikrotik Omnitik. Wlazły przez otwór na kable , zrobiły gniazdo i zalepiły wszystkie kable w środku. A latem podczas zmiany anten u klientów z A na AC, niektórzy mieli anteny Wisp Station UBNT i na dole tej anteny są otwory na kabel. Zawsze tam pełno os w środku było.

• #7 17 Mar 2017 20:05
    bialy20
    Poziom 19  

Typowe, myszy w komputerach i drukarkach... Nic się nie dzieje, dopóki myszka nie nasz...czy na płytę.

• #8 17 Mar 2017 20:45
    Jacekser
    Poziom 15  

Do tych zachowań owadów czy gadów (nie mniej dla nich naturalnych) ja bym dodał jeszcze jedne stworzenie - człowieka.
    Już teraz coraz trudniej, ale gdy TV był skrzynką z kineskopem i bebechami to kilka razy trafił mi się klient (z reguły kobieta) która traktowała skrzynkę jako jeszcze jedno miejsce do wystawki kwiatków, ozdób, ramek i takich tam. Oczywiście jeśli były to kwiatki to obfite podlewanie kończyło się zalaniem elektroniki. Miałem taką klientkę co kilka razy wlała płyn szczelinami tak że wpłynął w oprawkę mocowania anody WN 25KV! Tak "kochała myć" ekran kineskopu dając zarobek na wymianie powielacza WN (Helios). Raz klient wlał parafinę z kandelabra. O zrzucanych i "samospadających" TV i innych sprzętach (zwłaszcza po hucznych bibach) nie wspominając.

• #10 17 Mar 2017 21:06
    Jacekser
    Poziom 15  

Myszki bardzo lubią miękką miedź kabelków. I sikają na to, po czym biegają. Regeneracja (połączeń) takich płytek nie należy do przyjemnych.

• #11 17 Mar 2017 21:39
    urkotrebor
    Poziom 14  

To ja może coś z innej beczki.
    Na lawecie przyjeżdża Corsa, człowiek pojechał do sklepu i już nie odjechał.
    Skrzynia biegów zablokowana na amen.
    Jak się okazało jakieś zwierzątko kawałkiem grubej skóry ze słoniny zablokowało mechanizm zmiany biegów, najlepsze jest to że ta skóra miała idealne wymiary.

• #13 18 Mar 2017 02:13
    Jamie
    Poziom 19  

Nieprawidłowe działanie pralki automatycznej - diagnoza: smażona mysz pod programatorem...
    Zanikający odbiór w odbiorniku radiowym - przyczyna: pająk mieszkający w cewce powietrznej, kiedy pająk spacerował poza cewką odbiór był, gdy wracał do lokalu odbiór zanikał...
    I całkiem sporo innych ewenementów, ale opisywać mi się nie chce ;)...

• #14 18 Mar 2017 07:13
    BANANvanDYK
    Poziom 35  

Zdechłe myszy ostatnio potrafię lokalizować w kilka sekund. Zawsze kończą żywot na rozdzielnicach, lubią także biegać po zamkniętych korytkach kablowych.
    Kiedyś wychodzę z pracy na nadgodzinach, odpalam motor i słyszę że tłumik jest zapchany. Chwila męczenia na przygazówce i tłumik się odetkał. Z otworu wylotowego wydobyła się leniwie chyba jakaś królowa.
    Kiedyś osy były przyczyną katastrofy lotniczej: https://pl.wikipedia.org/wiki/Katastrofa_lotu_Birgenair_301

• #15 18 Mar 2017 09:56
    a_noob
    Poziom 21  

Usterka polegała na bardzo utrudnionej zmianie treści w wyświetlaczu LED. Komunikacja wyświetlacza z komputerem odbywała się przez RS485 na kilkudziesięciu metrach skrętki. Miałem wybebeszone wszystko co się dało, najdziwniejsze było to że raz na 20 coś poszło... Przewód pociągnięty nad sufitem był cały, układy sprawne, a na oscyloskopie syf kompletny. Jak skończyły mi się pomysły otworzyłem korytko z kablami zaraz za komputerem, jakieś 50 cm wewnątrz korytka mój kabelek był na długości ok 20 cm ogolony z izolacji, ekranu i izolacji obu żył skrętki... miedź prawie nie tknięta, tylko delikatnie porysowana, reszta z kilkunastu przewodów w korytku - nie tknięta. Żyły ledwie się dotykały, więc grzebiąc przy konwerterze USB/RS485 czasami się rozwarły i dane przeszły. Wszystko odbywało się w sklepie spożywczym, kierownik spotkał mnie przy kasach ze sporymi kolejkami i pyta co było zepsute, nie chciał iść na zaplecze, bo mu się śpieszyło, nie pojmował gdy próbowałem mu wytłumaczyć tak żeby klienci wokół nie zrozumieli o co chodzi, gdy on już zaczął tracić cierpliwość, wreszcie powiedziałem prosto z mostu, że mysz wlazła w korytko za komputerem przy pierwszej kasie i... zanim skończyłem kilku klientów powoli się odwróciło w naszą stronę, a kierownik w kolorze buraka mnie złapał i prawie zaniósł na zaplecze żeby skończyć rozmowę ;)

• #17 18 Mar 2017 11:49
    jarekstryszawa
    Poziom 17  

Gniazdo mysz w sterowniku sporego kotła olejowego Buderus. Elektronika ledwo odratowana, koszt wymiany na nowy przyprawia o ból głowy...

• #18 18 Mar 2017 18:18
    Macosmail
    Poziom 32  

Krzysztof Kamienski napisał:
    CD. Parę dni temu Córce w Polsce kot nasilał do telewizora. Nowy duży Panasonic. :D

Częsty przypadek w serwisie RTV.
    Zdarzają się TV pełne ..karaluchów. Kiedyś pracowałem w telekomunikacji trafiła się ciekawa "awaria" na stacji bazowej GSM. Stacja była na wieży ciśnień i została całkowicie zalana na wskutek pęknięcia rury. Następny ciekawy typ awarii na stacjach bazowych to kradzież kabli. Na jednej zdarzył się to kilka razu po rząd. Co ciekawe kradli bezwartościowe światłowody z wieży na wysokość co najmniej 20m.

• #20 18 Mar 2017 18:38
    Macosmail
    Poziom 32  

Już poprawiłem :D Coś mnie zamroczyło :D

• #22 18 Mar 2017 21:33
    UL7855
    Poziom 21  

Spotkałem się z owadami w czujkach PIR które działały jak chciały.

• #23 21 Mar 2017 13:14
    tplewa
    Poziom 35  

Macosmail napisał:

Zdarzają się TV pełne ..karaluchów.

Oj nawet mi nie przypominaj. Dawno temu prowadzac serwis RTV dostalem taki sprzet z zywym inwetnarzem... wylecial za drzwi zaraz po otwarciu co by sie robactwo w serwisie nie rozplenilo...

Juz bym wolal chyba sprzet z zoledziami ;) czy nawet pajakami...

• #24 21 Mar 2017 13:36
    sanfran
    Poziom 30  

Kiedy statek stał w porcie mewa wypatrzyła otwarty właz kopuły anteny satelitarnej i się zadomowiła w środku. Kiedy statek ruszył na morze i zrobił zwrot antena podążając za satelitą przygniotła ptaka, się zablokowała i łączność diabli wzięli. Zanim technik się pojawił ptak zdążył zacząć śmierdzieć. Oczywiście przez ten czas właściciel statku wieszał na nas psy, pomimo, ze kontrola kopuły należała do jego obowiązków.

• #25 21 Mar 2017 14:06
    Hypno
    Poziom 8  

Uszkodzenie pełzające....
    Ładnych parę lat temu, kiedy jeszcze telefonia kabelkami stała, w jednym regionie wysiadały w sposób absolutnie przypadkowy telefony. Raz nie działał jeden po 20 min inny po paru min kolejny potem ten pierwszy i tak w kółko. Niezbędna była wizyta w terenie, po otworzeniu puszki z łączówką okazało się że pełzający radośnie po stykach spory ślimak powodował "pełzające" problemy telefonów. I do tej pory nie wiem jak on przeżył kontakt z 50V DC...

• #26 21 Mar 2017 14:40
    sanfran
    Poziom 30  

Jakie tam jest maksymalne natężenie podczas normalnej pracy oraz podczas podawania prądu dzwonienia?

• #27 21 Mar 2017 14:47
    Hypno
    Poziom 8  

Nie pamiętam już a szukać mi się po schematach "strołdżera" nie chce.

• #28 21 Mar 2017 16:16
    Jacekser
    Poziom 15  

http://voip.pop.pl/WTO_dostep_PSTN.pdf

"...5.2 Napięcia występujące na styku z siecią TP w punkcie NTP
    5.2.1 Wartości napięć stałych
    Łącze abonenckie jest zasilane z sieci (z centrali telefonicznej) napięciem stałym
    48 V z tolerancją –5 V +6 V przez rezystancję 2 x 400 Ω. W niektórych centralach
    starego typu napięcie zasilające wynosi 60 V ±6 V przez rezystancję 2 x 500 Ω
    zgodnie z rozdz.1.5.1. [1].
    W związku z tym w punkcie NTP w stanie otwartej pętli abonenckiej mogą
    występować napięcia stałe w zakresie od 43 V do 66 V.
    Polaryzacja napięć zasilania podawanych przez centralę w punkcie NTP może być
    dowolna i nie powinna mieć wpływu na działanie dołączonych urządzeń abonenckich
    zgodnie z rozdz. 2.1.[1].
    5.2.2 Wartości napięć zmiennych
    Napięcia zmienne występujące w punkcie NTP określone są parametrami sygnałów
    sygnalizacyjnych i tonowych występujących w analogowym łączu abonenckim.
    Maksymalne napięcie zmienne w punkcie NTP występuje przy otwartej pętli
    abonenckiej podczas wysyłania sygnału wywołania (dzwonienia) z centrali i wynosi
    90 V.
    Maksymalne wartości napięć AC sygnałów wysyłanych przez urządzenie końcowe
    9
    w stanie zamkniętej pętli oraz metodyki i układy pomiarowe zawarte są w
    rozdz. 4.4 [1]. Zgodnie z tym (rozdz. 4.4.1.) urządzenie końcowe nie powinno wysyłać
    w linię sygnałów, których wartość szczytowa jest większa od 1,5 V. Natomiast
    maksymalny poziom mocy średniej sygnału nadawanego w linię przez urządzenie
    końcowe, mierzone w czasie 10 sekund nie powinien przekraczać wartości –10 dBm
    (wg rozdz. 4.4.2.).
    Maksymalne poziomy sygnałów pozapasmowych wysyłanych z urządzenia
    końcowego w linię w paśmie do 150 kHz określono w rozdz. 4.4.3.2 oraz 4.4.3.2 [1].
    Wynoszą one odpowiednio:
    max. poziom sygnału
    [dBm]
    zakres częstotliwości
    [kHz]
    -20 4 ≤ f <8
    -40 8 ≤ f <12
    -60 12 ≤ f <150
    5.2.3 Zasilanie urządzeń końcowych z pętli abonenckiej
    Urządzenia końcowe mogą być zasilane z linii abonenckiej. Prąd w linii w stanie
    zamkniętej pętli może wynosić od 17 mA do 70 mA. Pobór prądu zasilającego
    urządzenie w stanie zamkniętej pętli jest ograniczony przez dopuszczalną rezystancję
    linii określoną z zależności przedstawionej na rys. 2 w p. 8.1.
    Maksymalna wartość prądu pobierana przez urządzenie abonenckie zasilane z linii
    w stanie otwartej pętli wynosi 0,4 mA.
    Warunki zasilania pętli abonenckiej podano w rozdz. 1.5. [1]
    5.2.4 Graniczne parametry pętli abonenckiej
    Centrale cyfrowe umożliwiają prawidłową współpracę z dwuprzewodowymi
    analogowymi łączami abonenckimi zakończonymi urządzeniami końcowymi,
    o następujących parametrach:
    a) maksymalna rezystancja pętli dla prądu stałego: 1800 Ω (wraz z urządzeniem
    końcowym),
    b) maksymalna pojemność pętli: 4 µF (w tym 3 µF w urządzeniu końcowym)
    c) maksymalne tłumienie głośności łącza abonenckiego 8,5 dB – zgodnie ..."

Ale to chyba też niezbyt aktualne.

• #29 21 Mar 2017 20:46
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 40  

Breaking News : Wczoraj przy okazji wymiany okna, wymontowałem klimatyzator okienny Samsunga i rozebrałem do wyczyszczenia. W zeszłym roku po dwóch miesiącach nieobecności w domu, nie chciał ten klimatyzator się uruchomić. Wreszcie po paru razach zastartował, ale z hałasem i stukaniem. Wczoraj odkryto przyczynę - spora mysz w środku, posiekana na kawałki przez wentylator. Wlazła do środka wylotem zimnego powietrza i przegryzła się przez styropianowa izolacje termiczna.

• #30 21 Mar 2017 23:15
    mychaj
    Poziom 24  

Gdy pracowałem serwisie maszyn piekarniczych i pieców - obżarte kable silikonowe do silników przez szczury i myszy, do gołych drutów na długości po 3/4m, trójfazowe!