Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[BASCOM] moduł gsm SIM800

slavcio2012 17 Mar 2017 18:51 1026 22
  • #1 17 Mar 2017 18:51
    slavcio2012
    Poziom 15  

Czy ktoś posiada oprogramowanie do modułu SIM800 w Bascomie ?

• #3 18 Mar 2017 09:28
    slavcio2012
    Poziom 15  

Właśnie ten chyba mi nie działa ... mam moduł SIM800L dokładnie taki jak w tym linku https://www.youtube.com/watch?v=-okAX7ZoGDk , znalazłem w necie coś takiego, nie wiem czy telefon się zalogował do sieci mam kartę , na której mogłem wybrać numer telefonu w sieci GSM
    a jest zarejestrowana według UE prawa

Kod: vbnet
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Wgrałem na procka na terminalu widzę ,że wysyła ciągle taki komunikat
    Kod: css

• #4 18 Mar 2017 09:37
    Gienek
    Poziom 35  

Moduł domyślnie ma ustawiony tryb PDU i dlatego masz taki komunikat. Jak ustawisz tryb tekstowy, to informacja będzie czytelna. Gdybyś wysyłał bezpośrednio na jakiś numer telefonu, to w telefonie odbierzesz poprawna informację.

• #5 18 Mar 2017 09:45
    slavcio2012
    Poziom 15  

No właśnie nic nie odbieram , że nie dostaje smsa z treścią w procku mam podany prawidłowy numer telefonu, na filmie jest pokazane że dioda net po zalogowaniu mruga z dłuższym czasem , u mnie załączy się moduł i dioda net pomruga 8 razy i chyba jest restart modułu bo gaśnie dioda power

• #6 18 Mar 2017 10:02
    Gienek
    Poziom 35  

Tak do niczego nie dojdziemy. Nie wiem jaki schemat masz podłączenia, jakiego zasilacza używasz, czy stosujesz jakieś dopasowanie poziomów itp.
    Z opisu wynika, że moduł nie loguje się do sieci. Kartę jakiego operatora masz?
    Opisz szerzej, to może znajdzie się rozwiązanie.

• #7 18 Mar 2017 15:13
    slavcio2012
    Poziom 15  

mam podłączone pod procka A644 piny TX, RX , moduł ten ma konwerter poziomów 3/5V , karta Orange numer nie jest na sztywno przypisany do karty jak się kupuje ... można wybrać jakiś losowo lub wybrać 5 cyfr numeru telefonu ....może trzeba wysłać jakąś inną komendę ?
    moduł zasilanam , łącznie z prockiem przez USB

• #8 18 Mar 2017 20:46
    Gienek
    Poziom 35  

Takie zasilanie jest niewystarczające. Port USB max. daje 0,5A, a sam moduł Sim800L potrzebuje (przy logowaniu) ok. 2A.
    Całość musisz zasilić z zewnętrznego zasilacza o wydajności min. 2A. Wtedy modum zaloguje się do sieci i będziesz mógł "rozmawiać"

• #9 23 Mar 2017 18:38
    slavcio2012
    Poziom 15  

OK mam zasilacz 2A moduł się loguje ale na tym programie nie wysyła sms

• #10 24 Mar 2017 07:41
    Gienek
    Poziom 35  

Wróż Maciej na urlopie :D A tak poważnie, z Twojej wypowiedzi nic nie wiadomo. Jakie logi z terminala? Czy sprawdzałeś poprawność inicjalizacji modemu? Porównaj co masz w programie i to co jest pokazane na wskazanej stronie.

• #11 24 Mar 2017 17:26
    slavcio2012
    Poziom 15  

Loguje się do sieci np.wysyłam sms -a z komórki dostaje potwierdzenie ,że moduł odebrał sms-a , a nie masz czasem programu w Bascomie do tego modułu ?

• #12 24 Mar 2017 18:16
    niveasoft
    Poziom 34  

Programuję urządzenia już jakiś czas i nauczyłem się, że nie zawsze wszystko idzie tak jak byś chciał/zakładał.
    Funkcje obsługujące dany moduł muszą uwzględnić niepowodzenie, ewentualnie zlogować kod problemu i jeśli tak ustalono próbować coś zrobić ponownie z góry przewidzianą ilość razy :D

Chodzi o to żeby pisać gotowe procedury obsługi urządzeń/modułów troszkę może na wyrost, ale włożony wysiłek się zwraca :P

Proponuję pomoc w napisaniu biblioteki do obsługi, ale nie jako kodu do konkretnego projektu tylko jako uniwersalny zestaw funkcji/komend.

• #13 24 Mar 2017 19:39
    slavcio2012
    Poziom 15  

Nie odpowiada na komendy a moduł ten współpracuje bezpośrednio z logiką 5V , uart jest dobry sprawdziłem na osobnym module FT232 co może być grane ?

• #15 25 Mar 2017 06:33
    slavcio2012
    Poziom 15  

Wolniej... mam moduł , gdzie nie trzeba dzielnika pomiędzy nim a procesorem na liniach UART ... a o komendach mówiłem AT i teraz nie wiem czy procek komunikuje się z modułem GSM ?

• #16 25 Mar 2017 12:43
    niveasoft
    Poziom 34  

Odpowiem tak bo nie rozumiem do końca Twojej wypowiedzi.

Domyślnie moduł SIM800 ma włączony AUTOBAUD to znaczy że po pierwszej wysłanej do niego komendzie rozpoznaje jej prędkośc transmisji i potem gada już na tej prędkosci.

Wygodnie jest więc nadać najpierw test typu "AT" i moduł odpowie "OK"
    I potem sobie z nim pogadujesz dalej.

..Chyba że ktoś ustalił już jakąś prędkość na sztywno.. to wtedy inna bajka.

• #17 25 Mar 2017 13:47
    slavcio2012
    Poziom 15  

OK właśnie ukończyłem testy moduł =>FT232=>terminal i jest ok wysyła smsy, na szybko napisałem coś takiego na procka i mi nie wysyła

mała aktualizacja jednak wysyła :-)
    poniższy kod z próbą odbioru sms-a ... niestety część odbiorcza nie działa chodź mi terminalu działa... myślę ,że po drodze gubi znaki

• #18 28 Mar 2017 18:36
    slavcio2012
    Poziom 15  

Witam,
    mała aktualizacja program wyżej wysyła sms-a, ale mam problem z odbiorem według poniższego kodu, prawdopodobnie gubi znaki ... jak to można rozwiązać

• #19 02 Maj 2017 13:05
    slavcio2012
    Poziom 15  

Mam jeszcze jeden problem , jak stosuje komendę AT+CCLK do sprawdzenia godziny i daty, sieć GSM zwraca mi takie wartości "04/01/01,03:37:53+08"OK jak to się ma do rzeczywistej godziny i daty ?
    jest jakiś sposób by wyświetlić prawidłowe dane ?

• #20 02 Maj 2017 13:12
    niveasoft
    Poziom 34  

Był niedawno taki temat i to wyjaśniłem. Poszukaj.
    Te osiem plus na końcu to musisz dodać bo to jakby strefa czasowa.
    To się też ustawia :D
    Wszystko jest w instrukcji.

Te osiem to ćwiartki godziny. Czyli 8 x 15minut = +2godziny

• #21 02 Maj 2017 14:10
    Gienek
    Poziom 35  

Tylko to trochę nie tak. Tą komendą czytałeś datę i czas z modemu a nie z sieci. Masz podaną datę domyślną i czas od uruchomienia modułu (po restauracje czas pokazany zostanie jaki 12:00:00 i zegar zacznie pracować). Aby zegar pracował właściwie musisz ustawić bo i podłączyć dodatkową bakterie, by te nastawy były zapamiętane nawet po restauracje modemu.

• #22 02 Maj 2017 14:43
    slavcio2012
    Poziom 15  

OK a komenda , która pobiera czas , datę z sieci ?... przecież jak się zaloguje w sieci gdzie jest inna strefa czasowa to automatycznie zmienia się czas w komórce :-)

• Pomocny post
    #23 02 Maj 2017 15:41
    Gienek
    Poziom 35  

Dużo by trzeba było "rozprawiać", jeżeli "manual, to Twój wróg"

W manualu AT_Commands wyczytałem coś odnośnie polecenia +CLTS (Get local Time Stamp):

"Support for this Command will be network dependent.
    Set AT+CLTS=1, it means user can receive network time updating
    and use AT+CCLK to show current time."

Aby poprawnie wyświetlić czas GSM przy pomocy polecenia +CCLK należy:

1. wyrejestrować moduł z sieci
    AT+COPS=2
    OK

2. Ustawić wartość 1 jako parametr dla +CLTS
    AT+CLTS=1
    OK

3. Ponownie zarejestrować moduł w sieci (teraz w odpowiedzi widać będzie info o aktualizacji danych o czasie i strefie czasowej z sieci GSM)
    AT+COPS=0

+CTZV: +4,0
    *PSUTTZ: 2017,1,22,21,7,29,"+4",0
    DST: 0
    OK

4. Moduł sam zaktualizuje datę i czas lokalny :)
    AT+CCLK?

+CCLK: "17/01/22,22:07:47+04"
    OK

Ale dalej pozostaje w mocy zachowanie ustawień poprzez dodatkowe zasilanie.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME