Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik kontrolujący temperaturę i czas pracy urządzenia.

bhejduk 18 Mar 2017 20:46 375 4
  • #1 18 Mar 2017 20:46
    bhejduk
    Poziom 6  

Witam,
    potrzebuję zrobić sterownik do polimeryzatora protetycznego.
    Wyglądać ma to w ten sposób:
    Ustawiam temperaturę około 50 stopni, grzałka załącza się i czekam na to aż woda ugrzeje się, ale sterownik ma utrzymać tą temperaturę przez cały okres pracy urządzenia. Zamykam zbiornik, ustawiam czas pracy i startuje, w tym momencie chciałbym aby zaczął odliczać się czas i otworzył się elektrozawór który napuści 2,5 bar ciśnienia do zbiornika (ciśnienie zdławione regulatorem na przyłączu) a na wyświetlaczu wyświetli mi się ciśnienie. Gdy minie zaplanowany czas zawór dopuszczający ciśnienie zamknie się a otworzy elektrozawór upuszczający ciśnienie ze zbiornika.

Widzę to tak, sterownik z np. dwoma-trzema stałymi parametrami i możliwość ich wyboru, lub możliwość ustawienia parametrów ręcznie przed wystartowaniem.

Było by fajnie gdyby wszystko sterować małym ekranem dotykowym.

Czy to jest możliwe? Czy ktoś może mi w tym pomóc. Ja dopiero stawiam pierwsze kroki w arduino i sterownikach 8 bitowych, a bardzo mi zależy na czasie, muszę szybko uruchomić to urządzenie.
    Pozdrawiam!

• #3 18 Mar 2017 22:12
    actron
    Poziom 12  

pierwsze:
    regulacja temperatury - ze względu na bezwładność dość trudna dla początkującego - poczytaj o PID
    jaka objętość? z jaką dokładnością?

drugie:
    pomiar ciśnienia - musisz użyć jakichś przetworników - najprawdopodobniej będą w pętli prądowej - poczytaj o tym i pomyśl jak to podłączyć do układu

trzecie:
    masz już zaplanowane żródło ciśnienia? jakie zawory chcesz użyć?
    jak wygląda sprawa budowy całego urządzenia?

• #4 18 Mar 2017 22:26
    bhejduk
    Poziom 6  

Mam urządzenie które dotychczas było analogowe lecz z powodu usterki termostatu i timera przestało być użyteczne, dlatego pomysł by wykonać taki sterownik.
    Objętość zbiornika około 1L.
    Dokładność +/- 2 stopnie.
    Sterowanie ciśnieniem poprzez elektrozawory 12/24v
    Źródło ciśnienia to kompresor, połączony z polimeryzatorem poprzez dławik żeby wyregulować ciśnienie.

• #5 19 Mar 2017 08:56
    actron
    Poziom 12  

Zacznij od termometru i przekaźnika.
    podłącz Ds18 i przekaźnik sterujący grzałką. Spróbuj zobaczyć jak zachowuje się układ, jak rośnie temperatura i kiedy powinieneś wyłączyć grzałkę i włączyć ponownie - ustaw histerezę. Możesz podłączyć jakiś LCD i jednocześnie monitorować przez serial (użyj kreślarki).
    zakładam że regulatory ciśnienia masz "mechaniczne" i jedyne co musisz zrobić to podać zasilanie.
    Daruj sobie panel dotykowy, szkoda zachodu przy prostych nastawach wystarczą 2-3 przyciski.
    Zrobiłeś już schemat blokowy urządzenia? Pomoże ci to rozpisać kod.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME