Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar napięcia w sieci i zasilanie Arduino sygnałem pomiarowym

StachuJones 18 Mar 2017 21:13 405 5
 • #1 18 Mar 2017 21:13
  StachuJones
  Poziom 2  

  Witam.

  Zbudowałem dość prosty układ do pomiaru napięcia w gniazdku domowym oparty o Arduino. Pomiar odbywa się w następujący sposób: podłączam do sieci transformator 230/ 9 V, na wyjściu mam 9 VAC. Ten sygnał podawany jest na dzielnik napięcia, który zbija to napięcie do wartości akceptowalnej dla Arduino. Przetwornik ADC atmegi mierzy przebieg napięcia, program wylicza wartości maksymalne napiecia i skuteczną. Co pare sekund pomiar zapisuję na karcie SD.

  Urządzenie spisuje się bardzo dobrze. Pomiar jest zadowalająco dokładny. Dotychczas zasilałem Arduino zasilaczem, który wpinałem do drugiego gniazda. Chcę trochę ulepszyć moje urządzonko, usuwając konieczność podpinania pod drugie gniazdo. Myślałem nad akumulatorkiem, ale wpadłem też na inny pomysł: czemu nie wykorzystać napięcia 9 VAC z transformatora, czyli napięcia mierzonego przez Arduino? Wystarczyłby mostek Graetza, kondensator i jakiś stabilizator.

  Tu jednak nasuwa mi się pytanie: czy taki układ prostowniczo-zasilający nie wpłynie znacząco na odczyty napięcia przez Arduino? Czy nie dojdzie do zniekształcenia sygnału w takim stopniu aby pomiar był zafałszowany?

  Z góry dziękuję za wskazówki i pozdrawiam :D

 • #2 18 Mar 2017 21:25
  Krzysztof Kamienski
  Poziom 41  

  A o wspólnych masach Kolega pomyślał ? Można podłączyć ewentualnie Arduino poprzez przetwornice separującą, ale wieszanie czegokolwiek na transformatorze pomiarowym ?? A fujj :cry: . Mały dodatkowy zasilacz z 220VAC / 5 VDC, a gniazdo sieciowe oczywiście to samo.

 • #3 18 Mar 2017 21:27
  dedito
  Poziom 39  

  To zależy od obciążenia strony wtórnej i charakteru obciążenia.
  Zasada działania transformatora.

 • #4 18 Mar 2017 22:11
  Krzysztof Kamienski
  Poziom 41  

  dedito napisał:
  To zależy od obciążenia strony wtórnej i charakteru obciążenia.
  Co to, dziś jest ,,Dzień Heretyka Technicznego :cry: " na Forum? Zasada jest prosta - transformator pomiarowy to pomiarowy ! Zasilacz to inna sprawa. Tego się nie łączy.

 • #5 18 Mar 2017 23:35
  StachuJones
  Poziom 2  

  Chłopaki, spokojnie ;) Krzysztof Kamienski, chodzi Ci o izolację galwaniczną? Myślałem że transformator jako taki zapewnia to. Charakter obciążenia jest czysto rezystancyjny - dzielnik napięcia, około 110 kOhm.

 • #6 19 Mar 2017 00:19
  Krzysztof Kamienski
  Poziom 41  

  StachuJones napisał:
  Myślałem że transformator jako taki zapewnia to. Charakter obciążenia jest czysto rezystancyjny - dzielnik napięcia, około 110 kOhm.
  Zupełnie dobrze myślałeś i zrobiłeś, tylko Kolega się wtrącił, niewiele rozumiejąc

 
Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme