Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki

Pomiar napięcia w sieci i zasilanie Arduino sygnałem pomiarowym

StachuJones 18 Mar 2017 21:13
  • #1 18 Mar 2017 21:13
    StachuJones
    Poziom 2  

Witam.

Zbudowałem dość prosty układ do pomiaru napięcia w gniazdku domowym oparty o Arduino. Pomiar odbywa się w następujący sposób: podłączam do sieci transformator 230/ 9 V, na wyjściu mam 9 VAC. Ten sygnał podawany jest na dzielnik napięcia, który zbija to napięcie do wartości akceptowalnej dla Arduino. Przetwornik ADC atmegi mierzy przebieg napięcia, program wylicza wartości maksymalne napiecia i skuteczną. Co pare sekund pomiar zapisuję na karcie SD.

Urządzenie spisuje się bardzo dobrze. Pomiar jest zadowalająco dokładny. Dotychczas zasilałem Arduino zasilaczem, który wpinałem do drugiego gniazda. Chcę trochę ulepszyć moje urządzonko, usuwając konieczność podpinania pod drugie gniazdo. Myślałem nad akumulatorkiem, ale wpadłem też na inny pomysł: czemu nie wykorzystać napięcia 9 VAC z transformatora, czyli napięcia mierzonego przez Arduino? Wystarczyłby mostek Graetza, kondensator i jakiś stabilizator.

Tu jednak nasuwa mi się pytanie: czy taki układ prostowniczo-zasilający nie wpłynie znacząco na odczyty napięcia przez Arduino? Czy nie dojdzie do zniekształcenia sygnału w takim stopniu aby pomiar był zafałszowany?

Z góry dziękuję za wskazówki i pozdrawiam :D

• #2 18 Mar 2017 21:25
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 40  

A o wspólnych masach Kolega pomyślał ? Można podłączyć ewentualnie Arduino poprzez przetwornice separującą, ale wieszanie czegokolwiek na transformatorze pomiarowym ?? A fujj :cry: . Mały dodatkowy zasilacz z 220VAC / 5 VDC, a gniazdo sieciowe oczywiście to samo.

• #3 18 Mar 2017 21:27
    dedito
    Poziom 39  

To zależy od obciążenia strony wtórnej i charakteru obciążenia.
    Zasada działania transformatora.

• #4 18 Mar 2017 22:11
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 40  

dedito napisał:
    To zależy od obciążenia strony wtórnej i charakteru obciążenia.
    Co to, dziś jest ,,Dzień Heretyka Technicznego :cry: " na Forum? Zasada jest prosta - transformator pomiarowy to pomiarowy ! Zasilacz to inna sprawa. Tego się nie łączy.

• #5 18 Mar 2017 23:35
    StachuJones
    Poziom 2  

Chłopaki, spokojnie ;) Krzysztof Kamienski, chodzi Ci o izolację galwaniczną? Myślałem że transformator jako taki zapewnia to. Charakter obciążenia jest czysto rezystancyjny - dzielnik napięcia, około 110 kOhm.

• #6 19 Mar 2017 00:19
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 40  

StachuJones napisał:
    Myślałem że transformator jako taki zapewnia to. Charakter obciążenia jest czysto rezystancyjny - dzielnik napięcia, około 110 kOhm.
    Zupełnie dobrze myślałeś i zrobiłeś, tylko Kolega się wtrącił, niewiele rozumiejąc