Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki

Programowanie Atmega328 za pomocą USBASP V2.0

ethril 18 Mar 2017 23:25
  • #1 18 Mar 2017 23:25
    ethril
    Poziom 1  

Witam, borykam się z takim problemem że nie mogę zaprogramować Atmegi328. Wyskakuje mi taki błąd:

Spoiler:
    avrdude: warning: cannot set sck period. please check for usbasp firmware update.
    avrdude: error: program enable: target doesn't answer. 1
    avrdude: initialization failed, rc=-1
    Double check connections and try again, or use -F to override
    this check.

Sterowniki myślę, że są wgrane prawidłowo bo w menadżerze urządzeń wykrywa mi ten programator.
    Robiłem według tego schematu z poradnika elektroprzewodnika:
    To jest moje połączenie:

Jeszcze powiem, że jak z programatora podłącze VCC do plusa na płytce stykowej to led z programatora gaśnie.

• #2 18 Mar 2017 23:58
    Piotrus_999
    Poziom 39  

Jeżeli kabelki są poprawnie, a naprawdę myślę że podłączenie coś co ma takie same nazwy nie stanowi problemu, to niestety musisz zaktualizować firmware programatora. Temat był tyle razy poruszany na tym forum, że zadawanie tego pytania po raz milionowy jest delikatnie mówiąc przesadą

• #3 19 Mar 2017 03:46
    emarcus
    Poziom 34  

ethril napisał:

Jeszcze powiem, że jak z programatora podłącze VCC do plusa na płytce stykowej to led z programatora gaśnie.

Jezeli obrazek (ten z fritzing) przedstawia aktualne podłączenie, to ewidentnie widoczny jest brak zasilania do processora i dlatego processor jest 'głuchy'.
    Ponadto, jezeli dobrze zrozumiałem twoją ostatnią informację (cytowaną wyżęj), to wygląda że możesz miec na płytce zwarcie.

e marcus

• #4 19 Mar 2017 08:16
    yokoon
    Poziom 27  

emarcus napisał:
    ethril napisał:

Jezeli obrazek (ten z fritzing) przedstawia aktualne podłączenie, to ewidentnie widoczny jest brak zasilania do processora i dlatego processor jest 'głuchy'.
    Ponadto, jezeli dobrze zrozumiałem twoją ostatnią informację (cytowaną wyżęj), to wygląda że możesz miec na płytce zwarcie.

e marcus

Przecież te krótkie łączówki czerwone i niebieskie to właśnie zasilanie.

• #5 19 Mar 2017 17:59
    emarcus
    Poziom 34  

yokoon napisał:

Przecież te krótkie łączówki czerwone i niebieskie to właśnie zasilanie.

Tak, widziałem to; lecz jest to tylko podłączenie pinu VCC do płytki gdzie spodziewasz się +5V.
    Owszem, jest też tam podłączony GND od programatora, jak mogę domniemac.
    Jednak odnośnie tych +5V (Vcc) nie widac na diagramie.
    Autor coś na ten temat mówi w swoim ostatnim zdaniu, lecz w efekcie nie jest wiadomo czy ostatecznie processor dostaje zasilanie czy jest go brak. To właśnie na co zwróciłem uwagę, z myślą że autor zaadresuje tą wątpliwośc.

Analizuj pytania autora wątku i na nie odpowiadaj, zamiast "brac pod lupę" cudze odpowiedzi i doszukiwac się błędów, co jest nagminne na tej grupie.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx.
    Skasowano dla zgodności z regulaminem.

e marcus