Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Ford Transit
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wykrywanie przepływu wody w rurze

m.biruta 19 Mar 2017 08:11 594 10
  • #1 19 Mar 2017 08:11
    m.biruta
    Poziom 16  

Cześć,
    Projektuję układ który będzie monitorował kiedy w domu zużywa się wodę. Nie chcę monitorować tego ile wody się zużywa, a kiedy. Zastanawiam się w jaki najmniej inwazyjny sposób można to zrobić, najlepiej bez wpinania się fizycznego w rurę. Jedyne co mi przychodzi do głowy to mikrofon przytknięty do rury i nasłuchiwanie szumów które generuje płynąca woda. Trzeba by pewnie filtrować szum z innych rur które się jakoś tam niosą po całej instalacji, ale myślę że da się to zrobić. A może ktoś z kolegów ma inny pomysł na realizację takiego czujnika?

• Ford Transit
  • #2 19 Mar 2017 08:22
    maurycy123
    Poziom 32  

m.biruta napisał:
    Jedyne co mi przychodzi do głowy to mikrofon przytknięty do rury i nasłuchiwanie szumów które generuje płynąca woda.
    Zły pomysł.

m.biruta napisał:
    Trzeba by pewnie filtrować szum z innych rur które się jakoś tam niosą po całej instalacji, ale myślę że da się to zrobić.
    Tylko myślisz, że da się to zrobić.

m.biruta napisał:
    A może ktoś z kolegów ma inny pomysł na realizację takiego czujnika?
    Mam.

Mimo, że:
    m.biruta napisał:
    Zastanawiam się w jaki najmniej inwazyjny sposób można to zrobić, najlepiej bez wpinania się fizycznego w rurę.

Najlepszym rozwiązaniem będzie podpięcie drugiego licznika. Wyrzucasz cały mechanizm pomiarowy. Po środku tego co zostanie obraca się magnes (wewnątrz obudowy). Z niego możesz brać impulsy do pomiaru.

• #3 19 Mar 2017 08:57
    Rzuuf
    Poziom 43  

Mam inny pomysł, bez interwencji w instalację:
    poprzez przeźroczystą pokrywę licznika widać wskazówki, które się obracają. Dla wykrycia ruchu należy użyć układu z "myszy" optycznej (ew. całą "mysz"), modyfikując optykę tak, aby ogniskowała się o 2 cm niżej.

• #4 19 Mar 2017 13:36
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    poprzez przeźroczystą pokrywę licznika widać wskazówki, które się obracają
    Oprócz wskazówek jest tarcza a na niej na przemian jasne i ciemne pola, ten element obraca się najszybciej i najłatwiej wykryć jego ruch, widziałem nawet "profesjonalne" (a przynajmniej szeroko stosowane) urządzenie do zdalnego "odczytu" liczników, którego zasadniczą częścia był transoptor odbiciowy ustawiony nad w.w tarczą, przyklejono go do licznika klejem na gorąco, wyglądało amatorsko, tyle ze amator nie porwał by sie na monitoring stanu liczników we wszystkich mieszkaniach dużego osiedla.

• Ford Transit
  • #5 19 Mar 2017 16:30
    m.biruta
    Poziom 16  

Tyle że ja chcę monitorować zużycie ciepłej wody, a więc muszę monitorować konkretną rurę (wejście zimnej wody do zasobnika) a nie licznik główny.

• #7 19 Mar 2017 16:59
    nuszek
    Poziom 23  

Jak to jest ciepła woda, to może czujnik temperatury, przy przepływie temperatura wzrasta, potem opada. Dokładność może nie do kończ zadowalająca, ale do celów statystycznych wystarczy.
    Pod warunkiem, że nie ma tam wymuszonego obiegu CWU.

• Ford Transit
  • #8 19 Mar 2017 17:17
    vodiczka
    Poziom 42  

nuszek napisał:
    Jak to jest ciepła woda, to może czujnik temperatury, przy przepływie temperatura wzrasta, potem opada
    Na odcinku od obiegówki do kranu, na obiegówce jest w miarę stała.
    Dlaczego bardziej interesuje się czy ktoś i kiedy bierze wodę a nie ile bierze? :)

• #9 19 Mar 2017 18:17
    m.biruta
    Poziom 16  

Temperatura raczej odpada ponieważ jak już napisałem chcę mierzyć na rurze ZASILAJĄCEJ zasobnik, a nie tej lecącej do kranów ze względu właśnie na cyrkulację która zafałszowałaby wyniki.

• #10 20 Mar 2017 03:38
    Wertyuud
    Poziom 20  

Może użyć tzw. rotametru? Używa się takich do pomiaru przepływu w ogrzewaniu podłogowym. Dokładając czujnik optyczny można by stwierdzić przepływ wody w rurze

• #11 20 Mar 2017 04:54
    mlewan
    Poziom 20  

Odpowiedzią na Twoje zapotrzebowanie jest pomiar techniką czasu przejścia (transit time) wiązki ultradźwiękowej, nie wiem jednak, czy do zrobienia amatorsko.

Szybka odpowiedź lub zadaj pytanie
Dziękuję Ci. Ta wiadomość oczekuje na moderatora.
 Szukaj w ofercie
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME