Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki

Uszkodzenie arduino, przyczyny

dj-flash 19 Mar 2017 09:06
  • #1 19 Mar 2017 09:06
    dj-flash
    Poziom 2  

Dzień dobry.

Piszę po raz pierwszy, proszę o wyrozumiałość. Na co dzień jestem programistą. Arduino bawię się od około 1,5 roku.

Zrobiłem nieduży kontroler dla trzech pasków LED i lampki z IKEA.
    Wszystko działało dobrze przed instalacją w docelowym miejscu.

Całość wygląda mniej więcej tak jak na schemacie:
    Uszkodzenie arduino, przyczyny

Sterowanie odbywa się przez dwie "klawiaturki" z sześcioma przyciskami z różną rezystancją. Na wejściu A7 jest mierzone napięcie, po naciśnięciu jednego lub kilku przycisków na klawiaturkach S1 lub S2.

Połączenie oznaczone niebieskim kolorem biegnie w około 4 metrowej wiązce razem z przewodami zasilającymi paski LED 1 i 2 oraz lampką LED. Ledy mają łączną moc ok. 30W.
    Przy ustawieniu niepełnej jasności (PWM) wspomnianych ledów, na wejściu A7 zaczęły się pojawiać zakłócenia.
    Dołożyłem więc kondensator 100nF pomiędzy GND a A7.

Wszystko wydawało się działać poprawnie, ale po kilku minutach Arduino padło. Świeci się jedna dioda, druga lekko mruga. Nie daje się załadować program z komputera.

Mam kilka pytań:
    Czy ze schematem jest wszystko OK?
    Czy zakłócenia które pojawiły się na kablu podpiętym do A7 mogą spowodować uszkodzenie Arduino?
    W jaki sposób zabezpieczyć się przed nimi?
    Czy raczej szukać przyczyny uszkodzenia gdzie indziej? Zasilanie?
    Gdzie i jakie zabezpieczenia warto dodać przy takim układzie?

Z góry dziękuję za pomoc.
    Pozdrawiam.

• #2 19 Mar 2017 09:38
    actron
    Poziom 12  

Arduino Nano zasiliłeś 12V? Czy to tylko skrót myślowy na schemacie?

• #3 19 Mar 2017 09:40
    dj-flash
    Poziom 2  

actron napisał:
    Arduino Nano zasiliłeś 12V? Czy to tylko skrót myślowy na schemacie?

Zasiliłem 12V

• #4 19 Mar 2017 09:42
    ellavita
    Poziom 5  

Co do zaklocen nie znam sie za bardzo na tym ale budowalem kiedys uklad z arduino i tact switch'ami tez mi nie dokonca dzialalo ale w moim wypadku pomoglo podlaczenie ich przez rezystor(y) 10k do masy. Co do zabezpieczen moglbys sprobowac zastosowac diode prostownicza ktore przepuszcza prad tylko w jedna strone tak jak podlacza sie arduino do przekaznikow stosuje sie wtedy diode prostownicza aby nie uszkodzic arduino. Co do uszkodzenia nie jestem w stanie Ci na to odpowiedziec sam tez jestem poczatkujacym elektronikiem i wiele razy zle cos podlaczylem ale z reguly nic sie nie stalo arduino sie wylaczylo po odlaczeniu zle podlaczonych komponentow i zresetowaniu plytki wszystko dzialalo ponownie z tym ze ja uzywam arduino mega nie wiem jak to jest z nano i nie wiem czy ma to jakies znaczenie.

PS: Jak podlaczysz samo arduino do komputera i probujesz wgrac program do niego to wyskakuje Ci jakis blad? Jezeli dostajesz taka wiadomosc "avrdude: stk500_getsync(): not in sync: resp=0x00
    " a normalnie widzi Ci plytke w programie to prawdopodobnie jest uszkodzona.

• Pomocny post
    #6 19 Mar 2017 10:13
    soft.sc
    Poziom 16  

dj-flash napisał:
    Czy ze schematem jest wszystko OK?

Teoretycznie może działać, w praktyce nie do końca, bo coś padło.
    dj-flash napisał:
    Czy zakłócenia które pojawiły się na kablu podpiętym do A7 mogą spowodować uszkodzenie Arduino?

Mogą, ale raczej w obrębie jednego portu. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że "namieszają" w programie.
    dj-flash napisał:
    W jaki sposób zabezpieczyć się przed nimi?

Typowo np. niskonapięciowy warystor lub dioda zenera lub transil.
    dj-flash napisał:
    Czy raczej szukać przyczyny uszkodzenia gdzie indziej? Zasilanie?

Zasilanie przede wszystkim wymaga analizy i sprawdzenie jego jakości (oscyloskopem).
    dj-flash napisał:
    Gdzie i jakie zabezpieczenia warto dodać przy takim układzie?

Zabezpieczyć wejście a7, zapewnić dobrze filtrowane, stabilizowane napięcie 12V (w chińskich modułach arduino stabilizatory 5V źle znoszą większe napięcia)

• #7 19 Mar 2017 13:02
    dj-flash
    Poziom 2  

Dodano po 2 [godziny] 39 [minuty]:

actron napisał:
    Spróbuj odtworzyć bootloader.

Udało się. Ściągnąłem najnowsze wersje Arduino IDE i korzystając z Arduino UNO załadowałem bootloader do Nano. Teraz śmiga.

soft.sc napisał:
    Typowo np. niskonapięciowy warystor lub dioda zenera lub transil.

Poza kondensatorem dodałem pomiędzy A7 i GND diodę zenera. Działa od ok. godziny. Wygląda na to, że jest ok.

Dzięki. Pozdrawiam.