Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amatorski separator do LCD telefonów komórkowych.

pustan 19 Mar 2017 10:56 9729 22
  • Witam.
    W innym temacie napisałem że zacząłem zabawę z telefonami komórkowymi.
    W tym opisze amatorski separator.
    Bazą było stare żelazko które miało służyć do podgrzewania płynu do trawienia PCB.
    Pierwsza praca polegała na wyrównaniu i wygładzeniu powierzchni.

Amatorski separator do LCD telefonów komórkowych. Amatorski separator do LCD telefonów komórkowych. Amatorski separator do LCD telefonów komórkowych.

Następnie zrobiłem mocowanie do żelazka. Konstrukcja jak zwykle z tego co pod ręką. Plexi, pręty nierdzewne odpady blachy aluminiowej. Brak jakiejkolwiek dokumentacji. Prace szły z marszu bez zabawy w rysunki. Wykorzystałem miernik temperatury z czujnikiem na przewodzie. Niestety pomiar kończył się na 70*C.
    Potem zastosowałem miernik uniwersalny z sondą temperatury. Tutaj możliwość wskazania jest wyższy i bardziej dokładna kontrola temperatury. Widzimy na mierniku czy dochodzi już zadana temperatura. Czy już minęła i o ile stopni.
    Mocowanie LCD za pomocą kawałka plexy z wyfrezowanym rowkiem. Sprawdzone na uszkodzonym LCD telefonu LUMIA 640.
    Regulacja temperatury za pomocą regulatora na triaku. Do separacji używałem drut molibdenowy Φ 0.1mm.
    Efekt pozytywny jak na warunki domowe i amatorskie.
    W przyszłości małe poprawki i dostosowanie do innych rozmiarów LCD.
    Parę zdjęć poniżej.

Amatorski separator do LCD telefonów komórkowych. Amatorski separator do LCD telefonów komórkowych. Amatorski separator do LCD telefonów komórkowych. Amatorski separator do LCD telefonów komórkowych. Amatorski separator do LCD telefonów komórkowych.

Fajne!
  • #2 19 Mar 2017 13:27
    piterek-23
    Poziom 29  

Przepraszam za głupie pytanie, ale do czego to służy? :)

• #3 19 Mar 2017 13:45
    pustan
    Poziom 17  

Podobno nie ma głupich pytań. Są głupie odpowiedzi. Pytanie pewnie podchwytliwe,
    patrząc na rangę na elektrodzie :D
    Jak sama nazwa wskazuje do separowania (oddzielenia LCD od szkła ochronnego)
    Częsta przyczyna to upadek telefonu na twarde podłoże. Powoduje to popękanie szkła chroniącego LCD. LCD ze szkłem ochronnym (szybką) jest sklejony specjalnym klejem utwardzanym promieniami UV. Po podgrzaniu do odpowiedniej temperatury
    klej mięknie i można szybkę oddzielić od LCD. Nie uszkadzając wyświetlacza LCD.
    To tak w skrócie.

• #4 19 Mar 2017 13:53
    piterek-23
    Poziom 29  

pustan napisał:
    Pytanie pewnie podchwytliwe, patrząc na rangę na elektrodzie

Pytałem poważnie. Dzięki za wyjaśnienie ;)

• #7 19 Mar 2017 18:07
    h3c4
    Poziom 13  

Że niby regulatorem fazowym ustawiasz stała temperaturę 80 stopni i ona się utrzymuje?

• #8 19 Mar 2017 18:40
    pustan
    Poziom 17  

A dlaczego nie?
    A czym się różni ustawienie jasności świecenia żarówki, temperatury grota lutownicy transformatorowej, i spirali grzejnej powyższego żelazka.
    Mam wyskalowane pokrętło. Ustawiam na odpowiednią pozycję i czekam aż się temperatura ustabilizuje.

• #9 19 Mar 2017 18:50
    xkamis
    Poziom 10  

Wszystko fajnie z tym ze cały taki separator można kupić za max 200zl. Jest to stary typ używany kilka lat temu jak tego typu technologia wymiany szybki wchodziła do użytku. Dziś sie juz od takich odchodzi. Jeżeli lubisz tego typu zabawy i chcesz zrobic coś konkretnego z zastosowaniem na dzis to poszukaj separatorow typu FROZEN :) najlepiej oczywiście nie napędzanych ciekłym azotem bo on sie okazuje zbyt upierdliwy w działaniu. Pozdrawiam

• #10 20 Mar 2017 09:50
    jousto
    Poziom 16  

No dobra ale jak przytrzymywany jest wyświetlacz do stopy żelazka w trakcie manipulowania drutem.

• #13 20 Mar 2017 21:29
    Zubiik
    Poziom 11  

Czym zmywasz resztki kleju z LCD?

• #15 20 Mar 2017 23:35
    Tremolo
    Poziom 43  

Witam, w moim telefonie LG G2 mini w środowisku oleju maszynowego szybka odpadła po delikatnym dziubnięciu pęsetą. Kleju prawie nie było lub rozpuścił się. W 99%.

• #16 21 Mar 2017 09:04
    xkamis
    Poziom 10  

Z tym że w G2 Mini szybka nie jest klejona do LCD więc skąd tam miałby się wziąć klej?

• #17 21 Mar 2017 13:49
    jousto
    Poziom 16  

Kolego pustan Ciekawi mnie czy po przyklejeniu nowego panelu dotykowego nie ma problemów z przebarwieniami na ekranie ani innych lagów przy operowaniu dotykiem?

• #18 21 Mar 2017 21:54
    pustan
    Poziom 17  

Nie wiem. To jest separator, może będzie laminator.
    Jeszcze kilka szczegółów co do tej "zaawansowanej konstrukcji" :-)
    Zmieniłem kształt podpór wałków, oraz usunąłem górną belkę. Na drugim zdjęciu śruby służące do blokowania pozycji dla wałków. Wałki muszą być w jednej płaszczyźnie z klejem miedzy digitizerem a LCD. Klej jest rozcinany za pomocą drutu.

Amatorski separator do LCD telefonów komórkowych. Amatorski separator do LCD telefonów komórkowych.

Poniżej przystosowanie do wyświetlacza z telefony HTC 8S

Amatorski separator do LCD telefonów komórkowych. Amatorski separator do LCD telefonów komórkowych. Amatorski separator do LCD telefonów komórkowych. Amatorski separator do LCD telefonów komórkowych. Amatorski separator do LCD telefonów komórkowych. Amatorski separator do LCD telefonów komórkowych.

Poniżej przesuwna bramka z płytką z plexy do przytrzymywania wyświetlacza z przeciwnej strony. Powiercone i nagwintowane otwory umożliwiają wybór odpowiedniego miejsca na wyświetlaczu by go przytrzymać. Dwa wkręty M3 dociskają delikatnie LCD do podłoża. Oczywiście nie dokręcam śrubokrętem tylko delikatnie palcami.

Amatorski separator do LCD telefonów komórkowych. Amatorski separator do LCD telefonów komórkowych. Amatorski separator do LCD telefonów komórkowych. Amatorski separator do LCD telefonów komórkowych. Amatorski separator do LCD telefonów komórkowych.

Bramka ustalana na prętach za pomocą wkrętów dokręcanych palcami.
    Poniżej śruby blokujące podpory z wałkami na zadanej wysokości.

• #19 21 Mar 2017 23:22
    Tremolo
    Poziom 43  

xkamis napisał:
    Z tym że w G2 Mini szybka nie jest klejona do LCD więc skąd tam miałby się wziąć klej?
    Korzystałem z lewego poradnika z YouTube. Jakbym wiedział i nie spodziewał się kleju twardego jak diament, pewnie operacji dokonałbym 2 tygodnie wcześniej.

• #20 23 Mar 2017 09:59
    warez13
    Poziom 11  

A co jeśli mamy ekran obudowany ramką? Gdzie dziś każdy Smart fon jest oklejony z obu stron i ma ramkę (szkielet, tego nie usuną, bo tel by był giętki jak paragraf xd). Drut pod szkło, to tak jak suszarka do włosów i skalpelek ;) .... O to nikt nie pytał...

• #21 24 Mar 2017 14:58
    jacik
    Poziom 12  

Bardzo fajny pomysł. Już wiem jak jeszcze wykorzystam drukarkę 3D :)

• #22 25 Mar 2017 20:51
    kozik2500
    Poziom 2  

Witam fajny pomysł z tym żelazkiem ja też wykonałem podobne cudo ale użyłem innego źródła ciepła mianowicie 100 w halogenu w obudowie do sterowania użyłem gotowego układu z allegro za 30zł
    https://e.allegroimg.com/s400/013942/1b7c0323469d8919db99cbc9216e
    całość sprawuje sie nienajgorzej chociaż separacja tą metodą staje sie juz powoli przestarzała

• #23 25 Mar 2017 22:41
    RAFAŁ.M
    Poziom 18  

Fajny separator solidnie wykonany. Kilka lat temu też zrobiłem ale z mocowaniem podciśnieniowym . Za grzałkę robi podgrzewacz do filiżanek z ekspresu do kawy. Pompa podciśnieniowa łopatkowa chyba od wspomagania hamulców lub zamka centralnego. Oczywiście konstrukcja zrobiona na szybko bo wyświetlacze czekały i do dzisiaj niedokończona.

Szybka odpowiedź lub zadaj pytanie
Dziękuję Ci. Ta wiadomość oczekuje na moderatora.
 Szukaj w ofercie
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME