Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki

Przeciekajacy dach płaski - papa termozgrzewalna.

rafik54321 19 Mar 2017 11:13
  • #1 19 Mar 2017 11:13
    rafik54321
    Poziom 20  

Witam. Mam taki problem, który nie do końca wiem jak ugryźć.
    Dach jest raczej płaski, a w zasadzie delikatnie spadzisty (na długości kilkunastu metrów różnica wysokości to może 30cm).

Generalnie papa wygląda dobrze, jest równa, nie ma mchu, nie widać aby gdzieś była specjalnie naprawiana. Jednak w jednym miejscu przecieka, coś już tam się kiedyś musiało dziać ponieważ jest na to naklejona łata z papy i ona odchodzi od dachu. Smarowanie tego lepikiem nic nie dało.

I jak to teraz ugryźć? Czy zerwać tą łatę i położyć nową? A jeśli tak, to z czego ową łatę? Z papy zgrzewalnej, podkładowej, zwykłej? Jeśli to smarować to czy lepiej lepikiem czy masą dyspersyjną?

• #2 19 Mar 2017 11:41
    dziejek0
    Poziom 8  

Generalnie powinieneś użyć papy w tej samej technologii w jakiej jest stan obecny, bo np termozgrzewalna może "gryźć się" ze zwykłą i na odwrót. To jedno a drugie - wcale nie jest powiedziane, że właśnie w miejscu łaty masz przeciek. Nieraz zdarza się uszkodzenie papy powyżej miejsca przecieku.

• #3 19 Mar 2017 11:57
    jerry1960
    Poziom 32  

Jaka papa jest na dachu i jak długo leży . W jakim jest stanie czy są mikropęknięcia. Jeżeli jest to papa termozgrzewalna to czy są kominki wentylacyjne. Są środki które na rok góra dwa poprawią właściwości papy położonej na dachu ale na cuda nie licz.

• #4 19 Mar 2017 12:52
    rafik54321
    Poziom 20  

Wg mnie jest to papa termozgrzewalna, bo mi bardziej taką przypomina :/ . Ma zakładki na końcach. Choć nie jestem pewny na 100%. Jak długo leży - nie wiem. Dach prawdopodobnie jest drewniany, choć nie powiem ci na pewno... Tyle widać od "wewnątrz" domu. Płyty karton gips, przykręcone do czegoś, wiec raczej do drewna, bo do betonu to raczej człowiek by kleił :P . Ponieważ dom kupiliśmy dwa lata temu. Pęknięć nie widać. Nawet takich po milimetrze. Jeśli masz na myśli takie kominki
    To ich nie ma wgl.

• #5 19 Mar 2017 13:17
    Tommy82
    Poziom 39  

Czasem winne są obróbki kominów etc.

• #6 19 Mar 2017 14:37
    jerry1960
    Poziom 32  

Jeden taki kominek powinien przypadać na 50-60m2 dachu. Tak jak napisał kolega Tommy82 sprawdź obróbki blacharskie .

• #7 19 Mar 2017 15:12
    rafik54321
    Poziom 20  

"Jeden taki kominek powinien przypadać na 50-60m2 dachu." - 50-60m2 to u mnie może mieć cały dach :/ ... A skoro go nie ma, to miałbym go "domontować"? W sumie nigdy nie słyszałem o tych kominkach...

Najbliższy komin (w zasadzie to wentylacja) jest jakieś 3m ale poniżej miejsca skąd leci... Bo komin jest na samym skraju dachu, w najniższym miejscu, więc ciężko żeby woda kapała pod górę, chyba...

• #8 19 Mar 2017 17:59
    jerry1960
    Poziom 32  

Jeżeli masz taką małą powierzchnię to nie trzeba tych kominków wentylacyjnych. Spróbuj zerwać tą łatę i na to połóż pape termozgrzewalną to będzie półśrodek. Zalecana była by renowacja całego dachu.

• #9 19 Mar 2017 18:51
    rafik54321
    Poziom 20  

Zerwanie łaty to nie będzie problem gdyż sama się już solidnie odkleja :/ .

Łatę z papy przygrzać? Jakieś rady odnośnie łatania :) ... Żeby nie zrobić jakiegoś głupiego błędu...

• #10 20 Mar 2017 08:20
    jerry1960
    Poziom 32  

Zerwij łatę oraz ile się da obok . Masz palnik do papy termozgrzewalnej by nową papę położyć.

• #11 20 Mar 2017 09:00
    rafik54321
    Poziom 20  

Nie za bardzo - a opalarka to chyba za mało :P .

• #12 20 Mar 2017 10:13
    jerry1960
    Poziom 32  

Opalarka na pewno nie . Musisz poszukać , pożyczyć coś takiego wpisz w wyszukiwarkę "palnik dekarski"

• #13 21 Mar 2017 16:04
    rafik54321
    Poziom 20  

Ok, powiedzmy że uda mi się to załatwić... To po prostu rozwinąć papę i grzać palnikiem? Jak poznać że już wystarczy? :)

• #14 21 Mar 2017 18:47
    jerry1960
    Poziom 32  

Znajdź filmik w internecie , ale na pierwszy raz będzie ci ciężko.

• #15 21 Mar 2017 19:34
    rafik54321
    Poziom 20  

Hmm, chyba własnoręczna robota się zbytnio nie opłaci :/ . Bo sama rolka papy to koło 100zł, do tego wynajem palnika pewnie też coś koło tego i problem jeszcze z butlą gazową:/ . Ile mógłby wziąć za naprawę dekarz?

• #16 21 Mar 2017 22:23
    vodiczka
    Poziom 42  

rafik54321 napisał:
    Nie za bardzo - a opalarka to chyba za mało
    Jeżeli łata nie większa niż 1m2 to dasz radę opalarką ale długo to potrwa i potrzeba minimum 25 stopni w cieniu bo wydajność cieplna opalarki jest niewielka
    rafik54321 napisał:
    Ile mógłby wziąć za naprawę dekarz?
    Ceny różne, różniste. Wyszukaj dekarzy w internecie, zadzwoń i spytaj. Ja w ubiegłym roku za pokrycie 18 m2 dachu garażu papą termozgrzewalną zapłaciłem 700zł. Materiał plus robocizna.
    rafik54321 napisał:
    dom kupiliśmy dwa lata temu.
    Zadzwoń do poprzedniego właściciela i zapytaj ile lat ma ta papa. Jeżeli starsza niż 15 to nie zastanawiaj się i kładź nową. U mnie na garażu wytrzymała wprawdzie 27 lat ale ostatnie pięć to było ciągłe smarowanie masami na zimno a efekty krótkotrwałe. Najdłużej dwa lata. Wywaliłem chyba z 250 zł na te masy i niepotrzebnie się narobiłem.
    Przeciekało podobnie jak u ciebie w jednym miejscu i nie mogłem zlokalizować miejsca wnikania wody od strony dachu. Gdy pojawił się drugi przeciek zdecydowałem się na nowe pokrycie :D

• #17 22 Mar 2017 08:18
    rafik54321
    Poziom 20  

No u mnie to raczej pewne skąd leci... Bo przykładowo, pada deszcz i leci z jednego tylko konkretnego miejsca. Na dachu w tym samym miejscu jest łata. Pod łatą jest maaaasa wody. Wystarczy odgiąć i widać że to bajoro. A w reszcie dachu jest sucho :/ .

No raczej ta łata to by musiała mieć z 2,5m2 :/ . Lub nawet więcej (stara łata tak gdzieś z tyle ma).
    Ten poprzedni właściciel to też jakiś taki "nijaki". Bo pytaliśmy się go np jak były położone rury kanalizacyjne to też nie wiedział a "niby" sam je kładł...

Powiem wam że to nie wierszy dom z papą na dachu w którym mieszkam. W poprzednim domu po 10ciu latach papa była cała popękana. Tu tego nie ma więc myślę że może ma do pięciu lat... A to że leci w jednym miejscu to chyba skutek złego jej położenia, bo nieco poniżej łaty czuć pustą przestrzeń. Choć w tym miejscu jest szczelnie :/ .

Znowu nowe pokrycie to też duże koszta :( . Bo w sumie to już by trzeba w tysiącach liczyć... Na teraz tyle nie ma i trzeba to jakoś zarzeźbić... Wtedy ew w lato położyć nową papę...

• #18 22 Mar 2017 09:15
    jerry1960
    Poziom 32  

Kup w castoramie lub innym markecie rolkę papy termozgrzewalnej . W rolce jest 5 lub 7,5 m2. Do tego pożycz butlę gazową i palnik. Papę musisz dać na zakład .

Dodano po 4 [minuty]:

Kup w castoramie lub innym markecie rolkę papy termozgrzewalnej . W rolce jest 5 lub 7,5 m2. Do tego pożycz butlę gazową i palnik. Papę musisz dać na zakład .

• #19 22 Mar 2017 23:23
    ociz
    Moderator Samochody

Pokaż na zdjęciu co tam masz i sprawdź ile tego spadku dokładnie masz, jak minimum 5° to można rozważyć położenie blachy trapezowej i spokój na długie lata.

• #20 23 Mar 2017 07:50
    rafik54321
    Poziom 20  

Dziś i tak będzie to dekarz oglądał, bo nawet jak bym wiedział jak to naprawić to nie mam sprzętu (a w mojej okolicy ciężko o wypożyczenie :( ).

Blacha trapezowa - hm. Niby ciekawe, tylko czy jak deszcz by padał to nie będzie stukać w tą blachę? Czy po prostu w środku domu nie będzie takiego hałasu. Oraz czy w lato się nie usmażymy pod tą blachą :P ?

• #21 23 Mar 2017 08:41
    wojtek1234321
    Poziom 26  

rafik54321 napisał:
    Oraz czy w lato się nie usmażymy pod tą blachą :P ?

Jak się nie "smażysz" pod czarną papą to i nie "usmażysz" się pod blachą, no a stukanie chmmm, może trochę będzie, :cry: . Jak masz tam już papę to na pewno jest już jakiś "pułap" stropodach itp. bo papa musi przecież na czymś leżeć, jak na wierzch położysz blachę to też trochę wytłumi stuki jak również "nagrzewanie". :D

• #22 23 Mar 2017 09:04
    rafik54321
    Poziom 20  

Gdzieś teraz na biegu czytałem że jak na dachu jest papa, to należy do niej przymocować kantówki drewniane i dopiero na to kłaść blachę. A pod owe kantówki - folię. Jakby słońce nagrzało blachę, a blacha nie dotykała papy to w zasadzie powinno być nawet chłodniej wewnątrz (bo między blachą a papą byłaby "poducha powietrzna"). Ale to tylko mój domysł - jest on właściwy?

• #23 23 Mar 2017 09:09
    ociz
    Moderator Samochody

"Folie" można pominąć. Na małym spadku może robić więcej szkody niż pożytku.

• #24 25 Mar 2017 18:08
    rafik54321
    Poziom 20  

Przeciekajacy dach płaski - papa termozgrzewalna. Przeciekajacy dach płaski - papa termozgrzewalna.

Tak wygląda ta łata na dachu.
    Był niby dekarz i stwierdził że "on nie wie skąd może lecieć" XD, no padłem ze śmiechu...

• #25 25 Mar 2017 18:17
    ociz
    Moderator Samochody

Ta łata musi cieknąć, bo jest źle położona. Po za tym wygląda jakby wszędzie była tylko papa podkładowa.

• #26 25 Mar 2017 19:00
    rafik54321
    Poziom 20  

Myślę że to jest papa termozgrzewalna bo w markecie budowlanym mogłem sobie "pooglądać" różne papy... I najbardziej wyglądało to na termozgrzewalną, choć racja że podkładowa jest podobna. Ale podkładowa ma jakby mniej "kamyczków"...

Dla jasności - miejsce z którego robiłem zdjęcie to "szczyt" dachu. A więc górna krawędź zdjęcia to kraniec dachu (i poniżej jest rynna).

• #27 25 Mar 2017 19:21
    ociz
    Moderator Samochody

Bo to jest termozgrzewalna, ale podkładowa. Nawierzchniowa jest grubsza, i ma grubsze kamyki.

• #28 25 Mar 2017 20:31
    rafik54321
    Poziom 20  

Wg wuja google, to jest papa nawierzchniowa i ta co ja mam do złudzenia przypomina właśnie tą :/ . Może po prostu na zdjęciach które robiłem tego nie specjalnie widać :) .