Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zagadka z żyrandolem na trzy żarówki.

marcin1501 19 Mar 2017 16:02 717 14
  • #1 19 Mar 2017 16:02
    marcin1501
    Poziom 2  

Witam. sprawa wygląda tak. Kolega przyniósł mi fabrycznie nowy żyrandol na trzy żarówki. Po podłączeniu świeci tylko jako trzy żarówki.
    Więc podzieliłem kabelki tak aby świecił jako opcja 1 ; 2 lub 3 żarówki. po podłączeniu działał jak należy. Po podłączeniu go u siebie w domu kolega
    stwierdził że świeci tylko jedna żarówka lub dwie. lub pali się jedna i 2 ledwo się żarzą. Dodam jeszcze tylko to że ma starą aluminiową instalacje. Stary żyrandol miał przewód fazowy podłączony do gwintu natomiast przewód zerowy do stopki żarówki. Zanim go odłączył działał prawidłowo.
    Jeden z trzech przewodów wychodzących do wyłącznika powinien podawać na dwa pozostałe. a jest odwrotnie. Kontrolka na palec świeci na dwóch przewodach a na jednym nie. Proszę o pomoc w rozwiązaniu tej zagadki.

• #2 19 Mar 2017 16:34
    sanfran
    Poziom 31  

marcin1501 napisał:
    lub pali się jedna i 2 ledwo się żarzą

Zamieniony któryś z przewodów, w powyższym przypadku jest połączenie szeregowe jednej żarówki z dwóma pozostałymi.

• #3 19 Mar 2017 16:37
    krau
    Poziom 19  

marcin1501 napisał:
    Stary żyrandol miał przewód fazowy podłączony do gwintu natomiast przewód zerowy do stopki żarówki.

A gdzie był podłączony trzeci przewód?

marcin1501 napisał:
    Jeden z trzech przewodów wychodzących do wyłącznika powinien podawać na dwa pozostałe.

No chyba nie.

marcin1501 napisał:
    a jest odwrotnie. Kontrolka na palec świeci na dwóch przewodach a na jednym nie.

I to jest prawidłowe.

• #4 19 Mar 2017 16:43
    barteksmrek
    Poziom 17  

marcin1501 napisał:
    Kolega przyniósł mi fabrycznie nowy żyrandol na trzy żarówki. Po podłączeniu świeci tylko jako trzy żarówki.

Raczek dobrze.

Dodano po 1 [minuty]:

Ile masz przewodów w kostce? 6? Trzy z każdej żarówki razem na "N", Dwa z dwóch na fazę, jeden z trzeciej na fazę.

• #5 19 Mar 2017 17:07
    marcin1501
    Poziom 2  

Trzy przewody "N" razem, dwa z żarówek razem i jeden Fazowy oddzielny. Tak działał u mnie w domu. Potem przełączyłem wszystko tak jak na starym żyrandolu. I też bez efektu.

• #6 19 Mar 2017 17:23
    barteksmrek
    Poziom 17  

barteksmrek napisał:
    Ile masz przewodów w kostce? 6?

Ponawiam pytanie

• #8 19 Mar 2017 18:26
    marcin1501
    Poziom 2  

Z sufitu wychodzą trzy przewody. Jeden to przewód zerowy do jednego z dwóch pozostałych podłączam jedną żarówkę a do drugiego dwie. przewody zerowe ze wszystkich żarówek prowadzę do tego zerowego z sufitu. U mnie w domu w wyłączniku wychodzą trzy przewody jeden to podający zasilanie na wejście włącznika dwa pozostałe to wyjście na żarówkę "1" i żarówkę "2:3" Czy na pewno poknociłem coś w żyrandolu.

• #9 19 Mar 2017 18:42
    Hajna
    Poziom 17  

Jak masz wskaźnik braku napięcia to załącz wyłącznik i na suficie przy odłączonym żyrandolu powinny siwieć 2 przewody a 3 nie świeci do tego podłącz zerowy a do pozostałych 2 wolne z żyrandola.

• #10 19 Mar 2017 18:51
    barteksmrek
    Poziom 17  

Hajna napisał:
    prowadzę do tego zerowego z sufitu
    Hajna napisał:
    prowadzę do tego zerowego z sufitu

Ile przewodów z żyrandola???
    Jaki wyłącznik? Dwu klawiszowy?
    Jakie kolory żył z zerowego sufitu?
    Nie będę cie ciągnął za język. opisz wszystko.

Dodano po 1 [minuty]:

marcin1501 napisał:
    Z sufitu wychodzą trzy przewody

Jakie kolory?

Dodano po 33 [sekundy]:

marcin1501 napisał:
    U mnie w domu w wyłączniku

Jaki wyłacznik?

Dodano po 2 [minuty]:

marcin1501 napisał:
    wychodzą trzy przewody jeden to podający zasilanie na wejście włącznika dwa pozostałe to wyjście na żarówkę

Z kąd wiesz? mierzyłeś? czym?

• #11 19 Mar 2017 20:34
    marcin1501
    Poziom 2  

Z żyrandola wychodzą trzy przewody. Dwa czarne i niebieski. Ale problem polega nie w żyrandolu bo wiem jak go podpiąć do sufitu lecz w przewodach wychodzących do wyłącznika dwuklawiszowego. Są to trzy czarne przewody zktórych jeden badany próbówką na palec nie świeci a pozostałe dwa świecą.

• #12 20 Mar 2017 19:55
    barteksmrek
    Poziom 17  

Próbówka na palec nie jest miarodajna. Ile świeci jak włączysz jeden klawisz a ile jak oba? Ile jak wył jest wyłączony?

• #13 20 Mar 2017 20:13
    Krzys55
    Poziom 14  

Z tego co autor tematu pisze , wnioskuję że jakiś "elektryk" zrobił odłączanie zera na wylaczniku a nie fazy . Dlatego nie może dojść do ładu .

• #14 20 Mar 2017 21:47
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

barteksmrek napisał:
    Próbówka na palec nie jest miarodajna. Ile świeci jak włączysz jeden klawisz a ile jak oba? Ile jak wył jest wyłączony?

Kolego piszesz że "probówką " nie można miarodajnie zmierzyć, po czym polecasz mu całą analizę tym przyrządem.
    Sama analiza twojego wydania też nie wiadomo co ma udowodnić.

• #15 21 Mar 2017 22:13
    barteksmrek
    Poziom 17  

Krzysztof Reszka napisał:
    Kolego piszesz że "probówką " nie można miarodajnie zmierzyć

Nie nie można. Jak kolega Krzysztof kiedyś używał to doskonale o tym wie.
    Z mojej strony to tyle w tym temacie.

Szybka odpowiedź lub zadaj pytanie
Dziękuję Ci. Ta wiadomość oczekuje na moderatora.
 Szukaj w ofercie
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME