Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Magistrala w sterowniku do wymiennika ciepła

Masster 19 Mar 2017 17:36 507 6
  • #1 19 Mar 2017 17:36
    Masster
    Poziom 32  

Witam,

Mam wymiennik ciepła i panel do sterowania temperaturą, połączone ze sobą za pomocą 4 przewodów z czego 1 to masa.
    Panle sterujący jest firmy Honeywell, zaworu do którego idą przewody nie udało mi się zidentyfikować.
    Jeżeli nikt nie zmienia temperatury to wszystkie linie danych są wolne. Na dwóch pierwszych jest mniej niż 1V 50Hz co może wskazywać na linię z wejściem/wyjściem typu OC łapiącą zakłócenia z sieci, wydaje mi się, że to nie jest generowane przez panel kontrolny.
    dane są przesyłane po ustawieniu na panelu jakiejś temperatury i przesyłane tylko raz. Ramka danych różni się długością w zależności od ustawienia temperatury.

Zastanawiam się nad tym jaka to magistrala, chcę albo poszukać panela z większą ilością funkcji albo samemu spróbować coś dorobić.

Czy ktoś miał styczność z taką magistralą?
    Jakiś opis standardu, nie wiem nawet pod jakimi hasłami tego szukać.

Zrobiłem screenshoty z tego jak wygląda ta komunikacja, linia różowa to masa, można ją pominąć.

Tak wyglądają linie danych jak nic się nie dzieje, idle mode:

Cała ramka danych:

Początek ramki:

Zbliżenie linii danych z sygnałem 12kHz:

Kolejne:

Po chwili pojawiają się impulsy na ostatniej linii danych:

Pomiary impulsów:

Pomiary impulsów:

Końcówka ramki danych:

Nie przypomina mi to żadnej znanej magistrali danych, nie wiem czy ta drobna modulacja pierwszej linii niesie informacje o temperaturze, czy może to tylko zegar i zlicza impulsy z ostatniej linii, choć to chyba było by za proste.

Ma ktoś pomysł jak to ugryźć?

• #2 20 Mar 2017 07:50
    Chris_W
    Poziom 36  

Skąd w ogóle wniosek że tam jest komunikacja, jak 4 żyły wystarczają do sterowania zaworem bez komunikacji cyfrowej.

• #3 20 Mar 2017 08:14
    Masster
    Poziom 32  

Wygląda to jak jakaś magistrala cyfrowa, jest coś jakby zegar na linii 1 i jakieś impulsy na ostatniej.
    Linia 2 i 3 to może być zasilanie dla zaworu po drugiej stronie.
    Pytanie brzmi jak przełożyć te impulsy na temperaturę?

• #4 20 Mar 2017 08:38
    Chris_W
    Poziom 36  

Nie wiem co tam dokładnie jest i do czego służy. Ale najczęściej spotykane rozwiązania - sterownik posiada w sobie czujnik temperatury i steruje zaworem wyłącznie jako elementem wykonawczym - natomiast Ty sugerujesz że zawór posiada pomiar temperatury. Są zawory sterowane impulsami napięcia - jakby "krokami" w lewo/prawo. Ile ich jest, wynika z tego jak sterownik przeliczy temperaturę na wysterowanie zaworu (zapewne przez algorytm PI/PID), to sterownik jest stroną aktywną, a zawór pasywną. Do tego nie trzeba mieć komunikacji.

• #5 20 Mar 2017 08:48
    Masster
    Poziom 32  

Ok rozumiem, sterownik otwiera/zamyka zawór w zależności od temperatury prawdopodobnie przy pomocy PIDa.
    Te impulsy fizycznie poruszają zaworem, prawdopodobnie bez żadnej dodatkowej elektroniki w zaworze, choć zawór ma koszyk na 2 baterie, ale baterii w środku brak.
    Pewnie podtrzymanie stanu jak nie ma panelu czy coś.

Wiesz może gdzie znaleźć opis podobnie sterowanych zaworów?

• #7 20 Mar 2017 09:47
    Masster
    Poziom 32  

ok, dziękuję poczytam