Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki

[Verilog] Cyclone IV (EP4CE6E22C8N), SDRAM i VGA

cziter15 20 Mar 2017 11:22
  • #1 20 Mar 2017 11:22
    cziter15
    Poziom 8  

Cześć,

Kupiłem sobie w Chinach płytkę rozwojową FPGA z EP4CE6E22C8N. Ma ona przetwornik DAC dla VGA, dzięki czemu w łatwy sposób można wyświetlać piksele na monitorze. Udało mi się za pomocą PLL wyprodukować sygnał wideo, gdzie zegar pikseli to 148.5MHz dla 1920x1080px 60Hz. Nie ma żadnych problemów z wyświetlanym wzorem, który generowany jest za pomocą prostych zależności logicznych (kratownica).
    [Verilog] Cyclone IV (EP4CE6E22C8N), SDRAM i VGA
    Chciałbym natomiast docelowo stworzyć coś na wzór prostego układu graficznego, jednak SDRAM HY57V641620FTP-7 16Mbit dostępny na płytce posiada szynę o długości 16 bitów. Taktowanie pamięci to 143MHz, więc możliwe, że da się w trybie burst odczytywać po 16 bitów koloru piksela, co teoretycznie pozwoli wypluwać 1920x1080p 60Hz z pamięci. Pojawia się natomiast pytanie - co, gdy również do tej pamięci będę chciał wpisywać pobrany z kamery obraz? Mam wrażenie, że przy takiej rozdzielczości nie ma szans i zakładając, że odczyt ma priorytet - to moduł wpisujący dane z kamery do pamięci będzie cały czas czekał na możliwość zapisania danych.

Czy ja to dobrze rozumiem? Jaki widzicie sposób na rozwiązanie tego problemu?
    Czy jedynym sensownym będzie pamięć dual-port?

PDF z dokumentacją SDRAMu:
    https://www.skhynix.com/product/filedata/fileDownload.do?seq=4494