Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transformator 1pH 1:1 możliwy ?

imagia 20 Mar 2017 12:07 450 19
  • #1 20 Mar 2017 12:07
    imagia
    Poziom 10  

Czy jest możliwe zbudowanie transformatora 1pH 1:1 ? Reszta parametrów bez znaczenia na razie.

Wydaje się, że jego rezystancja byłaby 0,00000 nic, czyli musiał by być nadprzewodnikiem ?
    Upraszczając do dławika, czy cewki powietrznej nawet.

• #3 20 Mar 2017 12:22
    imagia
    Poziom 10  

To się zdziwiłem teraz.

Jeszcze jedno w takim razie ? a czy w przekładni są takie możliwe ? np. 1:10 , 1:3 , 1:7 ?

• #4 20 Mar 2017 14:38
    Adam-T
    Poziom 37  

imagia napisał:
    Jeszcze jedno w takim razie ? a czy w przekładni są takie możliwe ? np. 1:10 , 1:3 , 1:7 ?

A czemu nie? W uproszczeniu można taki transformator "obrócić" i uzwojenie wtórne zrobić pierwotnym i odwrotnie.

• #5 20 Mar 2017 14:43
    _lazor_
    Poziom 21  

Co miałeś na myśli pisząc 1pH?

• #6 20 Mar 2017 14:47
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro

Zakładam, że chodzi o indukcyjność uzwojenia, a z tym będzie krucho. 1cm drutu ma indukcyjność ok. 1nH, czyli 1000x za dużo.

• #7 20 Mar 2017 14:49
    _lazor_
    Poziom 21  

Dlatego pytam autora, ponieważ wartość 1 piko henra jest abstrakcyjna. I bodajże 1cm drutu to trochę więcej niż 1nH, ale to zależy od wymiarów drutu.

• #8 20 Mar 2017 14:53
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro

_lazor_ napisał:
    I podajże 1cm drutu to trochę więcej niż 1nH, ale to zależy od wymiarów drutu.

Do zgrubnych oszacowań można przyjąć, że cienki drucik ma taką indukcyjność. Im większa średnica przekroju, tym indukcyjność mniejsza.

• #10 20 Mar 2017 15:08
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro

_lazor_ napisał:
    Według noty drut AWG20 o długości 1 cala daje 21nH.

Wiesz, co to jest "oszacowanie"? :D Przecież nikt nie będzie na podstawie takich "regułek" czegokolwiek projektował :lol:
    Drut o średnicy 2mm ma już 4,5nH/cm. Co by nie mowić, to jest tysiące razy węcej, niz autor tematu potrzebuje.

• #11 20 Mar 2017 15:11
    _lazor_
    Poziom 21  

Musze Cię zmartwić, ale ja projektuje, i co gorsze to się naprawdę przydaje.

Ale wracając do tematu, jeśli autor myślał o 1 piko henrze to jest to oderwane od rzeczywistości.

• #12 20 Mar 2017 15:14
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro

_lazor_ napisał:
    Musze Cię zmartwić, ale ja projektuje, i co gorsze to się naprawdę przydaje.

Mnie również się to zdarza, ale po to są obliczenia (nie oszacowania) aby się dowiedzieć, jaka jest prawdziwa wartość. Dokonując oszacowania, błąd rzędu kilkuset procent jest w wielu wypadkach dopuszczalny, jeżeli chodzi o poznanie rzędu wielkości.
    _lazor_ napisał:
    Ale wracając do tematu, jeśli autor myślał o 1 piko henrze to jest to oderwane od rzeczywistości.

Pomyślałem teraz, że w strukturze scalonej mogłoby się udać uzyskanie takiej indukcyjności. Oczywiście, taki "transformatorek" byłby pomiędzy innymi elementami, bo wyprowadzenie połączeń na zewnątrz to będzie porażka ;) Nie mogę tylko wyguglać, jakie indukcyjności uzyskuje się w takich strukturach.

EDIT: pamięć zawodna jest... Zajrzałem do swoich notatek i okazało się, że chodzi o 1nH/mm, co jest już wartością jak najbardziej realną. Mea culpa.

• #13 20 Mar 2017 17:01
    imagia
    Poziom 10  

_lazor_ napisał:

Właśnie dla tego pytam.
    Co ciekawe w firmie elhand powiedzieli, że będzie on trudny ale możliwy jak najbardziej do wykonania. Zasugerowali, że raczej w konstrukcji trafo-dławika ale nie wykluczone, że też transformatora. Co do dławika to ponoć nie ma problemu 1pH. Hmmmm

No to licząc z grubsza wychodzi 0.03 zwoja ?

Może ktoś widział taki ? albo domyśla się przynajmniej jak wygląda.
    Moja wizja to rdzeń ścianki zero nic z otworem zero nic, a wśrodku zero nic cienkiego drucika no chyba z platyny. Przesadzam ?

• #14 20 Mar 2017 17:11
    _lazor_
    Poziom 21  

Na pewno by był to transformator powietrzny, a uzwojenie pierwotne i wtórne praktycznie by były jednością (uzwojenie bifilarne). Co do obliczenia parametrów indukcyjności przewodu w tym dokumencie masz wzory na ich obliczanie:
    http://www.ti.com/lit/an/snva054c/snva054c.pdf
    strona 8 wzór 3.

Ogólnie w tym dokumencie też jest dużo o indukcyjności pasożytniczej i jak się w miarę kompensuje, ale nie będzie to dokładnie tego co potrzebujesz.

No i wszystko zależy jakie napięcie chcesz dać na pierwotne... ale więcej niż 0,5V bym nie obstawiał.

• #15 20 Mar 2017 17:39
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro

Bardziej zasadne pytanie: po co i do czego ten transformator? Czy to teoretyczne rozważania?

• #16 20 Mar 2017 17:44
    _lazor_
    Poziom 21  

No i samych indukcyjności w transformatorze nie ma tak mało.
    Jest indukcyjność pasożytnicza uzwojenia pierwotnego, wtórnego oraz indukcyjność uzwojenia pierwotnego (i wtórnego) w czasie stanu jałowego.

• #17 20 Mar 2017 18:09
    imagia
    Poziom 10  

Odpowiadając po co. Czysto teoretycznie i praktycznie taki transformator był by bardzo ciekawy sam w sobie "urządzeniem".

• #18 20 Mar 2017 18:36
    _lazor_
    Poziom 21  

Nie wiem jakbym na to patrzył, nie widzę w tym nic ciekawego. Najgorzej ma firma elhand, my tutaj sobie ot tak gadamy, a tam musiał jakiś pracownik nad tym przysiąść i się zastanowić nad czymś bez sensownym xD Trąci to trollowaniem trochę.

• #19 20 Mar 2017 19:34
    imagia
    Poziom 10  

No nie wiem, czemu to nazywasz trollowaniem, ale dziękuje wszystkim za pomocne mi odpowiedzi.

Co do tej firmy to coś mi się wydaje że ktoś za pochopnie mógł się wypowiedzieć.

• #20 20 Mar 2017 20:38
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Odpowiadając po co. Czysto teoretycznie i praktycznie taki transformator był by bardzo ciekawy sam w sobie "urządzeniem".

Raczej nie ciekawy bo bezużyteczny, 1pH nawet przy 10GHz miał by zaledwie 63mΩ reaktancji, jest to tak mało że w całym zakresie częstotliwości w jakim teoretycznie mógł by komukolwiek być potrzebny jakikolwiek transformator, będzie się zachowywał jak zwarcie.

->imagia Zanim zadasz następne pytanie w tym stylu "rozkmiń" dlaczego w modelach transformatorów idealnych przyjmuje się nieskończoną indukcyjność, inaczej mówiąc dlaczego chcielibyśmy żeby transformator idealny nie zachowywał się jak cewka.

Albo jeszcze inaczej dlaczego w przypadku większości transformatorów nikogo nie obchodzi indukcyjność.

P.S. Indukcyjność własna 1pH jest trudna do zrealizowania, za to indukcyjność wzajemną 1pH łatwo zrealizować nawet w transformatorze sieciowym - wynieś uzwojenie wtórne do drugiego pomierzenia i ustaw prostopadle do pierwotnego - pewnie będzie coś koło tego ;)

Szybka odpowiedź lub zadaj pytanie
Dziękuję Ci. Ta wiadomość oczekuje na moderatora.
 Szukaj w ofercie
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME