Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie odbiornika 24V i mocy 70 Watów do transformatora 12A i 24V

motul77 20 Mar 2017 22:39 489 12
  • #1 20 Mar 2017 22:39
    motul77
    Poziom 12  

Mam pytanie w związku z takim podłączeniem.
    Jestem początkujący i proszę o wyrozumiałość.
    Czy odbiornik pobierze tyle co potrzebuje , czy może zacznie się mocno nagrzewać?
    Mam też pytanie jak najlepiej zrobić płynną regulację napięcia i natężenia prądu wykorzystując ten transformator?

• #2 21 Mar 2017 02:47
    WędkarzStoLica
    Poziom 27  

Płynna regulacja to już wyższa szkoła jazdy.
    Twój odbiornik pobiera 70Watów.
    Twój transformator daje 12Ax24V=288VA, także zapas masz solidny i nic się nie będzie grzać.
    Tak, odbiornik pobierze tyle ile jego max moc i nic więcej. Jeszcze pytanie co to za odbiornik?

• #3 21 Mar 2017 14:34
    _jta_
    Specjalista elektronik

Transformator przy takim obciążeniu powinien dać nieco wyższe napięcie - 25V zamiast 24V (ale wahania napięcia w sieci bywają większe). A odbiornik jest na prąd zmienny?

• #4 21 Mar 2017 15:17
    motul77
    Poziom 12  

Dzięki za szybką odpowiedz.
    Odbiornik to płytka sterowania lutownicy 70watów.
    Może jakiś namiar na schemat regulacji płynnej napięcia i natężenia do tego transformatora. Dodam że nie ma on odczepów.

• #5 21 Mar 2017 16:00
    CYRUS2
    Poziom 33  

motul77 napisał:
    Dzięki za szybką odpowiedz.
    Odbiornik to płytka sterowania lutownicy 70watt
    Co to takiego ta płytka ?

• #6 21 Mar 2017 17:36
    motul77
    Poziom 12  

Przepraszam zle się wyraziłem.
    Odbiornikiem jest lutownica 70Watów.
    Chcę podłączyć pod ten transformator lutownicę i Hot Air, oraz wykonać zasilacz regulowany.
    Prosze o schemat zasilacza z regulacją napięcia i natężenia

• #7 21 Mar 2017 17:38
    maurycy123
    Poziom 32  

motul77 napisał:
    Może jakiś namiar na schemat regulacji płynnej Volt i Amp
    Można i samemu coś złożyć albo kupić gotowca. Poczytaj:
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3313677.html
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3321356.html

W Twoim przypadku odpowiedni byłby DPS3012 żeby wykorzystać moc transformatora, lub DPS3005 jak tylko do tej lutownicy potrzebujesz.

• #8 21 Mar 2017 18:28
    motul77
    Poziom 12  

Dzięki
    a jak samemu złożyć to jakie koszty i czy sie to opłaca?
    Może jakiś schemat

• #9 22 Mar 2017 07:01
    CYRUS2
    Poziom 33  

motul77 napisał:
    Przepraszam zle się wyraziłem.
    Odbiornikiem jest lutownica 70Watów.
    W lutownicy ma być stabilizowana temperatura grota, a nie regulowane zasilanie.
    Dlatego to co robisz jest bez sensu.
    Kup stacje lutowniczą za 150zł.

• #10 22 Mar 2017 17:33
    motul77
    Poziom 12  

lutownicę mam ogarniętą
    ta regulacja ma być - aby wykorzystać moc trafa na zasilacz
    i chodzi mi o schemat regulacji Volt i Amp.

• #11 22 Mar 2017 17:42
    Rezystor240
    Poziom 28  

Jeśli transformator będzie zasilał lutownicę, czyli grzałkę drut oporowy to wystarczy Ci coś takiego:
    https://sklep.avt.pl/avt1613.html

• #12 22 Mar 2017 18:01
    398216 Usunięty
    Poziom 42  

Regulując tylko napięcie nie uzyskasz stałej temperatury grota - w efekcie przy małych padach będziesz miał OK, ale już odlutowanie czy przylutowania elementu do ścieżki masowej (która z zasady ma większą powierzchnię, a więc lepiej odprowadza ciepło) będzie mocno utrudnione. Oczywiście - można tak zrobić (regulacja mocy, czyli napięcia), ale w praktyce będzie to oznaczało ciągłą zmianę ustawień napięcia. Bez sensu.
    Każda stacja z prawdziwego zdarzenia ma inną zasadę działania - napięcie jest cały czas to samo, a jedynie w wypadku zmniejszenia się temperatury grota (czujnik bimetalowy jest wbudowany w lutownicę - w pobliżu samego grota, lub nawet jest w nim) tenże czujnik włącza poprzez układ sterujący napięcie na grzałkę. W dobrze rozwiązanej stacji wahania temperatury grota nie przekraczają 5*C - co już wystarcza w większości wypadków i ułatwia pracę.
    Masz transformator o dużej mocy, więc moim zdaniem byłoby całkowicie nielogiczne pchanie się w układ regulacji napięcia (mocy) - w sieci znajdziesz co najmniej kilka sprawdzonych układów do stacji lutowniczej działającej według powyższej zasady (regulacji, czy raczej nadzorowania temperatury) - nie jest to wcale zbyt skomplikowane, a efekty i wygodą pracy taką stacją nieoceniona.
    Zresztą jeśli masz zamiar i sterować Hotair'em (który przeważnie ma już taki czujnik wbudowany) jest to tym bardziej pożądane.
    Po prostu - ustawiasz sobie żądaną wartość temperatury i nie martwisz się o nic więcej - w wypadku lutownicy. W wypadku Hot'a co najwyżej dodatkowo dochodzi regulacja nawiewu.
    No właśnie - załóżmy, że ustawisz napięcie (nie temperaturę) w sekcji Hot'a - przy jakiejkolwiek zmianie siły nawiewu MUSISZ regulować i napięcie grzałki - mając układ aktywnej regulacji temperatury układ sam zmniejszy/zwiększy moc grzałki stabilizując temperaturę powietrza wypływającego z dyszy.
    Zastanów się nad tym...

• #13 06 Kwi 2017 16:36
    motul77
    Poziom 12  

Problem rozwiązany podłączyłem już trafo
    Dzięki za pomocne posty
    Temat zamykam

Szybka odpowiedź lub zadaj pytanie
Dziękuję Ci. Ta wiadomość oczekuje na moderatora.
 Szukaj w ofercie
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME