Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Małe usprawnienie strzykawki z topnikiem FLUX

pustan 25 Mar 2017 00:56 9687 20
  • Małe usprawnienie strzykawki z topnikiem FLUX

Witam kolegów.
    Dzisiaj po raz pierwszy kupiłem topnik w strzykawce do lutowania SMD.
    Patrzę na to i nie wiem to używać. Igły nie ma, tłoczka niema jak w normalnej strzykawce. Jak to wyciskać na pady by nie walnęło kleksa.
    Pomyślałem że najlepiej by to było aby móc wyciskać topnik mając nad nim kontrolę.
    Od pomysłu do przemysłu. Zrobiłem prostą przystawkę do płynnego powolnego podawania topnika. Przystawka zrobiona z tego co było pod ręką .
    Tulejka z kołnierzem, odcinek pręta na tłoczek, śruba M6 bez łba, podkładka ząbkowana, radełkowany krążek na pokrętło, kawałek duralu na mostek oraz dwa wkręty M3. Ząbkowana podkładka jest włożona do strzykawki jako pierwsza, a potem dorobiony tłoczek ze śrubą. Chodziło oto by się nie obracał a przesuwał podczas kręcenia pokrętłem.
    Najważniejsze że spełnia założenia. Wygodnie i precyzyjnie można podawać topnik, bez obawy że usmarujemy wszystko wkoło. Po zużyciu topnika wymieniamy na nowa strzykawkę.

Małe usprawnienie strzykawki z topnikiem FLUX Małe usprawnienie strzykawki z topnikiem FLUX Małe usprawnienie strzykawki z topnikiem FLUX Małe usprawnienie strzykawki z topnikiem FLUX Małe usprawnienie strzykawki z topnikiem FLUX Małe usprawnienie strzykawki z topnikiem FLUX Małe usprawnienie strzykawki z topnikiem FLUX

Fajne!
  • #2 25 Mar 2017 03:07
    humbel
    Poziom 23  

Pomysł dosyć oryginalny! :D
    Podoba mi się, lecz no... Trochę zbędny gadżet :)
    Wystarczy od innej strzykawki zabrać tłok, topnik jest na tyle gęsty że nie ma prawa "ubabolić" całej płytki :D

Mimo wszystko, najważniejsze że tobie usprawnia pracę biorąc pod uwagę to, że jest to twój pierwszy kontakt z tego typu topnikiem :)
    Leci plusik.

• #4 25 Mar 2017 15:18
    mychaj
    Poziom 26  

Zrobić formę pod wtryskarkę i klepać z tworzywa za 1/3 ceny Tme.

• #5 25 Mar 2017 16:13
    yogi009
    Poziom 41  

Ale jakoś nikt w kraju tego nie robi, prawdopodobnie stąd też biorą się te ceny. Popyt na takie dozowniki jest raczej ograniczony do firm produkcyjnych, rzadko który amator wyda taki pieniążek na podajnik topnika. Z drugiej strony firmy wymagają jakości, w produkcji nie ma miejsca na przestoje spowodowane usterkami osprzętu. No i koło się zamyka. Co nie zmienia faktu, że mogłaby u nas powstać firma sprzedająca globalnie taką elektroniczną galanterię. Coraz łatwiej już przebić Chińczyka stosunkiem cena/jakość.

• #6 25 Mar 2017 16:21
    Kuniarz
    Poziom 36  

mychaj napisał:
    Zrobić formę pod wtryskarkę

...zdaje sobie Kolega sprawę, że forma wtryskowa kosztuje kilkadziesiąt tys. PLN ? To się nigdy nie zwróci...

Wracając do projektu - nie jest całość zbyt ciężka ? Ręka nie odpada po czasie pracy ?

• #7 25 Mar 2017 17:57
    Bonifacy
    Poziom 23  

Kuniarz napisał:
    mychaj napisał:
    Zrobić formę pod wtryskarkę

...zdaje sobie Kolega sprawę, że forma wtryskowa kosztuje kilkadziesiąt tys. PLN ? To się nigdy nie zwróci...

Wracając do projektu - nie jest całość zbyt ciężka ? Ręka nie odpada po czasie pracy ?

Zwrócić by się zwróciło, załóżmy że dane narzędzie jest się w stanie pozyskać z formy wielo-gniazdowej (chyba w środku nie mam więcej elementów niż pistolet do kleju termicznego tylko zamiast laski kleju jest tłoczysko a zamiast grzałki skrócony przód i mocowanie strzykawki). Niech forma będzie kosztowała 30-40tys przy odpowiedniej dystrybucji z ceną da się zejść do 50-60zł za sztukę - a wtedy taka osoba jak ja (amator hobbysta elektroniki) takie narzędzie sobie kupi nie kombinując w przekładanie tłoczków czy przetłaczanie topika do zwykłej strzykawki. A takich jak ja jest sporo więcej niż profi co kupią za 350 zł narzędzie które ma się przełożyć na szybkość pracy i zarobek.

Pomysł autora trochę ciężki ale plus za kreatywność. Ja postaram się przerobić pistolet do kleju - zobaczymy czy mi coś znośnego wyjdzie.

• #8 25 Mar 2017 18:12
    yogi009
    Poziom 41  

Bonifacy napisał:
    Niech forma będzie kosztowała 30-40tys przy odpowiedniej dystrybucji z ceną da się zejść do 50-60zł za sztukę

Lubię optymizm, ale jednak ten podparty dobrym biznes planem. Zakładając Twoje wyliczenia, masz serię produktów za 50k zł, zysk na jednej sztuce ze 20zł, czyli żeby uzyskać zwrot, musisz sprzedać nie mniej niż 2500 sztuk. Jeśli wszystko pójdzie gładko od pierwszego "kopnięcia".

• #9 25 Mar 2017 19:09
    mychaj
    Poziom 26  

Ale to są raptem 4 elementy - nie koniecznie wtryskarka (po prostu to była pierwsza myśl) , można to wycinać na ploterze czy CNC, wyciskać na prasie z tworzywa - mało projektów maszyn jest na elektrodzie: tylko się dogadać? Część elementów może nawet już ,,istnieje w przyrodzie" gwinty, wałki z tworzywa pokrętki radełkowane itp.

• #10 25 Mar 2017 20:13
    Bonifacy
    Poziom 23  

yogi009 napisał:
    Bonifacy napisał:
    Niech forma będzie kosztowała 30-40tys przy odpowiedniej dystrybucji z ceną da się zejść do 50-60zł za sztukę

Lubię optymizm, ale jednak ten podparty dobrym biznes planem. Zakładając Twoje wyliczenia, masz serię produktów za 50k zł, zysk na jednej sztuce ze 20zł, czyli żeby uzyskać zwrot, musisz sprzedać nie mniej niż 2500 sztuk. Jeśli wszystko pójdzie gładko od pierwszego "kopnięcia".

A co biznesplan ma do tego - piszę aby relatywnej polityce - jak ktoś chce zrobić jedną formę i zrobić na niej mega dochód to na tym urządzeniu tego nie zrobi ale jak ktoś już zajmuje się przetwórstwem i ma zbyt w danej branży to tutaj nie widzę problemu z dochodem. W przetwórstwie tworzywa głównie liczy się dystrybucja - a tu często znajomości i układy. Nowemu graczowi jest ciężko wbić w rynek a szczególnie jak do zaoferowania by miał tylko jeden produkt. Dobrze jakby było wejście do marketu (np w zestawach z topikiem cyną ew lutownicą) ale tak jak pisałem - dla nowego gracza raczej nie realne.

mychaj napisał:
    Ale to są raptem 4 elementy - nie koniecznie wtryskarka (po prostu to była pierwsza myśl) , można to wycinać na ploterze czy CNC, wyciskać na prasie z tworzywa - mało projektów maszyn jest na elektrodzie: tylko się dogadać? Część elementów może nawet już ,,istnieje w przyrodzie" gwinty, wałki z tworzywa pokrętki radełkowane itp.

Obróbka mechaniczna, skrawanie itp to tylko do produkcji jednostkowych, prototypów itp - to jest za wolna metoda. Koszt roboczogodziny CNC to od 50 do 150zł (relatywnie górne granice są większe w zależności też od gabarytów dokładności itp) o ile chodzi o 3 osie. Dolicz koszty materiału (musisz z pełnych kostek usuwać naddatek - chcieć to estetycznie wykonać w czasie się nie wyrobisz. Cykl wtrysk takich elementów będzie trwał około 20-30 sekund (w zależności od konstrukcji formy i materiału).

Do pozyskiwania wyprasek wytłaczanych (prasa) też potrzebna jest forma ;) Forma o mniejszej dokładności niż formy wtryskowe ale i tym samym wypraska o mniejszych dokładnościach i często gęsto słabszej estetyce.

• #12 25 Mar 2017 21:05
    Bonifacy
    Poziom 23  

Xaveri napisał:
    Drukarka 3D i jazda z koksem...

Do produkcji seryjnej? jeszcze chyba za wolne i jakość za słaba.

• #13 25 Mar 2017 22:31
    mychaj
    Poziom 26  

Zbyt dosłownie podchodzicie do tematu - wzór jest, pomysł jest, zoptymalizować konstrukcję - lżejszy mostek, jakiś zaczep zamiast śrubek, może z blachy wygięty? Możliwości sporo...

• #16 26 Mar 2017 13:30
    mychaj
    Poziom 26  

Blade - ja myślałem że jest posucha na tego typu urządzenia, eee to tylko zawracanie ...kijem Wisły.

• #18 26 Mar 2017 22:30
    zgierzman
    Poziom 16  

mychaj napisał:
    Zrobić formę pod wtryskarkę i klepać z tworzywa za 1/3 ceny Tme.

Chińczyk już na to wpadł.
    Można kupić za 1/4 ceny TME, a wysyłka gratis...
    https://pl.aliexpress.com/item/10ML-manual-syringe-gun-Epoxy-Caulking-Adhesive-Gun-single-liquid-glue-gun-dispense-gun-with-full/32799295060.html

EDIT:
    Sorki, za 1/3 ceny. Link kilka postów wyżej był do dozownika 30ml za prawie 400 zł, a dozownik do strzykawek 10 ml kosztuje w TME 300 zł.

• #19 28 Mar 2017 09:23
    pustan
    Poziom 17  

Kolega wyżej wspominał o tym czy nie za ciężko tym pracować.
    By było lżej to zrobiłem odchudzanie :). Porównanie wagi.

I szczegóły po odchudzeniu. Można jeszcze by było zmienić śrubę na np. M4 oraz zmniejszyć średnicę pokrętła.

Małe usprawnienie strzykawki z topnikiem FLUX Małe usprawnienie strzykawki z topnikiem FLUX Małe usprawnienie strzykawki z topnikiem FLUX Małe usprawnienie strzykawki z topnikiem FLUX Małe usprawnienie strzykawki z topnikiem FLUX

• #20 28 Mar 2017 14:27
    mychaj
    Poziom 26  

Albo zrobić z tworzywa - to akurat prosto.

• #21 03 Kwi 2017 14:43
    SylwekK
    Poziom 28  

O, widzę, że nie tylko ja kombinuję z wyciskaniem topnika :) Też właśnie coś podobnego robię tylko u mnie będzie pokrętło od góry, a nie radełkowane.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme