Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Statyw do wiercenia płytek PCB.

Wertyuud 26 Mar 2017 15:18 8871 13
  • Statyw do wiercenia płytek PCB.
    Witam!
    Dzisiaj chciałbym przedstawić moją konstrukcję statywu do wiertarki. Do tej pory wierciłem płytki PCB trzymając wiertarkę w ręce, ale otwory zazwyczaj były wywiercone krzywo, a dodatkowo można było łatwo złamać wiertło. Jako że miałem większość części do wykonania tej konstrukcji na stanie i nie mogłem znaleźć lepszego zastosowania dla nich, to wykonałem ten praktyczny projekt. Rama statywu została wykonana z kwadratowych rurek o boku 20mm. Zespawałem je ze sobą, ale, że jako praktycznie tylko raz miałem wcześniej do czynienia ze spawarką, to spawy nie są najlepsze. No, ale nie próbując, nigdy się nie nauczę spawać, a jak widać spawanie to przydatna umiejętność :)

Zamiast prowadnic użyłem starych siłowników teleskopowych (chyba od poloneza :D). Siłowniki te co prawda nie są najsztywniejsze, ale konstrukcję starałem się zrobić tak, aby siły boczne były jak najmniejsze. Póki co nie zauważyłem, żeby wiertło jakkolwiek uciekało na bok podczas wiercenia. Siłowniki przewierciłem, aby wypuścić z nich gaz, bo były wysunięte w pozycji spoczynkowej. Niestety siłowniki muszą być zamontowane idealnie równolegle, aby chodziły bez oporów, więc musiałem spędzić trochę czasu, aby naprostować ich mocowanie. Ogólnie nie polecam tego rozwiązania, bo jak się rozkręci, to potem trzeba odginać i dokręcać wszystko od nowa, żeby chodziło płynnie :-?
    Do montażu wiertarki użyłem mosiężnej kształki do instalacji CO. Kształtka ta, miała w środku dokładnie taki otwór jaki potrzebowałem. Dorobiłem do niej śrubki, aby wiertarka z niej nie wypadała, a następnie ją przylutowałem do wcześniej przygotowanego elementu.
    Napęd został zrobiony za pomocą dźwigni i rowerowej linki do hamulców. Dodatkowo jest prymitywne ograniczenie głębokości, żeby przez przypadek nie nacisnąć za mocno, bo wiertło mogłoby się złamać. Ograniczenie to jest zrealizowane za pomocą dodatkowej linki doczepionej do dźwigni. Linka ta przechodzi przez zacisk znajdujący przed kółkiem, który umożliwia regulację. Do posuwu kupiłem trochę lepszą linkę, oraz pancerzyk teflonowy, bo na etapie prototypów, zwykła linka się rozwaliła, oraz były trochę duże opory. Od dołu dałem podkładki, aby się nie ślizgało i nie rysowało biurka. Statyw dopiero co skończyłem, ale jeśli są jakieś pytania, to chętnie odpowiem.
    Trochę więcej zdjęć:
    Statyw do wiercenia płytek PCB. Statyw do wiercenia płytek PCB.
    Statyw do wiercenia płytek PCB. Statyw do wiercenia płytek PCB. Statyw do wiercenia płytek PCB. Statyw do wiercenia płytek PCB. Statyw do wiercenia płytek PCB. Statyw do wiercenia płytek PCB. Statyw do wiercenia płytek PCB.

Fajne!
  • #2 26 Mar 2017 22:32
    kpp_jacek
    Poziom 23  

Witam!

Za poświęcony czas i dokładność 6.0
    Całość wykonana schludnie i estetycznie.

Tylko, że wyważasz otwarte drzwi. Można to było zrobić tak:

• #3 26 Mar 2017 22:42
    Wertyuud
    Poziom 20  

Dziękuję za uznanie :D Starałem się, choć brakuje trochę do ideału. Wiem, widziałem takie rozwiązanie, ale obawiałem się że siły boczne działające w takiej konfiguracji będą powodowały odchylanie się na bok siłowników. Chciałem, aby nacisk był wywierany możliwie równolegle do osi siłowników, a przynajmniej, żeby nie zmieniał się kąt nacisku z przesuwem. Trochę to skomplikowałem z tymi linkami, ale jestem zadowolony z efektów :)

• #4 26 Mar 2017 22:45
    kpp_jacek
    Poziom 23  

Wertyuud napisał:
    ........Trochę to skomplikowałem z tymi linkami, ale jestem zadowolony z efektów :)

Skoro działa..... to najważniejsze, :D

• #5 27 Mar 2017 03:05
    rb401
    Poziom 29  

kpp_jacek napisał:

Tylko, że wyważasz otwarte drzwi. Można to było zrobić tak:

W rozwiązaniu sugerowanym przez Ciebie istnieje ryzyko drobnej deformacji konstrukcji przy naciskaniu na dźwignię, skutkującej lekkim ruchem bocznym wiertła. Co akurat przy temacie PCB uważam za ważne.

Mam właśnie taki fabryczny stojak, niby solidny metalowy (i to niemiecki! :wink: , nie żadna chińszczyzna), gdzie właśnie takie drobne, boczne, niezamierzone ruchy wiertła następują. I to pomimo tego że część ruchoma jest popychana dokładnie w środku między prowadnicami. Tyle że jest asymetria dźwigni, ze względów ergonomicznych. I to psuje dokładność.
    Dlatego jak dla mnie, użycie linki przez autora i przez to uniknięcie pewnych niekorzystnych naprężeń, ma duży sens praktyczny.
    No i można też pomyśleć o opcji nożnego opuszczania wiertła, skoro jest ta linka. Wygodniej i mniejszym wysiłkiem było by manipulować płytką przy wierceniu.

• #6 27 Mar 2017 12:10
    Wertyuud
    Poziom 20  

Jak dla mnie największą niedogodność powodują wióry powstające przy wierceniu. Zasłaniają one pozostałe punkty do wiercenia, przez co często się zdarza, że dopiero przy lutowaniu zauważam brakujące otwory. Myślałem nad odciągiem wiórów z mini odkurzaczy samochodowych, chyba, że ktoś ma lepszy pomysł. Oczywiście pył z żywicy epoksydowej i włókna szklanego musi zostać usunięty z miejsca pracy, bo jest szkodliwy dla płuc.

• #7 27 Mar 2017 22:30
    kpp_jacek
    Poziom 23  

A gdyby wykorzystać taką prowadnicę ?

• #8 27 Mar 2017 22:50
    Wertyuud
    Poziom 20  

Maszynka do cięcia glazury? Pomysł nie głupi, ale sprawdziłem na szybko ceny i chyba się nie opłaca tego przerabiać. Cena wyjdzie podobnie jak komplet łożysk liniowych do cnc. Jak ktoś ma taką maszynkę popsutą, to wtedy można spróbować, ale ciekawy jestem jakie ma to luzy.

• #9 28 Mar 2017 13:01
    phanick
    Poziom 28  

Pomyśl nad jakimś szybkim sposobem montażu tej drewnianej podkładki między podstawą prowadnicy, a wierconą płytką - ze swojego doświadczenia wiem, że lepiej przesuwać wierconą PCB po drewnianej podkładce, a podkładka powinna być nieruchoma - dzięki temu nie ma ryzyka, że trafimy jakoś połową wiertła w poprzednio wywiercony otwór i ulegnie ono skrzywieniu/pęknięciu.

• #10 29 Mar 2017 14:19
    pan_kotek
    Poziom 20  

Wertyuud napisał:
    Maszynka do cięcia glazury? Pomysł nie głupi, ale sprawdziłem na szybko ceny i chyba się nie opłaca tego przerabiać. Cena wyjdzie podobnie jak komplet łożysk liniowych do cnc. Jak ktoś ma taką maszynkę popsutą, to wtedy można spróbować, ale ciekawy jestem jakie ma to luzy.

Mam ze złomu, w zamyśle miał być to przyrząd do przesuwania szlifierki kątowej. Jednak luzy są duże, trzeba by je jakoś pokasować.

• #11 29 Mar 2017 15:58
    piotrek2914
    Poziom 16  

Ja kiedyś zrobiłem statyw do proxxona na bazie próbki prowadnicy igusa z jednym wózkiem. Sprawdza się całkiem dobrze. Pewnie teraz coś bym poprawił ale źle nie jest. Brakuje dodatkowego odciągu ale wentylator z podświetleniem daje radę. Na większą produkcję trzeba by w sąsiednim pomieszczeniu odkurzacz na wolnych obrotach włączyć :-) Wrzucę fotkę, może komuś się przyda.

• #12 29 Mar 2017 16:24
    abart64
    Poziom 25  

Ja sobie nie wyobrażam wiercenia płytek z celowaniem na obrotach. Kiedyś wierciłem celmą w statywie i aby wiertarka nie wyła jak szalona używałem pedału do startu. Wiertarka Celma padła po 30 latach ale w statyw dopasowałem silniczek 12v z uchwytem do wierteł i założyłem dużego tact-switcha na rączce do posuwu. Przykładam nieruchome wiertło do płytki i kciukiem uruchamiam silniczek. Spore luzy statywu od celmy nawet pomagają bo wiertło samo się naprowadza w otworze. No i silniczek nie pracuje bezproduktywnie tylko impulsowo kiedy wierci.

• #14 29 Mar 2017 18:24
    kpp_jacek
    Poziom 23  

A tak z ciekawości. Czy próbował ktoś wiercić w układzie: wiertarka w stałej pozycji - podnoszony stolik?

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme