Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wiercenie w poprzek wałka - sposoby centrowania wałka

strikexp 26 Mar 2017 17:54 702 11
  • #1 26 Mar 2017 17:54
    strikexp
    Poziom 27  

Niedawno kupiłem tokarkę z serii mini-lathe, czyli chińczyka który ledwo skrawa stal. Jednak taki miałem budżet i taką kupiłem.
    Nie pomyślałem jednak że bardzo potrzebne będzie mi wywiercenie dziury centralnie wpoprzek wałka (na śrubę mocującą od koła zębatego).

Chciałem się zapytać czy ktoś wie jak wycentrować wałek (bokiem) względem wiertarki lub frezarki. Nie mam pomysłu jak to zrobić.

• #2 26 Mar 2017 18:08
    1 PAWEL
    Poziom 40  

Tylko na pryzmie kątowej, lub imadło maszynowe do wałków kątowe.
    Oraz w uchwycie tokarskim 4 szczękowym z regulowanymi szczękami.

• #3 26 Mar 2017 18:14
    strikexp
    Poziom 27  

A jaka jest inna nazwa takiej pryzmy kątowej? Na Allegro nie znalazłem nic pod frazą pryzma kątowa.

• #4 26 Mar 2017 18:25
    1 PAWEL
    Poziom 40  

Przeszukaj pryzma traserska.
    Na olx znajdziesz taniej.

• #5 26 Mar 2017 18:33
    strikexp
    Poziom 27  

Ale cena jest zabójcza. Chyba jednak poszukam czegoś innego lub sam zrobię taką pryzmę. Tym bardziej że ona nie łączy bezpośrednio wiertarki z wałkiem.

• #6 26 Mar 2017 18:38
    1 PAWEL
    Poziom 40  

Sam możesz zrobić na frezarce z żeliwa w przypadku wiercenia na przelot
    z miejscem pod łapy mocujące pryzmę do stołu i pod łapę dociskową wałka.
    W zwykłym imadle maszynowym też się uda dokładnie zamocować jeśli imało będzie unieruchomione do stołu.
    Musi być tylko powtarzalność średnicy wałka.

• #7 26 Mar 2017 19:34
    beatom
    Poziom 31  

Autor chce wiercic w poprzek walka na tokarce, wiec musi jakos go umocowac do wrzeciona lub do glowicy ( wtedy wiertlo ma byc we wrzecionie ). Z tego powodu powyzsze rady nie beda skuteczne.
    Pokaz zdjecie tej tokarki, jakie srednice i dlugosci walka? Jaka srednica wiertla?

• #8 26 Mar 2017 19:41
    strikexp
    Poziom 27  

Chcę wiercić w wałku, nie musi to być na tokarce.

• #9 26 Mar 2017 20:34
    1 PAWEL
    Poziom 40  

beatom napisał:
    Autor chce wiercic w poprzek walka na tokarce, wiec musi jakos go umocowac do wrzeciona lub do glowicy ( wtedy wiertlo ma byc we wrzecionie ). Z tego powodu powyzsze rady nie beda skuteczne.

Tak się stosuje w produkcji tarcza mocująca na wrzecionie w miejscu uchwytu tokarskiego lub umocowana szczękani istniejącego uchwytu tokarskiego, wyjście kolejne uchwyt 4 szczękowy z regulacją szczęk oczywiście wiertło mocowane w stożku konika tokarki.
    Najprościej pryzma lub imadło i też można dokładnie wywiercić, po dokładnym ustaleniu środka wałka.
    Przykład o wielu zastosowaniach.

• #10 26 Mar 2017 20:41
    beatom
    Poziom 31  

No to po co opowiadasz o tokarce?
    Dwa v-blocks ( pryzma ) i indicator ( lub cokolwiek do zmierzenia przesuniecia ) zalatwia sprawe.

• #11 26 Mar 2017 21:11
    strikexp
    Poziom 27  

@1 PAWEL
    Wielkie dzięki, to jest odpowiedź na moje pytanie. No może z tym wyjątkiem że mój wałek jest dlugi a otwór ma być na końcu. No nic, lepsze to niż nic :)

• #12 26 Mar 2017 21:17
    1 PAWEL
    Poziom 40  

Zawsze możesz zastosować regulowaną podpórkę podparcie aby tylko wałek nie wisiał.
    :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME