Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nakładka na Arduino UNO - początek programowania

DJCheester 07 Kwi 2017 14:23 5241 45
  • #31 07 Kwi 2017 14:23
    ditomek
    Poziom 18  

@DJCheester chcesz robić płytkę to ją rób i się o nic nie pytaj. Lubisz wytrawiać, piszesz, że dużo trawiłeś to zakładam, że niejeden projekt wylądował od tak sobie w śmieniach.. Pewnie nie pierwszy i nie ostatni. Zatem nawet jak płytka o której tyle piszemy po tygodniu zabawy wyląduje w koszu albo przestanie być używana pewnie Ciebie nie zniechęci.
    Nie pytaj co ma na niej być bo to z czym chcesz ćwiczyć zależy od Ciebie. Po wątku wiedzę, że chyba rzeczywiście więcej wiesz o trawieniu niż samych mikrokontrolerach. Nie mam tu na myśli krytyki. Bardziej jestem skłony powiedzieć, że właśnie je odkryłeś i zbudowany tym faktem, chcesz popełnić SWOJĄ płytkę uruchomieniową. Ja mikrokontrolery odkryłem w erze pre-aurduinowej i też popełniłem parę płytek uruchomieniowych. Za to dzisiaj zwyczajnie użyłbym stykówek i gotowych shieldów. Dla mnie szkoda czasu. Chyba żebym miał robić coś czego po prostu na rynku brak. Tak zresztą zrobiłem bo brakowało mi sensownego zestawu do ćwiczeń z RS485.
    Ale jak lubisz trawić to traw!
    PS
    diody WS to transmisja szeregowa

• #32 07 Kwi 2017 14:40
    Piotrus_999
    Poziom 39  

DJCheester napisał:
    Kolego Piotrus_999 na tym etapie nasza dyskusja nie ma sensu skwituję to w dwóch słowach "NIE POMAGASZ"

Tobie się nie da pomóc, bo nie przyjmujesz rad.

Moderowany przez dondu:

Dlatego proponuję odpuścić.
    Autor ma swoją wizję, niech tworzy. Później zrozumie co pisaliśmy próbując mu pomóc i poświęcając dla niego swój czas.

Temat zostawiam otwarty, by odpowiedni jego poziomem początkujący mogli udzielać swoich rad.

DJCheester napisał:
    jedynie zadałem proste pytanie czy diody WS korzystają z tego PWM

WS - poczytaj coś w sieci a jak nie zrozumiesz zapytaj dopiero o to czego nie rozumiesz. Na razie to wyłącznie fantazjujesz, a wiedzy nie liznąłeś za grosz.

DJCheester napisał:
    i żeby go rozumieć każdą komendę
    W C/C++ nie ma żadnych komend. Właśnie to jest ta powierzchowna pseudowiedza, o której piszę.

DJCheester napisał:
    A tak na margesie wiem co to PWM (pulse with modulation) i wiem jak się tego używa
    Jeszcze mi nie odpowiedziałeś czym sie taki pin rózni od normalnego?

• #33 07 Kwi 2017 20:37
    Karaczan
    Poziom 39  

Co do PWM, to jeszcze czym się różnią poszczególne piny. A różnią się.
    Szczególnie jeśli byś chciał użyć PWM o innych prędkościach i jednocześnie używać Timerów.

Dlatego też nie jestem zwolennikiem takich DIY shieldów "uniwersalnych".
    Kupa roboty a koniec końców i tak wylądujesz ze stykówką przy "prototypowaniu" ;)

Ale nie zniechęcam, każda idea jest fajna jeśli chce się ją urealnić, dając przy tym trochę frajdy i zmuszając do myślenia!

• #34 22 Kwi 2017 11:37
    DJCheester
    Poziom 16  

Witam płytka wykonana niedługo przyjdą części - zdaję sobie sprawę że mogą występować błędy i że jest mało funkcjonalna ale co tam - zrobię sam dojdę do tego co źle zrobiłem bo niestety w temacie nie było konstruktywnej krytyki.

Najwięcej problemów sprawił owy buzzer podłączony bezpośrednio z pinu arduino więc podaję odpowiedź kupię taki

http://www.soldafria.com.br/datasheet/BUZZER_3_A_12V_CONTINUO.jpg

UCM1205APB

Może on współpracować bezpośrednio z pinu procesora i prąd płynący w obwodzie nie przekroczy 40mA i nie spowoduje uszkodzenia mikroprocesora, ewentualnie podłączony zostanie przez dodatkowy rezystor np 10 ohm.

Nie było pozytywnych postów poza małymi wyjątkami ale do tych osób będę pisał na PW jeśli będę potrzebował pomocy - liczę na odpowiedzi.

Jak już poprogramuję trochę na pierwszej płytce wykryję wady - usunę je w kolejnej rewizji płytki i będę robił kolejne za jakiś czas opublikuję wszystko na portalu w dziale DIY wtedy płytki będą przetestowane i nie będą zawierały błędów - myślę że sporo nowych osób w dziedzinie programowania wykorzystają projekt do własnych celów.

Tematu jeszcze nie zamykam - poczekam na kilka ostatnich odpowiedzi - nie ukrywam że pewnie będą znów w stylu "niepotrzebny projekt".

A w ostatecznej wersji dodałem jeszcze odbiornik IR TSOP ...

Pozdrawiam ....

• #35 25 Kwi 2017 11:51
    jaclew
    Poziom 13  

Szkoda, że jednak nie wrzucasz schematu, dałoby się całość koncepcji łatwiej i szybciej ogarnąć.
    Niemniej podtrzymuję swoją opinię, że projekt ułatwi życie na początku przygody z Arduino.
    No pewnie, że z czasem będą pewne ograniczenia. Ale wygoda pracy bez plątaniny kabelków, nieraz
    wątpliwości natury "łączy czy nie!?" bedzie trudna do przecenienia.

Co do prądu buzera 40mA to jednak podpiąłbym go do wyjścia Arduino poprzez tranzystor.
    A PCB - ścieżki nico cieńsze za to pady większe :)

• #36 25 Kwi 2017 12:12
    DJCheester
    Poziom 16  

Witam

Jak będę miał chwilę to narysuję schemat i wrzucę oraz foto zmontowanej płytki - części już są pozostaje tylko montaż.

Co do buzzera pewnie będzie przeróbka na tranzystor ale to się zobaczy.

Niedługo zacznę kombinować nad drugą nakładką z jakimś wyświetlaczem i kilkoma czujnikami.

Pozdrawiam ....

• #37 29 Kwi 2017 22:21
    marianm68
    Poziom 15  

Dorzucę swoje 3 grosze.
    Przymierzam się do zabawy z "ćwierć-autonomicznym jeżdzącym robotem" na arduino. Ta zabawa oparta będzie o "Kurs budowy robotów" opublikowany na pewnym forum i w tym celu zaprojektowałem shield z tanim mostkiem H. Dzięki dedykowanej płytce ograniczę plątaninę przewodów a jednocześnie chcę zachować elastyczność całego zestawu do którego zamierzam wykorzystać podwozie zakupione u chińczyków.
    Jestem w trakcie lutowania płytki która po złożeniu powinna wyglądać tak:
    po lewej widać nakładkę z expanderem na MCP23008.
    Dodaję schemat
    Nakładka na Arduino UNO - początek programowania 30.04-2017 - schemat uaktualniłem - nie ustrzegłem się błedów ;-)
    Mam nadzieję że nie popełniłem błędu przy projektowaniu - ale to okaże się przy używaniu płytek.
    A tu wytrawiona płytka strona Top i Bottom
    Docelowo shield ma pracować z wykonaną przeze mnie "arduino podobną" płytką (projektowałem tak by zachować zgodność z oryginalnymi płytkami arduino), czyli komplet składał się będzie z takich podzespołów:
    DJCheester mam mieszane odczucia jeśli chodzi o Twój projekt właśnie pod kątem elastyczności przy jego używaniu. wydaje mi się że "stykówka" byłaby bardziej praktyczna.
    Ale: "Nie to dobre co dobre ale co się komu bardziej podoba".
    Pozdrawiam.

PS
    Nakładka po pierwszych testach. Sprawdziłem sterowanie serwami i mostkiem H - wrażenia pozytywne - działa.
    Załączam opis wyjść wyprowadzonych na nakładce (wyprowadzone złącza oprócz czterech niezbędnych do kontrolowania mostka H)

• #38 30 Kwi 2017 08:28
    DJCheester
    Poziom 16  

Witam

Fajny projekt ja na razie jestem w trakcie składania pierwszej płytki - w kolejnych płytkach jest założenie zaprojektowania czujników jakichś tranzystorów sterujących i mostek H dwie sztuki ale chwilowo prace wstrzymane - ospa wietrzna mnie dopadła, zwolnienie do 10-tego i zakaz opuszczania łóżka.

Pozdrawiam ....

• #39 30 Kwi 2017 10:39
    nolens_volens
    Poziom 13  

Wprawdzie nie korzystam z płytek arduino z jego środowiskiem programowania
    (w arduino klikam tylko przy okazji ESP8266), ale na Twoje pytanie o WS2812 mogę odpowiedzieć,
    że diody WS nie sterujemy PWM.
    Wystarczy zajrzeć do datasheet tego produktu, żeby się przekonać, że sterowanie nimi jest bardzo krytyczne w sensie formowania impulsów czasowych - setki nanosekund.
    Uzyskuje się to wstawkami asemblerowymi, gdzie korzysta się z pętli wykonujących odpowiednią ilość rozkazów NOP (nic nie rób) po ustawieniu niskiego, czy wysokiego poziomu na pinie sterującym.
    Odnośnie arduino i WS rzuć proszę okiem na stronę Jarzębski .
    Dużo informacji (XMega) znajdziesz na mikrokontrolery.blogspot.com

Pozdrawiam
    Jurek

• #40 01 Maj 2017 08:34
    DJCheester
    Poziom 16  

Witam dzięki za info jedną stronę już przeglądałem wcześniej i nadal też a drugą już dodałem do ulubionych, jak na razie prace wstrzymane - jestem chory. Ale jak wyzdrowieje do będę kontynuował swoje dzieło

Pozdrawiam -dzięki kolego za linki - teraz mam trochę czasu więc wykorzystam go do zgłębienia wiedzy teoretycznej...

• #42 02 Maj 2017 09:51
    DJCheester
    Poziom 16  

Witam

Właśnie ten kurs mnie zaciekawił, wiedza w nim jest w prosty sposób przedstawiana dlatego postanowiłem zrobić płytkę i zacząć ćwiczyć.

Dzięki wszystkim za (p)odpowiedzi :)

Jeśli macie swoje pomysły na taką płytkę do ćwiczeń lub gotowe projekty chętnie się przyjrzę może coś wykorzystam w swoich kolejnych płytach.

Pozdrawiam ...

• #43 17 Maj 2017 12:41
    Piottr242
    Poziom 10  

I jak wyszła Ci ta płytka do nauki? Możesz pokazać?

• #44 17 Maj 2017 13:21
    DJCheester
    Poziom 16  

Witam

Prace utknęły na zakupie elementów od dwóch tygodni jestem znów ojcem po raz drugi i jak na razie czas nie pozwolił na zlutowanie, planuję to w tym tygodniu jak tylko wynegocjuję godzinkę wolnego od żony ;)

Jak zlutuję pochwalę się na forum, oczywiście zrobię zdjęcie

Cierpliwości ;)

• #45 21 Maj 2017 00:31
    DJCheester
    Poziom 16  

Witam

Jest wreszcie płytka udało się zrobić już nawet testowałem na niej diody APA106 z biblioteką Neopixel i tradycyjne diody oraz buzzer - na zdjęciu zaklejony bo głośno bardzo piszczy.

Poza tym ostatecznie zamontowałem 3 diody APA106 (WS2812) jedną RGB (Wspólna Katoda) i kolorowe jak widać na zdjęciu.

W niedługim myślę czasie zacznę rozpracowywać przetwornik analogowo cyfrowy czyli wejścia ADC - mam tam fotorezystor termistor i potencjometr więc będzie co mierzyć.

No i DS18B20 razy dwa jak na razie jeszcze nie odpalałem.

Na razie również nie montowałem drugiego pasywnego buzzera - posłuchałem się rad kolegów bardziej doświadczonych ode mnie.

Foto poniżej myślę że całkiem ładnie wyszło - no i będzie można na tym trochę poćwiczyć - najważniejsze że bez stykówki i przy małym dzieciaku jak zaśnie.

Jak będzie trzeba i dalej będzie mi się chciało bawić w Arduino będę robił następną płytkę typu Shield z wyświetlaczem 4-digit, jakiś DS18B20, potencjometr i radio TEA5767 - tak aby wreszcie moje Arduino zagrało jakieś hity na czasie ;)

Pozdrawiam ...

• #46 22 Maj 2017 10:07
    Piottr242
    Poziom 10  

Bardzo ładnie wyszło. I można się skupić na nauce programowania a nie kabelkologii.

Szybka odpowiedź lub zadaj pytanie
Dziękuję Ci. Ta wiadomość oczekuje na moderatora.
 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME