Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nakładka na Arduino UNO - początek programowania

DJCheester 05 Kwi 2017 21:07 5241 45
  • #1 05 Kwi 2017 21:07
    DJCheester
    Poziom 16  

Witam wszystkich forumowiczów

Dziś chciałbym z Wami się podzielić moim pomysłem

Od dawna już interesuje się elektroniką (będzie już jakieś ponad 20 lat) jak zaczynałem to królowała elektronika analogowa - tranzystorowa, później weszła elektronika cyfrowa poziomy logiczne CMOS i TTL a teraz mamy mikrokontrolery.

Nie raz już wykonywałem układy elektroniczne na mikrokontrolerach lecz niestety były to gotowe hexy które to tylko wgrywałem do procesora i po sprawie. Z czasem zdałem sobie sprawę że o ile było by prościej aby człowiek mógł sam zaprogramować (napisać program) na mikroprocesor - dokonał zmian w kodach napisanych i udostępnionych przez innych chociażby użytkowników elektrody.

Z pomocą przyszło Arduino - właśnie jestem na etapie czytania różnego rodzaju kursów, poradników dotyczących Arduino i programowania, jednak strasznie nie lubię płytek stykowych bo zawsze jakiś kabelek nie styka lub coś nie działa.

Wpadłem na pomysł aby zrobić sobie płytkę do ćwiczeń z zakresu programowania na Arduino - tzw shield - nakładka na płytkę Arduino UNO.

Zaprojektowałem sobie płytkę zawierającą

01. Cztery przyciski - mikrostyki
    02. kontaktron
    03. Trzy diody LED - czerwona zielona żółta
    04. Jedna dioda RGB - Wspólna anoda - podłączone pod piny PWM
    05. Trzy diody LED - WS2812
    06. Buzzer aktywny
    07. Buzzer pasywny
    08. Fotorezystor - z dodatkowym rezystkorem stanowiącym dzielnik napięcia dla przetwornika ADC
    09. Termistor - z dodatkowym rezystkorem stanowiącym dzielnik napięcia dla przetwornika ADC
    10. Analogowy czujnik temperatury LM35
    11. Cyfrowy czujnik temperatury DS18B20
    12. Potencjometr stanowiący dzialnik napięcia dla przetwornika ADC

Co sądzicie o takim rozwiązaniu, jako iż narazie czytam i oglądam w necie dużo materiałów, póki co narazie teoria to po wykonaniu takiej płytki będzie można trochę praktycznie poćwiczyć.

Myślałem o kilku takich płytkach - na początek taka - następna z wyświetlaczem LED multipleksowanym na czterech tranzystorach, do tego jakiś fotorezystor, termistor, DS18B20 lub nawet RTC

Kolejna nazwijmy to "mocy" z mostkiem lub dwoma mostkami typu H do sterowania silnikami (budowa robotów) i wyjścia poprzez tranzystory Mosfet lub przekaźniki do tego standardowo fotorezystor, termistor, DS18B20 - będzie można zrobić wyłącznik zmierzchowy lub termostat, oczywiście kilka diod sygnalizujących wybrane stany.

Kolejna mogłabybyć z wyświetlaczem LCD 2x16 no i standardowo czujniki aby można było zbudować zegar, termometr, miernik oświetlenia itp po dodaniu buzzera można by było wykonać termostat.

Czekam na opinie w tym temacie ....

Jakie Wy macie propozycje co by tu jeszcze dodać do takiej płytki - nakładka w formie shieldu daje możliwość uwolnienia się od płytki stykowej oraz woreczka części lub lutownicy.
    Nakładka na Arduino UNO - początek programowania Nakładka na Arduino UNO - początek programowania

• #2 06 Kwi 2017 05:39
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Aby cokolwiek sprawdzić musimy mieć schemat, a nie widok PCB.

DJCheester napisał:
    Z pomocą przyszło Arduino - właśnie jestem na etapie czytania różnego rodzaju kursów, poradników dotyczących Arduino i programowania, jednak strasznie nie lubię płytek stykowych bo zawsze jakiś kabelek nie styka lub coś nie działa.

Od lat używam kilku tanich chińskich płytek stykowych. Nie ma z nimi najmniejszego problemu.
    Jedynie na co trzeba zwracać uwagę, to by nie wpinać w płytkę grubych nóżek czy przewodów, a jeśli w przekroju są prostokątne, to należy wpinać je tak, by jak najmniej rozszerzały piny w płytce.

DJCheester napisał:
    Co sądzicie o takim rozwiązaniu, jako iż narazie czytam i oglądam w necie dużo materiałów, póki co narazie teoria to po wykonaniu takiej płytki będzie można trochę praktycznie poćwiczyć.

Wykonywanie takich płytek jak proponujesz jest sensowne tylko wtedy, gdy chcesz poćwiczyć ... projektowanie i wykonywanie płytek PCB :)
    A do ćwiczeń, o którym piszesz stosuj płytkę stykową.

Lektura: http://mikrokontrolery.blogspot.com/p/spis-tresci.html

• #3 06 Kwi 2017 07:08
    tomi1234567
    Poziom 1  

Witam według mnie jest to całkiem dobry pomysł ostatnio mój kolega który rozpoczynał przygodę z arduino miał kłopot z podpięciem wyświetlacza 2x16 po czym ostatecznie zamówił gotowy shild z wyświetlaczem 2x16 oraz 4 czy 5 przyciskami.
    Wydaje mi się że takie rozwiązanie jest całkiem ciekawe zwłaszcza dla ludzi którzy zaczynają przygodę z takimi rzeczami i ie bardzo znają się na łączeniu układów elektronice.
    Kolega miał mały kłopot ze zrozumieniem działania płytki stykowej a dodatkowo po zakupie takiego zestawu pojawiały się problemy ze źle wetkniętym przewodem czy z tym że gdzieś nie łączy dlatego wydaje mi się to dobry pomysł popieram ;) serdecznie.

P.S
    Mogę pomóc w wykonaniu kilku płytek prototypowych

• #4 06 Kwi 2017 07:51
    ditomek
    Poziom 18  

Są płytki stykowe, są shieldy z wyświetlaczem, W ogóle jest cała masa wszystkiego do arduino.
    Uważam pomysł za niepotrzebne trwonienie pieniędzy i czasu.
    Jeśli po prostu potrzebujesz zrobić jakąś płytkę bo lubisz i akurat padło, że będzie to shield do arduino wtedy nic nie będę pisał. Jeśli typowo do nauki to zupełnie niepotrzebnie.
    Co innego sytuacja że w oparciu o arduino budujesz coś konkretnego. Wtedy zazwyczaj kończy się na budowie odpowiedniego shieldu tylko dla tego jednego projektu.

• #5 06 Kwi 2017 10:25
    DJCheester
    Poziom 16  

Witam

Odpowiadam kolejno

Kolego "dondu" nie muszę chyba rysować schematu każdy widzi z czego składa się mój shield - raczej nie proszę tu o sprawdzenie połączeń bo wiem że będą OK, tego czego nie wiem to zaraz dopytam.

Ja jak zaczynałem przygodę z elektroniką to niestety nie było tak "wygodnych" rozwiązań jak płytki stykowe czy nawet uniwersalne - za moich czasów królował "pająk" dla prostych rozwiązań - lutowanie w 3D ;-) jak niektórzy wolą - takie rozwiązanie działało i sprawdzało się dla prostych jedno lub dwu tranzystorowych układach - a bardziej skomplikowane projekty wykonywało się na laminatach i to malując markerem i trawiąc w chlorku żelazowym - era cyfrówki projekty po 10 scalaków.

Ja tak jak mówiłem do stykówek nie jestem przekonany tylko zlutowana płytka daje gwarancję że wszystko od strony elektrycznej układ jest na 100% połączone.

Oczywiście nie mam nic przeciwko osobom stosującym płytki stykowe i często na YT oglądam filmy osób które właśnie do swoich projektów używają tych płytek.

Wiadomo że płytki będą głównie do ćwiczeń aczkolwiek kolejne będą wyposażone w takie układy wejścia wyjścia że pozwolą zbudować licznik timer minutnik zegar termometr - mam tu na myśli płytkę z 7-seq

I jeszcze jedna sprawa która mnie "zmusza" do takiego rozwiązania - za niedługo będę drugi raz ojcem i zabawa przy żonie kabelkami, elementami i płytką stykową odpada, a jak będę miał chwilę bo mały się zdrzemnie to podłączam pod kompa Arduino z moim shieldem i odpalam środowisko i działam ;-)

Kolego tomi1234567

Cieszę się że pomysł się podoba na koniec jak już wykonam płytkę udostępnię dokumentację dla tych co będą coś takiego chcieli wykonać

Na necie znalazłem fajne dwa kursy ale nie wiem czy mogę inne forum reklamować tutaj więc podam na PW zainteresowanym - z pomocą tej płytki wykona się 90% ćwiczeń z tego właśnie kursu, zawsze w kolejnych płytkach będzie można wyciągnąć na goldpiny kilka portów do podpięcia przewodami gotowych chińskich modułów co na znanym portalu aukcyjnym jest ich pełno za grosze i dalej bawić się w programowanie.

Piszesz o shieldzie z LCD 2x16 też go kupiłem ale nic ciekawego na nim nie można zrobić poza tym że można pisać na wyświetlaczu i ewentualnie jakiś licznik timer zegar zrobić.

W tym shieldzie brak jest układów wejścia - co prawda jest podłączona klawiatura lecz do piny analogowego i działa jak klawiatura parametryczna - trzeba się nagimnastykować aby jej użyć.

Tak jak pisałem brak jest układów wejścia więc ja dlatego będę chciał zrobić też taki shield z 2x16 zaszaleje kupię OLED (a co) zgodny z HD44780 mam nadzieję że będzie kompatybilny, oczywiście będzie wpinany do shieldu aby można było go użyć jeszcze do innego celu więc gniazda i goldpiny, poza tym w moim shieldzie dam DS18B20 co da możliwość wykonania termometru termostatu itp oraz fotorezystora czy termistora i tradycyjne mikroswitche.

Do kolegi ditomek

Co do trawienia to mam za sobą myślę ponad 500 płytek zrobionych różnymi metodami od markera po termotransfer więc tu praktyka jest ;-)

Kasa na to jest - na necie są shieldy lecz moim zdaniem nie do końca przemyślane i nie ma tam tego co powinniśmy znaleźć - większość shieldów nie jest samowystarczalna więc poza zakupem takiego shieldu trzeba jeszcze podłączać inne elementy czy moduły (czujniki) aby można było sensownie ich używać.

Dla przykładu ten oryginalny z LCD 2x16 po co mi taki skoro nie mam urządzeń wejścia (czujników) pomiaru gdyby tam był chociażby RTC czy DS sprawa też była by inna ale wiadomo chińczycy tną koszty, jedynie na tym shieldzie można poćwiczyć tworzenie menu - choć jak dla mnie klawiatura parametryczna jest rzadko używana i myślę że lepiej by było jakby tam zrobili matrycową lub switche podłączyli normalnie.

Kolego tomi1234567

Cieszę się że chcesz mi pomóc i mam wobec tego do Ciebie kilka pytań

Poniżej opiszę wszystkie elementy z komentarzami oraz pinami Arduino

01. Cztery przyciski - mikrostyki - podłączone bezpośrednio do pinów Arduino i do masy (pin 1, 10,11,12)

02. Kontaktron - podłączony tak jak mikrostyki bezpośrednio do piny Arduino i do masy (pin 0)

03. Trzy diody LED - czerwona, zielona, żółta, podłączone przez rezystory do Arduino i do masy (pin 2,4,7)

04. Jedna dioda RGB - Wspólna katoda - podłączone pod piny PWM - aby generować różne kolory - anody podłączone również przez rezystory do Arduino i katoda do masy (pin 3,5,6)

05. Trzy diody LED - WS2812 - diody te przewlekane znalazłem w sieci typ APA106 5mm ale sprzedawca pisze że są kompatybilne z WS i można używać biblioteki neopixel - podłączenie diod bezpośrednio pod 5V z Arduino i pod masę - a piny Din i Dout podłączone w szeregu każda dioda tzn do pierwszej Din podłączone Arduino a z pierwszej Dout do drugiej Din i z drugiej Dout do trzeciej Din. Wykorzystałem jeden pin w Arduino (pin 8)

06. Buzzer aktywny - na 5V podłączyłem od razu pod pin Arduino (wybiorę taki aby mógł pracować bezpośrednio z Arduino) - (pin 9)

07. Buzzer pasywny - również podłączony pod Arduino bepośrednio (pin A0)

08. Fotorezystor - z dodatkowym rezystorem stanowiącym dzielnik napięcia dla przetwornika ADC (pin A1)

09. Termistor - z dodatkowym rezystorem stanowiącym dzielnik napięcia dla przetwornika ADC (pin A2)

10. Analogowy czujnik temperatury LM35 wyjście bezpośrednio do Arduino (pin A4)

11. Cyfrowy czujnik temperatury DS18B20 - szyna danych podciągnięta przez rezystor 4.7k do zasilania - tak podobnież się go podłącza (pin A3)

12. Potencjometr stanowiący dzielnik napięcia dla przetwornika ADC - podłączony pod zasilanie i pod masę skrajnymi wyprowadzeniami a suwak pod Arduino (pin A5)

To całe połączenie - mam pytanie.

Wszędzie gdzie czytałem i oglądałem filmy ludzie podłączali buzzer pasywny pod piny analogowe i używali funkcji tone - czy wobec tego tylko na tych pinach można tej funkcji używać czy można jej również używać na pozostałych pinach

I jak to jest z pinem 13 tym - na stałe jest tam dioda w Arduino czy można do niej równolegle podłączyć przez rezystor drugą diodę w moim shieldzie czy lepiej zostawić niepodłączone ??

Teraz sprawa wyświetlacza 2x16 który to jest podłączany do arduino przez porty 12,11 i 5,4,3,2 czy można dowolnie wybrać sobie te piny - oczywiście w programie później je poprawnie zadeklarować, czy są jakieś ograniczenia ?? Bo jak będę projektował drugą płytkę to zrobię tak jak mi będzie wygodnie - np dane pod piny analogowe lub część pod analogowe i część pod cyfrowe

Ale mi sporo wyszło

Czekam na dalsze propozycję co by tu dołożyć co zmienić i jeśli gdzieś źle myślę proszę mnie poprawić tak aby nasz shield wyszedł bez błędów i wszystko działało po poprawnym oprogramowaniu.

Pozdrawiam ....

• #6 06 Kwi 2017 11:43
    Piotrus_999
    Poziom 39  

Szczerze powiedziawszy mało potrzebne - nauka polega na tym, aby nauczyć się podłaczać i znajdować problemy, a takie rozwiązanie to tylko coś dla kopistów, niezdolnych do nauczenia się czegokolwiek : vide Twój kolega.

• #7 06 Kwi 2017 12:00
    Piottr242
    Poziom 10  

Jak dla mnie to taki shield do nauki PROGRAMOWANIA mikrokontrolerów to genialny pomysł.
    Można dzięki temu "olać" warstwę sprzętową oraz kabelkologię i skupić się na tym, co sprawia najwięcej problemów (a potem frajdy, jak już się to opanuje). Też myślałem nad zbudowaniem sobie czegoś takiego, i też z powodu pałętających się kabelków.

A do pinu 13 możesz połączyć drugą diodę równolegle tylko żebyś nie przekroczył prądu maksymalnego jaki może dać nóżka atmegi, czyli oidp 40mA. Dla bezpieczeństwa daje jej większy rezystor po prostu.

• #8 06 Kwi 2017 12:45
    jaclew
    Poziom 13  

Dobry kierunek z takim rozwiązaniem. Płytka stykowa to "mordęga" i dziwię się tym, którzy to polecają.

Co do meritum - proponuję jeszcze dodać transoptor aby móc testować czujniki z wyjciem o innym pozimie niż 5V.
    Jeśli zmieścisz to umieść 4 mikroswitche bo mogą się przydać w projektach gdzie będzie do obsługi menu na LCD.
    Miło byłoby też zobaczyć enkoder :)
    I zwróć uwagę aby wszystkie obciążenia (głównie LEDy) nie pobrały w sumie więcej prądu z mikrokontrolera niż 200 mA.

Kibicuję projektowi na 100%

• #9 06 Kwi 2017 14:05
    dondu

DJCheester napisał:
    Kolego "dondu" nie muszę chyba rysować schematu każdy widzi z czego składa się mój shield - raczej nie proszę tu o sprawdzenie połączeń bo wiem że będą OK, tego czego nie wiem to zaraz dopytam.

Skoro tak uważasz :D
    ... ale zastanów się na ile sposobów można podłączyć:
    - DS18B20.
    - przycisk,
    - kontaktron,
    - diodę,
    - LM35,
    - buzzer (i dlaczego pod te, a nie inny piny je podłączasz)?
    - fotorezystor,
    itd.

Tworząc taką płytkę jak teraz blokujesz sobie możliwość nauki tylko do części ich możliwości. Ale oczywiście to Twoja decyzja.

Zamiast tworzyć tak ograniczoną płytkę kup sobie tanią w Chinach taką:

Dodatkowo dopytam: Jakiego typu jest buzzer pasywny?

DJCheester napisał:
    Ja jak zaczynałem przygodę z elektroniką to niestety nie było tak "wygodnych" rozwiązań jak płytki stykowe czy nawet uniwersalne - za moich czasów królował "pająk" dla prostych rozwiązań - lutowanie w 3D ;-)

Popatrz na mój avatar po lewej stronie tego postu:)

jaclew napisał:
    Dobry kierunek z takim rozwiązaniem. Płytka stykowa to "mordęga" i dziwię się tym, którzy to polecają.

Piottr242 napisał:
    Jak dla mnie to taki shield do nauki PROGRAMOWANIA mikrokontrolerów to genialny pomysł.
    Można dzięki temu "olać" warstwę sprzętową oraz kabelkologię i skupić się na tym, co sprawia najwięcej problemów (a potem frajdy, jak już się to opanuje). Też myślałem nad zbudowaniem sobie czegoś takiego, i też z powodu pałętających się kabelków.

I takie podejście do sprawy właśnie jest błędem podstawowym, gdyż w tej dziedzinie nie da się oddzielić elektroniki od informatyki, a wiedza dot. budowy i projektowania jest bezcenna. Zdobywa się ją własnie na płytce stykowej lub uniwersalnej, samemu projektując i testując część elektroniczną.

Co do prądów, o których piszą koledzy Piotr422 i jaclew, to radzę dopełnić swoją wiedzę z dokumentacji lub stąd (kilka artykułów):
    http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/datasheet-mikrokontroler-prady-pinow.html
    bo podają tylko wyrywkowe informacje.

• #10 06 Kwi 2017 14:05
    DJCheester
    Poziom 16  

Witam

Kolejno odpowiadam

Do kolegi Piotrus_999

Muszę się z kolegą nie zgodzić bo taki shield na początek daje gwarancję dobrze zmontowanego układu elektronicznego a jedynie można wtedy upatrywać błędu w kodzie, do jak to nazwałeś kopistów nie do końca gdyż piny w moim shieldzie są poukładane w sposób losowy więc trzeba pomyśleć przed uruchomieniem, poza tym sporo czujników wejścia i wyjścia daje spore możliwości używania funkcji pętli i warunków i można je ze sobą logicznie łączyć co daje praktycznie nieograniczone możliwości, ale wiadomo są różne poglądy i niektórym ma prawo się taki pomysł nie podobać a inni będą zadowoleni co już można zaobserwować w dyskusji.

Kolego Piottr242 cenna uwaga 40mA na pin zapamiętam, jak widzę pomysł według Ciebie trafiony i dokładnie napisałeś czemu to ma służyć - ja jak widzę 20 lub więcej kabelków w płytce stykowej to mnie szlak trafia, oczywiście na szybko można tak podłączać i sprawdzać w końcu płytka stykowa nie na darmo nazywa się też prototypowa ale to inny temat. Wiadomo shield ma służyć tylko nauce, jak ju napiszemy sensowny program do sterowania np oświetleniem jakimś innym urządzeniem wedle swoich warunków to wtedy możemy taki projekt przenieś np na Atmegę8 i narysować schemat i zrobić płytkę i używać jako oddzielne urządzenie i jeśli tak zrobimy to nawet co niektórzy nie będą wiedzieli że to było projektowane na Arduino. Z 13 tym pinem pomyślę.

Zresztą to jest pierwsza płytka, a na pewno będą następne na pewno z 7-seq

Kolega jaclew widzę myśli tak samo - uwagi cenne lecz w tej płytce chyba nie zastosuję nic bo miejsca i pinów wolnych brak jednak jak pisałem wyżej będą kolejne shieldy i z pewnością wezmę wskazówki pod uwagę. Cenna wskazówka z całego procka nie więcej niż 200mA - warte zapamiętania.

Będzie też płytka nazwałem ją mocy czyli przekaźniki i mosfety oraz mostek H dla silników tam myślę zamontujemy transoptor - jakby kolega mógł dać schemat podłączenia jak to ma wyglądać byłoby super.

Z kolei jest w planach też LCD 2x16 i tam pomyślimy o czterech switchach lub nawet 9 w formie klawiatury matrycowej.

Widzę że fajnie dyskusja się rozkręca czekam na więcej ;-) .....

• #11 06 Kwi 2017 14:24
    dondu

Czytałeś mój poprzedni post?
    Zastanowiłeś się nad nim?

BTW:
    Wskazana płytka w Chinach kosztuje nieco ponad 3$ z darmową dostawą do Polski.
    Na przykład tutaj: Link

Podobnie płytki z przekaźnikami, itd. ... ale zawsze będzie, to dla Ciebie ograniczenie projektowe, o którym szybko się przekonasz.

• #12 06 Kwi 2017 14:55
    Piotrus_999
    Poziom 39  

DJCheester napisał:
    Muszę się z kolegą nie zgodzić bo taki shield na początek daje gwarancję dobrze zmontowanego układu elektronicznego a jedynie można wtedy upatrywać błędu w kodzie, do jak to nazwałeś kopistów nie do końca gdyż piny w moim shieldzie są poukładane w sposób losowy więc trzeba pomyśleć przed uruchomieniem

Losowo - czyli rozumiem zmieniaja się przy każdym uruchomieniu.
    A tak na powaznie - jezeli ktoś ma problem żeby zobaczyć do której nóżki podłacza i to ma być wyzwanie - to znaczy że jego inteligencja niestety nie jest wystarczająca do tej dziedziny.

• #13 06 Kwi 2017 15:08
    ditomek
    Poziom 18  

@dondu ma rację. wykonasz płytke tylko po to żeby sprawdzić jak działa switch, czujnik temperatury i buzzer. W dodatku na stałe przypisując je do określonych portów. A co jak stwierdzisz, że niepotrzebnie zablokowałeś sobie wyjście PWM switchem albo potrzebujesz wejścia timera, które raz na zawsze postanowiłeś ożenić z LEDem.
    Taka płytka to tylko w ramach onanizmu intelektualnego (nie żeby ten onanizm był zły...)
    Dla mnie szkoda czasu. Ja wole trawić płytki pod konkretne projekty.

• #14 06 Kwi 2017 15:30
    dondu

ditomek napisał:
    @dondu ma rację. wykonasz płytke tylko po to żeby sprawdzić jak działa switch, czujnik temperatury i buzzer. W dodatku na stałe przypisując je do określonych portów. A co jak stwierdzisz, że niepotrzebnie zablokowałeś sobie wyjście PWM switchem albo potrzebujesz wejścia timera, które raz na zawsze postanowiłeś ożenić z LEDem.

No właśnie, dlatego zadałem autorowi tematu pytanie, na które jeszcze nie zdążył odpowiedzieć:

dondu napisał:
    - buzzer (i dlaczego pod te, a nie inne piny je podłączasz)?

ale gdy już się zorientuje, że buzzer pasywny podłączył do pinu, który nie jest PWM i że są ich 4, to mam nadzieję, że zrozumie na czym polega samoograniczenie się, o którym piszemy. :)

Pomijam oczywiście fakt, że buzzer pasywny (w zależności od typu) podłączony bezpośrednio pod pin mikrokontrolera może uszkodzić mikrokontroler.

Mam także nadzieję, że poza samym sensem tworzenia takiego projektu, przypadek z buzzerem zmusi autora do zastanowienia się nad tym co sugerowałem, czyli projektowania schematu, a nie PCB i pokazanie go do sprawdzenia :)

• #15 06 Kwi 2017 16:34
    DJCheester
    Poziom 16  

Witam

I znów odpowiadam koledze dondu

Niestety nie zdążyłem niektórych postów przeczytać, jak pisałem odpowiedź to Ty w tym czasie zamieściłeś swoją ale mniejsza o to, do rzeczy.

Zdaję sobie sprawę że mój shield nie jest idealny i zastosowane nazwijmy to "peryferia" są na stałe przypisane do odpowiednich portów jednak w kolejnej płytce będzie już inaczej.

Podłączenie poszczególnych peryferiów wiadomo że można na kilka sposobów jednak ja wybrałem takie najczęściej wykorzystywane w kursach Arduino dla początkujących.

Zresztą planuję nie jedną płytkę zrobić a kilka i w każdej wykorzystać elementy w innej konfiguracji.

Płytka uniwersalna którą przedstawiłeś nie różni się niczym od mojego projektu bo i tak trzeba to polutować no i według mnie wygląda to gorzej niż ładnie wytrawiona płytka z solidnbie polutowanymi elementami.

Buzzer pasywny taki jak polecają na kursie forbota zainteresowani znajdą sobie w necie ten kurs i w nim napisane jest że pracuje w szerokim zakresie napięć i można podłączyć bezpośrednio do mikrokontrolera.

Długo myślałem nad rozwiązaniem bardziej uniwersalnym z użyciem goldpinów i zworek zmieniając konfigurację portów i niektórych elementów ale jednak zdecydowałem tego nie robić ze względu na możliwość popełnienia błędu podczas przełączania lub przeciążenia portu wskutek przypadkowego zwarcia do masy.

Shield ma być stosunkowo prosty do podstaw programowania a nie od razu do wykorzystywania wszystkich dostępnych możliwości zwłaszcza że tak jak pisałem wyżej będą następne płytki i na nich będą inne konfiguracje i peryferia.

Co do tego że informatyka i elektronika jest nierozłączna to masz 100% rację i nawet nie próbuję tego podważać, jednak tak jak pisałem wyżej będę nieco ograniczony jeśli chodzi o lutownicę w najbliższym czasie więc to co się tylko da zrobię na stałe

Oczywiście cały czas pogłębiam wiedzę dotyczącą mikrokontrolerów i dlatego też wystawiłem ten projekt na dyskusję publiczną i ewentualne zmiany.

Doskonale zdaję sobie sprawę że w pewnej chwili opanuję programowanie w takim stopniu że płytka będzie dla mnie "za mała" będę chciał nowych możliwości i wtedy sięgnę po kolejną a jeśli już osiągnę poziom powiedzmy dostateczny lub dobry to zawsze takie shieldy mogę sprzedać komuś kto zaczynać będzie przygodę z programowaniem, z tego co widzę na forum kilka osób popiera pomysł i myślę że długo kupującego bym nie szukał.

Te płytki mają służyć nauce a wiadomo finalne projekty będę wykonywał nie na płytce Arduino tylko przeniosę na oddzielną płytkę.

Do kolegi Piotrus_999

Losowo - fakt źle użyte słowo ale pisząc tą odpowiedź miałem mało czasu bo szykowałem się do pracy - piny były przemyślane PWM pod diodę LED i ewentualnie zamienię te trzy kolorowe LEDy też na PWM - na tej płytce nie planuję PWM wykorzystywać do innych celów.

Dla kolegi ditomek

Właściwie to odpowiedzi na Twoje pytania padły wyżej ale ciekawi mnie jedna rzecz a mianowicie wspomniałeś o timerze - jakie to są wejścia i czy ma to związek z funkcją tone - bo tak jak zauważyłem wszyscy podłączają buzzer pasywny pod piny analogowe (ja też tak zrobiłem na shieldzie) Proszę Cię kolego rzuć okiem pod względem co by tu ewentualnie przepiąć miejscami aby było bardziej funkcjonalne - narazie tylko postanowiłem diodę RGB i diody czerwona zielona i żółta podłączyć pod PWM.

A i pytanie co to jest wejście timera gdzie się to wykorzystuje - wejście czy wyjście ???

Co do czasu na trawienie płytek to u mnie nie ma problemu z tym trawię po 10-20 jednorazowo więc dwie w te czy w te nie robi mi różnicy i tak trawiara chodzi - zostaje tylko docięcie laminatu przeżelazkowanie i otworki - nie jest to dużo czasu jak robisz to seryjnie.

Oczywiście inne projekty też robiłem można je zobaczyć m.in. na portalu elektroda.pl, zapraszam do oglądania.

I jeszcze jedno buzzer pasywny podłączyłem pod pin analogowy bo tak było w kursie na forbocie dlaczego uważacie że powinien być podłączony pod port PWM ???

Proszę o odpowiedź, ja nie twierdzę że jest 100% ok dlatego poddałem całość dyskusji i czekam na konstruktywną krytykę.

Pamiętajcie tylko że płytka nie jest do wszystkiego i czego nie będzie można zrobić na tej płytce będzie można na drugiej płytce z tej serii a narazie pomysły mam na cztery płytki - co dokładnie znajdzie się na drugiej trzeciej i czwartej jeszcze dokładnie nie wiem - napewni będą tam wyświetlacze LED i LCD oraz ta płytka z mostkiem H i układami wykonawczymi.

Dla mnie teraz ważne są wskazówki w stylu nie podłączaj diody led pod zwykłe piny tylko pod PWM bo będziesz mógł sterować jasnością, lub nie blokuj sobie portów analogowych tylko wykorzystaj je do pomiaru napięć.

Tą wiedzę już posiadam właśnie takie sugestie pomogą mi dobrze skonstruować tą i kolejne płytki.....

Poprawione PWM

• #16 06 Kwi 2017 17:12
    Piotrus_999
    Poziom 39  

DJCheester napisał:
    A i pytanie co to jest wejście timera gdzie się to wykorzystuje - wejście czy wyjście ???
    DS i opis timera wiele Ci wyjaśni.

Buzzer pasywny - powinien być klucz (np tranzystor) aby nie spalić pinu procesora pobieranym prądem.

Zanim zaczniesz projektować "płytki edukacyjne" dla innych - proponuję najpierw zająć się swoją edukacją w tym zakresie.

Reasumując taka płytka może służyć tylko do wgrania sobie skopowanego szkicu, pobawienia się 10 minut i wywalenia do śmieci. Na tym forum genialnych pomysłów płytek edukacyjnych były już setki (i to zawsze pomysły bardzo początkujących).

DJCheester napisał:
    Co do czasu na trawienie płytek to u mnie nie ma problemu z tym trawię po 10-20 jednorazowo więc dwie w te czy w te nie robi mi różnicy i tak trawiara chodzi - zostaje tylko docięcie laminatu przeżelazkowanie i otworki - nie jest to dużo czasu jak robisz to seryjnie.
    To już amatorka pierwszego rzędu - widać chyba nie wiesz dlaczego na płytkach jest soldermaska np. Domowe trawienie i gołe ścieżki możesz sobie robic dla siebie - ale nie dla innych.

DJCheester napisał:
    Długo myślałem nad rozwiązaniem bardziej uniwersalnym z użyciem goldpinów i zworek zmieniając konfigurację portów i niektórych elementów ale jednak zdecydowałem tego nie robić ze względu na możliwość popełnienia błędu podczas przełączania lub przeciążenia portu wskutek przypadkowego zwarcia do masy.
    Czyli produkt dla kopistów wyłacznie bez wartości edukacyjnej.

DJCheester napisał:
    Shield ma być stosunkowo prosty do podstaw programowania a nie od razu do wykorzystywania wszystkich dostępnych możliwości zwłaszcza że tak jak pisałem wyżej będą następne płytki i na nich będą inne konfiguracje i peryferia.

Jak ktoś załapie o co chodzi to nie będzie już potrzebować Twoich płytek bo sobie sam w 5 minut zlutuje / podłaczy w sposób dla siebie potrzebny.

• #17 06 Kwi 2017 18:43
    DJCheester
    Poziom 16  

Witam

O timerze poczytam dziś lub jutro jak czas pozwoli

Nie mam zamiaru wykonywać płytek dla innych tylko dla siebie i jak wspomniałem jestem bardzo początkującym w tym zakresie dlatego Was pytam aby nie popełnić błędów z niewiedzy.

Co do skopiowanych szkiców to kolego mamy odmienne zdanie - ja jak coś skopiuję to zaczynam zmieniać parametry i zastanawiam się jak działa funkcja czy pętla lub biblioteka.

Płytki drukowane robię rzadko lecz w ilościach tak jak napisałem lecz wyłącznie dla siebie nigdy nie robiłem dla innych soldermaska wiem co to ja stosuję już jakiś czas lakier kupiony w sklepie elektronicznym specjalny do PCB spisuje się znakomicie.

I na koniec czysto matematycznie jeśli masz dajmy na to 5 różnych czujników z których możesz pobierać informacje (wejściowe) i 5 różnych elementów wyjściowych dajmy na to 5 różnokolorowych diod - to sam pomyśl ile jest możliwości napisania programu

Przykłady
    1. sygnalizacja świetlna użycie trzech diod LED
    2. płynne zmienianie kolorów w diodzie RGB używając PWM
    3. obsługa diod WS2812
    4. prosty termometr na DS18B20 wynik na diodzie RGB (kolory)
    5. prosty termometr na DS18B20 wynik na diodach trzech LED
    6. to samo co wyżej z zastosowaniem LM35
    7. miernik natężenia światła wyniki jak wyżej lub po przekroczeniu wartości sygnał na buzzerze
    8. ćwiczenia z serialportem - podglądanie wyników z przetworników ADC lub odczyt tem z DSa
    9. dodatkowo przyciski do zmiany stanów na diodach lub wywoływanie określonych konfiguracji na diodach led

No i wiele innych zastosowań podkreślam dla początkujących - w miarę jak będą potrzebne nowe peryferia będą też tworzone nowe płytki ale o tym pisałem wyżej.

Pozdrawiam ....

• #18 06 Kwi 2017 18:55
    Piotrus_999
    Poziom 39  

DJCheester napisał:
    ja jak coś skopiuję to zaczynam zmieniać parametry i zastanawiam się jak działa funkcja czy pętla lub biblioteka.

Niestety tak zdobyta wiedza jest z reguły bardzo powierzchowna. Problemem jaki zauważyłem u wielu osób używających arduino jest to że jak się je zostawi z pustym edytorem i maja coś napisąć bez dostępu do internetu i kopiowania lub podglądania - to tak to pozostaje - nie ma napisanej ani jednej linijki.

• #19 06 Kwi 2017 20:09
    rb401
    Poziom 28  

DJCheester napisał:

Jak dla mnie (i zresztą kilku kolegów wyżej) rozwiązanie mało wartościowe.
    Owszem argument by odejść od stykówki ma pewien sens, ale nie popadając w drugą skrajność. Czyli usztywnienie konfiguracji, która praktycznie się nie przyda już w konkretnych projektach. Przykładowo, potrzebne 4 ledy i mosfet, trzy ledy są i co... reszta na stykówce?
    Jeśli już koniecznie coś solidniejszego, przejrzystszego i łatwego w stosowaniu od stykówek czy takich sztywnych "wszystko i nic" jak proponujesz, to osobiście podoba mi się koncepcja systemu Grove i podobnych:

http://wiki.seeed.cc/Grove_System/

Shield ze złączami z przemyślanymi dobranymi sygnałami i nieograniczone możliwości, przy zachowaniu wygody i solidności połączeń. W sam raz do nauki i co ważne, z racji solidności połączeń nadaje się do użytku w docelowych konkretnych zastosowaniach. Jedyna wada że akurat ta w/w realizacja, jest moim zdaniem nieco przesadnie droga.

Ale jeśli masz jak twierdzisz umiejętności w robieniu PCB, to może przemyśl coś podobnego i takiej funkcjonalności.
    Te złącza są bardzo tanie. Jedynie mały problem z zaciskaniem styków na przewodach ale i to da się w warunkach amatorskich obejść.
    I wtedy jeśli zaprojektujesz zestaw osobnych płytek z różnymi czujnikami przyciskami itp. to robisz to z sensem, bo nie trzeba, jak sygnalizujesz wymyślać coraz to nowych sztywnie skonfigurowanych shieldów.

• #20 06 Kwi 2017 20:31
    dondu

DJCheester napisał:
    Płytka uniwersalna którą przedstawiłeś nie różni się niczym od mojego projektu bo i tak trzeba to polutować no i według mnie wygląda to gorzej niż ładnie wytrawiona płytka z solidnbie polutowanymi elementami.

??? :D
    Jak to nie różni się?

Twój pierwszy problem polega na tym, że nie mając doświadczenia zabierasz się za projektowanie. Dlatego podejmujesz złe decyzje, które jak w przypadku buzzera zakończą się uszkodzeniem mikrokontrolera (nadal nie podałeś typu buzzera) oraz zrozumieniem, że podłączony jest do złego pinu.

Sprawdzać Twoją płytkę (po poprawkach) bez pokazania schematu nikt z tutejszych zawodowców nie będzie, a jak widzisz masz w niej podstawowe błędy. Możesz liczyć tylko na równych sobie poziomem, co powodować będzie skutki o jakich piszemy tutaj.

Drugim problemem jest to, że posługujesz się źródłami, które są niepewne, złe, lub kompletnie niezgodne ze sztuką, czyli dokumentacją poszczególnych elementów. Dlatego podałem Ci w pierwszym poście link do strony, gdzie poszczególne aspekty tłumaczone są na bazie dokumentacji poszczególnych podzespołów. Czy z niej skorzystasz, zależy tylko od Ciebie. Natomiast korzystanie z dokumentacji jest najważniejsze(!).

Zrobisz jak zechcesz - Twój projekt, Twoje decyzje :)

• #21 06 Kwi 2017 23:29
    DJCheester
    Poziom 16  

Witam

Ja powiem krótko niektórym się podoba pomysł innym nie i zostawmy to w spokoju, ja nie zamierzam nikogo przekonywać do swoich racji. Chciałbym jednak pomocy na temat kilku rzeczy

Czytałem kursy z tej strony

http://forbot.pl/blog/artykuly/programowanie/...i-3-syrena-alarmowa-mosfet-w-praktyce-id15497

i w tym właśnie artykule jest buzzer bez generatora (wydaje mi się że jest to zwykły piezo w plastikowej obudowie) podłączany bezpośrednio pod pin A5 i używany z funkcją tone - skoro w kursie to działa to myślę że jest to dobre podłączenie - pytanie tylko jedno czy musi być pod A5 - ja mam pod A0 w arduino.

????

• #22 06 Kwi 2017 23:40
    dondu

DJCheester napisał:
    Chciałbym jednak pomocy na temat kilku rzeczy

No przecież właśnie Ci pomagamy :)

DJCheester napisał:
    ...skoro w kursie to działa to myślę że jest to dobre podłączenie

I to jest ten drugi problem, o którym piszę powyżej. Poproszę więc jeszcze raz o typ buzzera, który zastosujesz (ten konkretny). Pytanie nie jest bez przyczyny, ponieważ buzzery bywają indukcyjne, a te zabiją ci mikrokontroler. Także niektóre piezoelektryczne mogą to uczynić.

DJCheester napisał:
    - pytanie tylko jedno czy musi być pod A5 - ja mam pod A0 w arduino.

A to jest pierwszy problem projektujesz płytkę nie znając możliwości mikrokontrolera. Podaliśmy Ci słowo klucz PWM, ale tego nie drążysz.

Zmień podejście, najpierw naucz się poszczególnych elementów na płytce stykowej, czy uniwersalnej lutowanej skoro stykowa Ciebie denerwuje i dopiero mając wiedzę projektuj cokolwiek. Problem polega na tym, że wtedy dopiero zauważysz bezsensowność takiej konstrukcji jak proponujesz. Niestety nie jesteś pierwszym ani ostatnim, który przez to przechodzi :)

• #23 06 Kwi 2017 23:45
    Piotrus_999
    Poziom 39  

DJCheester napisał:
    podłączany bezpośrednio pod pin A5 i używany z funkcją tone - skoro w kursie to działa to myślę że jest to dobre podłączenie
    Skoro wiesz lepiej to podłączaj, ale później nie płacz :D.

<ciach>

Moderowany przez dondu:

Offtop wyciąłem.
    3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji.

• #24 07 Kwi 2017 01:58
    Karaczan
    Poziom 39  

Jeśli tak bardzo pragniesz uniwersalnego shielda do nauki, całe 2$ ;)
    Jak kochasz lutować to też będziesz miał tu zajęcie.
    Jakość lutowania fatalna, najlepiej poprawić. Nie mniej działa prawidłowo.

• #25 07 Kwi 2017 08:31
    DJCheester
    Poziom 16  

Witam

Nie rozumiecie idei DIY chcę zrobić sobie shielda i nie chcę chińczyków tych czy innych ale do rzeczy z tym buzzerem

Planuję coś takiego

http://allegro.pl/przetwornik-piezoelektryczny-12mm-2-szt-arduino-i6197883346.html

Ewentualnie podłączę przez tranzystor indukcyjny wyglądający jak te z generatorem

na bazę tranzystora przez rezystor dam piz z arduino a w obwodzie kolektor emiter dam buzzer pasywny być może z jakimś rezystorem w zależności jaki opór będzie miał buzzer

Pozdrawiam ....

• #26 07 Kwi 2017 09:45
    Piotrus_999
    Poziom 39  

DJCheester napisał:
    Nie rozumiecie idei DIY
    Naprawdę? Tacy z na głupcy i lamerzy? To po co piszesz na forum dla matołów?

• #27 07 Kwi 2017 10:15
    DJCheester
    Poziom 16  

Tego nie powiedziałem - ciekawi mnie tylko fakt dlaczego nie pomożecie skoro wszystko wiecie - narysuj prosty schemat tego buzera z tranzystorem i podaj typ jak chcesz pomóc a jak narazie to tylko mówisz tak nie rób, no chyba że za dużo wymagam. Dlatego pytam bo nie wiem i na forum chcę uzyskać odpowiedź.

Przeglądałem forum z lina w pierwszej odpowiedzi o mikrokontrolerach - dużo odnośników i mało konkretów - "tam też tylko napisane tak nie rób a dlaczego to sobie znajdź" jednak interesuje mnie tylko arduino (narazie) i nie chcę sobie zaprzątać głowy programowanie AVR-ów na przykład.

Mam prośbę do kolegi "tomi1234567" który jak narazie zaoferował konkretną pomoc w tej sprawie - wszystko w mojej płytce powinno działać - problem może jedynie być z tym buzzerem i jeszcze pytanie czy diody WS muszą być podłącone pod pin PWM czy mogą być pod zwykłe piny ??

Pozdrawiam

• #28 07 Kwi 2017 10:27
    Piotrus_999
    Poziom 39  

DJCheester napisał:
    problem może jedynie być z tym buzzerem i jeszcze pytanie czy diody WS muszą być podłącone pod pin PWM czy mogą być pod zwykłe piny
    I na tym polega Twój problem. Nie wiesz dokładnie nic. Najpierw zadaj sobie pytanie: Co to jest pin PWM? Co to jest normalny Pin? Czym się róznią? Jak to jest podłaczone do procesora na płytce Arduino? Dopiero jak poprawnie odpowiesz sobie na te pytania rób cokolwiek dalej.

Nie dziw się. Twoje posty moga tylko wywolac usmieszek pobłażania, a "pomocne" odpowiedzi dostaniesz wyłacznie od równie doświadczonych jak Ty.

• #29 07 Kwi 2017 12:16
    Piottr242
    Poziom 10  

Piotrus_999 napisał:
    Problemem jaki zauważyłem u wielu osób używających arduino jest to że jak się je zostawi z pustym edytorem i maja coś napisąć bez dostępu do internetu i kopiowania lub podglądania - to tak to pozostaje - nie ma napisanej ani jednej linijki.

Czytuję to Forum od dość dawna i choć zarejestrowałem się niedawno problem opisany powyżej zdążyłem już zauważyć. Ludzie napaleni na to, że dzięki Arduino można łatwo, szybko i prosto zbudować coś, co na TTL-ach wymagałoby użycia kilkunastu scalaków i prześledzenia punkt po punkcie stanów logicznych myślą że odkryli eldorado DIY *). A potem zupełnie wykładają się na warstwie programowej: "skopiowałem kod i mi nie działa, pomóżcie", albo jeszcze lepiej "jak napisać program do... ?".

Mnie się pomysł Autora wątku spodobał o tyle, że właśnie pozwala ciężar dywagacji "dlaczego nie działa" przesunąć z kabelkologii (kto widział jak pięknie wybucha LM358 na płytce stykowej jak mu się zamieni miejscami zasilanie z masą? Ja sobie tak jeden wybuchnąłem.) na sedno tej zabawy, czyli programowanie.
    W przypadku budowy własnej "płytki rozwojowej" to nawet można by się pokusić o napisanie biblioteki, która będzie przypisywała odpowiednie piny do tego, co one będą obsługiwać na płytce.

P.S.
    *) Ja też tak myślałem dopokąd nie spaliłem pierwszego procesora w głupi sposób, przez podłączony zasilacz impulsowy 12V który do zasilania silniczka wiertarki się doskonale nadaje, ale jak pokazało życie - do płytki Arduino (która przecież ma własny stabilizator na 5V) już niekoniecznie.

• #30 07 Kwi 2017 13:33
    DJCheester
    Poziom 16  

Witam

Kolego Piotrus_999 na tym etapie nasza dyskusja nie ma sensu skwituję to w dwóch słowach "NIE POMAGASZ"

Prośby o pomoc kieruję do innych użytkowników, a co do strony programowej to robię to po to aby w sposób szybki bez podłączania czegokolwiek właśnie pisać proste programy i dostrzegać własne błędy, nie powiem żebym też na początek czegoś nie kopiował bo pewnie będę to robić lecz skopiować to nie problem - uruchomić i pozmieniać piny na własne a w efekcie końcowym pozmieniać program tak aby działał tak jak ja chcę i żeby go rozumieć każdą komendę aby móc stosować w innych projektach własne rozwiązania bazując na zdobytej wiedzy chociażby przez kopiowanie i rozpracowywanie kodu.

A tak na margesie wiem co to PWM (pulse with modulation) i wiem jak się tego używa - jedynie zadałem proste pytanie czy diody WS korzystają z tego PWM

Pozdrawiam ....

Szybka odpowiedź lub zadaj pytanie
Dziękuję Ci. Ta wiadomość oczekuje na moderatora.
 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME