Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana/podkręcanie procesorów Intel E5300/Intel E8600.

vsh77 07 Kwi 2017 16:08 1098 52
  • #1 07 Kwi 2017 16:08
    vsh77
    Poziom 5  

Witam.

Nie zauważyłem podobnego tematu, dlatego zakładam nowy temat. Jeśli będzie trzeba przeniosę go gdzie trzeba.

Problem dotyczy:

Wymiana procesora Intel E5300 na Intel E8600 / podkręcanie procesorów Intel E5300 oraz Intel E8600

OPIS PROBLEMU:

Przymierzam się do zmiany procesora w moim komputerze. Aktualnie posiadam procesor Intel Pentium Processor E5300 (2M Cache, 2.60 GHz, 800 MHz FSB). Chciałbym wymienić ten procesor na procesor Intel Core 2 Duo Processor E8600 (6M Cache, 3.33 GHz, 1333 MHz FSB). Czyli takie przejście z 2,60 GHz na 3,33 Ghz. Interesuję mnie również PODKRĘCENIE obu procesorów do BEZPIECZNYCH CZĘSTOTLIWOŚCI. Do tego celu (podkręcanie procesorów: E5300, E8600) potrzebuję porady.

Tu jest porównanie obu procesorów (są tam np. ich maksymalne temperatury itp. informacje):

http://ark.intel.com/compare/35300,35605

SPECYFIKACJA KOMPUTERA:

Posiadam płytę główną GIGABYTE GA-G41MT-ES2L [rev. 1.0] i pytanie czy będzie do niej pasować nowy procesor Intel Core 2 Duo Processor E8600 (6M Cache, 3.33 GHz, 1333 MHz FSB)?

Według specyfikacji moja płyta główna GIGABYTE GA-G41MT-ES2L [rev. 1.0] obsługuję ten procesor (E8600), ale proszę znawców tematu o poradę w tej kwestii. Tutaj są szczegóły na temat mojej płyty głównej GIGABYTE GA-G41MT-ES2L [rev. 1.0]:

https://www.cnet.com/products/gigabyte-ga-g41...otherboard-micro-atx-lga775-socket-g41/specs/

Płyta główna: GIGABYTE GA-G41MT-ES2L [rev. 1.0] (S-Series Easy Energy Saver), socket: LGA775 (socket motherboard), rodzaj pamięci: DDR3 (2x DDR3 1066/800 MHz max 8GB), standard płyty: Micro ATX, obsługuje: Intel Core 2 Quad, Intel Core 2 Duo, Intel Chipset, Panel tylny obudowy: złącze klawiatury PS/2, złącze myszki PS/2, port DVI-D, port D-Sub, port HDMI, port eSATA, port IEEE1394, 4x porty USB, złącze S/PDIF, porty karty sieciowej RJ-45, 3x gniazda audio, dodatkowa karta graficzna, waga (z opakowaniem): 2.00 [kg], Właściwości magistrali FSB: typ magistrali: Intel AGTL+, szerokość magistrali: 64-bitowa, rzeczywista częstotliwość taktowania: 200 MHz (QDR), efektywna częstotliwość taktowania: 800 MHz, przepustowość: 6400 MB/sek, Właściwości magistrali pamięci: typ magistrali: DDR3 SDRAM, DRAM:FSB Ratio: 12:6, rzeczywista częstotliwość taktowania: 400 MHz (DDR), efektywna częstotliwość taktowania: 800 MHz, Przepustowość: 6400 MB/sek, Właściwości magistrali mikroukładu płyty głównej: typ magistrali: Intel Direct Media Interface, informacje fizyczne płyty głównej: liczba gniazd procesora: 1 LGA775, liczba gniazd rozszerzeń: 2 PCI, 1 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, liczba gniazd pamięci: 2 DDR3 DIMM, urządzenia zintegrowane z płytą główną: Audio, Video, Gigabit LAN, współczynnik postaci: Micro ATX, rozmiar płyty głównej: 190 mm x 240 mm, mikroukład płyty głównej: G41, dodatkowe własności płyty głównej: DualBIOS, Easy Energy Saver, nazwa firmy: Gigabyte Technology Co., Ltd., typ BIOS'u: Award Modular, BIOS Version: F5, typ BIOS'u Award: Award Modular BIOS v6.00PG, informacja z BIOS'u Award: G41MT-ES2L F5, Producent BIOS'u: Nazwa firmy: Phoenix Technologies Ltd. Częstotliwość szyny FSB 800 MHz, 1066 MHz, 1333 MHz. Typ pamięci: Non-ECC. Częstotliwość szyny pamięci: 800 MHz, 1066 MHz. Typ złącza zasilania ATX: 24-pin. Obsługa technologii Hyper-Threading: Tak. Typ procesora: Celeron (Conroe-L), Celeron Dual-Core, Core2 Duo, Core2 Extreme, Core2 Quad, Pentium 4 Prescott, Pentium D, Pentium E (Dual-Core). Klasa produktu: Płyta główna - desktop.

Do płyty głównej używam pamięć RAM firmy KINGSTON, a model to:

Kingston 8GB DIMM DDR3 4096MBx2 PC10666 1333MHz Kingston [KVR1333D3N9K2/8G/].

Mój dysk twardy HDD to:

Dysk fizyczny SAMSUNG EcoGreen F3 HD253GI SpinPoint (250 GB, 5400 RPM, SATA-II, bufor: 16MB).

Podstawowa zintegrowana karta dźwiękowa:

Realtek ALC887 @ Intel 82801GB ICH7 - High Definition Audio Controller [A-1] (Realtek PCIe GBE Family Controler).

Używam na zmianę systemów operacyjnych:

Windows XP Professional SP3 PL i Windows 7 Professional SP1 PL. Jest to taki DUAL BOOT.

Mój obecny procesor Intel E5300 chodzi mi już bez problemu od dobrych 7 lat. Awarii brak. Używam do niego podstawowego coolera dołączanego przy zakupie. Innego chłodzenia brak. Pasta termo-przewodząca od nowości nie była stosowana (tylko przy zakupie 1 raz, czyli ok. 7 lat temu). Oto jest zdjęcie coolera do procesora jaki posiadam:

Mój zasilacz do komputera to:

Spire Jewel EE-ATX-420W-C1-PFC (pasywne PFC). Nie jest to cud techniki, ale od 7 lat działa bezawaryjnie (nie resetuję się, chodzi dość cicho, nie był oddawany na gwarancję itp.).

Mój obecny wentylator/cooler w moim zasilaczu to:

YATE LOON ELECTRONICS, D12SL-12, DC 120V, 0,30A (Y.L. FAN, 1002).

MÓJ CEL WYMIANY PROCESORA I PODKRĘCANIA:

Komputer głównie potrzebuję do normalnego użytkowania (bez gier). W gry tutaj nie chcę grać (a już na pewno nie najnowsze). Dlatego posiadam tylko podstawową zintegrowaną kartę graficzną:

Intel(R) G41 Express Chipset (Typ mikroukładu: Intel(R) 4 Seriel Express Chipset Family, typ konwertera: Internal, rozmiar pamięci: 512 MB, ciąg karty: Intel(R) GMA 4500, informacje o systemie BIOS: Intel Video BIOS, Akcelerator 3D: Intel GMA X4500, karta video: Intel(R) G41 Express Chipset (512 MB).

Chciałbym tylko, by mój komputer był bardziej "zwinny" i był nieco szybszy.

Póki co zrobiłem zrzuty ekranu z kilku programów (Easy Tune 6 i OCCT oraz CPU-Z), by pokazać zainteresowanym osobom jak wygląda moja obecna specyfikacja i co można by było zrobić, by nieco przyspieszyć mój komputer? Interesuję mnie podkręcenie obu procesorów do bezpiecznych częstotliwości. Do ilu mógłbym można podkręcić? Póki co zamieszczam specyfikację procesora Intel E5300, a na dniach może Intel E8600 (jak kupię).

Oto zdjęcia z programu Easy Tune 6 (po ok. 2,5h pracy komputera w teście OCCT z obciążeniami i bez obciążeń):

Wymiana/podkręcanie procesorów Intel E5300/Intel E8600. Wymiana/podkręcanie procesorów Intel E5300/Intel E8600. Wymiana/podkręcanie procesorów Intel E5300/Intel E8600. Wymiana/podkręcanie procesorów Intel E5300/Intel E8600. Wymiana/podkręcanie procesorów Intel E5300/Intel E8600. Wymiana/podkręcanie procesorów Intel E5300/Intel E8600. Wymiana/podkręcanie procesorów Intel E5300/Intel E8600. Wymiana/podkręcanie procesorów Intel E5300/Intel E8600.

Oto zdjęcia z programu OCCT 4.5.0:

Wymiana/podkręcanie procesorów Intel E5300/Intel E8600. Wymiana/podkręcanie procesorów Intel E5300/Intel E8600. Wymiana/podkręcanie procesorów Intel E5300/Intel E8600.

Nie wiem tylko o co chodzi kiedy w OCCT pokazuję, na zmianę inne wartości częstotliwości procesora (tam gdzie jest opcja CPU). Wartości w CPU (CPU aktualne) w moim przypadku raz są np. 1199,9 Mhz, a raz 2599,9 Mhz i tak przeskakują co chwilę. Dlaczego tak się dzieję? Czy to nie jest jakiś problem z procesorem? Dlaczego jest tam obok napisane, że PODKRĘCENIE jest -53,8%? Niczego nie podkręcałem. Dlaczego tak jest? Oto przykładowe zdjęcia:

Wymiana/podkręcanie procesorów Intel E5300/Intel E8600. Wymiana/podkręcanie procesorów Intel E5300/Intel E8600.

Dodam jeszcze, że kiedy czasami wchodzę na komputerze w opcję MÓJ KOMPUTER -> WŁAŚCIWOŚCI, to tam gdzie mam na zdjęciu zaznaczone (czerwonym kolorem) pojawia mi się zamiast 2,60 GHz wartość 1,20 GHz. Raz jak włączę komputer jest 2,60 GHz, a raz 1,20 GHz - dlaczego tak jest? Wiem, że to jest Windows XP Professional SP3 i np. Pamięć RAM pokazuję tu tylko np. do 3,21 GB, ale co jest nie tak z procesorem? Dlaczego tak pokazuję (1,20 GB), skoro procesor jest 2,60 GHz? Działo się tak samo na Windows XP Professional SP2 jak i na Windows XP Professional SP3. Oto przykład o co chodzi i w którym miejscu to się pojawia:

Oto zdjęcia z programu CPU-Z 1.78.3:

Wymiana/podkręcanie procesorów Intel E5300/Intel E8600. Wymiana/podkręcanie procesorów Intel E5300/Intel E8600. Wymiana/podkręcanie procesorów Intel E5300/Intel E8600. Wymiana/podkręcanie procesorów Intel E5300/Intel E8600. Wymiana/podkręcanie procesorów Intel E5300/Intel E8600. Wymiana/podkręcanie procesorów Intel E5300/Intel E8600. Wymiana/podkręcanie procesorów Intel E5300/Intel E8600.

Do jakiej wartości mógłbym podnieść wartość FSB w programie Easy Tune 6? Jak raz zrobiłem ok. 350 Mhz to zaczął mi migać ekran i musiałem wyłączyć komputer. Czy moje maksimum to 200 Mhz, czy da się inaczej to ustawić? Czy moja szyna obsługuję wyższe wartości? Czemu w TARGET (w Easy Tune 6) jest napisane tylko ok. 800 ,00 Mhz (w Tuner-> Frequency), a nie jest to np. 2600,00 Mhz i wyżej jak np. w POWER ON? Trochę tego nie rozumiem i nie jestem w tym biegły. Proszę o podpowiedź co warto robić, a czego nie w moim przypadku.

Bardzo proszę o wszelkie porady dotyczące moich problemów (wymiana procesora / podkręcanie procesorów / błędne wyświetlanie częstotliwości procesora?). Czekam na odpowiedzi. Z góry wszystkim dziękuję za poświęcony mi czas.

Pozdrawiam.

• Pomocny post
    #2 07 Kwi 2017 16:25
    Kasek21
    Poziom 43  

vsh77 napisał:
    to tam gdzie mam na zdjęciu zaznaczone (czerwonym kolorem) pojawia mi się zamiast 2,60 GHz wartość 1,20 GHz. Raz jak włączę komputer jest 2,60 GHz, a raz 1,20 GHz - dlaczego tak jest?

Działa funkcja oszczędzania energii C1E - kiedy nie jest potrzebna pełna wydjność CPU obniżany jest mnożnik.

Co do procesora to warto zainteresować się wymianą na Xeon'a.

Do poczytania:
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2741899.html
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2946992.html

+ jeżeli będziesz posiadał dodatkowe środki to zakup dysku SSD.

PS. Co do samego OC to z pomocą przyjdzie wujek Google :P

• #3 07 Kwi 2017 16:49
    vsh77
    Poziom 5  

Co do Xeon to też się zastanawiałem, ale one są jak dla mnie porównywalne.

Tu takie przykładowe porównanie:
    http://cpuboss.com/cpus/Intel-Xeon-E5450-vs-Intel-Core2-Duo-E8600

Xeon ma więcej cache (12 MB, a E8600 posiada cache 6 MB), ale ma gorsze parametry w podkręcaniu (tylko 3,83 Ghz, a E8600 ma ok. do 4,61 Ghz - niektórym nawet się udało do ponad 6 GHz). I Xeon jest na LGA 771 i nie wiem czy pójdzie na LGA 775 (taki mam socket, choć widziałem takie przerobione i pasujące do socket 775). Xeon ma też mniej GHz (3 GHz), a E8600 ma minimalnie więcej 3,33 GHz. Faktem jest też, że Xeon pobiera mniej energii od E8600. E8600 ma też większą temperaturę operacyjną, bo 72,4 C, a Xeon 67 C. Napięcie też można wyższe dać (minimalnie, ale jednak) w E8600. Owszem Xeon ma 4 rdzenie, a E8600 tylko 2 i tu jest Xeon lepszy. Ale E8600 jest nowszy o 1 rok. Xeon bywa tańszy i ma dobre wyniki (o 75% lepsze w PassMark od E8600). Dla mnie to bardzo podobne procesory, bo jeden ma to czego nie ma drugi - wypadają podobnie.

Ale dziękuję za podpowiedź i czekam na kolejne.

• #4 07 Kwi 2017 16:53
    Kasek21
    Poziom 43  

Xeon ma 4 rdzenie vs. 2 rdzenie w E8xxx i na tym skończmy.

OC na Twojej płycie będzie nijakie.

Do czego używasz tego komputera? W jakich operacjach czujesz dyskomfort?

• #5 07 Kwi 2017 17:32
    vsh77
    Poziom 5  

Też tak myślę, że podkręcanie na mojej płycie głównej może być gorsze.

Komputera używam tylko głównie do przeglądania internetu np. oglądanie filmów w internecie (youtube), pisanie na komputerze (komunikatory) lub pisanie w Office/Word. Go gier w ogóle go już nie używam. Czasami zauważam jak przeglądam internet i jest otwarte kilka kart w przeglądarce Firefox, to robi się duże zużycie pamięci po ok. 4-6 godzinach pracy na komputerze.

Wygląda to tak jak tutaj:

Czasami to zużycie dochodzi do 1,500,000-1,700,000 i wtedy komputer po prostu nie odpowiada i jest brak odpowiedzi i czekanie nic nie pomaga - trzeba wtedy zrobić CTRL+ALT+DEL. Także czasami w pewnych momentach strony otwierają się wolniej (zapycha się chwilowo, ale mój internet LTE jest na poziomie ok. 25-50 Mb/s - więc to już idzie bezpośrednio od komputera), ale ten problem rozwiązuję się po przeskanowaniu komputera Auslogics BoostSpeed 7 lub TuneUp 2014. Wtedy wszystko chodzi dość szybko i czuć lekkość od razu po skanowaniu.

A może ja coś robię źle?

• Pomocny post
    #6 07 Kwi 2017 17:37
    Kasek21
    Poziom 43  

Pamięci masz aż nadto do takich zastosowań, CPU także jest wystarczający.

Zainstaluj w przeglądarce uBlockOrgin.

Czemu nie korzystasz z wINi7 tylko WinXP?

• #7 07 Kwi 2017 17:59
    vsh77
    Poziom 5  

Mam 2 systemy operacyjne. Windows XP Professional SP3 PL (x32 bit) i Windows 7 Professional SP1 PL (x64 bit). Korzystam z obu, ale bardziej lubię Windows XP, bo zajmuję mniej miejsca i nie pobiera tyle RAMu. W Windows 7 kilka rzeczy mi się nie podoba jak np. brak ustawiania na pasku zadań ikon poszczególnych programów tak jak np. w XP, że umieszczam ikony u góry tego paska zadań, a na dole tego paska mam strony internetowe (lub odwrotnie) - w Windows 7 tego nie znalazłem i nie mogłem tak ustawić jak w XP.

Wiem, że to są sprawy kosmetyczne, ale mi się już to nie podoba. Windows 7 jest nieco bardziej dopieszczony graficznie, a dla mnie to nie ma różnicy - lubię klasykę. Z XP jestem bardzo zadowolony od lat. Jedyny minus jest taki, że nie mogę na nim wykorzystać 100% RAM (8 GB), bo widzi tylko do 3,21 GB - ale i tak bym nie wykorzystał, bo w gry nie gram. Windows XP x64 bit nie zainstaluję, bo nie widzę wersji polskiej - jest tylko angielska i dlatego działam na Windows XP x32 bit - ale gdybym miał w wersji polskiej to chętnie bym go zmienił. Windows 7 mam po prostu na zaś i zostało to wymuszone przez wiele programów jakie już nie działają pod Windows XP. Na Windows 7 też raczej nie pogram w bardzo stare (klasyczne) gry, a za nowszymi nie przepadam.

Co do uBlockOrigin, to ja używam AdBlock Plus. Gdzieś czytałem o uBlockOrigin, że jest dobry też, ale jeszcze go nie używałem. Postaram się go także wypróbować.

• #8 07 Kwi 2017 18:26
    Kasek21
    Poziom 43  

vsh77 napisał:
    Windows 7 kilka rzeczy mi się nie podoba jak np. brak ustawiania na pasku zadań ikon poszczególnych programów tak jak np. w XP, że umieszczam ikony u góry tego paska zadań, a na dole tego paska mam strony internetowe (lub odwrotnie) - w Windows 7 tego nie znalazłem i nie mogłem tak ustawić jak w XP.

http://www.komputerswiat.pl/poradniki/program...pasek-szybkiego-uruchamiania-w-windows-7.aspx

• #9 07 Kwi 2017 19:30
    vsh77
    Poziom 5  

Akurat nie o to mi chodziło, bo to akurat wiem. Chodzi mi o to, by na górze paska zadań były ikony (np. programów), a na dole paska zadań (pod tymi ikonami) by były np. skróty okien od folderów lub np. od przeglądarki internetowej. W XP można to bez problemu ustawić, a w Win7 nie potrafię tego zrobić. Czy w ogóle da się to zrobić?

Chodzi o takie coś (przykład paska z pulpitu):

• #10 07 Kwi 2017 20:06
    Kasek21
    Poziom 43  

Przecież pasek zadań możesz dowolnie ustawić!

Korzystać ze starego systemu, bez wsparcia i redukując przy tym dostępną ilość pamięci dla paseczka zadań...? :P

Jest sporo różnych zewnętrznych aplikacji, które zmieniają Win7 jak chcesz!

Ten E5300 powinien na tej płycie bez problemu pracować na FSB266MHz i korzystając z siódemki to komputer do Twoich potrzeb jest w zupełności wystarczający.

Można zainwestować w jakąś kartę pokroju GF8600/9500 - wspomoże wyświetlanie Areo oraz pracę przeglądarki internetowej - koszt to 20-30zł.

Nie ma sensu zmieniać procesora.

PS. Profilaktycznie zamieść screen z programu CrystalDiskInfo.

• #11 07 Kwi 2017 23:50
    vsh77
    Poziom 5  

Ja w Windows 7 Professional próbuję tak ustawić pasek nawet na klasycznym widoku Windows XP i niestety, ale tak mi nie ustawia. Pasek zadań jest i małe ikony są, ale te paski z folderami i paski z oknem przeglądarki to pojawiają się po prawej stronie od tych małych ikonek, ale pod spodem ustawić ich już nie mogę - a chcę by były pod spodem.

Pokaż mi screen, że masz w Windows 7 Professional tak ustawione ikonki, że u góry są ikonki, a na dole pasek z odnośnikiem do okien folderów lub przeglądarki. Ma być tak jak na moim zdjęciu.

Wiadomo, że nie robię tego dla paseczka zadań. Po prostu procesor E8600 będę mieć za darmo i tylko o to chodzi.

Wiem, że mam dobry sprzęt do takich podstawowych czynności, ale minimalnie chce go polepszyć - ot tak z ciekawości.

A co do karty graficznej to ja swego czasu (1 rok temu) kupiłem taką:

https://www.morele.net/karta-graficzna-asus-g...3-64-bit-hdmi-dvi-box-gt610-sl-2gd3-l-483500/

Tu były 2 GB i również jakiejś różnicy nie zauważyłem. Testowałem ją pod Windows 7 Professional, ale ją oddałem po przetestowaniu. Może w grach by było coś widać, ale ja do gier nie potrzebuję. To była dobra karta i polecana, ale oddałem do 14 dni. Pamiętam, że pod XP były z nią problemy, bo chyba trzeba było mieć 64 bitowy sprzęt, czy coś takiego. Także te GF8600/9500 też raczej nic nie poprawią, bo one mają tyle co moja obecna karta graficzna ok. 512 MB. Jak tu np.: http://allegro.pl/pci-e-gf-8600gt-512-mb-msi-gwarancja-i6732660453.html (jeśli o taką Ci chodzi).

Co do procesora to i ja jestem zadowolony z E5300, ale wymienić chcę, bo będę mieć E8600 za darmo i jestem ciekaw jak to będzie chodzić, bo w końcu to 2 rdzeniowy król.

Tu wrzucam Ci zrzut z CrystalDiskInfo:

Wymiana/podkręcanie procesorów Intel E5300/Intel E8600. Wymiana/podkręcanie procesorów Intel E5300/Intel E8600.

Co to oznacza? Trzeba kliknąć w UWAGA i potem DOMYŚLNIE, czy co trzeba zrobić w moim przypadku? Jak to interpretować? Co teraz zrobić? Co radzisz?

• Pomocny post
    #12 08 Kwi 2017 00:13
    Kasek21
    Poziom 43  

vsh77 napisał:
    Pokaż mi screen, że masz w Windows 7 Professional tak ustawione ikonki, że u góry są ikonki, a na dole pasek z odnośnikiem do okien folderów lub przeglądarki. Ma być tak jak na moim zdjęciu.

Tak:

PS. Z tym "mać" to już nie przesadzaj bo... :P

vsh77 napisał:
    Co to oznacza?

Dysk na procedurę: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1550200.html
    Trzeba zgrać dane na inny nośnik - po wykonaniu w/w procedury zamieść zdjęcie z programu MHDD i ponownie SMART.

• #13 08 Kwi 2017 00:43
    vsh77
    Poziom 5  

Kasek21 napisał:
    PS. Z tym "mać" to już nie przesadzaj bo... :P

Chyba nie zrozumiałem o co chodzi :P

A co do paska zadań w Windows 7 to rzeczywiście u Ciebie działa. Muszę popróbować jeszcze u siebie i jutro dam znać czy działa u mnie tak samo.

Z tym MHDD to rozumiem, że trzeba wypalić jego ISO na CD i potem sprawdzić czy MHDD pracuje z dyskami ustawionymi na MASTER, przed uruchomieniem sprawdzić dokładnie podpięcie dysku. Tylko trzeba wszystko usunąć z dysku i potem na nowo wszystko wgrywać, więc raczej tego nie zrobię. Szkoda, że nie ma jakiegoś innego łatwiejszego programu.

• #14 08 Kwi 2017 19:36
    rafal131313
    Poziom 25  

vsh77 napisał:
    Wymiana procesora Intel E5300 na Intel E8600

Jak go wyrwiesz za parę groszy to można podmienić.
    http://allegro.pl/intel-core2duo-e8600-3-33ghz-6m-1333-pasta-fv-i6775160011.html

vsh77 napisał:
    Co do Xeon to też się zastanawiałem, ale one są jak dla mnie porównywalne.

Pierwsze pytanie czy dasz sobie radę go uruchomić.
    Jak dla mnie to jak najbardziej bym wymienił ale są troszkę za drogie i raczej proponował bym podkręcić Intel E5300 na Intel E8600.

https://forum.pcformat.pl/Poradnik-Podkrecani...esorow-Core-2-Duo-Dual-Core-Core-2-Duo-Quad-t
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3143835.html
    http://tanieprocesory.pl/bios2/
    https://www.youtube.com/watch?v=Wa135hLci7g

vsh77 napisał:
    Dysk fizyczny SAMSUNG EcoGreen F3 HD253GI SpinPoint (250 GB, 5400 RPM, SATA-II, bufor: 16MB).

Na twoim miejscu to pozbył bym się tego cuda, pomijając jego stan to 5400 RPM go dyskwalifikuje.

• #15 08 Kwi 2017 19:37
    Kasek21
    Poziom 43  

rafal131313 napisał:
    ale są troszkę za drogie

Co jest za drogie? :)

• #17 08 Kwi 2017 20:37
    Kasek21
    Poziom 43  

Ale są E5440 czy E5430 - a to już tanie!

• #19 09 Kwi 2017 04:31
    vsh77
    Poziom 5  

Dziękuję za linki, ale akurat te znam. Xeon'a nie chcę, bo jak już wspominałem wcześniej wielkiej różnicy nie ma między nim, a E8600 - jeden ma to, czego nie ma drugi i odwrotnie. Uszkodzonego procesora za grosze nie będę kupować też z tej aukcji. Mój E8600 będzie prawie jak nowy i używany tylko kilka razy do testów. Co do mojego dysku twardego to się zgadzam - nie jest to cud techniki:)

Wpadłem jednak dziś na pomysł, żeby złożyć sobie jakiś nowy zestaw komputerowy na długie lata, bo mój obecny zestaw komputerowy ma już ok. 7 lat. Monitor i klawiaturę z myszką już mam, więc potrzebna będzie cała reszta - czyli cała zawartość obudowy MIDI ATX. Oto co wstępnie wymyśliłem:

PROCESOR: Procesor Intel Pentium G4560, 3.5GHz, 3MB, Box (BX80677G4560)
    (cena ok. 250,00 zł)
    https://www.morele.net/procesor-intel-pentium-g4560-3-5ghz-3mb-box-bx80677g4560-1115886

CHŁODZENIE DO PROCESORA: SilentiumPC Fortis 3 HE1425 v2 (SPC130)
    https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-silentiumpc-fortis-3-he1425-v2-spc130-707501/
    (cena za chłodzenie do procesora: ok. 149,00)

lub

SilentiumPC Spartan 3 LT HE1012 (SPC145)
    https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-silentiumpc-spartan-3-lt-he1012-spc145-858456/
    (cena za chłodzenie do procesora: ok. 65,,00 zł)

PŁYTA GŁÓWNA: Płyta główna Gigabyte GA-Z170-GAMING K3, Z170, DDR4, SATA3, USB 3.1, ATX
    https://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-...gaming-k3-z170-ddr4-sata3-usb-3-1-atx-845236/
    (cena za płytę główną: ok. 539,00 zł)

lub

Płyta główna Asus Z170 PRO GAMING, Z170, QuadDDR4-2133, SATA3, HDMI, DVI, DP, USB 3.1, ATX
    https://www.morele.net/plyta-glowna-asus-z170...r4-2133-sata3-hdmi-dvi-dp-usb-3-1-atx-707313/
    (cena za płytę główną: ok. 635,00 zł)

PAMIĘĆ RAM (min. 16 GB): HyperX Savage DDR4, 2x8GB, 2400MHz, CL12 (HX424C12SB2K2/16)
    (cena za pamięć RAM: ok. 629,00 zł)
    https://www.morele.net/pamiec-hyperx-savage-ddr4-2x8gb-2400mhz-cl12-hx424c12sb2k2-16-842721/
    (ciekawostka: dożywotnia/wieczysta gwarancja producenta)

DYSK TWARDY (min. 250 GB) (kolor: CZARNY): Dysk SSD Samsung 850 EVO 250GB SATA3 (MZ-75E250B/EU)
    (cena za dysk twardy: ok. 425,00 zł)
    https://www.morele.net/dysk-ssd-samsung-850-evo-250gb-sata3-mz-75e250b-eu-701416/

ZASILACZ (min. 600 W / max. 700 W) (kolor: CZARNY): Corsair RM650X 80Plus Gold - 650W (CP-9020091-EU)
    (cena za zasilacz: ok. 465,00 zł)
    https://www.morele.net/zasilacz-corsair-rm650x-80plus-gold-650w-cp-9020091-eu-779366/
    (ciekawostka: 10 lat gwarancji producenta)

lub

SilentiumPC Enduro FM1 Gold, 650W, Modular, Czarny (SPC119)
    (cena za zasilacz: ok. 389,00 zł)
    https://www.morele.net/zasilacz-silentiumpc-e...o-fm1-gold-650w-modular-czarny-spc119-744536/

NAPĘD OPTYCZNY (kolor: CZARNA) (NAGRYWARKA CD/DVD): Asus DRW-24D5MT/BLK/B/AS
    (cena za nagrywarkę CD/DVD: ok. 59,00 zł)
    https://www.morele.net/naped-asus-drw-24d5mt-blk-b-as-774552/

OBUDOWA (MIDI ATX) (kolor: CZARNA): SilentiumPC Gladius M20 Pure Black (SPC125)
    https://www.morele.net/obudowa-silentiumpc-gladius-m20-pure-black-spc125-707037/
    (cena za obudowę: ok. 149,00 zł)

lub

SilentiumPC Aquarius X70W (SPC141)
    https://www.morele.net/obudowa-silentiumpc-aquarius-x70w-spc141-773995/
    (cena za obudowę: ok. 239,00 zł)

GŁOŚNIKI + SUBWOOFER (min. 50 W / max. 70 W): Logitech Z533 (980-001054)
    (cena za głośniki z subwooferem: ok. 299,00 zł)
    https://www.morele.net/glosniki-komputerowe-logitech-z533-980-001054-802784/

RAZEM (CENA - NAJTANIEJ): 2804,00 zł (ok. 2805,00 zł)
    RAZEM (CENA - NAJDROŻEJ): 3150,00 zł (ok. 3150,00 zł)

Co myślicie o moim złożonym (osobiście) zestawie komputerowym na lata? Co byście doradzali, a co odradzali? Mnie interesuje komputer na lata z płytą główną, dzięki której można nieźle podkręcać procesor itp. (OC). Interesuję mnie, by na płycie głównej były najlepiej 4 wejścia/gniazda na USB 2.0 (ale tu niestety są tylko 2 wejścia - także będzie trzeba kombinować z rozgałęźnikiem USB na 4 gniazda itp.) oraz by ta płyta główna miała choć jedno (1x) wejście HDMI (tutaj takie są w obu kartach). No chyba, że gniazda kabli od USB 2.0 będą bez problemu działać w gniazdach USB 3.0 - to nie ma tu problemu.

Początkowo chciałem pamięć RAM 3400 Mhz, ale ten procesor nie obsłuży więcej jak 2400 Mhz.

Pamięć RAM wybieram więc 2400 MHz + opóźnienie CL12 (można ponoć podkręcić do ok. 2800 Mhz), bo może kiedyś się do czegoś przyda jak np. dokupię kiedyś dobrą kartę graficzną - to taka inwestycja na przyszłość.

Zasilacz też jest taki na lata i dlatego ok. 650W (razem z 80Plus Gold).

Dysku twardego nie chcę zbyt dużego, bo nie lubię zapełniać dysku do 1TB - wolę mniejsze, co mobilizuje mnie do wcześniejszego archiwizowania danych - dlatego mi wystarczy w zupełności 250 GB (nawet 120 GB by wystarczył, bo kiedyś taki miałem i nie narzekałem). Np. obecnie mam ok. 190 GB wolnego miejsca na swoim dysku twardym 250 GB).

Procesor chciałbym najlepiej ok. 4,5 GHz, ale póki co są za drogie - ponad 1000,00 zł nie dam za procesor. Do 500,00 zł to maksymalna cena za procesor, ale nie widziałem w tej cenie nic lepszego jak maks. 3,9 GHz. Ewentualnie podkręcę 3,5 Ghz do ok. 4 Ghz i tak zostawię.

Co do chłodzenia procesora wiem, że dobre jest NOCTUA NH-D15 i jeszcze myślę nad tym, ale to koszt ok. 390,00 zł, a chciałbym zamknąć się w kwocie 3000,00 zł.

Co do głośników, to muszą mieć dobry bas, subwoofer i wejście słuchawkowe oraz muszą być głośniejsze (min. ok. 50 W lub minimalnie wyżej) oraz najlepiej by pokrętło głośności było gdzieś na jednym z głośników, a nie tylko na subwooferze. Podobają mi się głośniki do komputera firmy Logitech (jakie wybrałem) i firmy Sven MS-2050 Black (20100378) - https://www.morele.net/glosniki-komputerowe-sven-ms-2050-black-20100378-975517/ .

Karty graficznej jak już wspominałem (póki co) nie potrzebuję. Kiedyś dokupię (za kilka lat), póki co wystarczy mi podstawowa/zintegrowana z płytą główną.

I teraz pytanie do Was:

Czy te płyty główne jakie wybrałem (GIGABYTE i ASUS) będą działać pod WINDOWS XP Professional SP3 (x32 bit) i WINDOWS 7 Professional SP1 (x64 bit)? Kiedyś mi karta graficzna (Asus GeForce GT 610 2GB DDR3 (64 bit) HDMI, DVI, BOX, GT610-SL-2GD3-L) nie chciała się zainstalować pod WINDOWS XP Professional SP2 (x32 bit), bo miałem x32 bit (XP), a karta była na x64 bit - stąd też to pytanie. Czy tu może być tak samo? Ktoś coś wie w tym temacie? Będą jakieś problemy, czy nie będzie? Jak płyta 64 bit będzie działać z 32 bit WINDOWS XP? Da się tak? Nie będzie problemu?

Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi. Czekam na Wasze wszystkie pomysły, a według mnie dobre tradycyjnie nagradzam punktami.

Pozdrawiam.

• #20 10 Kwi 2017 03:53
    vsh77
    Poziom 5  

Do swojego powyższego opisu zestawu komputerowego dodałem nowy zasilacz 650 W (Corsair) i nową pamięć RAM (HyperX), bo mój procesor nie obsłuży raczej i tak powyżej 2400 Mhz. Zmieniły się też nieco ceny za całość mojego zestawu komputerowego. Z resztą jakiś wielkich różnic nie ma między 2400 Mhz i 3000 Mhz. To jest bardziej widoczne na monitorach 120/144 Hz. Owszem 3000 Mhz jest lepsze, ale wielkiej różnicy nie ma. W grach to różnica od ok. 3 do ok. 20 fps, ale ja do gier nie potrzebuję.

Proszę szczerze. Uwagi są bardzo istotne dla mnie.

Czy mógłby ktoś wyrazić opinię?

• #21 10 Kwi 2017 08:45
    Kasek21
    Poziom 43  

Jakim dokładnie budżetem dysponujesz?

Tego CPU, który wybrałeś i tak nie podkręcisz, poza tym to tylko 2rdzenie/4wątki.

Jakie ma być zastosowanie tego komputera? Jakie oprogramowanie?

• #22 10 Kwi 2017 13:39
    vsh77
    Poziom 5  

Wszystko dokładnie opisałem. Wszystkie informacje są. Budżet to do 3000,00 zł (też pisałem), a co do podkręcania to wiele mi nie trzeba (ok. 4 Ghz to maksymalnie - bo i po co więcej?), bo to ma być komputer do normalnego korzystania jak np. oglądanie filmów z youtube, oglądanie filmów na komputerze i tego typu podstawy. Do gier nie będzie wykorzystywany - może kiedyś, ale to pewne też nie jest (kiedyś dokupię kartę graficzną, bo jak gram to tylko w starocie). Z resztą mi w zupełności 3,5 Mhz procesor wystarczy bez podkręcania, bo ten procesor G4560 chyba ma zablokowany mnożnik prawda?

A więc co radzisz?

• #23 10 Kwi 2017 16:01
    Kasek21
    Poziom 43  

vsh77 napisał:
    bo to ma być komputer do normalnego korzystania jak np. oglądanie filmów z youtube, oglądanie filmów na komputerze i tego typu podstawy.

Więc do czego potrzeba podkręcony CPU?

Bierz:
    G4560
    Tania płyta na H110
    8GB DDR4 (w jednym module)
    PSU np.: https://www.morele.net/zasilacz-antec-vpf350-350w-0-761345-06456-9-718585/ lub coś używanego w granicach 50-70zł.
    Obudowa może być ten Gladius lub Zalman Z3.

Co do chłodzenia wystarczy BOX z zestawu.

Co do głośników to np.: http://allegro.pl/glosniki-2-1-microlab-fc-530-pilot-i6772309541.html#thumb/2 lub cos podobnego - odpuść Sobie Logitechy/Creativy.

SSD to np.: GoodRAM Iriduium 240GB
    HDD: 1/2TB Seagate/WD.

Wyjdzie o wiele taniej, a spełni Twoje potrzeby!
    Przy tych wymaganiach co do PC'ta nie ma sensu płacić więcej.

vsh77 napisał:
    No chyba, że gniazda kabli od USB 2.0 będą bez problemu działać w gniazdach USB 3.0 - to nie ma tu problemu.

Oczywiście USB3 jest kompatybilne z wcześniejszymi wersjami.

vsh77 napisał:
    Czy te płyty główne jakie wybrałem (GIGABYTE i ASUS) będą działać pod WINDOWS XP Professional SP3 (x32 bit)

Ten system nie ma wsparcia.

Ale chyba już najwyższy czas odejść od systemu, który ma kilkanaście lat i nie ma wsparcia?

Co za monitor posiadasz (model) bo może warto iść w tą stronę?

• #24 10 Kwi 2017 16:38
    vsh77
    Poziom 5  

Wielkie dzięki za doradzenie. Z pewnością wezmę to pod uwagę przy swoim zakupie. Oczywiście Twoja propozycja jest o wiele tańsza niż moja co doceniam, ale ja jednak wolę kupić coś bardziej przyszłościowego i dopłacić. Później np. dokupię jakiś inny procesor i kartę graficzną i będzie np. do gier, bo może do tego czasu do czegoś się przekonam? Nie wiem co będzie za np. 5-7 lat itp.

Co do dysku SSD to trudny wybór. Bo ten Samsung jest droższy o ok. 20,00 zł (morele.net), a np. ma pamięć podręczną 512 MB (a GoodRam ma 256 MB). Samsung ma też więcej GB, bo o 10 GB więcej od GoodRam. Samsung jest też o 10g lżejszy i minimalnie mniejszy. GoodRam ma minimalnie szybszy odczyt, bo 560 Mb/s, a Samsung ma 540 Mb/s. Z zapisem podobnie i GoodRam ma 530 Mb/s, a Samsung ma 520 Mb/s. W GoodRam są technologię: GuaranteedFlush, Plug&Play, S.M.A.R.T., Smart Refresh, SmartFlush, a w Samsung tylko Szyfrowanie AES 256-bit, TRIM. Co do gwarancji to obie firmy dają 60 miesięcy, czyli wystarczający czas jak dla mnie. Dla mnie to porównywalne dyski. Trudny wybór, ale na pewno coś z tych 2 dysków SSD.

Jeśli chodzi o dysk twardy HDD w stylu 1TB/2TB to mi będzie zbędny. Niektórzy tak robią, ale to już trzeba być kolekcjonerem filmów na komputerze, a ja do takich nie należę. Mi wystarcza od lat nawet 120 GB, a i to jest za dużo. 1TB jak jest zapełniony to czasem długo się formatuję i oczyszcza. Z resztą ja wolę oczyszczać wszystko na bieżąco i nie zbierać. Co potrzebne zgrać na CD lub DVD i nie zarzucać dysku.

Jednak wielkie dzięki za doradzenie. Szczególnie jeśli chodzi o dysk SSD wezmę pod uwagę Twój wybór. Gdybyś jeszcze miał jakieś pomysły to napisz. Z góry dzięki.

Płytę główną wolę jednak mieć z innym chipsetem niż H110. Owszem jest dobry, ale bardziej przyszłościowy jest dla mnie chipset Z170. Bo skąd wiem co będzie za kilka lat? Dlatego wolę już pewne podstawy sprzętowe mieć. Później tylko dokupi się to co będzie potrzebne.

Jeśli chodzi o RAM, to wolę jednak 16 GB. Jak wyżej, wolę nieco przyszłościowo, bo nie wiem co będzie za kilka lat i warto taki RAM mieć. Ale doceniam Twoją oszczędność i wiem o co chodzi.

Co do zasilacza to Antec jest dobry, ale 350W to dla mnie za mało. Owszem sprzęt pójdzie i może dojdzie czasem na tej konfiguracji do nawet 200W, ale wolę miec coś na przyszłość np. 650W. I tak w tym 650W wiatrak zakręci się tylko od czasu do czasu, ale np. uważam trochę na Corsair RM750X, bo wielu ludzi narzekało na piszczące cewki. Chętnie też bym go kupił, ale obawiam się tego samego problemu, dlatego wybieram 650W i 10 lat gwarancji.

Chłodzenie też wolałbym zastosować jakieś droższe - ot tak przyszłościowo.

Co do głośników Microlab FC 530 (2.1), które poleciłeś, to mają one tylko ok. 15W (+ subwoofer 24W), więc mało, a ja wyszukałem 50-60W w cenie 299,00 zł, wobec tego te głośniki które poleciłeś wypadają trochę zbyt mało wydajnie i za drogo. Z tego co czytam to najgorsze nie są, ale wolę mieć trochę watów w zapasie = bardziej przyszłościowo.

Co do obudowy to jest mi obojętna.

Wezmę pod uwagę Twój wybór jeśli chodzi o dysk twardy SSD. Gdybyś miał jeszcze inne pomysły to możesz jeszcze napisać. Z góry dzięki.

• #25 10 Kwi 2017 16:45
    Kasek21
    Poziom 43  

vsh77 napisał:
    Później np. dokupię jakiś inny procesor i kartę graficzną i będzie np. do gier, bo może do tego czasu do czegoś się przekonam?

Oczywiście to możesz wykonać w polecanej konfiguracji!

vsh77 napisał:
    Bo skąd wiem co będzie za kilka lat?

Inna podstawka więc płyta i tak będzie do wymiany :P

vsh77 napisał:
    Jeśli chodzi o RAM, to wolę jednak 16 GB.

Jak 8GB będzie mało - w co wątpię przy Twoich potrzebach to z czasem zakupisz drugi moduł - może stanieją :?:

vsh77 napisał:
    Co do głośników Microlab FC 530 (2.1), które poleciłeś, to mają one tylko ok. 15W (+ subwoofer 24W), więc mało, a ja wyszukałem 50-60W w cenie 299,00 zł, wobec tego te głośniki które poleciłeś wypadają trochę zbyt mało wydajnie i za drogo. Z tego co czytam to najgorsze nie są, ale wolę mieć trochę watów w zapasie = bardziej przyszłościowo.

Poczytaj recenzje - odpuśc Sobie wszystkie Logitechy/Creativy w tym przedziale cenowym!

Chyba, że dołożysz i kupisz jakiś wzmacniacz + dwie kolumny ale to koszt najtaniej >500zł za coś używanego/okazja - można patrzeć na Microlab SOLO/Modecom w cenie ~200-250zł; później to co powyżej lub coś z SOLO 4/6.

Można także tak: http://allegro.pl/glosniki-edifier-2-0-r1100-42w-rms-mdf-gw24-fv23-i6749982076.html

• #26 10 Kwi 2017 16:53
    vsh77
    Poziom 5  

Kasek21 napisał:
    Ten system nie ma wsparcia.

Ale chyba już najwyższy czas odejść od systemu, który ma kilkanaście lat i nie ma wsparcia?

Co za monitor posiadasz (model) bo może warto iść w tą stronę?

Wiem, że Windows XP nie ma wsparcia, ale mało zajmuję i pobiera mało pamięci RAM. Ale chodziło mi o to, czy wspomniane płyty główne GIGABYTE i ASUS (jakie wymieniłem wyżej) będą działać z tym Windowsem XP Professional SP3 x32 bit? Bo zastanawiam się w sumie czemu miałyby nie działać? Np. na Windows 7 Professional SP1 x64 bit działają programy 32 bitowe, więc? Jaki problem dla takiej karty byłoby obsłużyć zwykły Windows XP?

Zawsze mogę korzystać tylko z Windows 7, ale zanim zakupię sprzęt wolę takie szczegóły wiedzieć czy te płyty obsługują Windows XP SP3 32 bit.

Jeśli chodzi o monitor to posiadam podstawowy monitor SAMSUNG 19' T19C300EW (+ DVB-T, HDMI, pilot, głośniki, 1366 x 768, TFT, 18,5 cala, USB, 5 ms, 16:9, LED, 1000:1, 250 cd/m2, liczba kolorów: 16,7 mln, D-Sub (VGA), audio, komponent, złącze CI, Euro, Standard VESA 75x75 mm, wymiary: 445 x 356 x 187 mm, kolor: czarny, Klasa energetyczna: B, Pobór mocy (tryb włączenia): 20 W, Przekątna ekranu: 18,5 cala / 47 cm, Wyposażenie: baterie, instrukcja obsługi, kabel D-Sub, kabel zasilający, karta gwarancyjna, pilot, gwarancja 36 miesięcy/3 lata, Kod Producenta: LT19C300EW/EN. Odświeżanie maksymalne to 75 Hz.

Z monitora jestem zadowolony, bo ma wbudowany tuner DVB-T. To taki monitor i TV w jednym. Ma też w razie czego głośniki. Niby ma HD, ale kiedy miałem kiedyś kartę graficzną Asus GeForce GT 610 2GB DDR3 (64 bit) HDMI, DVI, BOX, GT610-SL-2GD3-L to po podłączeniu na HDMI w ogóle różnicy nie widziałem. Dlatego też oddałem tą kartę graficzną. Z monitora jestem bardzo zadowolony, ale jak wiadomo cudem techniki on nie jest. Przy normalnym użytkowaniu (bez gier) to odświeżanie 75 Hz jest jak dla mnie w pełni wystarczające.

A co doradzasz z monitorów? I wspomnij też odnośnie tych płyt głównych czy obsługują Windows XP (bo to, że Windows XP od dawna nie ma sparcia ze strony Microsoft to wiem).

• #27 10 Kwi 2017 16:57
    Kasek21
    Poziom 43  

vsh77 napisał:
    Jaki problem dla takiej karty byłoby obsłużyć zwykły Windows XP?

Sterowniki.

... i jaki sens ograniczać ilość dostępnej pamięci? :)

vsh77 napisał:
    kiedy miałem kiedyś kartę graficzną Asus GeForce GT 610 2GB DDR3 (64 bit) HDMI, DVI, BOX, GT610-SL-2GD3-L to po podłączeniu na HDMI w ogóle różnicy nie widziałem. Dlatego też oddałem tą kartę graficzną.

Przecież to karta do biura :)

Żadna nowa płyta nie ma wsparcia dla XP - już z Win7 są problemy!

PS. Co do XP zawsze są maszyny wirtualne lub złóż za grosze drugi komputer dla XP jak tak potrzebujesz :P

PS2. Jeżeli muzyka/filmy to to zagra lepiej niż wszystko w plastykach: http://allegro.pl/glosniki-microlab-b77-48w-rms-20khz-bas-refleks-fv-i6375896701.html

• #28 10 Kwi 2017 17:02
    vsh77
    Poziom 5  

Kasek21 napisał:
    Poczytaj recenzje - odpuśc Sobie wszystkie Logitechy/Creativy w tym przedziale cenowym!

Używam np. obecnie od 12 lat (od stycznia 2005 roku) głośników 2.1 firmy LOGITECH X-230 i jestem bardzo zadowolony.

Moc głośników LOGITECH X-230: 6W, Moc subwoofera: 20W, Dane techniczne: ilośc głośników: 3 szt., Ilośc głośników satelitarnych: 2 szt., głośnik niskotonowy [subwoofer], moc głośnika satelitarnego: RMS 6 W (2x 6W = 12W), moc głośnika niskotonowego: RMS 20 W, całkowita łączna moc zestawu: RMS 32 Watt, min. częstotliwość przenoszenia: 40 Hz, maks. częstotliwość przenoszenia: 20 kHz, odstęp/stosunek sygnału od szumu: 96 dB, system THD: mniej niż 0,05% THD przed sprzęgnięciem, całkowita moc szczytowa: 64 watów przy <10% THD, regulacja głośności, wyjście słuchawkowe, wersja produktu: BOX, kolor: czarny.

Co do firmy CREATIVE to nie przepadam za tą firmą. Znajomy posiada i nie podoba mi się jego zestaw głośników 5.1. Brzmienie jest nieco inne jakby ostrzejsze i mniej łagodne jak w Logitech, ale to kwestia gustu. Może ma inaczej ustawione (equalizer)? Też tak może być. Kiedyś jak miałem odtwarzacze mp3 tej firmy to podobnie ten dźwięk był taki ostrzejszy - stąd takie mam o nich zdanie.

Skoro z nich (Logitech X-230) jestem bardzo zadowolony od 12 lat (i ani razu się nie popsuły i jeszcze działają bez problemu), to już gorzej być nie może jeśli o znalezienie czegoś gorszego pomijając jakieś tanie głośniczki. Kilka osób chwaliło te głośniki - nikt nie powiedział, że grają słabo (może to przez moje ustawienia? Nie wiem).

• #29 10 Kwi 2017 17:08
    Kasek21
    Poziom 43  

Słuchaj/czytaj co Ci piszę!

Kasek21 napisał:
    Jeżeli muzyka/filmy to to zagra lepiej niż wszystko w plastykach: http://allegro.pl/glosniki-microlab-b77-48w-rms-20khz-bas-refleks-fv-i6375896701.html

Jak możesz dołożyć to wzmacniacz i kolumny!

• #30 10 Kwi 2017 17:08
    vsh77
    Poziom 5  

Kasek21 napisał:
    Żadna nowa płyta nie ma wsparcia dla XP - już z Win7 są problemy!

Zgadza się. Widziałem nawet taką płytę: ASRock H110M-HDV, H110M, DDR4, SATA3, USB 3.0, mATX (90-MXGZU0-A0UAYZ) https://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-h1...4-sata3-usb-3-0-matx-90-mxgzu0-a0uayz-792234/ . Tam to trzeba Win 7 USB Patcher wgrywać Windows 7, bo mogą być problemy. Muszę dojrzeć do tego Windows 10 - bo obecnie bardzo nie lubię tych "okienek" od Windows 8.1 do 10.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme