Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zapraszam - tele-muzeum, kompendium wiedzy o polskich telefonach i automatach

kangyooni 12 Kwi 2017 20:30
  • #31 12 Kwi 2017 20:30
    kot mirmur
    Poziom 26  

Witam forumowiczów. Nie bijcie się.System TN1+1 z założenia nigdy nie był konstruowany pod kątem przesyłu danych np. do internetu.To były tylko dwa numery telefonu chodzące po jednym kablu [para telefoniczna ,czyli dwie tzw żyły].Wersją rozwojową tego systemu było przekazywanie po jednej parze telefonicznej telefonu plus telexu[słynnego tzw. dalekopisu wypartego przez telefax]. Można by było wspomnieć przy okazji o systemach telefonii wielokrotnej TCK 24 i TCK 30.
    Ale wracając do tematu-pamiętam te prawie wszystkie aparaty CB i cały zestaw kwiatowy[astry,bratki,itd].Oczywiście zestawy aparatów ZAB, ZAS 2/3, ZAS 2/5 i ich wersje rozwojowe też znam,tylko co z tego,jak 1990 r. dostałem polecenie założenia , a w zasadzie uruchomienia zestawu telefonicznego opartego na aparatach Panasonic KX-T 3250.Dla mnie osobiście szokiem było to, że nasze Polskie odpowiedniki tego systemu potrzebowały do pracy 24-ech żył ,a nie sześciu.No cóż technologia troszeczkę inna.Zresztą to samo stało się z tzw. aparatami publicznymi, zwanymi czasami wrzutowymi.Rodzimą produkcję wyparła włoska firma Urmet,a docelowo francuska , która robi też kasowniki autobusowe, dekodery dla Polsatu.Generalnie -podoba mi się temat ,naprawdę jest o czym pisać.Kiedyś to była firma-PPTiT , a teraz co,jakieś pomarańcze?

• #32 12 Kwi 2017 23:15
    kangyooni
    Poziom 12  

kot mirmur napisał:
    Rodzimą produkcję wyparła włoska firma Urmet

Sentyment sentymentem, ale nasz przemysł był zacofany i trudno mi sobie wyobrazić aby Telkom-Telos zaprojektował i wyprodukował cokolwiek na poziomie niebieskiego Urmeta w I połowie lat 90. A nawet w drugiej i trzeciej...
    No właśnie, a mówiąc o automatach - zaciekawiła mnie bardzo jedna sprawa. Otóż... czy Urmet projektował je specjalnie i wyłącznie dla nas z okazji dużego przetargu? Miał na to czas od zamówienia do dostarczenia pierwszych sztuk? Pytałem bowiem na różnych grupach telefonicznych i NIKT z Europy nie rozpoznał naszych Urmetów - niebieskich czy srebrnych TSPE97, ani "jajka" CTP-I jako cokolwiek działającego w ich krajach.

• #33 13 Kwi 2017 07:53
    Zutket
    Poziom 27  

kot mirmur napisał:
    Witam forumowiczów. Nie bijcie się.System TN1+1 z założenia nigdy nie był konstruowany pod kątem przesyłu danych np. do internetu.
    Nikt tu się nie "bije" o system TN 1+1. To jest po prostu dzielenie się wiedzą o tym co było. Gdy ten system był opracowany, a raczej wdrożony tak gdzieś mniej więcej w 1974r, choć na nie których rysunkach dokumentacji jaką posiadam występuje data 1971r, nikt o Internecie nie słyszał.
    kot mirmur napisał:
    To były tylko dwa numery telefonu chodzące po jednym kablu [para telefoniczna ,czyli dwie tzw żyły].

To akurat nie musisz tłumaczyć. Osoby które tu piszą, raczej wiedzą co to jest "para". :)
    kot mirmur napisał:
    Wersją rozwojową tego systemu było przekazywanie po jednej parze telefonicznej telefonu plus telexu[słynnego tzw. dalekopisu wypartego przez telefax].

Wersją rozwojową TN 1+1 była wersja TN 1+1E opracowana pod koniec lat 80-tych i weszła do produkcji mniej więcej na początku lat 90-tych. Od początku była przewidziana do zwielokratniania sieci abonenckiej i nie przewidywano przesyłania tym systemem telexu. Proszę nie wprowadzać w błąd.
    kot mirmur napisał:
    Zresztą to samo stało się z tzw. aparatami publicznymi, zwanymi czasami wrzutowymi...Generalnie -podoba mi się temat ,naprawdę jest o czym pisać.

Na ten temat nie będę się wypowiadał, bo po prostu się nie znam, ale się z Tobą zgadzam, że jest o czym pisać.
    kangyooni napisał:
    Sentyment sentymentem, ale nasz przemysł był zacofany...

No cóż, rośnie nam nowe pokolenie, która uważa, że Internet był od zawsze, a nasza krajowa telekomunikacja oparta była na puszkach od pasty i kawałka drutu.
    Mimo niesprzyjających warunków ( izolacja krajów zachodnich, jak i wewnętrzna polityka) mieliśmy opracowania którymi mogliśmy się pochwalić, a często wyprzedzały swoje czasy, ale to jest moja opinia i nie każdy musi się z nią zgadzać.

• #34 13 Kwi 2017 10:30
    kangyooni
    Poziom 12  

Zutket napisał:
    Wersją rozwojową TN 1+1 była wersja TN 1+1E opracowana pod koniec lat 80-tych i weszła do produkcji mniej więcej na początku lat 90-tych.

Podejrzewam że to jeden z tych wynalazków, które powstały za późno i updadek komuny przeszkodził - bo nigdzie się z tym nie spotkałem. Lata 90. to już PCM-ki (często "Raychem" czy jak to się pisało - podaję z pamięci co wisiało na ścianie w piwnicy). Przynajmniej na obszarze Poznania.

Co do nowoczesności naszych rozwiązań... jak na tą beznadzieję która była dookoła, to owszem. Ale porównując do tego co robił Alcatel we Francji w tym samym czasie... przepaść. Gdyby nie upadek komuny, lata 90. stałyby pod znakiem Pentaconty nieco zelektronizowanej i E-10A niszowo w Poznaniu i Łodzi.

• #35 19 Kwi 2017 06:52
    R-MIK
    Poziom 35  

kangyooni napisał:
    kot mirmur napisał:
    Rodzimą produkcję wyparła włoska firma Urmet

Sentyment sentymentem, ale nasz przemysł był zacofany i trudno mi sobie wyobrazić aby Telkom-Telos zaprojektował i wyprodukował cokolwiek na poziomie niebieskiego Urmeta w I połowie lat 90. A nawet w drugiej i trzeciej...

Dlaczego nie? W połowie lat 90 budowałem urządzenia na 8051 a taki właśnie "hit" (według mnie kit) był używany w niebieskich Urmetach. Nadajniki/odbirniki DTMF też były osiagalne za rozsądne pieniądze. Problemem mógłby być czytnik kart (kwestia mechaniki) ale Mera-Błonie powinno sobie z tym poradzić bo napędy dyskietek robili.

• #36 19 Kwi 2017 12:05
    kangyooni
    Poziom 12  

R-MIK napisał:
    Dlaczego nie? W połowie lat 90 budowałem urządzenia na 8051 a taki właśnie "hit" (według mnie kit) był używany w niebieskich Urmetach. Nadajniki/odbirniki DTMF też były osiagalne za rozsądne pieniądze. Problemem mógłby być czytnik kart (kwestia mechaniki) ale Mera-Błonie powinno sobie z tym poradzić bo napędy dyskietek robili.

Nie kwestionuję że technika istniała, w końcu Urmet to jakoś zrobił - dalej podtrzymuję pytanie czy specjalnie dla nas, czy bazowali na czymś co już mieli itd.

Niebieski Urmet posiadał procesor Motoroli 68HC11 oraz 68HC05 (w czytniku). Natomiast wracając w wyobraźni do pocz. lat 90. nadal średnio sobie wyobrażam kooperację Telosu z podupadającą Merą i ich wspólny projekt od zera. Z resztą, gdyby mogli dać radę, to zapewne by coś zaoferowali... Szkoda że już dzisiaj raczej nie dotrzemy do szczegółów przetargu z tamtych lat.

• #37 19 Kwi 2017 13:28
    R-MIK
    Poziom 35  

kangyooni napisał:
    Szkoda że już dzisiaj raczej nie dotrzemy do szczegółów przetargu z tamtych lat.

A był przetarg?

• #38 19 Kwi 2017 16:26
    kangyooni
    Poziom 12  

R-MIK napisał:
    A był przetarg?

Dobre pytanie! Przedsiębiorstwo państwowe, ogromna inwestycja... założyłem że tak, ale kto wie. Jak się ogarnę nieco po długiej podróży, to przejrzę archiwa Wyborczej, może się coś znajdzie.

[Post Scriptum]

Dobra, mam coś :)
    Cytat:
    Karty telefoniczne URMET pojawiły się w Polsce po raz pierwszy w 1991 roku kiedy to do przetargu na publiczbe aparaty telefoniczne stanęły cztery firmy: GPT Wielkiej Brytanii, Landis&Gyr ze Szwajcarii, Alcatel z Belgii oraz Urmet z Włoch. Aparaty URMET zamontowano wówczas na terenie Częstochowy podczas VI Światowego Dnia Młodzieży. Od tego czasu aparaty telefoniczne Urmat na karty z nośnikiem magnetycznym powszechnie używane na terenie całej Polski. Karty magnetyczne URMET są produkowane w Polsce od 1995 roku przez Telefonikę, wcześniej były sprowadzone z Włoch.

A zatem Telosu nie było. Nie pamiętałem, że to tak wcześnie - 1991 to była jeszcze "komuna" patrząc od strony przedsiębiorstw państwowych, a z innej strony - niepohamowany rozkwit kapitalizmu. Łezka się w oku kręci ;)

• #39 20 Kwi 2017 18:05
    arturavs
    Poziom 36  

Do Autora tematu; Wpadł mi dziś w ręce TAZ 480. Kolega porządki w garażu robił. Oryginalne opakowanie + dokumentacja( schemat itp.). Szkoda wyrzucić.
    Stanu nie znam. Z dokumentacją jest kwit z naprawy ( chyba) na kwotę 1000000 zł. Z 28.11.1990r.

W razie zainteresowania proszę o kontakt na pw.

PS. TAZ; Telefoniczny aparat głoszeniowy. Unitra Lubartów.

• #40 24 Kwi 2017 13:41
    scotch
    Poziom 27  

Panowie zapominamy o telefonii nośnej ( coś ala TN 1+1) .Po jednej parze , jak dobrze pamiętam 24 konały łączy międzymiastowych

• #41 24 Kwi 2017 20:47
    kangyooni
    Poziom 12  

scotch napisał:
    Panowie zapominamy o telefonii nośnej ( coś ala TN 1+1) .Po jednej parze , jak dobrze pamiętam 24 konały łączy międzymiastowych

Nie zapominamy ale to nie ten temat --> http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16434105
    Tutaj wolałbym trzymać się wspomnień o samych aparatach telefonicznych.