Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wekta TK6 - dziwna (?) sytuacja po wymianie unifonu

cichyjj56 08 Kwi 2017 22:09 813 5
  • #1 08 Kwi 2017 22:09
    cichyjj56
    Poziom 3  

Mam problem z podłączeniem domofonu Wekta TK6 (przewód domofonu ma 6 żył). Wcześniej, w mieszkaniu, miałem stary unifon, również firmy Wekta. W instrukcji do nowego modelu jest napisane, że wszystkie produkty z tej firmy podłącza się tak samo; tak też postanowiłem zrobić i żyły podpiąłem w takiej samej kolejności, a mianowicie:
    1. wywołanie
    2.masa
    3. słuchawka
    4. mikrofon
    5. zamek
    6. zamek
    Pudło, nie słychać dźwięku domofonu. Zamieniłem wywołanie z masą - niby jest w porządku, ale nie do końca: tylko zamek i sygnał dzwonienia są w pełni prawidłowe, na dole słychać domownika zdecydowanie za głośno, zaś głos z dołu jest ledwo co słyszalny w słuchawce na górze. Próbowałem jeszcze różnych konfiguracji, przy którejś dźwięk na dole był już odpowiednio przytłumiony, tak jak u sąsiadów, ale wtedy bodajże na górze nie było już słychać w ogóle sygnału. No i teraz, chyba dziwna sytuacja: nawet gdy odpiąłem żyłę od 1. zacisku (wywołanie), domofon działa tak samo... (czyli nie do końca prawidłowo, ale jest możliwa komunikacja i otwarcie drzwi). Tak więc w takiej konfiguracji, ten przewodzik w ogóle nie ma znaczenia; czy jest podpięty do zacisku, czy też nie jest, nie ma wpływu na pracę domofonu.
    Musiałem z czymś się pomylić, a że nie mam już pomysłu, jak prawidłowo podłączyć unfion, napisałem tutaj. Komuś przychodzi coś na myśl? Jeśli trzeba, mogę podesłać zdjęcia starego domofonu, wraz ze słuchawką i wewnętrznymi kabelkami.

• #2 08 Kwi 2017 23:48
    Ircys
    Specjalista Domofony

cichyjj56 napisał:
    Jeśli trzeba, mogę podesłać zdjęcia starego domofonu, wraz ze słuchawką i wewnętrznymi kabelkami.

Dawaj

• #3 12 Kwi 2017 10:59
    cichyjj56
    Poziom 3  

Ircys napisał:
    cichyjj56 napisał:
    Jeśli trzeba, mogę podesłać zdjęcia starego domofonu, wraz ze słuchawką i wewnętrznymi kabelkami.

Dawaj

Nowy model (tak jak pisałem, bez znaczenia, czy biały przewód jest podpięty do 1. zacisku):

Stary domofon, w paincie domalowałem przewody do zacisków, tak jak były podłączone przed odłączeniem:

• #4 14 Kwi 2017 14:37
    Ircys
    Specjalista Domofony

No to najwyraźniej masz pomylone żyły. Co jest ze tym starym unifonem? Czy on działa(-ł)?
    Patrzyłeś na: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3289894.html pkt. 4.2?

Pozdrawiam

• #5 14 Kwi 2017 20:06
    cichyjj56
    Poziom 3  

W starym unifonie działał tylko zamek. Na zdjęciu tego nie widać, ale w słuchawce, czerwony przewód, który powinien być przylutowany, oderwał się i to mogło być główną przyczyną awarii.

Próbowałem dojść kolejności żył metodą prób i błędów, naprawdę trochę tych konfiguracji było, ale żadna nie okazała się prawidłowa. Spróbuję teraz sposobem z punktu 4.2

• #6 15 Kwi 2017 07:38
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

cichyjj56 napisał:
    W starym unifonie działał tylko zamek. Na zdjęciu tego nie widać, ale w słuchawce, czerwony przewód, który powinien być przylutowany, oderwał się i to mogło być główną przyczyną awarii.

Ten urwany przewód miał wpływ jedynie na to, że nie działał mikrofon w unifonie. Pozostałe funkcje powinny były działać.
    Na zacisku nr 2 (masa) ma być biały kabelek.
    Proponuję sprawdzenie najpierw linii słuchawkowej.
    Podłącz zatem biały na zacisk nr 2 i czerwony na zacisk nr 3. Przyłóż słuchawkę do ucha. Musisz słyszeć odgłosy z kasety. Jak w tym czasie wciśniesz "widełki" (przełącznik - wieszak) to ma się ten podsłuch wyłączyć. Jak tak nie jest, to znaczy że masz uszkodzenie w instalacji.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme