Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Analizator widma 5520 diod LED

Artur Wardak. 09 Kwi 2017 10:04
  • Analizator widma 5520 diod LED
    Witam wszystkich, dziś chcę pokazać swój projekt szkolny z klasy 3 gimnazjum, jest nim 3 metrowy stereofoniczny analogowo-cyfrowy analizator widma akustycznego :)

Realizacja projektu trwała równo 12 miesięcy, a czas poświęcony to ok. 750 godzin.
    Składa się on z matrycy 3 x 1 m na której znajduje się 95m taśmy LED-owej 300, po odjęciu zapasu zostaje 5520 diod ułożonych w 10 podwójnych słupkach i jednej podwójnej sumie.
    Cały układ analizatora składa się z dwóch bliźniaczych bloków, które mają wspólne tylko zasilanie.
    Zostały zastosowane znane na tym portalu kity AVT2864, które wymagały pewnej przeróbki przy zamianie matrycy z oryginalnej na "ciut" większą, w układzie wskaźnika wysterowania pracuje płytka Arduino Mega z wykorzystaniem 40 pinów.
    Największym problemem było pogodzenie 5 V logiki analizatora z 12V zasilaniem LED-ów, udało się z zastosowaniem na pomiędzy bazami tranzystorów a płytką konwerterów poziomów logicznych, tranzystorki użyte w stopniu końcowym to BD 437 i 436 w ilości po 20 na kanał.
    Matryca składa się z 40 pasków w pionie połączonych po 4, co daje 10 segmentów, (w całej matrycy analizatora jest 200a w każdym jest po 8 otworów), takich pasków jest 20 (10 na prawy i 10 na lewy kanał).
    Inaczej zbudowany jest wskaźnik wysterowania, też posiada 40 pasków (160 dziur), tylko nie są połączone - każdy idzie poprzez tranzystory do Arduino, to daje maksymalną rozdzielczość, daje to 1760 dziur na które poszło 10 wierteł. Do zasilania tego potwora zastosowałem zasilacz LED 22A/12V i chyba 6 szt stabilizatorów 7805. Regulację jasności świecenia zrealizowałem na 150W przetwornicy step-down, z wymienionym potencjometrem na większy wieloobrotowy mocowany do obudowy urządzenia.

Jeśli chodzi o uruchomienie to o dziwo po skomplikowanych rysunkach (ponieważ wyprowadzenia na płytkach analizatorów były strasznie pomieszane) poszło za pierwszym razem, a efekt końcowy zwłaszcza w nocy zwalił mnie z nóg.
    Zdjęcia zamieszczę później, niestety portal nie pozwala mi dodać linku do filmu YT, obejściem będzie jak podam tytuł "Analizator widma 5520 LED stereo".
    Zapraszam do komentowania, jestem ciekaw waszych opinii, jeszcze raz dodam, że nie mam jakiegoś ogromnego doświadczenia, mam 15 lat.

Edit.
    tu są zdjęcia całości, jest jeszcze co nieco do poprawek, z uwagi że miałem napięty termin skończenia to nie wszystko jest tak, jak ma być.
    Analizator widma 5520 diod LED Analizator widma 5520 diod LED Analizator widma 5520 diod LED Analizator widma 5520 diod LED Analizator widma 5520 diod LED Analizator widma 5520 diod LED Analizator widma 5520 diod LED Analizator widma 5520 diod LED Analizator widma 5520 diod LED Analizator widma 5520 diod LED Analizator widma 5520 diod LED Analizator widma 5520 diod LED Analizator widma 5520 diod LED Analizator widma 5520 diod LED
    Na tym sprzęcie był testowany:
    Analizator widma 5520 diod LED Analizator widma 5520 diod LED

• #2 09 Kwi 2017 12:31
    prosiak_wej
    Poziom 26  

Widziałem filmik na YT, robi wrażenie :)

Zauważyłem, że każdy słupek to tak na prawdę dwa słupki - lewy i prawy. Pasmo wyżej, kolejny słupek lewy i prawy. Trochę bałagan jak na moje oko. Nie myślałeś, aby zrobić osobną sekcję dla lewego i prawego kanału, coś jak Sony ma? (pozwolę sobie skorzystać z istniejącego już na Elektrodzie obrazka):

Czekam na zdjęcia z budowy oraz gotowego urządzenia :)

Moderowany przez Mirek Z.:

Zbędny i źle dodany obrazek usunąłem.

• #3 09 Kwi 2017 15:35
    oshii
    Poziom 18  

Pogratulowaći pozazdrościć zapału, bo faktycznie sporo miałeś żmudnej pracy do wykonania. Trochę przy tym szkoda, że zastosowane analizatory mają tak niską rozdzielczość, przy tej ilości dostępnych diod aż prosi się o większą. W obecnej formie jest to trochę takie pixel art.

• #4 09 Kwi 2017 16:04
    Artur Wardak.
    Poziom 4  

Nie spodziewałem się tak szybkiego odzewu, dzięki za aktywność, dziś postaram się zrobić zdjęcia całości za dnia.

• #5 10 Kwi 2017 09:06
    zipzap
    Poziom 14  

Czy ten analizator jest gdzieś umieszczony na stałe? Jakoś nie potrafię sobie wyobrazić czegoś takiego w domu. Bardziej w szkole na sali gimnastycznej, na której są organizowane jakieś dyskoteki, ale wtedy przód powinien być chyba jakoś zabezpieczony przed uderzeniami. Jeśli tak, to czy jest jakieś zabezpieczenie? Jaki jest pobór prądu przez diody?

Gratuluję niestandardowego podejścia do tematu.

• #6 10 Kwi 2017 15:29
    Artur Wardak.
    Poziom 4  

Jest umieszczony na stałe w garażu na ścianie, dobrze kombinujesz, zrobił furorę na tegorocznej "gimnazjówce", ale nie, jest u mnie w domu podłączony pod nagłośnienie estradowe i faktycznie ma niestandardowe wymiary i ilość diod, nie znalazłem czegoś podobnego w necie.

Proszę dbać o pisownię. Błędy poprawiłem.
    CMS

• #7 11 Kwi 2017 02:02
    KJ
    Poziom 31  

Ogólnie ciekawy projekt, ładnie wykonany i efekt końcowy faktycznie robi wrażenie, takie ułożenie słupków prawego i lewego kanału wygląda nawet ciekawie - jeszcze takiego rozwiązania nigdzie nie widziałem. To co mi się nie podoba to ten sam problem co w prawie wszystkich cyfrowych analizatorach bazujących na FFT i mało wydajnych uC :/ Pracuje to strasznie nerwowo i brakuje płynności opadania słupków. Przy tak złożonym projekcie warto było zrobić na jakimś DSP - są takie projekty w sieci i całkiem nieźle udają analogowy analizator, albo wręcz na filtrach analogowych ;)

ps łamane przez oftop ;) - jakim dronem latasz (ostatnie foto) ;)

• #8 11 Kwi 2017 09:44
    Christophorus
    Poziom 39  

Artur Wardak. napisał:
    Zdjęcia zamieszczę później, niestety portal nie pozwala mi dodać linku do filmu YT, obejściem będzie jak podam tytuł "Analizator widma 5520 LED stereo".
    Zapewne krótki staż na forum jest powodem pewnych ograniczeń. Trochę to dziwne podejście Administracji. Nowy użytkownik zamieszcza opis interesującego projektu, a nie może dodać filmu z jego działania. Oto i film. Wracając do tematu jaki był orientacyjny koszt wykonania tego analizatora?

Link

• #9 11 Kwi 2017 12:47
    Aroni525
    Poziom 6  

@KJ Uwaga może i słuszna, ale chłopak ma 15 lat, ja wtedy nie wiedziałem co to tranzystor, a ten zrobił coś lepszego niż 95% ludzi u mnie w trakcie inżynierki. To że ogarnął arduino to i tak dobrze, na DSP przyjdzie jeszcze czas, pewnie jak jest takim zapaleńcem to na studiach będzie kosił jak nikt.

Ogólnie gratuluję projektu, jest Twój, działa i to jest najważniejsze. Pokazujesz, że wśród młodziaków tego wieku są konkretni ludzie. Rozwijaj tę pasję a daleko zajdziesz.

• #10 11 Kwi 2017 15:01
    Karol966
    Poziom 30  

Ambitny projekt jak na wiek autora ;) Kto to sponsorował? No i co to za projekt w szkole? W technikum za moich czasów (a to zaledwie jakieś 15 lat temu) robiło się gnioty a co dopiero w gimnazjum ;)

• #11 11 Kwi 2017 18:42
    prosiak_wej
    Poziom 26  

Odpowiedź dostałem od autora na PW, więc tym bardziej mój post tutaj nie ma sensu. Po co więc pytać?

Może inaczej - obrazek zamieszczę teraz poniżej, "prawidłowo" (pomijam fakt, że to będzie druga kopia tego samego obrazka na serwerze Elektrody), a autora poproszę o odpowiedź na zadane wczesniej pytanie publicznie, na forum.

• #12 11 Kwi 2017 19:09
    Artur Wardak.
    Poziom 4  

Dzięki za odpowiedzi, od początku po kolei:
    nie nagrywałem dronem, chociaż chciałem. Bateria padła i nagrywałem go pro, drona mam samoróbkę 450. Koszty to ok 1700 zł i mnóstwo pracy (:

Dziękuję za miłe słowa, ale na studia się nie wybieram, z ocen średnio, mogą mnie na elektronikę przyjąć, za dwa tygodnie piszę egzaminy, więc punkty itp. planuje wojciechowską w Lublinie (najlepsze technikum w województwie),
    a że ja wolę siedzieć i dłubać po 5 godzin dziennie, a nie się uczyć - to są efekty.
    Sam zarabiam, jakoś się uzbierało i poszło. To największy projekt w szkole, inni robią prezentacje na lekcje, a ja chcę, żeby mnie zapamiętali na długo xD.

Jeszcze raz odpowiem; takie ułożenie kanałów jest celowe i moim zdaniem wygląda lepiej, niż jeśli byłyby osobno.
    W takim ułożeniu można dokładnie porównać wskazania, a jeśli byłyby oddalone w tym przypadku o 1,5 m - to nie sposób zobaczyć jednej "kratki" różnicy.

Dzięki za tyle komentarzy i ponad 4000 odsłon i 400 wyświetleń na YT, to bardzo motywuje.
    Ale się rozpisałem...

• #13 11 Kwi 2017 21:59
    Artur Wardak.
    Poziom 4  

Nie każdy ma tyle czasu żeby patrzeć co się klika, dysortografia itp. są wytłumaczeniem twoich cytatów (: , a że mam głowę pracą zajętą to... staram się jak mogę. I jeszcze uzupełnienie do poprzedniej odp. mi takie dynamiczne analizatory bardziej się podobają chociaż analogowe z tym wolnym opadaniem też mają to coś

• #14 11 Kwi 2017 22:08
    Karol966
    Poziom 30  

Artur Wardak. napisał:
    Nie każdy ma tyle czasu żeby patrzeć co się klika
    raczysz wybaczyć, jaja sobie robisz? Ile to czasu zajmuje? Wiesz co moja żona twierdzi na temat dysleksji? Że jest to w 99% lenistwo! A ja jestem tego przykładem. Kiedyś dyktanda pisałem zawsze na pałę. Jak dostałem 3 to sam nie wiedziałem za co. A jak mnie żona (wtedy jeszcze dziewczyna) parę razy poprawiała a mi się aż głupio robiło to się zacząłem przykładać... Nadal stawiam pełno błędów ale staram się to kontrolować i jak czegoś nie jestem pewien to napiszę to w inny sposób byle być pewnym, że nie stawiam błędu. To takie ciężkie?

PS. Dodam zaczepnie bo znam odpowiedź, ile czytasz książek rocznie? I nie traktuj tego jako atak a raczej jako dobrą wskazówkę bo pisanie, że nie ma się czasu patrzeć co się klika jest, lekko pisząc, słabe ;)
    PS2. To ty patrzysz na klawisze na klawiaturze czy na monitor? Bo większość ludzi biegle korzystających z komputerów nie patrzy na klawisze więc od razu widzi co pisze ;)
    PS3. Sory za OT, mam tylko nadzieję, że wyciągniesz choć lekki wniosek z tej mojej 'lekcji' :)

• #15 11 Kwi 2017 22:14
    Artur Wardak.
    Poziom 4  

Książek nie czytam, i nie korzystam z komputera wybitnie dużo, to że jest włączony przez cały czas swoją drogą... Też stosuję takie metody i staram się zwracać uwagę na to co piszę, przepraszam bardzo za parę literówek, robię co mogę (do tego momentu poprawiałem 5 razy) i czy to jest forum elektroniczne czy językowe? Wydaje mi się, że już starczy tej dyskusji o tym, jak mi idzie w pisaniu na kompie. Jestem raczej z tego typu, co nie zwraca uwagi na komentarze innych.

Moderowany przez Mirek Z.:

Pisownia postu poprawiona przez innego użytkownika (skorzystano z możliwości "Poprawek").

• #16 12 Kwi 2017 17:55
    CMS
    Moderator

Artur Wardak. napisał:
    czy to jest forum elektroniczne czy językowe?

Techniczne. Co nie oznacza, że można łamać zasady pisowni języka polskiego. Nie tłumacz się swoimi DYSfunkcjami, bo to bzdura w tym wypadku. No chyba, że masz jakąś wadę wzroku, uniemożliwiającą widzenie czerwonych szlaczków.
    Na przyszłość proszę się przykładać do pisowni, bo polecą ostrzeżenia.

• #17 12 Kwi 2017 21:24
    398216 Usunięty
    Poziom 42  

Kupa zupełnie niepotrzebnej nikomu roboty... ;)
    A na poważnie - Połączenie kanałów P i L w jeden słupek nie wygląda w działaniu dobrze. Może Ci się teraz podobać, ale po jakimś czasie myślę, że sam zauważysz tę niedokładność wskazań jaka z tego wynika. Czemu tylko jeden (w dodatku niebieski...) kolor? To, że w jakimś sprzęcie (ten nieszczęsny obrazek) tak jest ? Musi, z racji wykorzystanego wyświetlacza.
    Można było to zrobić jako dwa niezależne analizatory (przy okazji łatwiej transportować) lewego i prawego kanału - gdyby do tego doszły jeszcze logiczne kolory w zależności od poziomu - efekt byłby oszałamiający. Może w realu wygląda to potężnie, jednak na filmie widać niedoskonałości (o których pisałem na początku) i w sumie nie ma niczego co mogłoby zachwycić.
    Ogrom pracy, wielki (w stosunku do efektu) koszt i potężny kloc, z którym (poza powieszeniem w garażu) nie bardzo jest co zrobić (transport).
    Oczywiście - nie podlega wątpliwości, ze należy pochwalić wytrwałość, zacięcie i ogrom pracy jaki włożyłeś. Na pewno też pożytek z tego projektu większy, niż bezmyślne granie na kompie, czy inne (równie inteligentne) rozrywki - za to Ci chwała. A w sumie, to można było to zrobić zupełnie inaczej być może i prościej, a efekt końcowy byłby co najmniej lepszy.
    Oczywiście to tylko moja opinia, mam do niej prawo (jak myślę) i powód by taka, a nie inna powstała.

• #18 12 Kwi 2017 21:35
    prosiak_wej
    Poziom 26  

Nieszczęsny obrazek przedstawia wyświetlacz VFD, który nie jest monochromatyczny. Są tam również elementy pomarańczowe i czerwone. Widywałem także zielone grafiki na VFD. Błękit jest takim 'domyślnym' kolorem dla VFD, bo za pomocą odpowiedniego filtra można z niego uzyskać praktycznie każdą barwę.

Co do zmiany kolorów słupków - Winamp miał takie trzy tryby: normalny, ognia i linii. Sterując diodami RGB typu WS... można się pobawić w animacje, koloryzacje. Jednak dla analizatora widma tez wolałbym jeden kolor, ewentualnie punkty szczytowe w innym kolorze.

• #19 13 Kwi 2017 11:18
    Artur Wardak.
    Poziom 4  

Jeden kolor jest z racji tego że lubię porządek, z mojego punktu widzenia wygląda to przejrzyściej, całość jest podzielona na 2 części, jest zdjęcie pokazujące wtyki łączące obie części, pisałem wcześniej czemu są oba słupki obok siebie, bo mi się tak podoba, każdy woli co innego, ja wolę takie ustawienie i takie a nie inne kolory więc tak zrobiłem. Jak ktoś uważa że nie potrzebna robota to niech dalej tak myśli... dla mnie to był bardzo dobrze spędzony czas, nie żałuję czasu, kasy ani roboty, bardzo wiele się nauczyłem i to chyba jest najważniejsze. Z racji że sam to budowałem to wykorzystałem znane mi i wizualnie estetyczne rozwiązania.

• #20 13 Kwi 2017 16:58
    CMS
    Moderator

398216 Usunięty - mimo, iż w zdecydowanej większości zgadzam się z Twoimi wypowiedziami, to tutaj mam wrażenie, że się czepiasz. O gustach się nie dyskutuje. Ja osobiście nie cierpię niebieskich diod, ale nie wpływa to na moją ocenę, bo zdaję sobie sprawę, że dużo ludzi lubi takie rozwiązanie. Gdybym robił takie coś dla siebie, to zrobiłbym standardowo na zielonych, do tego żółte gdzieś pod koniec skali (powiedzmy 75%-80%) i na samym końcu czerwone. Zrobiłbym też dwa kanały osobno, ale to bym robił ja. A ponieważ zrobił to ktoś inny, to nie będę mu wpierał swojej "kolorologii." Mogę jedynie zasugerować, że odseparowanie kanałów znacznie zwiększa czytelność.

• #21 13 Kwi 2017 18:02
    398216 Usunięty
    Poziom 42  

CMS napisał:
    Usunięty - mimo, iż w zdecydowanej większości zgadzam się z Twoimi wypowiedziami, to tutaj mam wrażenie, że się czepiasz.
    398216 Usunięty napisał:
    Oczywiście to tylko moja opinia, mam do niej prawo (jak myślę)

CMS napisał:
    Gdybym robił takie coś dla siebie, to zrobiłbym standardowo na zielonych, do tego żółte gdzieś pod koniec skali (powiedzmy 75%-80%) i na samym końcu czerwone
    A to dlatego, ze takie rozwiązanie jest po prostu bardziej logiczne - zielony kolor - prawidłowe wysterowanie, żółty - uwaga - zbliżasz się do granicy możliwości (przesterowanie) i czerwony - przesterowanie.
    Oprócz tego (w tym wypadku - jako oświetlenie "bajerowe" miałbyś też jakieś różne kolory - taka ilość LED daje ogromną ilość światła, czemu nie zrobić bardziej kolorowo? Według mnie (pisałem, że to moja opinia!) ciekawszy efekt.
    Podobnie z rozdzieleniem na prawy i lewy kanał - według mnie (patrz wyżej) to również moja opinia, ze względu na większą czytelność tego co z sygnałem się dzieje.
    Oczywiście - czepiam się - możesz (jak i Autor) tak to odebrać, wyraziłem jednak swoją opinię i swoje powody dla których bym to zrobił inaczej. Może kto inny przeczyta, pomyśli i... zrobi (jeśli Go zainteresuje podobny efekt) jednak inaczej niż Autor?
    Wolny wybór - ale żeby mieć wybór, należy mieć co wybierać... Prawda? ;)

• #22 13 Kwi 2017 22:02
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

@398216 Usunięty Ok, wyraziłeś raz swoje poglądy, autor odpowiedział, że podoba mu się tak jak zrobił i nie ma sensu dalej kontynuować tego tematu. Szkoda, że autor nie zamieścił schematów, możnaby bardziej merytorycznie podyskutować, bo z opisu wnioskuję, że znalazłoby się spore pole do ulepszeń.

• #23 14 Kwi 2017 09:02
    radoslav006
    Poziom 9  

Mnie ciekawi ile to może pobierać szczytowo mocy :D

• #25 14 Kwi 2017 17:16
    Artur Wardak.
    Poziom 4  

Zasilacz jest wstawiony 22A 225W z czego nie pobiera więcej jak 10A, to pestka jak włączone jest z nagłośnieniem 1,5kW,schemat nie jest jakoś bardzo rozbudowany, ale fakt zabrakło tego w opisie, jeszcze dopiszę o tym wolną chwilą. Niebieski kolor jest wszędzie z uwagi, że to po prostu rozbudowany kit od AVT w którym było takie 3 kolorowe ułożenie diod, osobiście nie przypadło ni do gustu więc jest tak jak jest.

• #26 14 Kwi 2017 17:37
    CMS
    Moderator

Artur Wardak. napisał:
    Zasilacz jest wstawiony 22A 225W

Hmmm.

Artur Wardak. napisał:
    Do zasilania tego potwora zastosowałem zasilacz LED 22A/12V

Wygląda na to, że gdzieś wkradł się błąd. Bo jak dla mnie to będzie 264W oddane i troszeczkę więcej pobranych. Jeśli natomiast urządzenie pobiera jedynie 120W, to tylko wyjdzie na dobre zasilaczowi.

• #27 15 Kwi 2017 17:34
    Artur Wardak.
    Poziom 4  

takie dane są na zasilaczu, i tak, jest wykorzystywany tylko w ok. 50%

• #28 16 Kwi 2017 19:53
    jaszczur1111
    Poziom 27  

Na samym początku chcę pogratulować autorowi przede wszystkim wytrwałości. Też wydawało mi się, że wolałbym 2 osobne na prawy i lewy kanał. Tak byłoby bardziej bajernie ale autor przekonał mnie do koncepcji porównania obu kanałów, gdy poszczególne słupki są blisko siebie. Gdyby było moje też wolałbym 3 kolory tak jak sugeruje CMS czy 398216 Usunięty, ale to tylko kwestia indywidualnego zamówienia.

Co do przyszłych losów autora uważam, że czytanie jest mile widziane i to jak najwięcej, zaś robotę, to pewnie ma zapewnioną bez kończenia jakichkolwiek szkół. Takich rzeczy nie nauczyłby się w technikum, więc proponuję rozważyć przejście na Edukację Domową gdzie będzie miał mnóstwo czasu na wszystko a jedynie trzeba zdać egzaminy co jest bardzo łatwe. Więcej na priv.

Ostatnie pytanie do autora czy podjąłby się jednostkowej produkcji i za jakie pieniądze?

• #29 16 Kwi 2017 23:05
    Artur Wardak.
    Poziom 4  

Dzięki za zrozumienie, robotę już mam, podstawy znam, szkła może i by mi trochę pomogła, ale i tak prędzej czy później dotarł bym na ten poziom.