Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Orange Pi Zero + Wyswietlacz lcd tft 3,5 waweshare

wicusd 09 Kwi 2017 19:21 1845 26
  • #1 09 Kwi 2017 19:21
    wicusd
    Poziom 5  

Witam!
    Ostatno zakupilem mikokomputer Orange Pi Zero. Jako że jestem kompletnym laikiem w tym temacie nie sprawdzilem czy bedzie on kompatybilny z moim wyswietlaczem 3.5 rpi lcd v3Bardzo sie zdenerwowalem poniewaz chcialem ukonczyc moj projekt a tu kolejny problem. Przeszukujac internet nabrałem nadziei poniewaz znalazlem taki film: Kaspars . net (na tym forum jest film)Koleś pokazuje działajacy wyswietlacz z orange pi zero. Więc zabrałem sie do roboty, podlaczylem wyswietlacz i zrobiłem to co napisal na swoim forum Niestety nic mi to nie dało. Nie wiem czy wina stoi po mojej stronie, wydaje mi sie ze wszystko zrobilem tak jak napisal. Błagam was o pomoc, podpowidzi jak to podlaczyc. Z góry DZIĘKUJE i pozdrawiam.

• #2 10 Kwi 2017 20:41
    Badmaneq
    Poziom 23  

Co to za wyświetlacz ?
    Skąd mamy wiedzieć na jakim sterownik bądź nie oparty jest ten wyświetlacz...

• #4 11 Kwi 2017 10:44
    Badmaneq
    Poziom 23  

Czarno to widzę :(
    Nic nie piszą o kontrolerze jaki zastosowano w wyświetlaczu, jedynie co wiadomo to że transmisja po SPI.
    Znalazłem stronkę jak napisać frame buffer lecz bez znajomości kontrolera do przodu nie pojedziesz. Napisz do WaveShare pytanie jaki włożyli do wyświetlacza kontroler, być może dostaniesz odpowiedź.

• #6 11 Kwi 2017 13:47
    Badmaneq
    Poziom 23  

Właśnie znalazłem na tym github'ie jak napisać driver...
    Przy założeniu, że masz wyświetlacz oparty na ili9340, sprawdź czy bufor ramki obsługuje ten sterownik. Na końcie root wydaj polecenie:

Kod: bash
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Jeśli jest na liście to:
    Kod: bash
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

tylko nie wiem do jakich pinów podłączasz wyświetlacz.

• #7 11 Kwi 2017 15:54
    wicusd
    Poziom 5  

Niestetny nie działa u mnie pierwsza komenda, tak wyglada blad

Code:
    root@orangepizero:~# modprobe: ERROR: could not insert 'fbtft_device': Operation canceled

-bash: modprobe:: command not found

• Pomocny post
    #8 11 Kwi 2017 16:59
    Badmaneq
    Poziom 23  

Hmm, może jest insmod.
    Zamiast modprobe użyj insmod. Bardzo dziwne, najpierw komunikat sugeruje że nie ma modułu fbtft_device, a następnie komunikat o braku komendy...

• #9 11 Kwi 2017 17:21
    wicusd
    Poziom 5  

trym razem jest tak

Code:

insmod: ERROR: could not load module fbtft_device: No such file or directory

• #10 13 Kwi 2017 09:03
    wicusd
    Poziom 5  

Macie jakieś pomysły?? Bardzo potrzebuje to zrobic. Poszę o pomoc.

• Pomocny post
    #11 13 Kwi 2017 09:38
    tronics
    Poziom 35  

Może zacznijmy od tego jakiego systemu operacyjnego kolega używa?
    Armbian, dietpi czy może któryś z obrazów producenta?

• Pomocny post
    #13 13 Kwi 2017 10:05
    tronics
    Poziom 35  

Można zacząć od
    sudo modinfo fbtft
    sudo modinfo fbtft_device
    Jeśli nie będzie jednego (lub obu) to porady w/w nie będą również działać. Innymi słowy nie ma takiego modułu dla posiadanej wersji kernela. Z tego co pamiętam sterownik jest dopiero w nowszych wersjach kernela "wbudowany", do starszych trzeba ściągnąć źródła, zbudować i skonfigurować.

• #14 13 Kwi 2017 10:20
    wicusd
    Poziom 5  

obydwie komendy cos pokazały:

Code:
    Last login: Tue Apr 11 15:00:32 2017 from 192.168.88.236

root@orangepizero:~# modinfo fbtft
    filename:       /lib/modules/3.4.113-sun8i/kernel/drivers/video/fbtft/fbtft.ko
    license:        GPL
    depends:        fb_sys_fops,syscopyarea,sysfillrect,sysimgblt
    intree:         Y
    vermagic:       3.4.113-sun8i SMP preempt mod_unload modversions ARMv7 p2v8
    parm:           debug:override device debug level (ulong)
    parm:           dma:Use DMA buffer (bool)
    root@orangepizero:~# modinfo fbtft_device
    filename:       /lib/modules/3.4.113-sun8i/kernel/drivers/video/fbtft/fbtft_devi                                                                                                                               ce.ko
    license:        GPL
    author:         Noralf Tronnes
    description:    Add a FBTFT device.
    depends:        fbtft
    intree:         Y
    vermagic:       3.4.113-sun8i SMP preempt mod_unload modversions ARMv7 p2v8
    parm:           name:Devicename (required). name=list => list all supported devi                                                                                                                               ces. (charp)
    parm:           rotate:Angle to rotate display counter clockwise: 0, 90, 180, 27                                                                                                                               0 (uint)
    parm:           busnum:SPI bus number (default=0) (uint)
    parm:           cs:SPI chip select (default=0) (uint)
    parm:           speed:SPI speed (override device default) (uint)
    parm:           mode:SPI mode (override device default) (int)
    parm:           gpios:List of gpios. Comma separated with the form: reset:23,dc:                                                                                                                               24 (when overriding the default, all gpios must be specified) (charp)
    parm:           fps:Frames per second (override driver default) (uint)
    parm:           gamma:String representation of Gamma Curve(s). Driver specific.                                                                                                                                (charp)
    parm:           txbuflen:txbuflen (override driver default) (int)
    parm:           bgr:BGR bit (supported by some drivers). (int)
    parm:           startbyte:Sets the Start byte used by some SPI displays. (uint)
    parm:           custom:Add a custom display device. Use speed= argument to make                                                                                                                                it a SPI device, else platform_device (bool)
    parm:           width:Display width, used with the custom argument (uint)
    parm:           height:Display height, used with the custom argument (uint)
    parm:           buswidth:Display bus width, used with the custom argument (uint)
    parm:           init:Init sequence, used with the custom argument (array of int)
    parm:           debug:level: 0-7 (the remaining 29 bits is for advanced usage) (                                                                                                                               ulong)
    parm:           verbose:0 silent, >0 show gpios, >1 show devices, >2 show device                                                                                                                               s before (default=3) (uint)
    root@orangepizero:~#

• #16 13 Kwi 2017 12:13
    wicusd
    Poziom 5  

Dziękuję za odpowiedz. Więc co mam teraz zrobić?
    Porszę o pomoc jestem poczatkujacy

Dodano po 1 [godziny] 11 [minuty]:

W między czasie znalazlem taki poradnik: https://github.com/notro/fbtft/issues/215 co o nim myslicie? Z góry dziekujee za pomoc

• #19 17 Kwi 2017 21:01
    wicusd
    Poziom 5  

Witam ponownie! Juz zrozumialem jak to zrobić, tylko nie wiem jak poprawnie podlaczyc wyswietlacz. W raspberry pi poprostu wpinalo sie go na goldpiny: Orange Pi Zero + Wyswietlacz lcd tft 3,5 waweshare W orange pi zero piny niby są kompatybilne z raspi ale nie do konca. I tu mam problem poniewaz na wyswietlaczu nie ma podpisanych pinow i nie wiem ktory jest ktory i nie wiem jak podlaczyc np. reset i dc. Proszę o pomoc. Moze jakis schemacik. Z góry dziękuje.

• Pomocny post
    #20 18 Kwi 2017 18:07
    Badmaneq
    Poziom 23  

Tutaj masz m.in. schemat Orange Pi Zero, tylko musisz mieć konto.

• #21 18 Kwi 2017 21:37
    wicusd
    Poziom 5  

Batmaneq, chodzilo mi o schemat wyswietlacza, nazwy pinow. Nie wiem jak mam go podlaczyc. Porsze o pomoc. z gory dziekuje

• #22 20 Kwi 2017 15:55
    wicusd
    Poziom 5  

Bardzo dziekuje za pomoc. jakimś cudem na ślepo trafiłem który pin jest który. Teraz na wyswietlaczu wyswietla sie sam terminal. Jak zrobic aby wyswietlać wyswietlal jakis graficzny pulpit??? Jeszcze raz dziekuje za pomoc. Pozdrawiam

• Pomocny post
    #24 20 Kwi 2017 18:34
    Badmaneq
    Poziom 23  

Poszukaj w necie informacji związanych z serwerem xorg i linuksowy środowiskiem graficznym.

• #25 20 Kwi 2017 23:33
    wicusd
    Poziom 5  

Dziekuje za pomoc. Znalazlem informacje, zainstalowalem wszystko, ale po uzyciu komendy na uruchomienie pokazywalo mi error ze nie moze znalezsc wyswietlacza.

Code:
    Last login: Thu Apr 20 21:08:37 2017

root@orangepizero:~# startxfce4
    /usr/bin/startxfce4: Starting X server

X.Org X Server 1.18.4
    Release Date: 2016-07-19
    X Protocol Version 11, Revision 0
    Build Operating System: Linux 4.4.0-45-generic armv7l Ubuntu
    Current Operating System: Linux orangepizero 3.4.113-sun8i #10 SMP PREEMPT Thu Feb 23 19:55:00 CET 2017 armv7l
    Kernel command line: root=UUID=fd472eba-571d-4583-8873-97f09353655c rootwait rootfstype=ext4 console=tty1 console=ttyS0,115200 cgroup_enable=memory swapaccount=1 hdmi.audio=EDID:0 disp.screen0_output_mode=1920x1080p60 panic=10 consoleblank=0 enforcing=0 loglevel=1 ubootpart=191d5105-01 ubootsource=mmc "fbcon=map:8"  sunxi_ve_mem_reserve=0 sunxi_g2d_mem_reserve=0 sunxi_fb_mem_reserve=16
    Build Date: 02 November 2016  10:05:15PM
    xorg-server 2:1.18.4-0ubuntu0.2 (For technical support please see http://www.ubuntu.com/support)
    Current version of pixman: 0.33.6
            Before reporting problems, check http://wiki.x.org
            to make sure that you have the latest version.
    Markers: (--) probed, (**) from config file, (==) default setting,
            (++) from command line, (!!) notice, (II) informational,
            (WW) warning, (EE) error, (NI) not implemented, (??) unknown.
    (==) Log file: "/var/log/Xorg.0.log", Time: Thu Apr 20 21:31:19 2017
    (==) Using config directory: "/etc/X11/xorg.conf.d"
    (==) Using system config directory "/usr/share/X11/xorg.conf.d"
    (EE)
    Fatal server error:
    (EE) no screens found(EE)
    (EE)
    Please consult the The X.Org Foundation support
             at http://wiki.x.org
     for help.
    (EE) Please also check the log file at "/var/log/Xorg.0.log" for additional information.
    (EE)
    (EE) Server terminated with error (1). Closing log file.
    xinit: giving up
    xinit: unable to connect to X server: Connection refused
    xinit: server error

Z góry dziekuje za pomoc. Pozdrawiam

• #26 21 Kwi 2017 06:24
    Badmaneq
    Poziom 23  

Log z informacjami co nie tak jest tutaj /var/log/Xorg.0.log
    Kolega musi jeszcze odpowiednio ustawić xorg,a by korzystał z buforu ramki.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME