Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Napęd do tokarki wymiana silnika przełożenie paska klinowego

Rafur1987 09 Kwi 2017 19:29 576 7
  • #1 09 Kwi 2017 19:29
    Rafur1987
    Poziom 3  

Witam

Tak jak w temacie.

Ogólny system napędu padł tzn silnik pradu stałego który kręcił tokarke na 1250rpm i 2500rpm w zależności jak ustawiłem pasek. Były tylko dwie opcje. Z dużego koła 10cm na mniejsze 7.5cm i odwrotnie.

Postanowiłem zakupić silnik 3 fazowy o obrotach 1500rpm
    Do tego silnika dokupiLem falownik lg wszystko po podłączeniu działa pięknie.
    Teraz przyszedł czas na wstawienie silnika oczywiście jest dużo większy od oryginału więc będzie stał za maszyna. Chciałbym dowiedzieć się czy istniejące koła pasowe mogę wykorzystać aby otrzymać 1000rpm z tego silnika. Moja myśl jest taka aby zostawić koło oryginale tzn 5.5cm na walku od silnika i założyć pasek bezpośrednio na wrzeciono na którym jest koło wielkości 7.5cm. Z tego co wiem to obroty spadną jeśli będzie przejście na większe koło pasowe. Czy przy takim ułożeniu paska uzyskam 1000rpm?

• #2 09 Kwi 2017 19:45
    Freddy
    Poziom 43  

Rafur1987 napisał:
    Teraz przyszedł czas na wstawienie silnika oczywiście jest dużo większy od oryginału więc będzie stał za maszyna
    Dziwne, jaka moc tego silnika, a jaka była moc oryginalnego?
    Po co koła, skoro masz falownik? Ustawisz dowolne obroty.

• #3 09 Kwi 2017 21:31
    Rafur1987
    Poziom 3  

Freddy napisał:
    Rafur1987 napisał:
    Teraz przyszedł czas na wstawienie silnika oczywiście jest dużo większy od oryginału więc będzie stał za maszyna
    Dziwne, jaka moc tego silnika, a jaka była moc oryginalnego?
    Po co koła, skoro masz falownik? Ustawisz dowolne obroty.

Masz rację jest falownik który steruje obrotami ale z tego co się orientuję przełożenie kół pasowych też zmienia obroty. A chciałbym abym miał około 1000rpm gdy falownik ustawie na 60hz czyli max dla silnika co da obroty silnika 1500rpm.
    Moc oryginalnego niby 500w ale watpie bo to chińczyk był. Ja zakupiłem 0.75kw

Teraz opiszę jak to było orginalnie niby ten silnik 500w miał 5000rpm silnik dc.
    Przełożenie kół pasowych wyglądało tak
    Na silniki było 5.5cm z tego szedł pasek na koło które ma 3 przekładnie i zawsze było na najwyższym 11cm średnicy ( teoretycznie z 5000rpm robi się 2500rpm na tym kole było dodatkowo dwa mniejsze a zarazem takie same co na wrzecionie czyli przełożenia paska na tych 2 kołach dawało 2500rpm lub 1250rpm
    Z nowym silnikiem mam dwie opcje albo z silnika czyli koła 5.5cm założę je 7.5cm koło przy wrzecionie co będzie skutkować spadkiem obrotów przy max prędkości silnika. Albo założę z silnika pasek na koło pośrednie 3cm i wtedy na wrzeciennik na większe koło. Ale coś tam czytałem że jak z silnika pójdzie na mniejsze to obroty idą do góry z ewidentnym spadkiem mocy. Czyli wolałbym zostać przy ustawieniu silnik5.5cm koło bezpośrednio na wrzeciono koło 7.5cm.

• #4 10 Kwi 2017 08:58
    Freddy
    Poziom 43  

Rafur1987 napisał:
    ustawie na 60hz czyli max dla silnika
    Spokojnie wytrzyma więcej :).
    Koła wykorzystaj tylko dla uzyskania mocy, a obroty reguluj falownikiem.

• #5 10 Kwi 2017 09:04
    Rafur1987
    Poziom 3  

Producent napisał żeby nie dawać więcej więc falownik ustawiłem pod silnik. Opcje jeszcze miałem kupić silnik 3000rpm. Za dobrze się nie znane ale ten już miał moment obrotowy dużo mniejszy a zależy mi na tym aby silnik miał dobry moment nawet przy 30% mocy.

Mówisz że wytrzyma więcej czyli obroty też pójdą do góry ile on może wytrzymać? Bedzie w tokarce wie napewno trochę obciążenia dostatnie.

• #6 10 Kwi 2017 10:15
    Freddy
    Poziom 43  

Moment jest taki sam prawie od zera.
    Dobrze, że wybrałeś silnik o większym momencie.
    Producent podał te 60Hz jako własny d...chron :), ale nie ma sprawy, skoro Ci taka regulacja wystarczy to OK.
    Mój kolega ma taki układ w tokarni (dorabiany, nie oryginał) i spokojnie silnik wytrzymuje 70Hz.

Jaki masz dokładnie typ silnika?

• #7 10 Kwi 2017 20:01
    2926971
    Usunięty  
  • #8 11 Kwi 2017 17:31
    Rafur1987
    Poziom 3  

Dokladnie falownik podłączony bezpośrednio do sieci 230v silnik śpięty w trójkąt.
    Dzięki za obliczenie 5.5cm i 7.5cm na końcu te obroty co wydają napewno będą dobre.
    Z tego co widziałem na tablicy od silnika tam jest charakterystyka ile Hz można wyciągnąć w zależności od podłączenia trójkąt lub gwiazda na gwiazdkę wypadało więcej bodajże 70 jak dobrze pamiętam.
    Głównie będę obrabiarki stal ale max 12mm czyli na mniejszych obrotach powinno iść. Aluminum mosiądz i miedz ale to już bez znaczenia. Właśnie cięcie prętów to też max 12mm więc na niskich powinno pociągnąć dlatego też patrzyłem na moment obrotowy który był różny w zależności od szybkości silnika. Dlatego wybór padł właśnie na ten 1500rpm.
    Silnik ma zamocowany wiatrak. Prace jakie będę wykonywane to raczej hobby więc wątpię że będzie ona chodzić cały czas przerwy będą dłuższe więc temperatura silnika powinna być ok.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme