Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pioneer TS-W303F - jaki bass reflex?

Dominik1121 13 Kwi 2017 16:15 411 3
  • #1 13 Kwi 2017 16:15
    Dominik1121
    Poziom 7  

WItam, chciałbym zapytać jaki bass reflex wybrać? :)
    Wymiary skrzyni basowej:
    wysokość: 39 cm
    szerokość: 39 cm
    głębokość: 39.1 cm
    Głośnik Pioneer TS-W303F
    500 watt max
    160 watt
    30 cm (12")

20-2,000Hz
    94dB
    Chciałbym zapytać jaki bass reflex dać, myślałem nad rurką calową.
    Proszę o pomoc. Jaką dać i ile cm powinna mieć? :)
    (Subwoofer to samoróbka)

• #2 13 Kwi 2017 16:29
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Za mało danych. Poczytaj o parametrach T-S. Bez nich doradzanie średnicy i długości BR to wróżenie z fusów.

• #3 14 Kwi 2017 08:58
    Arkadyo
    Poziom 29  

To nie tak, że bez parametrów T-S dobieranie portu jest wróżeniem z fusów. Chyba za bardzo poszedłeś na skróty myślowe :). Rezonator Helmholtza to dosyć prosta matematyczna zależność miedzy portem i jego długością oraz średnicą a pojemnością i można ją wyliczać nawet nie mając przetwornika. Oczywiście parametry ts są nam potrzebne aby zobaczyć jak dany przetwornik zachowa się w danej pojemności i strojeniu.
    W tym konkretnym przypadku nie zachowa się wcale bo to przetwornik free-air o wysokim qts i pchanie go do skrzyni bas refleks całkowicie mija się z celem.

• #4 14 Kwi 2017 11:50
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Oczywiście, można i bez TS obliczyć strojenie BR, ale nie mamy żadnej pewności czy ten głośnik zagra w takiej obudowie poprawnie.
    Ale - skoro już:
    Można zmierzyć fr głośnika. Na jego podstawie założyć (z dużą dozą ryzyka, że się nie trafi w optimum*) częstotliwość strojenia BR (można się wspomóc nomogramami) i sprawdzić czy zadziała - znaczy zadziała, w sensie zagra, ale czy najlepiej? I o to mi właśnie chodziło pisząc o braku możliwości obliczania parametrów BR.

W zależności od charakterystyki częstotliwościowej głośnika dobiera się różne strojenie i różną dobroć układu BR.
    Poza tym - w zależności co chcemy (lub nie mamy innej możliwości) uzyskać, możemy dobierać wielkość otworu - im większy tym więcej basów "rezonansowych", ale i "zamulenie" basu większe. Im mniejszy otwór tym mniej basu "rezonansowego", lepszy jego impuls, ale w skrajnych przypadkach możliwość powstawania świstów powietrza w otworze.

Arkadyo napisał:
    W tym konkretnym przypadku nie zachowa się wcale bo to przetwornik free-air o wysokim qts i pchanie go do skrzyni bas refleks całkowicie mija się z celem.
    Nie miałem okazji sprawdzić jak ten konkretny głośnik zachowa się w BR, ale słyszałem kilka głośników - również z założenia typowo samochodowych, które w BR radziły sobie całkiem nieźle. To również przyczyna konieczność posiadanie parametrów TS.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME