Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przesiadka z Eclipse na Atmel Studio 7

mas24 15 Kwi 2017 15:27 1443 25
  • #1 15 Kwi 2017 15:27
    mas24
    Poziom 16  

Witam,

Chcąc spróbować czym Atmel Studio jest lepsze od Eclipse, zainstalowałem sobie tą "kobyłę". Poczytałem w internecie (może za mało) i spróbowałem napisać jakiś prosty program. Po skonfigurowaniu projektu (procek, zegar, optymalizacja) udało się skompilować pusty projekt (z minimum niezbędnych instrukcji).

Jednak jeśli przyszło do tworzenia nowych plików, np. "setup.c" i "setup.h" posypały się błędy i nie wiem, co zrobić? Żeby było "śmieszniej", tekstu błędów nie da się skopiować, wiec muszę klepać ręcznie:

Id returned 1 exit status
    recipe for target 'XD1_base1.elf' failed
    undefined reference to 'ustaw_zegar'

to "ustaw_zegar" to funkcja, którą zawarłem właśnie w pliku "setup.h", którego program nie może najwyraźniej znaleźć. O co tu chodzi? Jest to moje pierwsze zetkniecie z AS7, wiec proszę o wyrozumiałość.

• #3 15 Kwi 2017 15:57
    mas24
    Poziom 16  

Normalnie robię to przez file -> new -> file i wybieram typ pliku, który chcę dodać. Zapisuję w sugerowanym miejscu w projekcie, wypełniam plik kodem i zapisuję. Potem przy naciśnięciu na ikonkę "biuld solution" próbuje kompilować i wywala te błędy.

• #4 15 Kwi 2017 16:01
    Piotrus_999
    Poziom 39  

Sollution Exporer -> add -> existing

Jak chcesz nowy nowy

Sollution Exporer -> Add -> new

Tak jest w VisualStudio. file new nie oznacza dodania do projektu.

Visual Studio ma bardziej rozbudowany system rozwiązań/projektów.

• #5 15 Kwi 2017 16:06
    mas24
    Poziom 16  

No właśnie znalazłem podobny post na tym forum i Kolega tmf opisał jak to zrobić tuaj

Tym razem kompilacja przeszła bez przeszkód. Czas więc przepisywać (kopiuj-wklej) projekty z Workspace'a Eclipsa do AS7 :)

Tematu na razie nie zamykam, gdyż mogę mieć jeszcze jakieś pytanie, które tu zawrę, jak sobie nie będę radzić.

• #7 15 Kwi 2017 17:14
    mas24
    Poziom 16  

Wiem, ale po wysłaniu swojego postu odświeżyła mi się przeglądarka.

Jak na razie AS7 wygląda fajnie. Co prawda upierdliwe jest wpisywanie za każdym razem di projektu tego "F_CPU=...", ale idzie się przyzwyczaić. Kolejne do przebrnięcia to programator (obsługa sprzętowego) i symulator.

• #8 15 Kwi 2017 17:37
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

@mas24 Nie musisz za każdym razem pisać tego F_CPU itd. Wystarczy sobie stworzyć szkielet projektu i potem zapisać go jako szablon. Następnie przy tworzeniu nowego projektu wskazujesz na szablon i masz cały szkielet zaimportowany. Nie tylko konfigurację, ale np. jakieś pliki startowe, biblioteki itd. Nie próbowałem, ale pewnie można to też zdefiniować przez Tools/Options/Toolchain/Flavour Configuration. Natomiast komunikaty z konsoli można kopiować - wybierasz komunikat lub zakres (trzymając shift lub ctrl +myszka) i potem PPM i Copy.

• #9 15 Kwi 2017 17:44
    Piotrus_999
    Poziom 39  

mas24 napisał:
    Co prawda upierdliwe jest wpisywanie za każdym razem di projektu tego "F_CPU=..."
    No założenie jest takie że możesz miec różne w róznych projektach :). Defaultowa prędkość procesora może być żródłem dziwnych błedów (po jakimś czasie zapomnisz że trzeba zmienić a kwarc inny).

Zresztą nowych projektów nie robi się co 5 minut (no chyba że takie typu miganie diodą), a raczej pracuje się nad nimi jakiś czas.

• #10 17 Kwi 2017 13:54
    mas24
    Poziom 16  

Coraz bardziej podoba mi się to Atmel Studio, całkiem wygodnie pisze się programy.

Mam jednak kolejne pytanie: co zrobić, by nie podkreślał mi komentarzy po polsku? Czy da się włączyć/doinstalować słownik polski, albo przynajmniej wyłączyć podkreślanie komentarzy po polsku?

• #11 17 Kwi 2017 16:17
    tmf
  • #12 18 Kwi 2017 20:54
    mas24
    Poziom 16  

Wgrałem te słowniki z LibreOffice, który mam zainstalowany, zrestartowałem IDE, ale nie wiem, jak mu wskazać ten nowy polski słownik. Po wybraniu VAssistX/TOOLS/VA Outline podkreślenia zniknęły, ale jak daje SpellCheck, to nadal proponuje tylko angielskie słowa.

• #13 19 Kwi 2017 08:40
    435758
    Usunięty  
  • #15 22 Kwi 2017 09:31
    mas24
    Poziom 16  

OK, jakoś sobie poradziłem z tymi polskimi słówkami, dzięki artykułowi zapodanemu przez Dondu.

Jak na razie wyleciał ode mnie z komputera Eclipse, AVRDude i AVRToolchain, zainstalowane niegdyś, które stosowałem niejako razem, bo w pakiecie AS7 jest to wszystko. Dodatkowo AS7 znacznie szybciej kompiluje kod, a przy drobnych zmianach w kodzie kompilacja jest niemalże niezauważalna.

Mam jednak kolejne pytanie:
    Gdzieś przeczytałem, że Atmel Studio zawiera noty katalogowe większości mikrokontrolerów Atmela, ale jak je wywołać/otworzyć z poziomu programu?

• #18 22 Kwi 2017 12:14
    mas24
    Poziom 16  

Są tam manuale, z opisem rejestrów, faktycznie bardziej przydatne przy programowaniu, a czy datasheety są także osiągalne?

• #19 22 Kwi 2017 12:55
    Piotrus_999
    Poziom 39  

mas24 napisał:
    Są tam manuale, z opisem rejestrów, faktycznie bardziej przydatne przy programowaniu, a czy datasheety są także osiągalne?
    Wiekszość DS-ów do AVR to włąsnie takie manuale.

• #20 23 Kwi 2017 21:46
    mas24
    Poziom 16  

To jeszcze jedno pytanie: czy można do projektu dołączać pliki graficzne czy PDFy? np. ze schematem z prockiem, który akurat programuję?

• #21 23 Kwi 2017 22:23
    tmf

Oczywiście, że można. To IDE jest inteligentne i nie kompiluje plików, które są niekompilowalne :) Zresztą klikając na plik w Solution Explorer masz na dole Properties i tam możesz też określic co z danym plikiem będzie robione.

• #23 25 Kwi 2017 10:44
    tmf

@dondu Gdy klikam na odnośnik do noty to otwiera mi przeglądarkę i pobiera notę ze strony, po czym ją wyświetla. Chyba lokalnie ich nie ma na dysku, chyba, że przy instalacji pominąłem ich instalowanie.

• #24 25 Kwi 2017 12:24
    mas24
    Poziom 16  

Ja też nie znalazłem PDFów z notami w plikach z AS7.

• #26 18 Lip 2017 16:48
    mas24
    Poziom 16  

AS7 działa, używam, jestem zadowolony, temat do zamknięcia.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME