Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przerzutnik Schmitta czyli Czujnik wilgotności, Wył. czasowy, zmierzchowy, itp.

Kwierzchos 18 Kwi 2017 19:57 4707 9
  • Oto moja uniwersalna płytka PCB - Przerzutnik Schmitta, czyli komparator z histerezą.
    Ta malutka płytka daje szerokie możliwości konstrukcyjne dla prostych ale bardzo użytecznych modułów automatyki domowej i nie tylko.
    Przerzutnik Schmitta czyli Czujnik wilgotności, Wył. czasowy, zmierzchowy, itp. Przerzutnik Schmitta czyli Czujnik wilgotności, Wył. czasowy, zmierzchowy, itp.
    Moje dotychczasowe konstrukcje to "Czujnik Wilgotności" i "Wyłącznik czasowy".
    Obydwa moduły sterują wentylatorem w łazience.
    Czujnik wilgotności załącza wentylator gdy wilgotność względna wzrośnie powyżej 80% a wyłącza w okolicy 70%. Te parametry możemy dowolnie regulować rezystorami R1, R2, R3, R4, R5.
    Wyłącznik czasowy wyzwalany jest ręcznie (mono-stabilnym włącznikiem naściennym). Po ok. 10 min. wentylator wyłącza się.
    Zamiast czujnika wilgotności można zastosować fotorezystor i wtedy mamy włącznik zmierzchowy.
    Można też użyć czujnika temperatury i wtedy mamy termoregulator.
    Histerezę regulujemy rezystorem R5.

Życzę miłej zabawy i czekam na inne propozycje wykorzystania tego modułu.

Fajne!
  • #2 18 Kwi 2017 23:27
    rekinisko
    Poziom 22  

Wszystko zgrabnie, ale czy potrzeba aż scalaka? Dwa tranzystory załatwiają sprawę przerzutnika Schmitta.

• #3 19 Kwi 2017 11:10
    PiotrekUK
    Poziom 11  

Konstrukcja z tranzystorami wymaga dodatkowych rezystorów i kondensatorów. Ze scalaczkiem jest niezbędne minimum no i wygląd bardziej nowoczesny 😊

• #4 19 Kwi 2017 13:13
    398216 Usunięty
    Poziom 42  

Szkoda, że przekaźnik poza płytką i brak zasilacza.

• #5 19 Kwi 2017 16:37
    Marian B
    Poziom 33  

PiotrekUK napisał:
    Konstrukcja z tranzystorami wymaga dodatkowych rezystorów i kondensatorów. Ze scalaczkiem jest niezbędne minimum no i wygląd bardziej nowoczesny

A nie pomyślał Kolega o zastosowaniu scalonych bramek logicznych z wejściem Schmitta , np. CD40106 lub CD4093 ? Wtedy w ogóle nie potrzeba żadnych rezystorów poza dzielnikiem na wejściu. Elementów dużo mniej i większe możliwości układowe/kombinacyjne.

Ogólnie układzik bardzo fajny i przydatny.

• #6 19 Kwi 2017 17:01
    Kwierzchos
    Poziom 12  
  • #7 19 Kwi 2017 17:38
    Marian B
    Poziom 33  

Nie można zaprzeczyć że układ operacyjny jest dużo precyzyjniejszy, większe możliwości regulacji. Ale czy potrzebny tak precyzyjny układ do popularnych zastosowań typu włącznik zmierzchowy, włączanie wentylatora, itp.?

Próg Schmitta w bramkach CMOS jest w okolicy połowy napięcia zasilania. Zawsze można wykorzystać fotorezystor, termistor bez żadnych problemow. Zbudowanie układu czasowego z wykorzystaniem rezystora i kondensatora też nie stanowi problemu. Można osiągać dość dokładne, powtarzające się czasy nawet powyżej 5 minut.

Układ jest dobrze zrobiony, można go wykorzystać w wielu zastosowaniach.

Przykład z bramkami, to tylko moja sugestia, że można też w inny sposób zrobić to samo, w zależności co się preferuje, czy wysoką dokładność, czy prostotę układu.

• #8 19 Kwi 2017 21:47
    Kwierzchos
    Poziom 12  

398216 Usunięty napisał:
    Szkoda, że przekaźnik poza płytką i brak zasilacza.

Dodając zasilacz niepotrzebnie skomplikowałbym układ. Zajrzyj na inne moje projekty. W zależności od przeznaczenia stosujesz inny zasilacz. Przekaźnik też jest jako opocja. A w moim przypadku zasilanie biorę z centrali alarmowej i podaję wyjście przerzutnika na wejście NO centralki alarmowej.

• #9 20 Kwi 2017 10:05
    398216 Usunięty
    Poziom 42  

No, płytka byłaby większa, ale w wielu zastosowaniach byłoby to wygodniejsze, niż kombinowanie ze zdobyciem zewnętrznego zasilacza. Zawsze można by było tak zaprojektować płytkę, żeby w razie potrzeby można było odciąć kawałek z zasilaczem i/lub z przekaźnikiem. Wówczas płytka byłaby już całkowitym niezależnym modułem - do dostosowania w zależności od potrzeb każdego.

• #10 21 Kwi 2017 07:20
    R-MIK
    Poziom 35  

Kwierzchos napisał:
    W scalonych bramkach mam ograniczony zakres napięć wejściowych i nie mam regulacji histrezy.

Czy na pewno?
    Bierą dwie bramki negujace w obudowie SOT-23, 2 rezystory i mam przerzutnik Schmitta o regulowanych parametrach.
    1 - Układ ma 6 a nie 8 wyprowadzeń.
    2 - zależnie od zastosowań ma o 2 rezystory mniej

Zamiast tranzystora bipolarnego dałbym mos - mniejsze wymiary i brak rezystora szeregowego. Oczywiście można użyć tranzystorów bipolarnych tzw cyfrowych (z dodatkowymi rezystorami) ale są droższe od mos).

Szybka odpowiedź lub zadaj pytanie
Dziękuję Ci. Ta wiadomość oczekuje na moderatora.
 Szukaj w ofercie
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME