Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Emulator czujnika DS18B20

neo_84 19 Kwi 2017 12:39 5448 29
  • Witam ,
    chciałbym przedstawić mój emulator czujnika ds18b20.
    Celem projektu było zaprojektować i wykonać emulator, by skończyć z przypalaniem podgrzewaniem itp. czujników ds18b20.
    Pewnie nie raz każdy zmagał się z tym tematem podgrzewania czujnika, aby sprawdzić czy jego urządzonko działa poprawnie np. sterownik pieca czy wyłącza piec po przekroczeniu temperatury...

Cel projektu:
    - Obsługa enkodera, która w żaden sposób nie zakłóca działania emulatora .
    - Obsługa wyświetlacza 1x8
    - Emulacja czujnika z rozdzielczością ustawiania temperatury x1 st , x0.1 st
    - kopiowanie ID czujnika
    - czytanie i podgląd ID czujnika na wyświetlaczu LCD
    - wczytanie z epromu ID czujnika
    - CRC

Obsługiwane komendy emulatora DS:
    - Search ROM
    - Skip ROM
    - Convert
    - Match ROM

Troche o emulatorze,
    Menu 1 Emulacja czyli nie ma co się dużo rozpisywać załącza emulator i można ustawić temperaturę w granicach ? 55 do 125 C x1 lub x0.1 C.

Menu 2 Copy ID - kopiowanie ID czujnika do epromu oraz do emulatora. Emulator po załączeniu ma swój seryjny ID dla tego można skopiować lub odczytać z epromu poprzednie kopiowane ID.
    Menu 3 Read ID podglad na wyswietlaczu aktualnego nr ID.
    Menu 4 Eprom ID wczytanie ostatniego skopiowanego ID z eprom.
    Menu 5 lcd led On-Off podświetlania.

Niestety nie wszystko wyszło jak chciałem. Przewidywałem, że jak dam diodę D2 w celu zabezpieczenia przed odwrotnym podłączeniem zasilania, to kontrast lcd pójdzie w "krzaki" i tak się stało. Trzeba by za każdym razem regulować kontrast przy przełączaniu zasilania. Można by jeszcze pokombinować z dioda zamiast potencjometru. Całość działa rewelacyjnie i można kręcić enkoderem z dużą prędkością - nie gubi impulsów, oraz nie zakłóca transmisji 1 wire.
    Płytka wykonana termo transferem i zabezpieczona lakierem.
    Przy pisaniu programu korzystałem z artykułu "Programowy emulator DS1990 - Elektronika Praktyczna" - bez tego nie napisałbym obsługi 1 Wire. :D
    Mam nagrany filmik z pracy urządzenia, niestety zajmuje 150 Mb, a maksymalne pliki na elektrodzie to 100 Mb. Nie posiadam programu do konwersji video. Są strony do konwertowania online, ale niestety dzisiaj mam pecha bo 2 godziny upload-ował i tylko 1/4 pliku się wgrała :/

PS. nie udostępniam wsadu.

Trochę fotek :
    Emulator czujnika DS18B20 Emulator czujnika DS18B20 Emulator czujnika DS18B20

Fajne!
  • #2 19 Kwi 2017 14:46
    electro
    Poziom 17  

Bardzo "sprytne" i przydatne narzędzie. Super! Film możesz wrzucić na YouTube, tam nie musisz martwić sie formatami.

• #3 19 Kwi 2017 17:38
    george2002

Poziom 17  

Bardzo fajny projekt i zgrabne wykonanie, chociaż może dało by się bardziej kompaktowo upchać wszystko, żeby mniej miejsca zajmowało ale to kwestia gustu ;). Z ciekawości w czym pisane oprogramowanie, bo tego nigdzie autor nie opisał :). Programowo można rozwiązać sterowanie kontrastem oraz podświetlaniem i z enkodera wtedy regulować jasność łatwiej i szybciej według mnie :).
    Na zdjęciu schematu zapożyczony z projektu LCD2USB zaznaczyłem Podświetlanie, oraz Kontrast, wykorzystuję w swoich projektach takie rozwiązanie i działa BDB :)

• #4 19 Kwi 2017 19:17
    rs6000
    Poziom 17  

W Elektronice Praktycznej 4/2017 jest opis emulatora DS18B20 na Attiny85 - właśnie czytam :)

• #5 19 Kwi 2017 20:52
    Duch__
    Poziom 31  

Szkoda że kolega nie udostępnia źródeł. Akurat szukam podobnego rozwiązania by za pomocą 1-wire emulować innego rodzaju czujniki np. za pomocą emulacji DS18b20 lub innego przesyłać wartość napięcia itp. No ale niestety prosić się nie będę.

• #6 19 Kwi 2017 21:49
    SylwekK
    Poziom 28  

Bardzo przydatne urządzenie. Dodał bym tu jeszcze funkcje automatycznej cyklicznej zmiany temperatury w określonym czasie i w określonym zakresie. Wtedy to byłby emulator pełna gębą :-)

@Duch_, kiedyś był już tu podobny temat i tam był wsad upubliczniony jeśli dobrze pamiętam.

• #7 19 Kwi 2017 22:29
    Karol966
    Poziom 30  

rs6000 napisał:
    Elektronice Praktycznej 4/2017
    ehh, nawet nie zauważyłem, jak mi się wygasiła kolejna, dwuletnia prenumerata :(

Również uważam, że to fajne urządzenie ale tego typu emulatory powinny być w dwóch wersjach - mini (potencjometr + procek i nic więcej, mini płytka, mini procesor i tyle, ew switch do kopiowanie ID) oraz wersja na wypasie jak tutaj + to co dodał SylwekK :)

PS. Ogólnie to jakieś tam problemy prawne są z używaniem 1-wire no nie? W sensie jak masz gotowy element z 1-wire to problemu nie ma ale jak naśladujesz ten standard to już tak. Takie coś się mi gdzieś o uszy obiło ;)

• #8 19 Kwi 2017 23:36
    RaStro
    Poziom 11  

Hobbystycznie/Edukacyjnie to chyba żaden problem, ale chyba nie można sprzedawać gotowego urządzenia.

• #9 19 Kwi 2017 23:43
    HD-VIDEO
    Poziom 31  

Nie można tego wprowadzić na rynek, wiec bez obaw, że pojawi się to jako gotowe urządzenie lub DIY, wiec też bez obawy o wsad czy źródła

• #10 20 Kwi 2017 00:11
    neo_84
    Poziom 14  

george2002 napisał:
    Bardzo fajny projekt i zgrabne wykonanie, chociaż może dało by się bardziej kompaktowo upchać wszystko,
    a no można by czego nie :D akurat ten rozmiar mnie zadowalał i dobrze w reku leży hehe . Program pisany w Eclipse , procek atmega8, 60% pamięci, kwarc 12 Mhz. Bez problemowo działało w fazie testów na 8Mhz na wewnętrznym generatorze. Można by zoptymalizować kod i pewnie parę procent było by mniej ale po co ? jak i tak nic nie będę wgrywał więcej w procek a czy program zajmuje 5 10 czy 100% to nie ma większego znaczenia w prototypie 1 sztukowym
    Dodano po 8 [minuty]:
    Duch__ napisał:
    Szkoda że kolega nie udostępnia źródeł. Akurat szukam podobnego rozwiązania by za pomocą 1-wire emulować innego rodzaju czujnik

No jak nie udostępniam ?! przecież pisze wyraźnie gotowiec " Programowy emulator DS1990 - Elektronika Praktyczna" nie dość ze jest wsad to jeszcze opisane co i jak :D wiec nic tylko przepisać ... i zaadoptować swoje funkcje
    rs6000 napisał:
    W Elektronice Praktycznej 4/2017 jest opis emulatora DS18B20 na Attiny85 - właśnie czytam :)
    a tu kolega podpowiada ze jeszcze w ep4/2017 jest jakiś opis choć nie czytałem

• #11 20 Kwi 2017 02:23
    HD-VIDEO
    Poziom 31  

W EP opis jest ale bardzo krótki

Źródło jest udostępnione w C i właściciel projektu jest też na forum elektrody

• #12 20 Kwi 2017 08:05
    zgierzman
    Poziom 15  

neo_84 napisał:
    jak dam diodę D2 w celu zabezpieczenia przed odwrotnym podłączeniem zasilania , kontrast lcd pójdzie w "krzaki" i tak się stało trzeba by za każdym razem regulować kontrast przy przełanczani zasilania

Daj diodę D3, identyczną jak D2, za stabilizatorem 7805. Będziesz miał ten sam spadek napięcia w przypadku zasilania z obu źródeł (magistrala i zasilacz), więc problem kontrastu powinien zniknąć...

• #13 20 Kwi 2017 17:38
    R-MIK
    Poziom 35  

rs6000 napisał:

No i ten z EP emuluje także eeprom. W jednym z kolejnych numerów będzie opis emulatora DS18B20, 2431, 1990 z enkoderem, LCD. Dodatkowo skanowanie magistrali takze w trybie overdrive.

Dodano po 2 [minuty]:

Duch__ napisał:
    Szkoda że kolega nie udostępnia źródeł.

No właśnie, nie ma źródłe a w DIY sie znalazło, ja nie dałem źródeł i to była (jak teraz wnioskuję) wymówka aby nie pokazać projektu w dziale DIY.
    Wracając do tematu, źródła emulatora DS18B20 są w materiałach dodatkowych do EP.

Duch__ napisał:

Akurat szukam podobnego rozwiązania by za pomocą 1-wire emulować innego rodzaju czujniki np. za pomocą emulacji DS18b20 lub innego przesyłać wartość napięcia itp. No ale niestety prosić się nie będę.

Szeroki opis emulacji bedzie w jednym z najbliższych nr, moze nawet w 5/2017.

Dodano po 2 [minuty]:

Karol966 napisał:
    (...)ale jak naśladujesz ten standard to już tak. Takie coś się mi gdzieś o uszy obiło ;)

"Som", oj "som" zwłaszacza jak emulujesz transmisję 128kb/s bo 15,4 to idąc w zaparte na 1MHz da sie zrobić.

Dodano po 5 [minuty]:

neo_84 napisał:
    by za każdym razem regulować kontrast przy przełanczani zasilania,

Pewnie kolega chciał napisać "przełanczaniu" ale takiego wyrazu tez nie ma. A z kontrastem łatwo sobie poradzić "podlonczając" potencjometr do Aref ustawiając je na wewnętrzne napięcie odniesienia :-)

• #14 20 Kwi 2017 19:30
    neo_84
    Poziom 14  

R-MIK napisał:
    Pewnie kolega chciał napisać "przełanczaniu" ale takiego wyrazu tez nie ma. A z kontrastem łatwo sobie poradzić "podlonczając" potencjometr do Aref ustawiając je na wewnętrzne napięcie odniesienia :-)
    kurde tyle lat żyłem w nieświadomości... :please:

• #15 20 Kwi 2017 19:38
    R-MIK
    Poziom 35  

neo_84 napisał:
    kurde tyle lat żyłem w nieświadomości... :please:

A jak procesor nie ma CA?

Jeśli masz mostek USB-UART/SPI/IIC to w 99% maja one wyjście stabilizatora 3V3 do podłączenia zewnętrznego kondensatora.

• #16 20 Kwi 2017 22:52
    neo_84
    Poziom 14  

R-MIK no akurat nie o to mi chodziło miałem na myśli ze nie ma takiego wyrazu jak "przełanczaniu" :lol: w szkole ortografy to była moja specjalność , dobrze że w edytorze jest auto korekta bo by się kolega zdziwił ile w jednym zdaniu można zrobić "byków" :D

• #17 20 Kwi 2017 23:31
    piterek-23
    Poziom 29  

SylwekK napisał:
    @Duch_, kiedyś był już tu podobny temat i tam był wsad upubliczniony jeśli dobrze pamiętam.

Nie wiem czy akurat o tym samym projekcie myślimy, ale nasz forumowy Kolega @niveasoft coś podobnego popełnił, o TUTAJ ;)

• #18 20 Kwi 2017 23:41
    R-MIK
    Poziom 35  

piterek-23 napisał:
    SylwekK napisał:

Nie wiem czy akurat o tym samym projekcie myślimy, ale nasz forumowy Kolega @niveasoft coś podobnego popełnił, o TUTAJ ;)

W tym projekcie zastanawia mnie to:
    "może pracować w trybie odczytu tylko dwóch bajtów lub dziewięciu z CRC"
    A co jak odczytam 3 albo 5?

"Nie ma znaczenia jak będzie go odpytywał Master. Zachowuje się jak czujnik."
    Jak się zachowa, jak inny slave wygeneruje alaram/przerwanie? A co jak master przejdzie w overdrive?

W programie, którym autor testował emulator, nie wiedze też przypadku gdzie pomiędzy przesłanymi bajtami/bitami jest przerwa np 30 sekund. Czy emulator zachowa się tak prawdziwy układ i poprawnie będzie dekodował dane?

Z chęcią zbadałbym ten emulator.

• #19 21 Kwi 2017 08:32
    zgierzman
    Poziom 15  

R-MIK napisał:
    z kontrastem łatwo sobie poradzić "podlonczając" potencjometr do Aref ustawiając je na wewnętrzne napięcie odniesienia

Czy to jest rozwiązanie przetestowane w praktyce?

Moje gdybanie niepoparte próbami:
    Przy niskim napięciu zasilania wyświetlacza, np 3,3 V, na pin Vo trzeba podać napięcie ujemne względem masy żeby kontrast wyświetlacza był wystarczający.
    Z tego wnioskuję, że ważny jest potencjał Vo względem zasilania, a nie masy.
    I dlatego wydaje mi się, że jak by nie stabilizować napięcia na pinie Vo względem masy, to jeśli zmieni się napięcie wejściowe, to i tak kontrast pójdzie w las. Chyba potrzebna byłaby stabilizacja "od dołu", czyli taka, która zapewnia stałe napięcie pomiędzy Vcc i Vo

• #20 21 Kwi 2017 08:41
    R-MIK
    Poziom 35  

zgierzman napisał:
    R-MIK napisał:
    z kontrastem łatwo sobie poradzić "podlonczając" potencjometr do Aref ustawiając je na wewnętrzne napięcie odniesienia

Czy to jest rozwiązanie przetestowane w praktyce?

Pytanie w stylu. Używałem LM7805 teraz dałem LM317 z dobranymi dzielnikami rezystorowymi. Czy zadziała?

zgierzman napisał:

Moje gdybanie niepoparte próbami:
    Przy niskim napięciu zasilania wyświetlacza, np 3,3 V, na pin Vo trzeba podać napięcie ujemne względem masy żeby kontrast wyświetlacza był wystarczający.

20 lat temu tak, zwłaszcza w ujemnych temperaturach. 10lat temu wystarczał potencjał masy, teraz napięcie te jest na poziomie 0,5...1V.

zgierzman napisał:

Z tego wnioskuję, że ważny jest potencjał Vo względem zasilania, a nie masy.

Jaka różnica? Chyba, że chodzi Ci o prąd i wydajność względem Vo a masą czy zasilaniem. Jeśli masz obawy to zaóważ, że potencjometr do Vo ma przeważnie 10k.

zgierzman napisał:

I dlatego wydaje mi się, że jak by nie stabilizować napięcia na pinie Vo względem masy, to jeśli zmieni się napięcie wejściowe to i tak kontrast pójdzie w las. Chyba potrzebna byłaby stabilizacja "od dołu", czyli taka która zapewnia stałe napięcie pomiędzy Vcc i Vo

Źle rozumujesz. W takiej sytuacji zmiany napięcia zasilania będą wpływały na Vo czyli brak stabilizacji.

• #21 21 Kwi 2017 09:56
    zgierzman
    Poziom 15  

R-MIK napisał:
    Jaka różnica?

Ogromna. Albo mierzymy względem masy (minusa) albo względem Vcc (plusa) I wydajność prądowa nie ma tu nic do rzeczy, bo ważny jest potencjał.

I jestem coraz bardziej przekonany, że to ja mam rację, bo zrobiłem stosowny eksperyment:

Podłączyłem wyświetlacz w sposób "klasyczny", czyli potencjometr 10k pomiędzy Vcc i GND, a ślizgacz do Vo wyświetlacza.
    Ustawiłem kontrast jak należy i zmierzyłem napięcia przy zasilaniu 5V
    Vo do GND = 1,2V
    Vo do Vcc = -3,8V

Zmniejszyłem zasilanie do 4V, i znów ustawiłem kontrast
    Vo do GND = 0,2V
    Vo do Vcc = -3,8V

Więc proszę przekonaj mnie, że ważny jest potencjał Vo względem GND, skoro dla dobrego kontrastu wyświetlacza potrzebuję mieć zawsze 3,8V różnicy pomiędzy zasilaniem Vcc a Vo, zaś stabilizowanie Vo względem GND jest wręcz szkodliwe, bo raz wynosi 1,2V a innym razem 0,2V żeby kontrast był dobry. Na tym samym wyświetlaczu, w tej samej temperaturze. Wyświetlacz współczesny, nie żaden 20 letni zabytek .

Mam też wyświetlacze przystosowane fabrycznie do pracy przy 3,3V - one mają na pokładzie dodatkową przetwornicę napięcia ujemnego, dlatego da się na nich ustawić kontrast w sposób "klasyczny". Ale tego wyświetlacza nie sprawdzałem bo to inna bajka.

• #22 21 Kwi 2017 10:15
    R-MIK
    Poziom 35  

zgierzman napisał:

Podłączyłem wyświetlacz w sposób "klasyczny", czyli potencjometr 10k pomiędzy Vcc i GND, a ślizgacz do Vo wyświetlacza.
    Ustawiłem kontrast jak należy i zmierzyłem napięcia przy zasilaniu 5V
    Vo do GND = 1,2V
    Vo do Vcc = -3,8V

Zmniejszyłem zasilanie do 4V, i znów ustawiłem kontrast
    Vo do GND = 0,2V
    Vo do Vcc = -3,8V

Napięcie zasilania LCD zmieniło się czy nie? Pewnie zmieniło. A LCD był na 3V3 czy 5V? Pewnie 5V. Czy 5V LCD ma gwarantowana poprawna pracę przy 4V? Pewnie nie. Jeśli Wychodzisz z zasilaniem LCD poza zalecane to jak to kiedyś ktoś powiedział "Co się dziwisz Dziwisz?".
    Zachowaj poprawne zasilanie dla LCD i przeprowadź próby ponownie, bo te które przeprowadziłeś są złe!

Dodano po 5 [minuty]:

zgierzman napisał:
    I wydajność prądowa nie ma tu nic do rzeczy,

Mało wiesz o LCD. W przypadku klasycznych LCD wydajność prądowa źródła napięcia na Vo ma ogromne znaczenie. Zamień potencjometr na np 1M i nagle kontrast zacznie działać zeor-jedynkowo, albo jest albo go nie ma.

Dodano po 2 [minuty]:

zgierzman napisał:
    R-MIK napisał:
    Jaka różnica?

Ogromna. Albo mierzymy względem masy (minusa) albo względem Vcc (plusa)

Źle się wyraziłem. Co innego miałem na myśli. Wiele zależy od punktu widzenia, ale stabilizacja pomiędzy Vcc a Vo stworzy źródło prądowe pomiędzy Vo a GND a w nocie wyraźnie piszą o napięcie pomiędzy GND a Vo. Są jeszcze zależności w stosunku do temperatury ale...... Ale przy zasilaniu DOPUSZCZANYM NAPIĘCIEM!

• #23 21 Kwi 2017 10:20
    zgierzman
    Poziom 15  

R-MIK napisał:
    Napięcie zasilania LCD zmieniło się czy nie? Pewnie zmieniło.

Oczywiście, że się zmieniło. Załączam schemat.
    V1, czyli napięcie pomiędzy zasilaniem a Vo musi być stałe - w moim przypadku 3,8V. Napięcie V2, czyli względem masy się zmienia.
    R-MIK napisał:
    Mało wiesz o LCD.

R-MIK napisał:
    w nocie wyraźnie piszą o napięcie pomiędzy GND a Vo.

Jak widzę rozmawiam z wybitnym ekspertem.
    Proszę więc pokaż mi notę gdzie jest o tym napisane. Ja nic takiego wcześniej nie zauważyłem, ale jak piszesz, mało wiem o LCD...
    Ni proszę nie krzycz, ale przeprowadź swoje pomiary.

Bo ja nawet jak ustawiam Vcc na 4,8V, co na 100% mieści się w tolerancji wyświetlacza, to widzę, że dobry kontrast jest tylko wtedy, kiedy napięcie pomiędzy zasilaniem a Vo jest równe 3,8V. Napięcie Vo względem GND wynosi wtedy 1V.

• #24 21 Kwi 2017 10:38
    R-MIK
    Poziom 35  

zgierzman napisał:
    R-MIK napisał:
    Napięcie zasilania LCD zmieniło się czy nie? Pewnie zmieniło.

Oczywiście, że się zmieniło.

Przeczytaj notę katalogową wyświetlacza, czy gwarantowana jest poprawna praca przy zasilaniu 4V (zakładam, że jest na 5V). Na 90% nie. Jeśli jest tak jak piszę to to samo co wymagałbyś od niedożywionego człowieka pracy z pełna wydajnością.

• #25 21 Kwi 2017 10:43
    zgierzman
    Poziom 15  

R-MIK napisał:
    Przeczytaj notę katalogową wyświetlacza, czy gwarantowana jest poprawna praca przy zasilaniu 4V (zakładam, że jest na 5V). Na 90% nie. Jeśli jest tak jak piszę to to samo co wymagałbyś od niedożywionego człowieka pracy z pełna wydajnością.

Zerknij na mojego maila wyżej. Przy 4,8V jest to samo, a mieści się w tolerancji.

• #26 21 Kwi 2017 11:00
    R-MIK
    Poziom 35  

zgierzman napisał:

Bo ja nawet jak ustawiam Vcc na 4,8V, co na 100% mieści się w tolerancji wyświetlacza, to widzę, że dobry kontrast jest tylko wtedy, kiedy napięcie pomiędzy zasilaniem a Vo jest równe 3,8V. Napięcie Vo względem GND wynosi wtedy 1V.

Musiałbym zbadać Twój LCD. Osobiście gdy zmieniałem zasilanie w graniach 4,1..5,1V kontrast brany z potencjometru wpiętego pomiędzy Vcc zasilania a GND zmieniał się nieznacznie (zasilanie z USB). Dlatego w kolejnej wersji urządzenia dałem potencjometr pomiędzy 3V3 a GND i problemy zniknęły.

Ile wyświetlaczy ilu firm firm testowałeś?

Dodano po 8 [minuty]:

zgierzman napisał:

Jak widzę rozmawiam z wybitnym ekspertem.

Rozumię, że to stwierdzenie.

zgierzman napisał:

Proszę więc pokaż mi notę gdzie jest o tym napisane.

Znajdę, stawka 120zł netto za godzinę.

Dodano po 2 [minuty]:

zgierzman napisał:

Proszę więc pokaż mi notę gdzie jest o tym napisane. Ja nic takiego wcześniej nie zauważyłem, ale jak piszesz, mało wiem o LCD...

Raczej mało. Na jakie napięcie najczęściej jest wyświetlacz (sam wyświetlacz, bez sterownika, tylko szkło, kryształy, wyprowadzenia) LCD? Podpowiem, że w zegarkach naręcznych używana jest bateria 1,5V. Czy sa LCD na inne napięcia? Jakie?

• #27 21 Kwi 2017 11:04
    zgierzman
    Poziom 15  

R-MIK napisał:

Trzy różne wyświetlacze, wszystkie firmy "Made in China". Kupowane w Artroniku, jeden z nich chyba gdzieś indziej. Poglądowo jeszcze wyświetlacz na 3,3V - ten ma przetwornicę napięcia ujemnego - układ na scalaku nazwanym U3 w prawej części płytki.

• #28 21 Kwi 2017 11:36
    R-MIK
    Poziom 35  

zgierzman napisał:
    R-MIK napisał:

Trzy różne wyświetlacze, wszystkie firmy "Made in China".

Gdy miałem problem z kontrastem przebadałem kilka szt, negatywowych. Twoje wyglądają na "zwykłe" z prądożernym podświetlaniem, może poza ostatnim. Jeśli chodzi o te starsze rozwiązania to ich nie badałem z USB (podświetlanie pobierało 70% prądu) więc zawsze miałem stabilne 5V. Jak rozwiązałem problem napisałem wcześniej (3V3 z FTDI). Zbadałem 10 szt z 100. Później było kilkanaście serii z LED różnych Chińskich producentów, zero problemów - kontrast był ustawiany przy wgrywaniu softu później nie ruszany a jak jest z napięciem na USB wiadomo.

• #29 22 Kwi 2017 21:34
    niveasoft
    Poziom 34  

Nie mam zwyczaju przeglądać pierwszej strony Forum i DIY więc kolega podlinkował mi ten temat :D
    Widzę bliźniaczy układ :D

Ktoś kto w tym nie grzebał nie wie, że przy procedurze wyszukiwania wszystkich urządzeń na linii czujnik musi po każdym bicie adresu zadecydować czy to dalej się zgadza z jego adresem i przytrzymać linię w stanie niskim :D

To jest przydatny gadget w każdym warsztacie :D

P.S. Filmy obrobisz na swoim komputerze darmowym programem Avidemux.
    W sprawie obsługi najlepiej to hasło wpisać na YouTube.

• #30 23 Kwi 2017 14:24
    neo_84
    Poziom 14  

niveasoft napisał:
    P.S. Filmy obrobisz na swoim komputerze darmowym programem Avidemux.
    W sprawie obsługi najlepiej to hasło wpisać na YouTube.
    Tak zrobiłem.

Szybka odpowiedź lub zadaj pytanie
Dziękuję Ci. Ta wiadomość oczekuje na moderatora.
 Szukaj w ofercie