Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat mini rozdzielni - sprawdzenie poprawności połączeń

czartek70 20 Kwi 2017 01:37 795 15
  • #1 20 Kwi 2017 01:37
    czartek70
    Poziom 6  

Cześć,
    Mam do Was pytanie ponieważ stoję przed zadaniem podłączeniem małej rozdzielni w której będą podłączone 4 rzeczy:
    1.Obwód 1 składający się z kilku gniazdek
    2.Obwód 2 składający się z kilka lamp oświetleniowych
    3.Gniazdko podwójne lub potrójne
    4.Oświetlenie składające się z dwóch lamp.
    Proszę powiedzieć czy schemat jest poprawny, instalacja jest stara jest do całkowitej wymiany, jest to rozwiązanie tymczasowe. Nie zastosowałem wyłącznika rózniczowoprądowego. Czy czegoś brakuje? Czy połączenia są wykonane poprawnie?
    Instalacja jest jedno fazowa

• Megger
  • #2 20 Kwi 2017 02:03
    polaklbn
    Poziom 21  

Połączenia może i poprawne, jednak dobór In tych S301 już nie. Tak samo jak nie poprawna jest ta "instalacja" ktôrą chcesz wykonać. O tym, że nie spełnia Ona wymagań prawnych oraz na 99% jest niebezpieczna wspominać mam nadzieję nie musze...

• #3 20 Kwi 2017 05:49
    mawerix123
    Poziom 34  

czartek70 napisał:
    Czy czegoś brakuje

Brakuje choćby rozłącznika (wyłącznika głównego) czy aparaty dobrze dobrane ciężko stwierdzić przekrój przewodów jest nieznany.

• #4 20 Kwi 2017 17:38
    Łukasz-O
    Moderator Elektrycy

Jaki układ sieciowy, gdzie przewód ochronny? Dlaczego nie zastosowałeś wyłącznika RCD w obwodach gniazd? Jakie przekroje przewodów?

• #5 20 Kwi 2017 18:27
    zbich70
    Specjalista elektryk

czartek70 napisał:
    stoję przed zadaniem podłączeniem małej rozdzielni

Tutaj jest niezwykle "profesjonalny" filmik o tym, jak wykonać taką "rozdzielnię"... ;)

• Megger
  • #6 20 Kwi 2017 20:00
    czartek70
    Poziom 6  

Już odpowiadam na pytania.

Bezpieczniki zastosowałem następujące:

B16 do gniazdek
    B10 do oświetlenia
    (na rysunku źle zaznaczyłem)

Przekrój przewodów w rozdzielni do 1.5mm tak samo jak w całej instalacji, dostałem informacje że mogą być takie same jak w instalacji, byle nie cieńsze, ale najlepiej żeby były grubsze.

Obecna rozdzielnia jest jedynie montowana na czas remontu, ponieważ instalacja w domu nie nadaje się do użytku( krótko mówiąc posypała się po 100latach...). Obciążenie obwodów będzie następujące:
    1.obwód 1 - dwie lampy w dwóch pokojach. Bezpiecznik B10
    2.obwód 2- 4 gniazdka, które raczej nie będą używane, jedynie w razie konieczności. Bezpiecznik B16
    3. Dwie lampy po dwie świetlówki 35W, łącznie 140W. Bezpiecznik B10
    4.Jedno potrójne gniazdko, które będzie służyło do prac remontowych. Szlifierka, wiertarka, wyrzynarka. Narzędzie będą pracować osobno. Bezpiecznik B16

Postaram się dokupić wyłącznik główny, czy mam on jakąś specjalną nazwę?
    Nie zastosowałem wyłącznika różnicowo prądowego ponieważ jest to tylko tymczasowa instalacja, w przyszłości całość będzie na 3 fazach, również z przewodem ochronnym PE. Na razie nawet nie mam do czego podłączyć uziemienia

• #7 20 Kwi 2017 20:12
    zbich70
    Specjalista elektryk

czartek70 napisał:
    Nie zastosowałem wyłącznika różnicowo prądowego ponieważ jest to tylko tymczasowa instalacja

Acha. Instalacja tymczasowa, to nie wymaga RCD ? Ciekawa teoria.
    czartek70 napisał:
    w przyszłości całość będzie na 3 fazach, również z przewodem ochronnym PE. Na razie nawet nie mam do czego podłączyć uziemienia

A do czego zamierzasz podłączyć PE w przyszłości ?

• Megger
  • #8 20 Kwi 2017 20:55
    czartek70
    Poziom 6  

zbich70 napisał:
    A do czego zamierzasz podłączyć PE w przyszłości ?

Do uziomu

• #9 20 Kwi 2017 21:03
    Łukasz-O
    Moderator Elektrycy

Dowiem się jaki układ sieciowy zasila obecną instalacje. Jeśli nie, to nie ma co dalej dyskutować.

• #10 20 Kwi 2017 21:03
    mawerix123
    Poziom 34  

czartek70 napisał:
    Obecna rozdzielnia jest jedynie montowana na czas remontu, ponieważ instalacja w domu nie nadaje się do użytku( krótko mówiąc posypała się po 100latach...). Obciążenie obwodów będzie następujące:
    1.obwód 1 - dwie lampy w dwóch pokojach. Bezpiecznik B10
    2.obwód 2- 4 gniazdka, które raczej nie będą używane, jedynie w razie konieczności. Bezpiecznik B16
    3. Dwie lampy po dwie świetlówki 35W, łącznie 140W. Bezpiecznik B10
    4.Jedno potrójne gniazdko, które będzie służyło do prac remontowych. Szlifierka, wiertarka, wyrzynarka. Narzędzie będą pracować osobno. Bezpiecznik B16

Postaram się dokupić wyłącznik główny, czy mam on jakąś specjalną nazwę?
    Nie zastosowałem wyłącznika różnicowo prądowego ponieważ jest to tylko tymczasowa instalacja, w przyszłości całość będzie na 3 fazach, również z przewodem ochronnym PE. Na razie nawet nie mam do czego podłączyć uziemienia

Jest tylko jedno określenie na to "dzieło" JEDNA WIELKA PARTANINA !

Nawet tymczasowe instalacje musza mieć przewód ochronny.