Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Renowacja starego kompresora / zakup

Micchaleq 21 Kwi 2017 10:50 522 1
  • #1 21 Kwi 2017 10:50
    Micchaleq
    Poziom 9  

Witam serdecznie,
    W ostatnim czasie bardzo napaliłem się na posiadanie kompresora. Chciałbym go używać do: malowania jakichś elementów ogrodzenia ( drewno i metal ), zbliża się tynkowanie garażu i jak będzie wprawa to domu (tynk akrylowy), czyszczenie maszyn po eksploatacji (piły, kosiarki) i grzebanie przy samochodzie (klucz pneumatyczny). Oczywiście wszystko bardziej amatorsko jednak przyda się te 250 - 350 l/m efektywnej wydajności.
    Trochę o tematyce kompresorów czytałem jednak nigdy dotąd nie miałem w rękach części kompresorów i opierając się o teorię chciałbym liznąć praktykę. Początkowo zastanawiałem się nad zakupem kompresora za 2500zł, ale jakoś fundusze się obecnie rozpłynęły i muszę trochę nie tyle po-dziadować co zrobić coś na start a jak to nie wystarczy wtedy pomyślę dopiero o czymś "bardziej profesjonalnym".
    Obecnie dostałem stary kompresor od dziadka, zdjęcie niżej.
    Z tego co wyliczyłem po objętości to wychodzi, że zbiornik ma około 60-70litrów ( nie poraża, ale nie jest też wydaje mi się źle ). Długość zbiornika to niecałe 100cm a jego średnica to około 30 cm. Sprężarka ma oznaczanie HS23 nie mniej jednak po jej wielkości wnioskuję, że nie ma ona porażającej wydajności, ale w tej kwestii dobrze aby ktoś się wypowiedział. Dodatkowo z tego co czytałem ma ona wydajność około 100 - 150 l/m. Tak czy inaczej w tej materii jeżeli ona nie wystarczy myślałem o zakupie sprężarki CAPRAL 2065 DH lub 2800 DH. Na obecną chwile chciałbym to bardziej może jakoś uruchomić aby zobaczyć jak działa i dopiero zrobić modernizację.
    Renowacja starego kompresora / zakup Renowacja starego kompresora / zakup
    U góry sprężarki z drugiej strony jest takie jakby sito (pewnie jest to filtr powietrza). Najbardziej imponuje mi "Made in Poland" :) Silnik to można powiedzieć trochę skomplikowana kwestia. Otóż gdzieś w piwnicy pojawił mi się ostatnio silnik z naklejką "Elektrim". Wygląda on na masywny wiec liczę na to, że wystarczy zarówno do obecnej sprężarki jak i ewentualnie nowej. Z tego co widać po tabliczce to 3HP czyli 2.2kw.
    Renowacja starego kompresora / zakup Renowacja starego kompresora / zakup Renowacja starego kompresora / zakup
    Silnika jeszcze nie próbowałem uruchamiać bo nie mam "odwagi" :). Muszę poszukać mufy i kupić parę metrów kabla aby go podłączyć. Teraz najważniejsze według mnie oprzyrządowanie i bezpieczeństwo. Czy ktoś mi może powiedzieć co to jest? ( wydaje mi się, że jakiś osuszacz powietrza )
    Kolejna kwestia manometry
    Z tego co widzę to sam zawór bezpieczeństwa może i jest, ale nie wiedzę tutaj jakby automatycznego wyłączenia kompresora tzn. gdybym włączył silnik (i go zostawił włączonego) to musiał bym się jedynie modlić aby ten zawór zadziałał bo kompresor by się pompował cały czas.

Do powyższego proszę o podpowiedź czy jest sens to uruchamiać, czy jeżeli kompresor trochę stał czy jest jakaś obawa, że wybuchnie czy coś? Dodam, że w sprężarce jak wyciągnąłem miernik oleju, to cały czas on tam jest i był. Generalnie dziadek twierdzi, że jakiś czas temu (parę lat) kompresora używał do pompowania kół. Z tego co myślę to wypadało by mi zakupić Presostat wyszukałem coś takiego wylacznik-cisnieniowy-do-kompresora-400v-presostat- nie wiem czy to warte ceny i czy w ogóle da radę go wkręcić do mojej butli.

Moderowany przez ANUBIS:

3.1.18. Nie wysyłaj linków, które po pewnym czasie przestaną być aktywne. To spowoduje, że dyskusja straci jakikolwiek sens.

Czy ktoś mi może udzielić wskazówek co zrobił by na moim miejscu ( jeżeli odnowić/uruchomić na razie stary) to co sprawdzić co dokupić/wymienić. Ewentualnie rozważam zakup najtańszego kompresora z allegro za chyba 620zł V2 z 2 letnią gwarancja i około 300l/m efektywnego wydmuchu. Jeszcze jedno pytanie czy ten cały zbiornik warto zalać jakimś płynem aby go wyczyścić lub jakoś zakonserwować od środka?

• #2 21 Kwi 2017 16:13
    nikusert
    Poziom 36  

Witam .
    W pierwszej kolejności sprawdź czy kompresor jest sprany (czy się kręci ,czy ma olej).Silnik można wstępnie sprawdzić robiąc pomiar pomiar uzwojeń i izolacji uzwojeń względem masy ,to na początek .Następnie można sam silnik na chwilę podłączyć do sieci by sprawdzić jego pracę (czy pracuje równo i cicho).Na dole jest zamontowany zawór bezpieczeństwa z samochodu ciężarowego ,lub ciągnika,to raczej do wymiany jak również reduktor z manomertrami na wyjściu zbiornika(podobny do tlenowego ,lecz mogę się mylić) .Dobrym zakupem jest wyłącznik ciśnieniowy (cały ten zestaw),gdyż posiada wszystko co jest niezbędne,łącznie z zaworem bezpieczeństwa.Dodatkowo należy taki zestaw wyposażyć w wyłącznik silnikowy ,o odpowiednich parametrach ,by chronił silnik przed uszkodzeniem .
    Oczywiście nim kupisz te elementy o których piszę należy sprawdzić samą sprężarkę w jakiej jest kondycji (głowiczka z zaworkami ,pierścienie ,tłok ,cylinder,i.tp).

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme