Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa kolumn z głośników od space 86

wkac 27 Kwi 2017 12:46 477 12
  • #1 27 Kwi 2017 12:46
    wkac
    Poziom 3  

Witam. Posiadam głośniki z kolumn tonsil space 86 pomyślałem więc że zbuduję kolumny: 2x głośnik niskotonowy, jeden głośnik średniotonowy i jeden wysokotonowy (każda kolumna) i tu nasuwa się moje pytanie na temat zwrotnicy - jaka? Znalazłem na allegro: Zwrotnica STX 200W 8ohm 3 drożna
    Dane Techniczne:
    - Impedancja: 8Ω
    - Moc: 200 W
    - Częstotliwość podziału: 800/4000 Hz
    - Opis: Filtr trójdrożny
    - Wymiary zewnętrzne płytki: 90x70mm
    Czy będzie ona odpowiednia? Ze zdjęcia zwrotnicy wynika (jak dla mnie) że można podłączyć 2 głośniki niskotonowe (zdjęcie pokazuje 2 wyjścia B)
    Budowa kolumn z głośników od space 86
    Dane głośników:
    niskotonowy: 40w 8ohm
    średniotonowy: 60w 8ohm
    wysokotonowy: 50w 8ohm

• #2 27 Kwi 2017 13:05
    srajponiec
    Poziom 13  

Zwrotnice robi się na miarę danej kolumny, jak szycie garnituru na daną osobę, bo "uniwersalne" wygladają... no wiadomo jak, tak samo nie ma zwrotnic uniwersalnych. Parametrami pasuje, ale podłączenie głośników sprawi, że one się rozjadą. Lepszym pomysłem byłoby wykorzystanie zwrotnic z space 86.

• #3 27 Kwi 2017 13:09
    wkac
    Poziom 3  

Dziękuję za wyjaśnienie. Rozumiem w takim razie że oryginalne byłyby lepszy rozwiązaniem nawet jeśli w oryginalej kolumnie są 3 głośniki a u mnie byłyby 4 ?

• #4 27 Kwi 2017 13:17
    mariuszp19
    Poziom 29  

wkac napisał:
    oryginalne byłyby lepszy rozwiązaniem nawet jeśli w oryginalej kolumnie są 3 głośniki a u mnie byłyby 4 ?

Też nie. Tylko oryginalne zwrotnice do oryginalnych kolumn.

• #5 27 Kwi 2017 13:25
    wkac
    Poziom 3  

Dziękuję, w takim razie chyba nie podołam wymaganiom budowie takiego zestawu :/

• Pomocny post
    #6 27 Kwi 2017 13:33
    srajponiec
    Poziom 13  

Dla wyjaśnienia, wystarczy ze skołujesz drugą cewkę z space 86 do niskotonowego, tą największą i podłączysz głośniki niskotonowe z szeregowymi cewkami równolegle (1 cewka na 1 głośnik ), lub jeśli masz czym zmierzyć indukcyjność cewki, to powinieneś odwinąć trochę zwojów z niej do indukcyjności ok. 55-60% tego co było(to taki "zapas"), fakt 2 głośniki, a jeden to różnica(1 cewka o mniejszej indukcyjnosci na dwa głośniki), ale jak chcemy budżetowo to średnica drutu co była przeznaczona dla jednej sztuki powinna starczyć na dwie. Zaraz ktoś będzie się czepiał no ale pomyślmy. Rezystancja drutu się zmniejszy o jakieś 30% może więcej może mniej, średnica ta sama, moc (prądy 2x większe), na pewno wzmacniacz na tym nie ucierpi, może troszkę rozjadą się parametry zwrotnicy, ale będzie to akceptowalne, dużo bardziej niż niewiadomą z uniwersalnej zwrotnicy. Drut w space 86 na niskotonowca nie był jakiś cienki bardzo i bez problemu pociągnie te 80W z dwóch, chociaż mógłby być grubszy, tylko jak wspomniałem, rozjadą się troszkę parametry. Na diyaudio jest sporo jasno napisanych poradników, jakbyś chciał bardziej się zagłębić w temat zwrotnic to lepiej jakbyś tam wbił i poczytał, bo trochę tego jest.

Edit. Widzę, ze w space 86 jeszcze zobel był. ;/ On też może wymagać sporej korekty przy takim cudowaniu 1 cewka na 2 głośniki, albo po prostu podłącz 1 cewka z zoblem na głośnik cewki z zoblem (rezystor kondensator co tam dodatkowo jest) i powinno być ok.

• #7 27 Kwi 2017 13:48
    mariuszp19
    Poziom 29  

A jaka będzie obudowa tych głośników? To też wymaga odpowiednich obliczeń.

• #8 27 Kwi 2017 13:57
    wkac
    Poziom 3  

Taka jak w space 86 z powiększona wysokością o jakieś 25 cm żeby zmieścić dodatkowy głośnik niskotonowy czyli mniej więcej (wys/szer/gł) 71/ 26/21.
    Chyba że lepiej sprawdzą się inne wymiary ?

• #9 27 Kwi 2017 14:00
    mariuszp19
    Poziom 29  

Ale zdajesz sobie sprawę z tego, że Twoje kolumny to będzie jedna wielka loteria jeśli chodzi o brzmienie? Niedopasowana zwrotnica i przypadkowe wymiary obudowy, nie dadzą właściwego brzmienia zestawu. Proponuję najpierw poczytać:
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2683272.html

• #10 27 Kwi 2017 14:12
    srajponiec
    Poziom 13  

Trochę mała pojemność, tylko 26 litrów, a do tego trzeba odliczyć z 3-litry na głośniki + ewentualne małe usztywnienia. Lepiej jakby celował kolo 40-43 litrów i dużo wytłumienia w środku. Z tego co wiem ten GDM z space ma "zamkniety" kosz, bo tylko filc przyklejony na otworki, więc bez kubka. :D Mógłby pokusić się o układ izobaryczny też koło 40 litrów z BR'em i strojenie na koło 50-60Hz. Na pewno sporo zyska w paśmie koło 50Hz, a tam ten głośnik z charakterystyki wykazuje spadek ok. 8dB

• #11 27 Kwi 2017 14:14
    wkac
    Poziom 3  

Wiem że to trochę loteria ale cenie sobie zrobienie czegoś przez samego siebie + zdobyta wiedza sprawiają zawsze dużo radości :D. Lecz jeszcze się zastanowię w tym konkretnym przykładzie.
    Kalkulator do rozmiaru obudowy pewnie będzie lepszym rozwiązaniem :P? Najlepiej sprawdziłby się klon oryginalnych głośników - największe prawdopodobieństwo odpowiedniego brzmienia ? - ewentualnie jakieś modernizacje moglibyście zaproponować :D ?

• Pomocny post
    #12 27 Kwi 2017 14:24
    srajponiec
    Poziom 13  

Ja już podałem co i jak, z zamkniętej musisz te 40 litrów wykrzesać, 71, 26 i 21 cm - grubość płyty, a licze 18mm starą meblówke daje koło 26 litra. :D Wykrzestaj więcej i zapakuj wełny sporo. ;P Tyle co do zamkniętej z dwoma. Izobaryczna z BR spoko sprawa ale pomyśl sobie ze przy tych parametrach co podałem słabe pasmo z poniżej 30-35Hz, ale chyba najlepsze, bo te głośniki niżej i tak sobie nie radzą za bardzo. Zamknięta 25 litrów i trochę waty i jeden głośnik da dużo lepszy efekt niż dwie sztuki w zamkniętej 40 litrów, dużo waty trochę poprawi.

• #13 27 Kwi 2017 14:32
    wkac
    Poziom 3  

Dzięki :) Na coś na pewno się zdecyduję, pod koniec maja będę miał trochę wolnego to wtedy się tym zajmę.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME