Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór mocy i marki napedu do bramy przesuwnej

dj_alen 03 Maj 2017 11:08 774 9
  • #1 03 Maj 2017 11:08
    dj_alen
    Poziom 1  

Witam, przymierzam się do montażu automatu do bramy przesunej. Brama montowana kilka lat temu nie mam pojęcia ile może ważyć, światło bramy 4m i 2m ogona. Napęd chce zamontować sam a nie żeby jakaś firma to wykonała. Od znajomego słyszałem że monterzy przyjeżdżają z przyrządem do pomiaru jaka siła jest potrzebna do zamknięcie/otwarcia bramy i jest to coś w rodzaju wagi zrobionej ze sprężyny i podziałki. Znalazłem coś takiego i sprawdziłem moja brama przy zamykaniu potrzebuje około 20 kg żeby ruszyć potem idzie z ciągiem około 10-15kg no i ostatnie 50 cm to już około 32 kg ciągu. Zastanawiam się czy napęd do 500 kg Faac 740 z max siła ciągu 450 N wystarczy czy szukać mocniejszego napędu np Faac 741 do 900 kg i 650 N lub Came BX78 do 800 kg i 800 N. O ile dobrze rozumiem idee pomiaru siły ciągu w kilogramach i przeliczeniu jej na Niutony wystarczy napęd z siłą ciągu do 400N. I jasne dla mnie jest że napęd kupujemy z zapasem mocy ze względu na zimę itd tylko jaki zapas uwzględnić? No i czy mój tok myślenia z przeliczaniem kilogramów ciągu na niutony podawane przez producentów jest słuszny?

• #2 03 Maj 2017 18:56
    kotbury
    specjalista -automatyka bramowa

Te max 32 kg siły oporu bramy to ok 310N i teoretycznie te 400 N powinno wystarczyć ale zobaczysz że zimą sytuacja się skomplikuje - napęd będzie musiał mieć siłę żeby przełamać opory stwardniałego od mrozu smaru oraz coby brama mogła rozjechać szron i mostki lodowe w prowadnicy.
    Ogólnie wg nieco innego kryterium - masy bramy - profilaktycznie wszyscy kumaci montażyści przyjmują podwójny zapas, wg twojego - dużo dokładniejszego (a propos słuszności toku myślenia - ok) także sugerowałbym podwójny zapas siły uciągu - czyli te mocniejsze napędy. Niewiele droższe a spokój i nie odmrożone palunie warte każdych pieniędzy.

PS. Taka ustrojka ze sprężyną i podziałką - pamiętam ze szkoły - to dynamometr. Ja używam ( i to tylko przy elektryfikacji naprawdę ciężkich bram - co można u nas było na palcach 1 ręki policzyć... , lżejsze obligatoryjnie - coby nie mnożyć bytów - profilaktycznie zaopatrujemy w napędy z b. dużym zapasem siły) wagi do walizek. Sprzęcik mały a zakres do 180 kg wystarcza do najcięższych bram.

• #3 19 Maj 2017 13:27
    lesmian45
    Poziom 16  

A znasz wagę tej bramy? Moim zdaniem to powinien być punkt wyjścia, bo i tak napęd potrzebuje zapasu mocy w czasie pracy z bramą.

• #4 21 Maj 2017 10:21
    Jarzabek666
    Poziom 22  

dj_alen napisał:
    I jasne dla mnie jest że napęd kupujemy z zapasem mocy ze względu na zimę itd tylko jaki zapas uwzględnić?

Dobre marki napędów uwzględniają zimę i zwiększają moc zależne od temperatury.

• #6 22 Maj 2017 15:59
    lesmian45
    Poziom 16  

Ja mogę też polecić BFT Deimos Ultra 600.

• #7 22 Maj 2017 18:35
    kotbury
    specjalista -automatyka bramowa

No to z pasujących uciągiem i mało egzotycznych (za to z potężnymi możliwościami konfiguracji i dużej kulturze pracy) dorzucę Nice Robus 600.

Cytat:
    Dobre marki napędów uwzględniają zimę i zwiększają moc zależne od temperatury.

A co do w/w z w miarę popularnych na naszym ryku to tylko Tousek ma takie ekstrasy, ale za cenę 300 zł wyższą od innych napędów tej klasy (czyli średniej wyższej), a dostępność i cena części zamiennych (bo w przyrodzie w końcu wszystko się psuje - entropia) nieco problematyczne.

• #8 23 Maj 2017 20:24
    Jarzabek666
    Poziom 22  

kotbury napisał:
    A co do w/w z w miarę popularnych na naszym ryku to tylko Tousek ma takie ekstrasy

Nice ma np. ten co wymieniłeś.

Tylko 600 polecasz? montowałem 400 do bramy 7m waga 0,8T bez problemu daje sobie radę działa już 4 lata użytkowanie ciągłe 100 razy na dobę albo i więcej. Wiec bardzo wytrzymują obciążenia ponad normę, dwa razy się popsuła raz z winy producenta drugi raz natura zrobiła swoje (wilgoć)

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme