Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nice SHEL 75 - uszkodzona obudowa

pawelskoczylas 04 Maj 2017 10:50 303 1
  • #1 04 Maj 2017 10:50
    pawelskoczylas
    Poziom 9  

Witam.
    Mam od tygodnia problem z napędem bramy garażowej Nice Shel 75.
    Otóż pewnego razu spadł łańcuch z zębatki. Niestety nie wiem w jaki sposób to się stało - nie było mnie przy tym, otworzyłem bramę z pilota z domu.
    Po odsłonięciu zębatki, okazało się, że pęknięta jest podstawa (obudowa) do której przykręcony jest silnik.

Na logikę, jeśli podstawa była wcześniej pęknięta, przy podnoszeniu, silnik mógł się przekrzywić i łańcuch może spadać.

Nałożyłem łańcuch, naciągnąłem, i przykręciłem jak było. Uruchamiam z przycisku procedurę uczenia punktów skrajnych ALE zapominam o mechanicznej zapadce przy klamce bramy. brama idzie w dół, napęd rozpoznaje punkt skrajny, idzie w górę (blokada nie puszcza) i wywala łańcuch. Silnik nie wyłączył się, pracuje dalej. Pęknięcie wyraźnie większe.

Ponownie zdejmuję napęd (zobaczę czy wogóle dzaiała) , zakładam łańcuch, i uruchamiam procedurę. Napęd nie reaguje. migają diody jak powinny, lecz silnik nie rusza. Odłączam zasilania, podłączam ponownie, jest reakcja, ale łańcuch od razu spada. nawet brama nie drgnęła.

Czy w sytuacji blokady mechanicznej bramy, napęd powinien się zatrzymać?
    Może pęknięcie spowodowało, że za mała siła była potrzebna do wyrwania łańcucha i napęd nie zareagował na to.

Czy może być to uszkodzony układ amperometryczny? - Silnik, mimo oporu, cały czas ciągnie aż spada łańcuch. Niestety nie wiem jak to sprawdzić.

Czy jest jest możliwość sprawdzenia w jakiś domowy sposób czy płyta główna jest uszkodzona? Napęd leży zdjęty wraz z szyną. Nie chcę poświęcić nowej obudowy, w przypadku, gdy elektronika jest walnięta i połamie mi nową obudowę.

Czy to częsta usterka tych napędów?

Wymiana płyty - ok 370-400 zł
    obudowa to ok 80 zł.

Nowy napęd shel75 po rabatach - 600.

Co radzicie?

• #2 04 Maj 2017 11:36
    kotbury
    specjalista -automatyka bramowa

Skoro łańcuch spada od razu po ruszeniu to coś jest nie tak z jego prowadzeniem - może się już skrzywiła oś...
    Coby cokolwiek zacząć , musisz doprowadzić geometrię prowadzenia łańcucha do porządku (i testuj nie na końcach ruchów tuż przy blokadach tylko pośrodku skoku - nie rób dodatkowych okazji do uszkodzeń) a jak już nie będzie spadał, skasuj pamięć pozycji otwarcia i zamknięcia i uruchom ponowne wykrywanie (przy okazji napęd ustali czułośc amperometryki).
    I pewnie nie obejdzie się bez wymiany podstawy - pęknięta nie rokuje....
    Jeśli przy wykrywaniu położeń krańcowych napęd nie stanie - rozważ wymianę centrali albo całości.
    Jednak co do awarii - siła ciągu mogła być zmodyfikowana ręcznie a przy uszkodzonym mocowaniu silnika ta ustawiona mogła wystarczyć do gięcia i dalszego łamania obudowy.

Jednym słowem dokładny ogląd i korekta mechaniki, potem automatyczne wykrywanie położeń, na koniec ew. wnioski.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME