Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Akustyka pokoju/jak ustawić subwoofer

Huxa3em 05 Maj 2017 20:53 345 13
  • #1 05 Maj 2017 20:53
    Huxa3em
    Poziom 3  

Ostatnio kupiłem głośniki "Genius sw-g2.1 2000" i mam z nimi problem.
    Otóż głównym problemem jest bas. Brakuje mi go w miejscu, w którym korzystam z komputera (siedzę frontalnie do biurka)
    Jednak zauważyłem, wychodząc z pokoju (gdy muzyka była włączona), a właściwie bardziej usłyszałem, że z tamtego miejsca bas jest idealny, głębokie mocne uderzenia i niskie tony, przy czym przy biurku jest to całkowicie nie do usłyszenia. Tam kręcą się tony 120-60hz, a przy drzwiach słychać nawet 50-35hz.
    Może pomożecie mi z tym, bo nie wiem, czy to problem z akustyką mojego pokoju, czy po prostu subwoofer źle postawiłem :x.

Tak wygląda mój pokój:

Akustyka pokoju/jak ustawić subwoofer

• #2 05 Maj 2017 20:58
    aaanteka
    Poziom 34  

Wykaż trochę inwencji i postaw bas z drugiej strony biurka , drugiej strony pokoju pomiędzy drzwiami a kanapą . Sprawdź jak obecnie jaki masz subiektywny odsłuch w pokoju.

• #3 05 Maj 2017 21:08
    Huxa3em
    Poziom 3  

Więc, chodziłem z subwooferem po całym pokoju, bez rezultatów. Chodzi mi o to, by w okolicach biurka było słychać dobry bas, ale nie ważne gdzie przestawiłem suba, w pokoju były różnice, ale przy biurku ciągle to samo. Zauważyłem, że jeżeli przekręcę subwoofer tubą powietrzną w stronę kanapy, to wtedy tam właśnie słychać największy bas, ale próbowałem postawić subwoofer jak najdalej od biurka i odkręcić go tak samo jak w przypadku kanapy. Nic nie pomaga :C. (to na schemacie, subwoofer stoi NA biurku a nie pod nim. To jest dziwne, że gdy bas i głośność dam na max, to subwoofer tak się rusza, że mam wrażenie, że zaraz odleci, biurko się trzęsie, a basów nie słychać. A gdy podejdę do drzwi to bas jest zagłuszający,.

• #4 05 Maj 2017 21:20
    398216 Usunięty
    Poziom 42  

Huxa3em napisał:
    subwoofer stoi NA biurku a nie pod nim.
    A jak postawisz go pod biurkiem? Spróbuj też rożnych ustawień - np. głośnikiem w bok, do ściany...

• #5 05 Maj 2017 23:07
    aaanteka
    Poziom 34  

A stawiałeś również pod ścianą przeciwną , w okolicach drzwi?
    Problem może stanowić samo usytuowanie otworu okiennego i drzwiowego .

• #6 06 Maj 2017 04:30
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe

Jeśli nie masz dużych problemów z rozumieniem rosyjskiego i angielskiego na tej stronie internetowej doskonała metodyka i rekomendacji po wyborze miejsca ustawienia subwoofera + wideo na angielskim o metodzie wyboru - Subwoofer Crawl. http://cinemalounge.ru/vse-o-sabvuferax-part3/

• #7 07 Maj 2017 16:24
    Huxa3em
    Poziom 3  

Stawiałem subwoofer pod biurkiem, nie pomogło. Postawiłem subwoofer po drugiej stronie biurka, też nie pomogło. Ze strony powyżej też nic ciekawego się nie dowiedziałem. Naprawdę chodziłem z subwooferem po całym pokoju, ale bez rezultatów. Właśnie w tym problem, jak przestawiam subwoofer, to sprawdzam gdzie najlepiej słychać, bass i zauważyłem, że wraz ze zmianą położenia subwoofera w pokoju, moc basu zmienia się w całym pokoju oprócz regionów wokół biurka. Może to wina biurka? Ale przecież jest drewniane, to chyba nic nie szkodzi?

• #8 07 Maj 2017 16:40
    fzyga43
    Poziom 16  

Wychodząc z pokoju,przy otwartych drzwiach utworzyłeś dwu komorową"obudowę" dla głośnika basowego.Spowodowało to powstanie rezonansów i wzmocnienie basów.W jednym pomieszczeniu nie znajdziesz takiego usytuowania suba,które zapewni odtwarzanie basów jakiego szukasz.

• #9 19 Maj 2017 17:28
    Huxa3em
    Poziom 3  

Problem w tym ,ze efekt jest taki sam przy drzwiach zamkniętych. A jakbym zamienił miejsce biurka ze stołem, a suba na stole postawił to by coś dało?

• #10 19 Maj 2017 17:43
    fzyga43
    Poziom 16  

Pisałeś "wychodząc z pokoju",to rozumiem że drzwi otworzyłeś.Wtedy powstanie "obudowa" dwukomorowa.

• #11 19 Maj 2017 18:05
    Huxa3em
    Poziom 3  

fzyga43 napisał:
    Pisałeś "wychodząc z pokoju",to rozumiem że drzwi otworzyłeś.Wtedy powstanie "obudowa" dwukomorowa.

Możę wyraziłem się nieprecyzyjnie, ale nawet gdy drzwi są zamknięte, wystarczy do nich podejść i już słychać efekty.

• #12 19 Maj 2017 21:25
    rimot
    Poziom 20  

Masz pokój 14m². OK. A wysokość? O tym nikt nie wspomniał. Najlepiej postaw go w narożniku, i jak masz ochotę i chęci dopnij no niego regulator fazy (regulowany). Na moje to za dużo "gratów" w pokoju.
    edit
    band-pass bardzo ciężki temat. Jeszcze dwukomorowy? Otwarte drzwi? Wystaw meble postaw sub na podłodze (nie biegaj z nim niosąc na rękach, ma stać na podłodze). Odtwarzaj jeden utwór i ...

• #13 20 Maj 2017 13:17
    Huxa3em
    Poziom 3  

Wysokość mojego pokoju to 2.40m. Największy bas słychać z tyłu subwoofera (poprzez otwór bass reflex, tak mi się wydaje). Jedyne wyjście jakie przychodzi mi do głowy to przeniesienie komputera wraz z subem do innego pokoju.

• #14 20 Maj 2017 17:04
    aaanteka
    Poziom 34  

Najlepszym rozwiązaniem ,to na początek będzie ocena działania nagłośnienia przez inną osobę .Oczywiście bez sugerowania niej czego kolwiek.
    Drugie rozwiązanie,to zmiana upodobań słuchowych i przywykniecie do właściwości zestawu ,który się ma .
    Trzecie rozwiązanie : zakup porządnego ,markowego subwoofera.

Szybka odpowiedź lub zadaj pytanie
Dziękuję Ci. Ta wiadomość oczekuje na moderatora.
 Szukaj w ofercie
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME