Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tęczowy termometr z WS2812B

0x5261647A6975 06 Maj 2017 14:03 4068 11
  • Tęczowy termometr z WS2812B

Pewnego dnia wpadłem na pomysł wykonania takiego oto gadżetu.

Jest to termometr, który temperaturę wyświetla za pomocą linijki 10 diod WS2812B. Termometr do zastosowania w pokoju, więc zakres temperatur to 21-30 stopni Celsiusza. Pierwsza dioda to 21 stopni, każda kolejna to dodatkowy 1 stopień. Linijką steruje ATtiny 85. W pierwszej wersji kolor każdej kolejnej diody jest ustawiony na stałe. Diody wskazujące wyższe temperatury świecą cieplejszą barwą. Od niebieskiego do czerwonego. Dodatkowo jasność linijki jest uzależniona od jasności otoczenia, dzięki czemu dobrze widać zarówno w dzień jak i w nocy. W drugiej wersji dodałem przycisk, którym można zmieniać sposób wyświetlania temperatury. Można to zobaczyć na filmie poniżej. Wciskając przycisk krótko zmieniamy efekt, dłuższe wciśnięcie powoduje zapamiętanie aktualnego ustawienia jako domyślnego, czyli po ponownym włączeniu zasilania włączy się zapamiętany efekt. Zapisanie do EEPROM sygnalizowane jest mignięciem linijki. Układ można zasilać z dowolnej ładowarki USB. Płytka została zaprojektowana tak, aby wraz z linijką LED weszła w profil aluminiowy do listw LED.

Schemat i projekt płytki:

Tęczowy termometr z WS2812B Tęczowy termometr z WS2812B

Krótka prezentacja działania.

Link

W załączniku pliki z Eagle i wsad.

Fajne!
  • #2 06 Maj 2017 15:20
    Jarosław Rudnicki
    Poziom 11  

W moim mieszkaniu w chłodne miesiące nie zapaliłaby się żadna dioda, natomiast latem zdarza się powyżej 30 st. C... Wykonanie OK, funkcjonalność dyskusyjna.

• #3 06 Maj 2017 19:20
    vp32
    Poziom 11  

Sterowanie diodami to standardowe wstawki ASM czy jakiś nowatorski sposób?

• #4 06 Maj 2017 23:00
    0x5261647A6975
    Poziom 5  

Jarosław Rudnicki napisał:
    W moim mieszkaniu w chłodne miesiące nie zapaliłaby się żadna dioda, natomiast latem zdarza się powyżej 30 st. C... Wykonanie OK, funkcjonalność dyskusyjna.

Zawsze można zmienić lub zwiększyć zakres pomiaru. Funkcjonalność? To jest tylko gadżet.

vp32 napisał:
    Sterowanie diodami to standardowe wstawki ASM czy jakiś nowatorski sposób?

Standardowe wstawki ASM

• #6 07 Maj 2017 19:04
    R-MIK
    Poziom 35  

0x5261647A6975 napisał:

Standardowe wstawki ASM

Obsługuję WS2812 bez wstawek ASM. Mało tego, w tym czasie pracują przerwania a dane wysyłam do 60 led (nie ma problemu aby było ich więcej) co 20ms.

• #8 07 Maj 2017 20:14
    R-MIK
    Poziom 35  

0x5261647A6975 napisał:
    Opisałeś gdzieś tą metodę?

Na Elektrodzie ale admin uznał, że nadaje się do DIY tylko do kosza. Powód - nie ma kodów źródłowych (to wymówka, bo setki projektów zez nawet kodów wynikowych znajdują się w DIY a sa tak poważne, że migają diodą (np pokazują aplikację układu, złożone z gotowych modułów, program napisany w "profesjonalnym" Bascom lubŚrodowisku Arduino). Inny admin umieścił to w "Hyde Park mikrokontrolerów" może uda Ci się znaleźć. Jak nie to pozostaje uzbroić się w cierpliwość i czekać na publikację w EP.

PS
    Robiłem próby i dekodowałem strumień DMX i w tym samym czasie sterowałem WS2812. W teście było to 60 szt, ale ich ilość dla programu to nie problem. Używając kodowania 218 barw na bajt, można wysterować 512 diod ale spadnie odświeżanie (wskazane ograniczenie liczby led w łańcuchu do 400).

• #9 08 Maj 2017 09:36
    398216 Usunięty
    Poziom 42  

Mam pytanie natury technicznej - Czy panel LED nagrzewa się w czasie pracy? Jeśli tak, to czy wpływa to na wyświetlaną temperaturę?
    Gadżet - owszem, ale niestety nic więcej. Moim zdaniem (nawet będąc autorem projektu) trudno się zorientować na pierwszy rzut oka jaka jest rzeczywista temperatura. Co najwyżej można określić że jest ciepło, lub chłodniej.

• #11 10 Maj 2017 14:29
    lolek456
    Poziom 5  

Attiny85 zdaje się ma wbudowany sensor temperatury. Można zrezygnować z DS1820.

• #12 10 Maj 2017 18:55
    0x5261647A6975
    Poziom 5  

Dużo ostatnio tego typu komentarzy pojawia się na elektrodzie. Ale czy ktoś to zastosował w praktyce? Bo z tego co do tej pory znalazłem, to raczej nie zaleca się wykorzystywania tego czujnika do pomiaru temperatury otoczenia. To służy do pomiaru temperatury rdzenia. Dokładność nawet jak na gadżet słaba. Kalibracja skomplikowana. Osobiście uważam, że jednak lepiej użyć DS18B20.

Szybka odpowiedź lub zadaj pytanie
Dziękuję Ci. Ta wiadomość oczekuje na moderatora.
 Szukaj w ofercie
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME