Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Żyrandol LED ze sklejki DIY

Jacek Rutkowski 06 Maj 2017 23:38 3225 7
  • Żyrandol LED ze sklejki DIY
    Witam,
    żyrandol ten powstał na życzenie mojej 4 letniej córki. Oglądając jakąś bajkę zobaczyła motyw róży w żyrandolu. Chcąc spełnić jej marzenie narysowałem w Corelu kontury róży wzorując się na kolorowance róży oraz słońce. Następnie po zapisaniu w postaci *.dxf-a otwarłem w CamBam-ie ustawiając parametry do frezowania. Zagłębienie 1mm na wzór oraz 7mm na kontury z racji stosowania 7mm sklejki brzozowej.
    Żyrandol LED ze sklejki DIY Żyrandol LED ze sklejki DIY
    Następnie wyfrezowałem na amatorskim CNC 3 róże oraz dół i górę słońca. Po oczyszczeniu z zadziorów po pomalowaniu przyszedł czas na sklejenie i skręcenie całości oraz zamontowanie diod LED.
    Żyrandol LED ze sklejki DIY Żyrandol LED ze sklejki DIY Żyrandol LED ze sklejki DIY Żyrandol LED ze sklejki DIY Żyrandol LED ze sklejki DIY Żyrandol LED ze sklejki DIY Żyrandol LED ze sklejki DIY Żyrandol LED ze sklejki DIY Żyrandol LED ze sklejki DIY Żyrandol LED ze sklejki DIY Żyrandol LED ze sklejki DIY Żyrandol LED ze sklejki DIY Żyrandol LED ze sklejki DIY Żyrandol LED ze sklejki DIY
    Początkowo zaprojektowałem płytkę z ATMegą do regulacji jasności diod oraz ich sterowania przez magistralę RS485 jednak po sprawdzeniu cen i terminów w PL prototypów PCB zdecydowałem się na ich zamówienie w płytkarni w chinach. Czas realizacji to ok 3-6 tygodni a córka się już bardzo niecierpliwi więc zmuszony byłem zrezygnował ze sterowania i wykorzystać tylko zasilacz 12V do zasilania po 4 szt POWERLED 1W na każdą gałąź. Po sprawdzeniu pdf-a diod LED okazało się iż ich rezystancja dynamiczna wynosi ok 1Ω i zbędne jest stosowanie zewnętrznych rezystorów. Zastosowany zasilacz daje ok 12,2V powodując przepływ ok 180mA w każdej gałęzi.
    Zasilacz wykonany jest w drugiej klasie izolacji jednak z powodu zdjęcia obudowy z niego po podłączeniu zasilania w miejscu docelowym okleiłem płytkę samoprzylepną przekładką silikonową na 3KV.
    Gdy otrzymam zamówione PCB i zmontuję sterownik będzie dodatkowo możliwość sterowania jasnością oraz zdalnego gaszenia.

Fajne!
  • #3 06 Maj 2017 23:59
    Jacek Rutkowski
    Poziom 21  

Zasilacz jest szczelnie oklejony taśma silikonową ze względu na niebezpieczne napięcie, natomiast diody mają obudowy soczewkowe wklęsłe i większość światła idzie na boki. Ewentualne zabrudzenie nie powinno zbytnio tłumić światła. Jednak gdy otrzymam PCB do sterownika za ok 4 tygodnie sprawdzę jak wygląda sprawa zakurzenia.

• #4 07 Maj 2017 03:31
    rb401
    Poziom 27  

Jacek Rutkowski napisał:
    Zastosowany zasilacz daje ok 12,2V powodując przepływ ok 180mA w każdej gałęzi.

Pomysł i wykonanie plastyczne, szczególnie że uwzględniające życzenia użytkownika, bardzo sympatyczne i ogólnie ok.
    Ale tylko te 6,5W i to w 100% pośredniego odbitego światła na całe pomieszczenie, jakie by nie było małe, to strasznie mało, półmrok.
    Na zgrubne wyliczenie, z takiego strumienia świetlnego, nieukierunkowanego, rozciągniętego na dużej powierzchni całego pomieszczenia, to będzie ledwo kilkadziesiąt luksów. Nawet nie przekroczy 100lx, bo cudów nie ma.
    Tak że jeśli to jedyne oświetlenie to jako takie się nie mieści w żadnych oświetleniowych normach BHP (np. normy na sale zabaw w przedszkolach wymagają min. 300lx).
    No chyba że to światło jest przeznaczone wyłącznie do zasypiania (wtedy to ściemnianie miało by sens), albo jako uzupełniające jakieś inne mocniejsze oświetlenie.

• #5 07 Maj 2017 06:20
    Jacek Rutkowski
    Poziom 21  

Pokój ma 12m2 i jest to jedno z 2 źródeł światła. W drugim końcu pokoju jest kinkiet z 10W ledem służącym do oświetlenia stolika do zabaw. To światło służy jako drugie właśnie gdy przed snem czytam bajki idealnie sprawdza się nie świecąc w oczy. Co prawda zastosowane diody dają zimną barwę światła ale pokój jest w odcieniach fioletu i nie przeszkadza to zbytnio. Nawet te 6W w osobistym odczuciu nie powoduje mroku. Jest dość widno, dodatkowo załamana część sufitu ładnie odbija światło w dół ale tego nie widać na zdjęciach.

• #6 07 Maj 2017 08:13
    ziutek1
    Poziom 10  

Wszystko pięknie tylko czy tym "diodkom" nie będzie trochę za ciepło bez radiatorka.Może choć kawałeczek blaszki alu bo sklejka to raczej taki sobie przewodnik ciepla :)

Szybka odpowiedź lub zadaj pytanie
Dziękuję Ci. Ta wiadomość oczekuje na moderatora.
 Szukaj w ofercie
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME