Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektroniczny termostat do lodówki

0x5261647A6975 07 Maj 2017 11:45 15237 91
  • Elektroniczny termostat do lodówki

Witam

Chciałbym Wam zaprezentować termostat do lodówki.
    Wykonałem go ponad 2 lata temu, a powstał pod wpływem potrzeby chwili; pewnego dnia, po powrocie z pracy, otwieram lodówkę - a tam ciepło. Kręcenie termostatem nic nie pomagało. Zasiliłem agregat "na krótko" i zacząłem szukać w necie termostatu do mojej lodówki. Okazało się, że to spory wydatek - ponad 150zł - a lodówka stara, ma już kilkanaście lat. Agregat nie może za długo "chodzić", więc do roli termostatu zaprzągłem Arduino; szybka robota, połączenia i program to jakieś 15 minut roboty, ale nie może być tak, że elektronika jest poza lodówką i przewody przechodzą przez drzwi.
    Postanowiłem sam zrobić termostat elektroniczny i powstał układ na ATtiny85. W stosunku do oryginalnego termostatu różnica jest taka, że czujnik temperatury leży na środkowej półce, a nie jest schowany w ściance.
    Dodatkowo 2 diody sygnalizują, czy agregat jest załączony i czy temperatura jest powyżej górnego progu.

Schemat i projekt płytki:

Elektroniczny termostat do lodówki Elektroniczny termostat do lodówki

Płytka: ścieżki i warstwa opisowa wykonana termotransferem:

Zmontowana płytka:

Elektroniczny termostat do lodówki Elektroniczny termostat do lodówki Elektroniczny termostat do lodówki

Przeróbka ośki potencjometru: niestety, nie udało mi się znaleźć takiego ze ściętą osią, podobno już takich nie ma w produkcji:

I montaż w obudowie: oryginalny termostat, a następnie mój zamiennik.

Do podłączenia należało doprowadzić drugi przewód 230 V (od oświetlenia) do zasilania transformatora.
    Złącze, do którego podłączony jest potencjometr to jednocześnie złącze programowania ISP.
    Płytka zabezpieczona jest przed wilgocią poprzez polakierowanie lakierem do PCB Plastik 70.

Termostat do chwili obecnej chodzi bez zarzutu, a kosztował około 10 razy mniej od oryginału.

W załączniku pliki z Eagle i wsad.

Fajne!
  • Ups
  • #2 07 Maj 2017 14:09
    Seba_smd
    Poziom 15  

Witam.
    Czujnik temperatury pewnie DS18B20?
    Jaka jest różnica temperatur zanim załączy się agregat?
    Mogłeś jeszcze dorobić czujnik drzwiowy, jak otwierasz lodówkę wyłącza agregat.
    Ogólnie ładnie to wygląda i najważniejsze że spełnia swoje zadanie.
    Można jakiś czytelniejszy schemat?

• Ups
  • #3 07 Maj 2017 15:02
    krisRaba
    Poziom 22  

Seba_smd napisał:
    Czujnik temperatury pewnie DS18B20?

Widać na foto warstwy opisowej :)

Na schemacie za wiele nie ma, ale ten pomniejszony ma faktycznie nieczytelne opisy, więc może mógłbyś dodać go jeszcze raz bez skalowania? Elektroda sama go przeskaluje do odpowiedniego wyświetlania na ekranie, a jeśli ktoś będzie chciał jeszcze bardziej powiększyć, to będzie miał taką możliwość.

Myślę że fajny i użyteczny projekcik odpowiadający na potrzebę chwili :)
    Osobiście nie jestem fanem 7805 ze względu na jego "prądożerność własną", no ale wiadomo, jest to pewnego rodzaju "klasyk" ;)

Jedyna moja uwaga, to 100nF w SMD (tak zakładam, że te 0805 przy mostku to będą właśnie one) - trochę Ci "uciekły" na rozkładzie elementów. Lepiej je zawsze montować blisko wyprowadzeń stabilizatora, by lepiej spełniały swoją funkcję. Mógłbyś przykładowo wyciągnąć masę w stronę nóżek 7805 i wtedy dać 100nF tuż przy nóżkach.

• #4 07 Maj 2017 15:04
    0x5261647A6975
    Poziom 6  

Tak DS18B20.
    Różnica załącz/wyłącz 2'C, regulacja dolnego progu 2-7'C
    Nie wydaje mi się potrzebna taka funkcja, poza tym jak napisałem, miało to być jak najbardziej podobne do oryginału.
    Tak, tak, spełnia funkcje :D
    Schemat w załączniku w pierwszym poście.

• #5 07 Maj 2017 15:06
    krisRaba
    Poziom 22  

0x5261647A6975 napisał:
    Schemat w załączniku w pierwszym poście.

Hmm, ja załącznika nie widzę, więc może się nie dodał :) Ale jeśli jest również wstawiony jako obrazek (co jest bardzo wygodne), to dobrze, by był czytelny.

• Ups
  • #6 07 Maj 2017 15:35
    0x5261647A6975
    Poziom 6  

No faktycznie nie ma załącznika, może coś źle dodałem, chciałem poprawić, ale "Post czeka na akceptacje zmian przez moderatora" cokolwiek to znaczy.

Dopiero się dowiedziałem, że z eagla można wyeksportować rysunek schematu jako .png, wcześniej robiłem zrzut ekranu, dlatego taka rozdzielczość.

poniżej schemat w większej rozdzielczości:

i w załączniku obiecane pliki.

• #7 07 Maj 2017 18:52
    R-MIK
    Poziom 36  

Przekaźnik mogłeś dać na 12V. Nie obciążał byś niepotrzebnie stabilizatora. naturalnie trafo musiałoby dawać około 10..15V (ze schematu nie wywnioskowałem na jakie jest napięcie). Aby obniżyć koszty można by dać zasilacz beztransformatorowy, choć znajdą się zwolennicy i przeciwnicy takiego rozwiązania. Kolejna redukcja kosztów to wywalenie AVR-ka. Są termometry Dallasa, które mogą pracować samodzielnie w trybie termostatu. Tak samo można użyć niektórych termometrów z IIC. Oczywiście takie rozwiązanie jest dobre jeśli nie zmieniasz temperatury zbyt często.

• #8 07 Maj 2017 19:52
    0x5261647A6975
    Poziom 6  

Transformator dałem 6V - widać na zdjęciu. Wybrałem taki aby jak najbardziej zminimalizować straty na 7805. Przekaźnik aż tak mocno go nie obciąża, myślę że stabilizator bardziej by się grzał przy trafo 12V i zasilaniu przekaźnika bezpośrednio z trafo. Ja należę raczej do przeciwników zasilaczy beztransformatorowych ze względu na ryzyko porażenia, choć w tym przypadku akurat chyba nie byłoby problemu. Termometry z trybem termostatu, bez AVR raczej nie dałoby się zastosować zakładając, że regulacja miała pozostać, tak jak napisałem, obsługa i wygląd miały być jak najbardziej zbliżone do oryginału.

• #9 07 Maj 2017 20:05
    mkpl
    Poziom 37  

Gdybyś zrezygnował z przekaźnika na rzecz triaka uzyskał byś większą niezawodność, sprawność, mniejszą wagę i pozbył byś się transformatora. Tak czy siak wielki pozytyw i powodzenia z kolejnymi konstrukcjami.

• #10 07 Maj 2017 20:11
    pikarel
    Poziom 28  

To jest moim zdaniem wzorcowo wykonany zamiennik, z dodatkową funkcjonalnością - informacją optyczną na LED-ach.
    Może być przykładem dla innych, jak powinno się wykonywać podobne urządzenia.

Takie rozwiązanie zasilania i załączania uważam za najbardziej niezawodne.
    Wiem, jak często uszkadzają się zasilacze beztransformatorowe ("puste" kondensatory) lub przetwornice ("wystrzelone" układy), np. pralkach automatycznych; transformatory w tym użyciu są wręcz "wieczne". Przykładem są zasilacze Stand-By w różnych urządzeniach, wykonane na małych transformatorach sieciowych.

• #11 07 Maj 2017 20:26
    R-MIK
    Poziom 36  

0x5261647A6975 napisał:
    Transformator dałem 6V - widać na zdjęciu.

I na wyjściu 7805 masz stabilne 5V? Sprawdzałeś oscyloskopem? Przeważnie 7805 wymaga napięcia o 2 czasem 3V większego niż wyjściowe. Pewnie stabilizacji nie ma, zwłaszcza jak przekaźnik jest załączony - ( sprawdź oscyloskopem). Działa z kilku powodów:
    - AVR i DS18B20 działają już od 2,7V (masz włączony BOD i WDG?)
    - pobierasz mały prąd (jak PK nie jest załączony) i stabilizator nie wymaga rezerwy aż 2V. Można użyć 78L05 one maja zazwyczaj mniejszy spadek napięcia.

Dodano po 1 [minuty]:

mkpl napisał:
    Gdybyś zrezygnował z przekaźnika na rzecz triaka

Triak + optotriak (dla ostrożnych) to dobre rozwiązane. Trzeba tylko pamiętać o kilku dodatkowych elementach RC bo steruje sie obciążeniem indukcyjnym.

Dodano po 5 [minuty]:

pikarel napisał:

Wiem, jak często uszkadzają się zasilacze beztransformatorowe ("puste" kondensatory) lub przetwornice ("wystrzelone" układy)

Kiedyś w samochodzie "Syrena" zastosowano napęd na przód. Badziewie jakich mało. Teraz prawie wszystkie osobówki maja napęd na przód. Psują się co tydzień?
    Podsumowując.
    Jak wykonanie jest kiepskie to będzie się psuło. Niedawno uszkodziłem dwa moduły stabilizatorów na LM2576 Chińskiej produkcji. Powodem było zwarcie na wyjściu. Wykonałem bardzo dużo urządzeń i to w dużych seriach z LM2576. Nigdy nie uległ uszkodzeniu z powodu zwarcia. Jakieś wnioski?

W beztransfarmotorowym istotny jest kondensator szeregowy, będzie kiepski to szybko ulegnie uszkodzeniu. W impulsowych też kondensatory są bardzo istotne.

• #12 07 Maj 2017 20:28
    pikarel
    Poziom 28  

O co Ci chodzi, R-MIK? Zwady szukasz?
    Opisałem usterki z doświadczenia, nie ja wkładałem tam kondensatory, które wystrzeliły , ani chipy które wybuchły.
    Transformatora Stand-By nie wymieniałem jeszcze, stąd moja "wiara" w taki zasilacz.

• #14 07 Maj 2017 20:32
    mkpl
    Poziom 37  

Po co aż LM35? Taniej termistor NTC np NTC640-100k i rezystor. Lodówka to nie apteka!

• #15 07 Maj 2017 20:37
    leonow32

Poziom 29  

mkpl napisał:
    Po co aż LM35? Taniej termistor NTC np NTC640-100k i rezystor. Lodówka to nie apteka!

Z tego powodu, że jest banalny w obsłudze i początkujący bez problemu zrozumieją jak działa. Z termistorami jest większy problem, bo odczytanie stricte temperatury nie jest takie oczywiste.

• #16 07 Maj 2017 20:49
    R-MIK
    Poziom 36  

leonow32 napisał:
    Może kiedyś zmotywuje się wreszcie i napiszę artykuł - elektroniczny termostat na LM35 i komparatorze bez żadnych procesorów :)

Lepiej LM335. Nie trzeba napięcia ujemnego dla ujemnych temperatur. Wtedy termostat można wykorzystać także w zamrażalce.

Dodano po 2 [minuty]:

pikarel napisał:
    O co Ci chodzi, R-MIK? Zwady szukasz?

Napisałem jak działają Chińskie konstrukcje. To że masz z nimi złe doświadczenia (ja także co opisałem) , nie znaczy że idea działania jest zła. Mam zasilacz beztransformatorowy w czujniku tlenku węgla i działa bezawaryjnie 10 lat. Urządzenie nie jest Chińskiej konstrukcji. Pewnie dlatego działa.

• #17 07 Maj 2017 21:03
    Rzuuf
    Poziom 43  

Wiele lat temu - gdy jeszcze nie było mody na Arduino - "popełniłem" nastawny termostat o znacznie prostszej konstrukcji:
    - czujnikiem temperatury było połączone szeregowo 5 diod 1N4148: czułość wynikowa 10mV/°C
    - "mądrość" układu zawarta w uA723, który dostarcza napięcia, jest komparatorem (z histerezą) i wzmacniaczem wykonawczym,
    - zasilanie nie musi być stabilizowane, bo napięcie do zasilania mostka pobierane jest ze źródła napięcia wzorcowego uA723,
    Przy zasilaniu z 24VDC obciążalność prądowa (150mA) tranzystora wykonawczego w uA723 jest wystarczająca dla bezpośredniego wysterowania przekaźnika 24V.
    Tak więc: prosty zasilacz, 1 scalak, kilka diod i przekaźnik ...

• #18 07 Maj 2017 21:31
    0x5261647A6975
    Poziom 6  

R-MIK napisał:
    0x5261647A6975 napisał:

I na wyjściu 7805 masz stabilne 5V? Sprawdzałeś oscyloskopem? ......

6V napięcie wtórne nominalne, po wyprostowaniu 6*1,41 = 8,48, w praktyce bez obciążenia jest ok 9V, po załączeniu przekaźnika nadal jest powyżej 8V, czyli jest spory zapas. Oscyloskopem nie sprawdzałem, nawet nie mam.

• #19 07 Maj 2017 21:49
    R-MIK
    Poziom 36  

0x5261647A6975 napisał:
    R-MIK napisał:
    0x5261647A6975 napisał:

I na wyjściu 7805 masz stabilne 5V? Sprawdzałeś oscyloskopem? ......

6V napięcie wtórne nominalne, po wyprostowaniu 6*1,41 = 8,48,

I tu widać czym się różni teoria (zła) od praktyki. Po prostu liczyć nie umiesz. Według mnie powinno być (6V-1,2V) (1,2V typowo) * 1,41 ale może się mylę.

0x5261647A6975 napisał:

w praktyce bez obciążenia jest ok 9V, po załączeniu przekaźnika nadal jest powyżej 8V, czyli jest spory zapas.

Jak przyznałeś, na oscyloskopie tego napięcia nie widziałeś a pewnie bys sie zdziwił. Układ dużo prądu nie pobiera ale i C1 duży nie jest. Idę o zakład, że 9V nie ma tylko miernik Ci tak pokazuje. Na wejściu 7805 masz prawdopodobnie poniżej 7V a więc zapasu nie masz i na wyjściu masz pewnie spadki poniżej 5V. Układ działa, bo działa (napisałem dlaczego) ale w innych rozwiązaniach będą kłopoty. Nie napisałeś o BOD i WDG. Nie bedzie tak, że kiedys kompresor nie załaczy się lub będzie działał bez przerwy bo procek "wisi"?

0x5261647A6975 napisał:

Oscyloskopem nie sprawdzałem, nawet nie mam.

Schemat rysowałeś przy użyciu komputera więc na 99% masz.

• #20 07 Maj 2017 22:00
    0x5261647A6975
    Poziom 6  

No fakt, teoria zła, zapomniałem o mostku, ale w praktyce jest OK. Miernik pokazuje tak jak napisałem. Kondensator 220uF tantalowy, przy takim poborze prądu powinien być wystarczający. W praktyce od lat działa bez zarzutu, nigdy nie było żadnego problemu, a działa już ok 2,5 roku i to jest najważniejsze. Oscyloskop z karty dźwiękowej laptopa? Dzięki, nie skorzystam.

• #21 07 Maj 2017 22:15
    R-MIK
    Poziom 36  

0x5261647A6975 napisał:
    No fakt, teoria zła, zapomniałem o mostku, ale w praktyce jest OK. Miernik pokazuje tak jak napisałem. Kondensator 220uF

Na schemacie jest 100.

0x5261647A6975 napisał:

tantalowy, przy takim poborze prądu powinien być wystarczający. W praktyce od lat działa bez zarzutu

A sprawdziłes co się stanie jak zewrzesz magistrale 1-Wire z masą? Co będzie gdy kompresor jest załaczony i zrobi się zwarcie a co gdy wyłączony? Nic nie piszesz o WDG. Czy nie wiesz co to jest? Gdy na szynie 5V pojawi się krótki skok napięcia co stanie sie z programem (nic o BOD nie napisałeś)?

0x5261647A6975 napisał:

, nigdy nie było żadnego problemu, a działa już ok 2,5 roku i to jest najważniejsze.

Jeśli nie sprawdziłeś tego co napisałem wyżej, nie użyłeś WDG, BOD, to działa bo masz szczęście a ono może Cię kiedyś opuścić.

0x5261647A6975 napisał:

Oscyloskop z karty dźwiękowej laptopa? Dzięki, nie skorzystam.

"Jak się nie ma co się lubi......"
    "Lepszy rydż......."
    Lodówka to nie telewizor czy pralka, które pracują pod nadzorem. Lodówkę masz włączoną cały rok nawet jak wyjedziesz na wakacje. Ja bez testów, które opisałem i jeszcze kilku innych nie zamontował bym tego w lodówce.

• #22 07 Maj 2017 22:24
    0x5261647A6975
    Poziom 6  

100 jest na wejściu, na wyjściu jest 220.

Sory, jestem początkujący, nie wiem o co Ci chodzi z tymi skrótami. Jeżeli coś z fusów, to są standard, zmieniłem tylko CKDIV. Nie robiłem testów zwarciowych.

Co się może stać po zwarciu magistrali? Nie będzie odczytywać, czyli w praktyce termostat przestanie działać. Wiele rzeczy może ulec awarii. Na wakacje wyłączam lodówkę, przy krótkich wyjazdach nic się nie stanie jak się rozmrozi. A jak by załączyło na stałe, to najwyżej będzie za zimno, agregat ma dodatkowe zabezpieczenia. A swoją drogą to jakie zabezpieczenia ma fabryczny termostat bimetaliczny?

• #23 07 Maj 2017 22:37
    Rzuuf
    Poziom 43  

Nie jestem entuzjastą obróbki 1-bitowego sygnału przez jakokolwiek procesor/mikrokomputer.
    Uważam, że użycie mkrokontrolera powinno ZAWSZE przynosić zmniejszenie ilości elementów użytych dla wykonania zadanej funkcji. Tu Arduino wykonuje tylko prostą funkcję komparatora.
    Dlatego np. podoba mi się (dostępna handlowo) konstrukcja modułu voltomierza 3-cyfrowego LED, gdzie procesor (+ program) mieszczą się pod wyświetlaczem i kosztują poniżej 10.- złotych. Bez procesora taniej sie nie da ...
    A KAŻDY oscyloskop (nawet ten z karty dżwiękowej) jest lepszy, niż brak oscyloskopu (lub niechęć do jego użycia).

• #25 07 Maj 2017 22:51
    goldi74
    Poziom 43  

1,2V to spadek napięcia na mostku prostowniczym, 1,41 to √2.

• #26 07 Maj 2017 22:52
    R-MIK
    Poziom 36  

0x5261647A6975 napisał:
    100 jest na wejściu, na wyjściu jest 220.
    Sory, jestem początkujący, nie wiem o co Ci chodzi z tymi skrótami. Jeżeli coś z fusów, to są standard, zmieniłem tylko CKDIV.

Czyli nie używasz BOD. Poważny błąd. W nocie katalogowej jest napisane co to BOD, powiązany jest z z POW. Wyłączenie BOD może mieć uzasadnienie tylko w aplikacjach zasilanych z baterii. Nie uzywasz na dodatech Watchdoga czyli małe zakłócenie i program wisi.

0x5261647A6975 napisał:

Nie robiłem testów zwarciowych.
    Co się może stać po zwarciu magistrali? Nie będzie odczytywać, czyli w praktyce termostat przestanie działać.

Przestanie czyli rozmrozisz żywność lub spalisz agregat. To nie Windows aby sobie na takie rzeczy pozwolić. Prawdopodobnie rozmrozisz żywność, bo po zwarciu 1-Wire i źle napisanej procedurze odczytu termometru będziesz odczytywał 0 stopni. Umieść fragment odpowiedzialny za odczyt temperatury a powiem Ci jak będzie. Jeśli odczyt będzie zły a skopiował Twój niezbyt udany projekt (a łatwo go poprawić) i użył w zamrażalce to spali agregat (odczytuje 0 a dąży do np -15).

0x5261647A6975 napisał:

Wiele rzeczy może ulec awarii.

Oczywiście, piorun może uderzyć, prąd moga wyłączyc. Jeśli jednak kilkoma linijkami programu można zabezpieczyć sie przed problemami to chyba warto?
    BOD - ustawienie fuses
    WDG - 3, może 4 rozkazy

0x5261647A6975 napisał:

A swoją drogą to jakie zabezpieczenia ma fabryczny termostat bimetaliczny?

Myślałem, że jak zastępujesz rozwiązanie, które było, to zrobisz to lepiej, a Ty zrobiłeś to pod pewnymi względami gorzej. Właściwie w tej postaci jaka jest to żadnych zalet nie widzę tylko same wady (zdanie zmienię jak zobaczę program ale pewnie używasz skip rom do odczytu temperatury nie używasz search rom a czasem warto choć jest jeden układ na magistrali). To się nazywa postęp?

PS
    Pisałem o funkcji termostatu pełnionej przez termometr. Chcesz mieć regulacje więc takie rozwiazanie odpada. Użyłeś jednak ATtimy85. Cena około 4..6zł. Do tego DS18B20. Cena 4..6zł. Nie lepiej było użyc AT90PWM81, który ma wbudowany czujnik temperatury? Zakres temperatur to -40..+125. Cena około 8zł. W/g wyszukiwarki Microchipa ATmega168/328 też ma sensor temperatury ale w nocie nie znalazłem nic na ten temat.

• #27 07 Maj 2017 22:52
    misiekpb
    Poziom 17  

Seba_smd napisał:

Mogłeś jeszcze dorobić czujnik drzwiowy, jak otwierasz lodówkę wyłącza agregat.

W jakim celu? I żeby może jeszcze żeby załączał spowrotem po zamknięciu drzwi. A wiesz, że agregaty nie lubią włączenia w krótkim czasie po wyłączeniu, zanim się ciśnienia nie wyrównają?

• #28 08 Maj 2017 05:56
    Jacekser
    Poziom 16  

Jest jeszcze LM56 -podwójny termostat choć ma dość duże histerezy przełączania -5 st.Dobry do wentylatorków.Załączałem nim wiatraki chłodzące gorącym latem serwa w maszynach.To tak tytułem uzupełnienia różnych elektronicznych rozwiązań termostatów.
    http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm56.pdf

• #29 08 Maj 2017 08:38
    krisRaba
    Poziom 22  

R-MIK powiem Ci, że jesteś ewenement :)
    Z jednej strony w różnych tematach, w których się wypowiadasz, pokazujesz, że masz dużą wiedzę i czasem wyłapujesz rzeczy, na które nikt inny nie zwrócił uwagi - jak choćby skutek użycia SkipROM, czyli de facto nie wyszukiwania czujnika, tylko odczytu czegokolwiek, co odpowie na magistrali. Tutaj co prawda jedynie domyślasz się, że autor zrobił to w ten sposób, z uwagi na popularność tego rozwiązania w sieci, bo brak kodów źródłowych nie pozwala na jednoznaczne stwierdzenie, czy tak faktycznie jest.
    Z drugiej strony czasami prezentujesz taki poziom arogancji i obrażania innych użytkowników, że wszelki autorytet wynikający z posiadanej wiedzy jest rozbity w drobny pył i wywiany przez wiatr. Przez to między innymi dość szerokie grono kolegów z Elektrody w dość specyficzny sposób odnosi się do Twoich wypowiedzi.

Myślę, że sformułowania typu:

"W jaki sposób zrealizowałeś odczyt czujnika DS18B20? Powinieneś uważać, bo jeśli użyłeś SkipROM() i odczytu, to w takim a takim przypadku możesz mieć problemy. Chętnie pokażę Ci jak to naprawić, jeśli opublikujesz kod odczytu"
    "W swoich obliczeniach dot. zapasu napięcia na stabilizatorze popełniłeś błąd, bo nie uwzględniłeś spadku na mostku - wynosi on typowo 1,2V"
    "Faktycznie, z pośpiechu nie wstawiłem nawiasu, a przecież według kolejności działań matematycznych, bez nawiasu najpierw wykonywane jest mnożenie, potem odejmowanie. Już poprawiam, dzięki za wyłapanie tego."

byłyby lepsze we wzajemnej komunikacji.
    Osobiste wycieczki typu

R-MIK napisał:
    Forum czytają ludzie mądrzy, doświadczenie, inteligentni ale także debile, czepialscy, nieuki.
    są zupełnie zbędne, szczególnie, że mylnie rozdzielają pierwszych jako tych zgadzających się z piszącym i drugich, jako sugerujących błąd lub niezgadzających się - a to nie do końca tak jest ;) Życzmy sobie dobrej atmosfery na forum i jeśli się wypowiadamy, to po to, by pomóc drugiej osobie, a nie by udowodnić jej jak mało jeszcze potrafi itp.

Do autora tematu - pomimo, że podane w dość ciężkostrawnej formie, to sugestie R-MIKa odnośnie odczytu czujnika, WDT, BOD są słuszne. Z pewnością nie ma co na tym etapie wchodzić w zmiany sprzętowe - to ewentualne sugestie na przyszłość, tym bardziej, że układ działa. Natomiast program możesz poprawić w łatwy sposób, dzięki temu trochę się nauczyć i robić jeszcze lepsze projekty :spoko:

• #30 08 Maj 2017 09:15
    Jawi_P
    Poziom 28  

R-MIK napisał:
    Wiem, jak często uszkadzają się zasilacze beztransformatorowe ("puste" kondensatory) lub przetwornice ("wystrzelone" układy)

Kiedyś w samochodzie "Syrena" zastosowano napęd na prób. Badziewie jakich mało. Teraz prawie wszystkie osobówki maja napęd na przód. Psują się co tydzień?
    Podsumowując.
    Jak wykonanie jest kiepskie to będzie się psuło. Niedawno uszkodziłem dwa moduły stabilizatorów na LM2576 Chińskiej produkcji. Powodem było zwarcie na wyjściu. Wykonałem bardzo dużo urządzeń i to w dużych seriach z LM2576. Nigdy nie uległ uszkodzeniu z powodu zwarcia. Jakieś wnioski?

Nie ma takiego kondensatora, który w zasilaczu bez transformatorowym, przeżyje transformatorek sieciowy.
    Nie ma znaczenia chiński czy nie chiński. Dwa dni temu wymieniałem taki w sterowniku piekarnika, wytrzymał dwa lata. Konstrukcja niemiecka ;)

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme