Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wylot bass reflex z drewna ??

hacker 07 Maj 2017 13:56 546 9
  • #1 07 Maj 2017 13:56
    hacker
    Poziom 26  

Witam

Zastanawiam się nad nietypowym pomysłem, zrobić wylot bass reflex z drewna, ale czy w tym wykonaniu jest on na tyle sztywny i mocny aby wytrzymać przepływające ciśnienie powietrza oraz wibracje podczas pracy głośnika ?
    Od razu dodam, że potrzebuję nietypowy rozmiar i nigdzie nie dostanę gotowego z tworzywa, dlatego mam 2 wyjścia drewno lub aluminium, z tego co wiem w swoich fabrycznych kolumnach wyloty z alu stosuje firma Xavian. W pierwszej kolejności myślę jednak o drewnie, dlatego proszę o porady czy warto ?

• #2 07 Maj 2017 15:35
    goraj krzysztof
    Poziom 26  

Jeśli drewno nie będzie bardzo cienkie, tunel długi to nie musisz się martwić. Kilku centymetrowe tunele można by już samego forniru zrobić.

• #3 07 Maj 2017 16:08
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Materiał jak każdy inny... Do tego zastosowania - z palcem w nosie - nawet rura sklejona z forniru (byle nie jeden zwój - co najmniej dwa).
    Gdybyś robił np. z klocka z wywierconą dziurą - pamiętaj o objętości tego klocka - zmniejsza on rzeczywistą pojemność obudowy, przez to może się nieco zmienić strojenie.

• #4 07 Maj 2017 16:39
    hacker
    Poziom 26  

Generalnie myślałem o wytoczeniu na tokarce z kawałka drewna niż np. z forniru. Wymiary w przybliżeniu to śr. 70, dł ok. 200mm, więc musi być sztywny.

• #5 07 Maj 2017 18:15
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Od pojemności obudowy (liczonej bez BR - tak jakby go nie było i bez pojemności zajmowanej przez głośniki) odejmujesz pojemność klocka wytoczonego (zewnętrzne wymiary) na tokarce.
    Uzyskasz w ten sposób pojemność NETTO, która potrzebna będzie do obliczenia strojenia.
    Pomysł wbrew pozorom nie jest nietypowy - już dawno temu stosowano BR wykonane ze sklejki - z tym, że zamiast okrągłych, otwory były albo prostokątne, albo kwadratowe - casem również trójkątne.

• #6 07 Maj 2017 20:29
    hacker
    Poziom 26  

Może nie jest "nietypowy", ale nie widziałem jeszcze aby ktoś zastosował taki, wykonany z drewna ;)

• #7 07 Maj 2017 22:35
    goraj krzysztof
    Poziom 26  

Plastikowe są łatwiej dostępne :D

• #8 07 Maj 2017 22:39
    hacker
    Poziom 26  

Nie ma takiego jak ja potrzebuję, szukałem.

• #9 08 Maj 2017 08:39
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Zawsze możesz dać nieco większy/mniejszy i przeliczyć strojenie.
    Swoją drogą taki BR z klocka... jak drewno dobre (nie popęka po wyschnięciu) to można od razu wloty wyprofilować... :)

• #10 08 Maj 2017 10:14
    hacker
    Poziom 26  

Ale chodzi o to, że mam już gotowe obudowy z otworem na br i muszę się wpasować w obudowę, strojenie jest już przeliczone. Dokładnie, że na tokarce można od razu profil wykonać w drewnie.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME