Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

GDS 30/50 zmiana gornego zawieszenia na piankę...poprawa niskich częstotliwości?

Mario_Gdynia 08 Maj 2017 21:58 636 4
  • #1 08 Maj 2017 21:58
    Mario_Gdynia
    Poziom 19  

Witam. Rozmawiałem z osobą, która twierdzi iż w potomnych głośnikach Tonsila GDS 30/50 dokonała wymiany zawieszenia górnego i membrany na elementy od głośnika GDN30/60, zachowując oryginalną cewkę, oraz resor dolny. Pozwoliło to na osiągnięcie poprawy przenoszenia niższych częstotliwości, niż 50Hz. Jestem ciekaw, czy ktoś jeszcze może poprzeć takową tezę. Jestem skłonny w to uwierzyć, gdyż głośniki ogólnie jak się "wyrabiają" na zawieszeniu, które staje się z czasem bardziej podatne, to lepiej przetwarzają niższe częstotliwości. A moje pytanie spowodowane jest tym, że mam kwartet takowych głośników, lecz jeszcze sygnowanych mocą 30W, podobno cewki są identyczne jak w późniejszych modelach 50W. Membrany są u mnie strasznie zdewastowane. Temat ogólnie nie opłacalny do regeneracji, zwłaszcza że sam sprzedaję 4 sztuki identycznych głośników w bdb stanie za 250zł, ale... bawię się nagłośnieniem pod wzmacniacz lampowy 2x10W. Mam kolumny zbudowane na GD30/50 po parze w obudowie...rewelacyjna dynamika i brzmienie, kolejne kolumny po parze słynnych GD31-25...rewelacja,lecz czułe na przesterowanie wzmacniacza. Chciałbym uzyskać coś o lepszym odtwarzaniu niższych częstotliwości od GD30/50. Stąd moje pytanie o zmianę zawieszenia górnego...niektórzy zalecają dociążyć membranę na obniżenie częstotliwości rezonansowej.

• #2 08 Maj 2017 23:03
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Zwiększy się podatność zawieszenia, do tego cięższa membrana, więc niskie częstotliwości muszą się poprawić. Pytanie tylko jak będzie wyglądać reszta pasma. Jak masz rozwalone głośniki, to czemu nie spróbować? Oczywiście po wymianie membrany konieczne będzie ściągnięcie parametrów TS i charakterystyki.

• #3 08 Maj 2017 23:27
    Tomek Janiszewski
    Poziom 29  

Mario_Gdynia napisał:
    Witam. Rozmawiałem z osobą, która twierdzi iż w potomnych głośnikach Tonsila GDS 30/50 dokonała wymiany zawieszenia górnego i membrany na elementy od głośnika GDN30/60, zachowując oryginalną cewkę, oraz resor dolny.

To jest jak z posikaniem się w łóżku: na początek zawsze jest ciepło i przyjemnie. :oops: Wymieniając papierowe zawieszenie na piankowe skazujemy się na wieczną wymianę tego ostatniego co kilka lat, bez względu na to czy głośnik będzie w tym czasie grany, czy nie.
    Cytat:
    Pozwoliło to na osiągnięcie poprawy przenoszenia niższych częstotliwości, niż 50Hz

Przypomnę że oprócz GD30/50 (lub GD30/30 względnie GDS30/30) istniał także GD30/15 o częstotliwości rezonansowej 50Hz a nie 70Hz jak pozostałe. Czy aby podatność zawieszenia nie zależy od obecności względnie grubości charakterystycznego, smolistego nasmarku na karbowanej, obwodowej partii membrany? Może dałoby się czymś rozpuścić to świństwo i sprawdzić jak wpłynie to na parametry głośnika, zanim zdecyduje się na wklejenie pianki?
    Cytat:
    A moje pytanie spowodowane jest tym, że mam kwartet takowych głośników, lecz jeszcze sygnowanych mocą 30W, podobno cewki są identyczne jak w późniejszych modelach 50W. Membrany są u mnie strasznie zdewastowane.

Tym bardziej czyniłoby to celowym przeprowadzenie takiego eksperymentu, oczywiście pod warunkiem że membrany są conajwyżej pogniecione, ale nie podarte. Trzeba jednak pamiętać że [i]obojętnym bykiem
    w jaki sposób zwiększy się podatność górnego zawieszenia, a tym samym skok membrany - przy niezmienionej cewce będzie to oznaczało konieczność ograniczenia mocy, bowiem krótka cewka nie jest dostosowana do dużych wychyleń (wysuwając się ze szczeliny magnetowodu generuje zniekształcenia nieliniowe).
    Cytat:
    kolejne kolumny po parze słynnych GD31-25...rewelacja,lecz czułe na przesterowanie wzmacniacza.

Ale co masz na myśli, że spalą się w wyniku przesterowania? Fakt że rezerwa mocy głośników względem mocy wzmacniacza żadna, ale wystąpienie zniekształceń powinno skutecznie skłonić użytkownika do zmniejszenia głośności.
    Cytat:
    niektórzy zalecają dociążyć membranę na obniżenie częstotliwości rezonansowej

To jest kompletnie niecelowe. Co prawda obniży się dolna częstotliwość rezonansowa, ale zarazem pogorszy się efektywność w całym paśmie. I co niemniej istotne - zwiększy się dobroć głośnika na częstotliwości rezonansowej (QTS) wskutek czego bas stanie się dudniący.

• #4 09 Maj 2017 07:04
    Mario_Gdynia
    Poziom 19  

Dziękuje za uwagi. Membrany niestety są zniszczone, niczym po potraktowaniu butem. Po ich usunięciu i zostawieniu cewki z dolnym resorem, jest wszystko dobrze. Co do próby rozmiękczenia "czarnego mazidła" na resorze papierowym, to nie byłby głupi pomysł, chociaż trzymając w swoich dłoniach już chyba kilkanaście głośników z serii GD30, GDS30 zauważyłem, że w zależności od warunków w jakich pracowały, niektóre to już są ostro wylatane i ich Xmax jest dużo większy niż takowe 3.5mm. Tak dla utwierdzenia...czy cewki w głośnikach GD30/50 GDS30/50 i GDS30/30 są w 100% takie same? Podglądając czasami takową cewkę, przy wymianie kopułki itp nie zauważyłem aby były różnice w wysokości ponad nadbiegunnik, a może jednak są?

• #5 09 Maj 2017 10:01
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Zmniejszy się dolna częstotliwość, ale kosztem mocy - aby wypromieniować niższe częstotliwości głośnik MUSI mieć możliwość (a wymieniając tylko zawieszenie i membranę - bez cewki!) większych amplitud. Szczelina ma określoną wysokość - cewka również, więc zwiększając amplitudę cewka wyjdzie poza równomierne pole magnetyczne i głośnik będzie produkować dużo zniekształceń. W basie dość trudno jest je usłyszeć - nie zmienia to jednak faktu.
    Tak więc porównanie jakiego użył Kol. Tomek Janiszewski jest jak najbardziej na miejscu.

Mario_Gdynia napisał:
    czy cewki w głośnikach GD30/50 GDS30/50 i GDS30/30 są w 100% takie same?
    30/30 i GDS30/30 mają takie same cewki. Cewka 30/50 na pewno ma nieco inne parametry - średnicę drutu - by wytrzymać większą (prawie 2x!) moc. Nie pamiętam tylko, czy szczeliny magnetyczne są takie same.
    Ogólnie biorąc - Takie eksperymenty należy przeprowadzać (jeśli w ogóle) pamiętając o tym, co napisałem powyżej.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME