Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikroskop do lutowania DIY

ghost666 15 Maj 2017 18:08 18660 34
  • Mikroskop do lutowania DIY
    Autor projektu poszukiwał przez pewien czas prostego i taniego mikroskopu na USB do lutowania elementów SMD. Okazuje się, że wiele kosztujących do ok 300 zł mikroskopów chińskiej produkcji nie oferuje sensownych parametrów - mają zbyt małą odległość pracy i rozdzielczość, a jakość obrazu pozostawia wiele do życzenia. Dlatego też powstał pomysł samodzielnego złożenia takiego urządzenia

Sensor - kamera - wykorzystany w mikroskopie to zwykła kamerka internetowa. Dzięki wykorzystaniu standardowego webcama urządzenie będzie bez problemu współpracować z dowolnym komputerem, bez problemów z sterownikami itp. Jako 'dawca' sensora wykorzystana została kamerka C270 firmy Logitech, jako że jest dosyć tania a oferuje rozdzielczość 1280x920. Dodatkową jej zaletą był fakt, że producent nie wyposażył jej w żadne zaawansowane opcje autofokusa itp. które mogłyby sprawiać problemy na późniejszym etapie realizacji projektu. Opóźnienia pomiędzy kamerą a komputerem, wyświetlającym obraz, są na tyle małe, że nie powinny sprawiać problemu podczas działania systemu.

Najistotniejszym elementem systemu jest obiektyw, ponieważ to on definiuje czynniki takie jak odległość pracy czy to ile światła dostępne będzie na sensorze kamery. Autor wykorzystał 50 mm obiektyw o światłosile F/1,4 dedykowany do kamer CCTV. 50 mm wydaje się być ogniskową, która dostarcza relatywnie małe przybliżenie, jak na mikroskop, jednakże ta ogniskowa jest dla sensora o przekątnej 2/3". Wykorzystana kamera ma o wiele mniejszy sensor, co oznacza, że efektywna ogniskowa układu będzie miała kilkaset milimetrów dla kamery C270, jaką wykorzystano w projekcie.

Minimalna odległość pracy obiektywu to około 30 cm. To dosyć dużo, jednakże można ją zmniejszyć przesuwając obiektyw bliżej sensora kamery. Wykorzystany obiektyw wyposażony jest w pierścienie nastawcze, co sprawia, że przy dowolnym ustawieniu obiektywu nie będzie trudno złapać ostrość mikroskopem. Także ilość światła padającego na obiektyw można regulować poprzez pierścień regulacji przysłony.

Po rozebraniu kamery i sprawdzeniu, że wszystko działa w porządku autor umieścił cały mikroskop w uniwersalnej, czarnej, plastikowej obudowie z sklepu elektronicznego. Do obudowy przyklejony został także adapter do gwintu 1/4" jaki często spotykany jest w statywach do sprzętu fotograficznego. Dzięki temu możliwe było umieszczenia całego mikroskopu na tym statywie.

Aby poprawić jakość obrazu powinno się zdemontować lub zakryć zieloną diodę kamery - jej światło pogarsza jakość obrazu, jako że rozprasza się wewnątrz obudowy mikroskopu. Padanie rozproszonego światła na sensor pogarsza między innymi kontrast obrazu.

Do konstrukcji mikroskopu autor użył:

1. Kamera internetowa Logitech C270.
    2. Obiektyw CCTV 50 mm F/1,4.
    3. Plastikowa obudowa uniwersalna.
    4. Adapter statywu 1/4"
    5. Trójnóg.

Całość kosztowała około 63 euro - niecałe 300 zł.

Jakość obrazu kamery, tak jak i głębokość ostrości i opóźnienie obrazu są dostatecznie dobre do amatorskiego lutowania elementów SMD. Mimo to, autor pozostał przy własnym nieuzbrojonym oku do lutowania większości elementów. Dopiero od rozmiaru 0402 i mniej mikroskop jest zdecydowanie przydatny.

Mikroskop do lutowania DIY

Do prezentacji obrazu z kamery internetowej autor testował kilka programów, aby uzyskać możliwie najmniejsze opóźnienie. Największe opóźnienie miał VLC, VirtualDub zapewniał dobry obraz, ale nie było możliwe proste wykorzystanie efektów takich, jak obracanie obrazu w czasie rzeczywistym.

Źródło: http://operationalsmoke.blogspot.com/2014/05/diy-usb-soldering-microscope.html

Fajne!
  • #4 16 Maj 2017 07:57
    krisRaba
    Poziom 22  

MAREK MRK napisał:
    Ciekawe czy widział, że zdmuchnął kondensator C40.

Czujne oko ;) Choć to w sumie C403.. ale przyznam, że przez Twój komentarz wpatrywałem się cały film w.. C402 :lol: No i nie odleciał :D

Pomysł z kamerką bardzo ciekawy. Też muszę pomyśleć o podobnego typu wynalazku, bo oczy już nie te.. albo elementy jakieś takie mniejsze ;)

• #6 16 Maj 2017 08:20
    RafalB
    Poziom 21  

Takie ogromne elementy lutować z użyciem mikroskopu to lekko przesada ale już 01005 to wymóg bezwzględny.

• #7 16 Maj 2017 10:00
    tatanka
    Poziom 20  

Podziwiam autora projektu, że udało się jemu zbudować coś bez raspberryPi.

• #8 16 Maj 2017 10:17
    nici
    Poziom 33  

MAREK MRK napisał:
    Ja osobiście wolę lutować bez mikroskopu, a po lutowaniu i myciu przeprowadzić inspekcję z użyciem mikroskopu.

Szczerze, to ja nawet przez lupę już się dezorientuje.

• #9 16 Maj 2017 10:29
    Jawi_P
    Poziom 28  

RafalB napisał:
    Takie ogromne elementy lutować z użyciem mikroskopu to lekko przesada ale już 01005 to wymóg bezwzględny.

Wyciągać takie wnioski na podstawie ostrości tylko swojego wzroku to już przesada.

Dodano po 2 [minuty]:

tatanka napisał:
    Podziwiam autora projektu, że udało się jemu zbudować coś bez raspberryPi.

Patrząc na projekty ostatnich czasów to słuszna uwaga. :)
    Skąd można wziąć taki obiektyw?
    "2. Obiektyw CCTV 50 mm F/1,4."

• #10 16 Maj 2017 10:37
    k9mil
    Poziom 11  

Jawi_P napisał:

Skąd można wziąć taki obiektyw?
    "2. Obiektyw CCTV 50 mm F/1,4."

Szukaj "FUJIAN 50 f/1.4" na eBay.

• #11 16 Maj 2017 11:52
    oskar777

Poziom 24  

Ten logitech ma 1280 x 720 a nie 1280x920

• #14 16 Maj 2017 19:05
    SnCu2
    Poziom 2  

krisRaba napisał:
    MAREK MRK napisał:

Czujne oko ;) Choć to w sumie C403.. ale przyznam, że przez Twój komentarz wpatrywałem się cały film w.. C402 :lol: No i nie odleciał :D

Pomysł z kamerką bardzo ciekawy. Też muszę pomyśleć o podobnego typu wynalazku, bo oczy już nie te.. albo elementy jakieś takie mniejsze ;)

W 0.33 min. filmu kondensator odlatuje.

• #15 16 Maj 2017 19:13
    Freddy
    Poziom 43  

goldi74 napisał:
    1280x960 to raczej rozdzielczość matrycy, na wyjściu USB dostępne jest maksymalnie 1280x720: https://www.logitech.com/pl-pl/product/hd-webcam-c270
    Możliwe, ale jak widzisz, na dwóch różnych stronach (PL i US) Logitech podaje różne informacje ;).

• #16 16 Maj 2017 20:48
    krisRaba
    Poziom 22  

SnCu2 napisał:
    krisRaba napisał:
    MAREK MRK napisał:

Ale nie C402 ;)

• #17 16 Maj 2017 22:14
    mati_323
    Poziom 10  

Odbiegając od tematu lekko czy nie lepiej byłoby podczas przylutowywania również użyć hot air ?

• #18 16 Maj 2017 22:21
    slavo666
    Poziom 17  

Ten projekt nie ma startu do poprzedniego, wykonanego na Raspberry Pi. W sumie jest to logiczne, bo ukazał się 3 lata temu i już wtedy był zrobiony z wykorzystaniem starej kamerki na USB. W tamtym nie dość, że jest bardziej szczegółowy obraz FullHD, to jeszcze Raspberry daje wiele dodatkowych możliwości.
    A że ktoś docenia grzebanie się w starociach, to jego sprawa. Niech sobie grzebie dalej jak go to cieszy. Są ludzie, którzy wola się zająć czymś bardziej konstruktywnym, na czym zarobią pieniądze, a nie poklask na forum.

• #19 18 Maj 2017 07:37
    SnCu2
    Poziom 2  

krisRaba napisał:
    SnCu2 napisał:
    krisRaba napisał:
    MAREK MRK napisał:

Ale nie C402 ;)

Tak, odleciał c403.
    Jeden kondensator, a tyle hałasu :D

• #20 18 Maj 2017 08:51
    krisRaba
    Poziom 22  

Jako że to zabawa na uszkodzonej płycie, a nie naprawa, to problemu nie ma. Gorzej by było przy naprawie, szczególnie gdyby "naprawiacz" nie wiedział jakie parametry miał ten kondensator i co tam teraz wlutować ;) A pozostawienie pustego miejsca mogłoby spowodować niestabilną pracę.

• #23 18 Maj 2017 18:40
    timo66
    Poziom 22  

Jak na moje oko to bezużyteczny ten mikroskop. Sam autor pozycjonował kamerę tak że widzi tylko jedną stronę padów scalaka. Wskazuje to na to że, patrzy tam gdzie lutuje/rozlutowuje, a sam mikroskop to tylko taki gadget.

• #24 19 Maj 2017 10:30
    itadek
    Poziom 21  

Na filmiku widzę że bardzo ładnie rozlewa sie cyna po padach jakiego topnika szanowny kolega "ghost666" używa?

• #25 19 Maj 2017 14:08
    Michał93b
    Poziom 12  

itadek napisał:
    Na filmiku widzę że bardzo ładnie rozlewa sie cyna po padach jakiego topnika szanowny kolega "ghost666" używa?

Nie powiedziałbym, że rozlewa się ładnie, co najwyżej średnio :)
    Dodatkowo Ghost666 jest tu tylko tłumaczem, więc musisz zajrzeć do źródła, by poznać odpowiedź na swoje pytanie.

• #26 19 Maj 2017 16:02
    RafalB
    Poziom 21  

itadek napisał:

Trochę offtop się zrobił ale napiszę na jakich ja pracuję :)

Kester TSF-6502 oraz alpha OM-338 który dość pozytywnie mnie zaskoczył...zapachem, ponieważ jego opary przypominają pietruszkę.

• #27 19 Maj 2017 19:01
    itadek
    Poziom 21  

Super dzięki za podpowiedzi zakupie sobie jednego z nich i potestuje....

• #28 24 Maj 2017 12:07
    Karol966
    Poziom 30  

bobeer napisał:
    Moją C270 już od dawna używam jako matrycę do mikroskopu.
    Ale jakoś nie mogę zebrać się na podpięcie do długiego obiektywu (80-200mm) miało by to wówczas podobną funkcjonalność.

No jak to? Wydaje mi się, że mam tą sama kamerę a działa gorzej niż ta w starym laptopie samsunga R580. Na tej mojej jest napisane jedynie HD720p no i logo Logitecha. Nawet do sykpe z małej odległości się nie nadaje. Czy ja po prostu mam coś źle ustawione?

• #29 24 Maj 2017 16:44
    CMS
    Moderator

Karol966 napisał:
    Czy ja po prostu mam coś źle ustawione?

Rozumiem, że zastosowałeś zewnętrzny obiektyw po zdemontowaniu oryginalnego.
    Jakie ma parametry ? I czy poprawnie ustawiłeś odległość obiektyw - matryca?

• #30 24 Maj 2017 17:20
    Karol966
    Poziom 30  

Nic nie robiłem, chodzi mi o to, że ta kamera w mojej opinii jest bardzo słaba. Sprawdziłem dla pewności, mam urządzeniach i drukarkach kamerę "Logitech HD Webcam C270" a bardzo ciężko jest pokazać komuś do kamery np płytkę PCB z odległości 10-20 cm a na starej kamerze (zdaje się 2Mpix) spokojnie dało się coś z bliska pokazać. Nie mówię teraz o żadnych przeróbkach optyki.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme