Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwijanie wężownicy z rurki stalowej-jak?

pawellukaszelektroda 17 Maj 2017 22:59 783 27
  • #1 17 Maj 2017 22:59
    pawellukaszelektroda
    Uczeń

Witam,
    Czy ktoś ma pomysł jak można zwinąć wężownicę z rurki stalowej?
    Powaliła mnie cena i stąd myślę jak to samemu wykonać.
    Jedna myśl mi wpadła do głowy. Wiadomo, że jest potrzeby duży moment obrotowy jakiejś maszyny. Pomyślałem sobie gdyby do koła traktora (C360) przykręcić współosiowo felgę ciężarówki to ze względu na duży moment traktora - np na 1 biegu polowym można by nawinąć na felgę wężownicę, tyle że trzeba zrobić prowadzenie takiej rury, a traktor "posadzić" na podnośnik, aby nie uciekł.

• #2 17 Maj 2017 23:59
    Piotr Pajkert
    Poziom 31  

Witam!
    Podaj więcej informacji.
    Mnie udało się nawinąć cewkę z rurki miedzianej średnicy 10 mm.
    Nawinięcie odbywało się z pomocą drugiej osoby. Rurka została napełniona piaskiem i z obu stron zatkana. Przy nawijaniu rurkę trzeba ogrzewać palnikiem na propan.
    Cześć!

• #3 18 Maj 2017 08:53
    pawellukaszelektroda
    Uczeń

Średnica wężownicy 600 mm -10 zwojów z rurki stalowej bezszwowej o średnicy ok 40mm (1,25 cala).
    Ale stal się tak łatwo nie wywinie jak miedź, grubość ścianki takiej rury to ok. 3,25 mm.
    Tym traktorem na feldze by to człowiek zrobił.
    Firma chce ze taką wężownicę 1500-2000zł.
    Trzeba 2/3 miesiąca robić w tym kraju na kawałem zwiniętej rury stalowej.
    Co za czasy.

• #4 18 Maj 2017 13:09
    zimny8
    Poziom 33  

pawellukaszelektroda napisał:
    Tym traktorem na feldze by to człowiek zrobił.

Chcesz się zabić, albo kogoś?.
    Na zimno nie ma szans, fragment łuku można by giętarką ale nie zwoje. Czemu taka gruba ścianka, duże ciśnienie?.

• #5 18 Maj 2017 13:47
    elejan
    Poziom 11  

zimny8 napisał:
    można by giętarką ale nie zwoje.
    Mało widziałeś....

Jeden film za tysiąc słów. Użyć stali podatnej na taką obróbkę, znaleźć giętarkę ze stosownymi rolkami i do dzieła:
    https://m.youtube.com/watch?v=x2ndcOHbBQc

• #6 18 Maj 2017 13:54
    zimny8
    Poziom 33  

elejan napisał:
    Użyć stali podatnej na taką obróbkę, znaleźć giętarkę ze stosownymi rolkami i do dzieła

Znaleźć giętarkę, taką, ano kolega znalazł, chcą za usługę 1500zł.
    I takie są ceny widziałem, pracowałem w narzędziowni dużego zakładu.

• #7 18 Maj 2017 14:13
    Rzuuf
    Poziom 43  

Czy musi być wężownica?
    A gdyby tak kawałek chłodnicy samochodowej?

• #8 18 Maj 2017 14:40
    pawellukaszelektroda
    Uczeń

Ano znalazłem, jak ktoś napisał...teraz mam uszczegółowiony kosztorys:
    Cena: 2.900,00 zł/szt netto z dostawą do odbiorcy
    - robocizna: 2.150,00 zł netto
    - materiał (24mb): 600 zł netto (w tym transport rur ok 200-250 zł).
    Czemu ścianka taka gruba?..średnica rurki jest taka, że ścianki mają te 3,6mm.
    Wężownica "miałaby być" do pieca.
    Filmik fajny, ale pełno takich jest...i za to sobie liczą nie wiadomo ile...myślałem że to sprawa paruset złotych.
    A co do zwijania na feldze to czemu miałby ktoś "zginąć". Nikt by głowy pół metra od tego nie trzymał. Zwolnica traktora nie takie obciążenia przenosi jak traktor targa przyczepę z ładunkiem po leśnym terenie. Można by ustawić palnik gazowy przed miejscem gięcia żeby z dużą intensywnością nagrzewać rurkę. No ale to luźne dywagacje. Zamiast wężownicy skończy się na spawaniu jakiejś siermiężnej konstrukcji zamiast zwiniętej z rurki wężownicy.

• #9 18 Maj 2017 16:33
    zimny8
    Poziom 33  

Jeśli to do pieca to potrzebujesz wymiennika ze stali kotłowej, ma dużą przepustowość i małe opory przepływu, nie tak jak w przypadku długiej (za długiej), rury. Kup rury i pospawaj równolegle używając kolan hamburskich 180st., wyjdzie tylko kilka spawów.

• #10 18 Maj 2017 22:07
    pawellukaszelektroda
    Uczeń

zimny8 napisał:
    Jeśli to do pieca to potrzebujesz wymiennika ze stali kotłowej, ma dużą przepustowość i małe opory przepływu, nie tak jak w przypadku długiej (za długiej), rury. Kup rury i pospawaj równolegle używając kolan hamburskich 180st., wyjdzie tylko kilka spawów.

I rurki wtedy w pionie???
    (Podoba się mi ten pomysł)
    Patrzyłem na kolana hamburskie...mało jest dostępnych 180 st.
    Dla pow. 3m2 i rurki 1,25 cala wychodzi, że trzeba 24 rurki po 1mb.
    To trzeba tyleż samo kolanek hamburskich 180 st.

• #11 19 Maj 2017 09:20
    zimny8
    Poziom 33  

Skoro taki duży wymiennik (sporo tych spawów), to może lepiej kupić używany piec CO, no z płaszczem wodnym? U nas sporo ludzi wymieniło piece na takie z podajnikami, niewiele używane, całkiem dobre, b. tanie,

• #12 19 Maj 2017 11:49
    atom1477
    Poziom 43  

Czemu ścianka taka gruba?..średnica rurki jest taka, że ścianki mają te 3,6mm.

To nie jest odpowiedz. Średnica rury nie narzuca grubości ścianki. Są rury o tej samej średnicy wewnętrznej a innej grubości ścianki.
    Inna sprawa że zbyt cienka ścianka do zginania się nie nadaje. Ale do takiej za cienkiej jeszcze daleko. Na pewno można dać dużo cieńszą niż te 3.6mm.

Zwolnica traktora nie takie obciążenia przenosi jak traktor targa przyczepę z ładunkiem po leśnym terenie.

Radzę przeczytać instrukcję traktora, bo w prawie każdej jest zapis że zwolnica (w połączeniu z wolnymi biegami) nie służy do zwiększania siły pociągowej (czyli i nie do zwiększania momentu obrotowego). Tylko że służy jedynie do zmniejszania prędkości (czyli obrotów).

• #13 19 Maj 2017 13:05
    pawellukaszelektroda
    Uczeń

No ale moc = moment x prędkość obrotowa (kątowa, żeby jednostki się zgadzały).
    Więc dla stałej zadanej mocy silnika traktora jeśli zwolnica spowolni prędkość koła to moment na kole nie wzrośnie?????
    Inna sprawa, że skrzynię biegów jeszcze mamy.

• #14 19 Maj 2017 13:09
    atom1477
    Poziom 43  

Oczywiście że wzrośnie. Wzrośnie i coś się połamie.

• #15 19 Maj 2017 16:15
    pawellukaszelektroda
    Uczeń

Ileż tu jest mądrych głów na tym forum.
    Co się złamie? Urwie się ząb koła zębatego na zwolnicy?
    Przy nawijaniu rury 40 o gr. ścianki 3mm na promieniu 60cm.

• #16 19 Maj 2017 16:49
    elejan
    Poziom 11  

Koledzy nie rozumieją idei przekładni redukcyjnej i wymyślają bzdety. Nic się nie połamie. Nic też nie nawiniesz bez rolek prowadzących, które nie pozwalają na załamywanie się ścianek.

• #17 19 Maj 2017 17:07
    pawellukaszelektroda
    Uczeń

Wiem. Trzeba by nasypać piasku do rurki co jest łatwe.
    Trzeba by później ten piasek usunąć...co łatwe nie jest.
    Myślałem, żeby wąż kompresora wsuwać, powietrze by usuwało piasek i wąż można by pchać dalej,
    no ale ile by tam wszedł...inna sprawa.

• #18 19 Maj 2017 17:44
    abart64
    Poziom 24  

Suchy piasek powinien się dać usunąć bez problemu wystukując i wydmuchując. Ale myslę że bez porządnego grzania to nie da rady. Może popękać. Palniki duże na propan i to ze 3 żeby na długości 50-60cm była czerwona i powinna się pięknie zawijać. No i jakieś solidne prowadzenie żeby się nie podnosiła i nie opadała nagrzana pod własnym ciężarem.

• #19 19 Maj 2017 20:53
    pawellukaszelektroda
    Uczeń

No tak sobie to nawijanie wyobrażałem..z tymi palnikami...

• #20 19 Maj 2017 21:28
    atom1477
    Poziom 43  

Dla niedowiarków:
    Zwijanie wężownicy z rurki stalowej-jak?
    Niektórzy chyba po prostu źle zrozumieli to co napisałem.
    Bo ja nie negowałem tego że zwolnica zmniejsza obroty a w zamian za to zwiększa moment obrotowy. To akurat robi. Chodziło mi tylko to że jest jakiś limit momentu obrotowego.
    Przykładowo, dla redukcji 10 razy zwolnica:
    Może zamieniać:
    1000 obr-1 10Nm --> 100 obr-1 100Nm
    Może zamieniać:
    100 obr-1 100Nm --> 10 obr-1 1000Nm
    Ale to nie znaczy że można wrzucić najniższy bieg i że wtedy będzie zamieniać:
    1 obr-1 10000Nm --> 0.1 obr-1 100000Nm
    Po prostu może być granica momentu wyjściowego np. 10kN, a więc przy konwersji 1 obr-1 na 0.1 obr-1 zwolnica owszem spowolni 0 razy, na wejściu można będzie dać max 1kN żeby na wyjściu nie przekroczyć tych maksymalnych 10kN.
    Czyli inaczej mówiąc, na najniższym biegu silnik nie może pracować na pełnej mocy. Mi może obroty spadają wtedy bardzo mocno, to nie znaczy to że można wtedy skorzystać z pełnego momentu obrotowego jako by teoretycznie wyszedł z bilansu mocy.
    Pominąłem sprawność, ale to nie ma znaczenia w zrozumieniu tego co chcę wyjaśnić.

• #21 19 Maj 2017 21:40
    E8600
    Poziom 24  

Ciekawy temacik. Czy chodzi o typową rurę wodociągową? Wydaje mi się, że one nie są zbytnio podatne na gięcie bo przy gwintowaniu potrafią pęknąć. Nie wiem jak teraz ale kiedyś słyszałem, że do produkcji rur stalowych wykorzystywano coś podobnego do azbestu bądź nawet sam azbest. Miało zapewne na celu obniżyć koszty produkcji oraz poprawić wytrzymałość na ciśnienie. Co do nawijania na traktorze to nie wróże powodzenia. Nagrzana rura powinna się dać zwinąć w kilku chłopa z odpowiednio długim ramieniem - naddatkiem rury.

• #22 19 Maj 2017 22:18
    kierbedz4
    Poziom 32  

Spróbuj popytać w jakiejś parowozowni o rury kotłowe montowane w starych parowozach.One miały już łuki a grubość ścianki rurek była około 5 mm.Firma złomując parowozy wywoziła te cacka do punktu złomu.Ludzie kupowali te już wygięte rury w kształcie litery U i wykorzystywali je jako słupki ogrodzeniowe zostawiając u góry kształt U i obydwie odnogi litery U stanowiły podwójny słupek o wysokości około 2 m. Z takiego materiału można by było z powodzeniem wykonać wężownicę w pionie

• #23 20 Maj 2017 09:02
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

E8600 napisał:
    Nie wiem jak teraz ale kiedyś słyszałem, że do produkcji rur stalowych wykorzystywano coś podobnego do azbestu bądź nawet sam azbest. Miało zapewne na celu obniżyć koszty produkcji oraz poprawić wytrzymałość na ciśnienie.

Że co? Z azbestu to był najwyżej kapelusz hutnika ;)

kierbedz4 napisał:
    Spróbuj popytać w jakiejś parowozowni o rury kotłowe montowane w starych parowozach.One miały już łuki a grubość ścianki rurek była około 5 mm.Firma złomując parowozy wywoziła te cacka do punktu złomu.Ludzie kupowali te już wygięte rury w kształcie litery U i wykorzystywali je jako słupki ogrodzeniowe zostawiając u góry kształt U i obydwie odnogi litery U stanowiły podwójny słupek o wysokości około 2 m.

Piszesz o rurach przegrzewacza.

• #24 20 Maj 2017 09:15
    E8600
    Poziom 24  

jdubowski napisał:
    Że co? Z azbestu to był najwyżej kapelusz hutnika

Chyba był to realnie azbest proszę poczytać: Link ; Link .
    Teraz kładą nitki wodociągowe plastikiem ale czy to lepiej to sam nie wiem. Azbest jeśli się nie pyli to raczej toksyczny nie jest.

Do autora może lepiej nawinąć 2 spirale ale cieńszą rurą.

• #25 20 Maj 2017 09:27
    atom1477
    Poziom 43  

E8600 napisał:
    Chyba był to realnie azbest proszę poczytać: Link ; Link .

Ale to nie ma nic do rzeczy bo Ty napisałeś:
    E8600 napisał:
    do produkcji rur stalowych wykorzystywano coś podobnego do azbestu bądź nawet sam azbest.

• #27 20 Maj 2017 11:11
    E8600
    Poziom 24  

jdubowski napisał:
    Pisałeś o rurach stalowych...

Tak pisałem o stalowych bo właśnie słyszałem, że do stalowych też coś dodawali kiedyś. Widziałem nawet taką rurkę gdzie z metalu wystawały włókna w przełomie. Chodziło głównie o rury dużych średnic było to zapewne coś w postaci kompozytu powstałego w trakcie walcowania bo wątpię, żeby w hucie dodawali włókna (zbyt wysoka temperatura). Szukając na szybko to nie znalazłem oczywiście ale znalazłem, że obecnie też coś podobnego się stosuje w formie zewnętrznego wzmocnienia z włókna co pozwala zwiększyć przepustowość.

• #28 20 Maj 2017 20:42
    Romulus7874
    Poziom 26  

Może stojakami do rowerów się zainteresuj (spiralnymi). Jeśli jest możliwa zmiana parametrów rury/spirali to i ceny niższe.

Szybka odpowiedź lub zadaj pytanie
Dziękuję Ci. Ta wiadomość oczekuje na moderatora.
 Szukaj w ofercie
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME