Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór przewód sieciowy ekranowany czy nieekranowany?

Xadus 19 Maj 2017 16:49 480 18
  • #1 19 Maj 2017 16:49
    Xadus
    Poziom 1  

Słyszałem już wiele teorii na temat ekranowanych przewodów sieciowych. Mam do zrobienia dwie instalacje, więc mam nadzieję, ze uzyskam pomoc.
    1. Czy przewód FTP/STP bez uziemienia niweluje zakłócenia / nic nie daje / zamienia się w antenę / kondensator?
    2. Czy powinno się uziemiać z obu stron?
    3. Czy jeden przewód zasilający 230V w tym samym korytku co kable sieciowe będzie powodował zakłócenia?
    4. Czy można uziemić kable FTP do kaloryfera?

Moderowany przez jimasek:

Temat nieco zmodyfikowałem

• #2 19 Maj 2017 17:04
    szymon122
    Poziom 35  

Xadus napisał:
    1. Czy przewód FTP/STP bez uziemienia niweluje zakłócenia

Niepodłączony ekran nic nie daje.
    Xadus napisał:
    2. Czy powinno się uziemiać z obu stron

Zależy co to za urządzenia.
    Xadus napisał:
    4. Czy 4 przewody UTP mogą się nawzajem zakłócać?

Zależy co będzie niby przesyłane, na jakiej odległości.
    Xadus napisał:
    5. Czy można uziemić kable FTP do kaloryfera?

Widać, że nie masz KOMPLETNIE pojęcia za co się zabierasz... Radziłbym wycofać się z projektu, skoro ktoś przewidział w projekcie kable ekranowane to pewnie nie bez powodu. Okaże się, że będziesz miał połowę pakietów z błędem transmisji i 0 pomysłów co z tym zrobić...

• #3 19 Maj 2017 18:14
    Xadus
    Poziom 1  

Wiem, że może to nie jest świetny pomysł, ale do czego innego miałbym uziemić w instalacji domowej bez żadnego uziemienia?

• #4 19 Maj 2017 18:15
    jimasek
    Moderator - Sieci, Internet

Po co w instalacji domowej FTP.? Spokojnie możesz położyć UTP tym bardziej że nie masz dostępu do uziomu.

• #5 19 Maj 2017 18:25
    Xadus
    Poziom 1  

Bo obok kabli idących od routera jest zasilanie 230V i się zastanawiam czy nie będzie zakłóceń. Wydaje mi się, że przy takim napięciu nie powinno być, ale chciałbym, żeby mi odpowiedział ktoś, kto się bardziej zna.

• #6 19 Maj 2017 19:12
    szymon122
    Poziom 35  

Xadus napisał:
    Bo obok kabli idących od routera jest zasilanie 230V i się zastanawiam czy nie będzie zakłóceń.

Zacznij się tym martwić dopiero gdy te kable sieciowe będą leciały obok kabla 230V na odcinku przynajmniej 20m.
    U ciebie wszystko będzie działać nawet na najtańszym kablu ethernet..

• #7 19 Maj 2017 19:31
    Xadus
    Poziom 1  

szymon122 napisał:
    Xadus napisał:
    Bo obok kabli idących od routera jest zasilanie 230V i się zastanawiam czy nie będzie zakłóceń.

Zacznij się tym martwić dopiero gdy te kable sieciowe będą leciały obok kabla 230V na odcinku przynajmniej 20m.
    U ciebie wszystko będzie działać nawet na najtańszym kablu ethernet..

Tam jest pewnie do 15, więc spoko

• #8 19 Maj 2017 20:42
    szymon122
    Poziom 35  

Nie kombinuj ;)
    Nie potrzebujesz żadnych cudów. Daj zwykły kabel Ethernet, ale jeśli chcesz to kup kabel Cat.7 ale placebo sprawi, że internet będzie wydawał się szybszy :)

• #9 19 Maj 2017 20:49
    Xadus
    Poziom 1  

Z tym nie będę kombinował, ale muszę jeszcze zrobić kabel 100m, który będzie przebiegał obok telebimów, mocnego sprzętu audio i oświetleniowego, a nie ma jak uziemić kabla ftp

• #10 19 Maj 2017 21:05
    szymon122
    Poziom 35  

Xadus napisał:
    Z tym nie będę kombinował, ale muszę jeszcze zrobić kabel 100m, który będzie przebiegał obok telebimów, mocnego sprzętu audio i oświetleniowego, a nie ma jak uziemić kabla ftp

Więc i tak nic nie zrobisz :) Jaką odpowiedź chcesz usłyszeć..

• #11 19 Maj 2017 21:15
    Xadus
    Poziom 1  

szymon122 napisał:

Więc i tak nic nie zrobisz :) Jaką odpowiedź chcesz usłyszeć..

No nie wiem, może "wszystko będzie dobrze" :D

• #12 20 Maj 2017 00:20
    yogi009
    Poziom 41  

Zacznij od odpowiedzi na pytanie: po co przewód UTP posiada 4 skręcone w helisę pary drutu? I ile z nich służy rzeczywiście do transmisji, a do czego są pozostałe. Moim zdaniem nie ma co kombinować. Przewód zasilania spróbuj nieco odsunąć, np. stosując szersze 2-komorowe listwy PCV.

• #13 20 Maj 2017 01:03
    szymon122
    Poziom 35  

yogi009 napisał:
    Przewód zasilania spróbuj nieco odsunąć

50Hz ma taki "zasięg działania", że centymetr w tą czy tą raczej nic nie da :D
    Daj sobie spokój, i tak nic nie zrobisz :D

• #15 20 Maj 2017 14:13
    Janusz Pawelec
    Poziom 11  

Kabli ehernetowych ( FTP ) się nie uziemia, do podłączenia ekranu służą wtyczki RJ z ekranem, które łączą ekran kabla z masą urządzenia. Rodzaj zastosowanych urządzeń sieciowych decyduje, czy muszą być uziemiome, czy nie. W warunkach domowych ( krótkie długości kabli ) sposób ułożenia kabli ethernetowych ( w pobliżu kabli 230V ) nie powoduje żadnych zakłóceń. Wynika to z budowy samego kabla ( jak już ktoś wcześniej napisał ).

• #16 21 Maj 2017 03:02
    Xadus
    Poziom 1  

Janusz Pawelec napisał:
    Kabli ehernetowych ( FTP ) się nie uziemia, do podłączenia ekranu służą wtyczki RJ z ekranem, które łączą ekran kabla z masą urządzenia. Rodzaj zastosowanych urządzeń sieciowych decyduje, czy muszą być uziemiome, czy nie.

To jest przecież jasne. Fraza "uziemienie kabla" to skrót myślowy ;)

• #18 21 Maj 2017 13:48
    Janusz Pawelec
    Poziom 11  

4. Czy można uziemić kable FTP do kaloryfera?
    To jest przecież jasne. Fraza "uziemienie kabla" to skrót myślowy ;)

Propozycja uziemienia kabla FTP do kaloryfera nie jest skrótem myślowym, tylko konkretnym pomysłem ( niezbyt mądrym zresztą ).

• #19 21 Maj 2017 20:46
    jimasek
    Moderator - Sieci, Internet

Temat został rozwiązany a dalsza dyskusja jest zbędna więc zamykam wątek.

Szybka odpowiedź lub zadaj pytanie
Dziękuję Ci. Ta wiadomość oczekuje na moderatora.
 Szukaj w ofercie
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME