Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pakiet Li-Poli z tablet i ładoanie ...

mjab 19 Maj 2017 17:20 255 7
  • #1 19 Maj 2017 17:20
    mjab

Poziom 10  

Witam,

posiadam pakiet POLIMEROWY (Li-Pol) 5500 mAh 3,7v ze starego tablet'a. Postanowiłem zamontować go w rowerze do zasilenia oświetlenia LED i licznika. Kupiłem więc moduł stabilizacji napięcia i ustawiłem go na 3v.

Pozostaje tylko jedno pytanie czy taki pakiet (z wbudowaną już jakąś płytką z elektroniką) mogę podłączyć pod ładowarkę 5v 1A i tak zostawić w piwnicy na noc by rano znów móc z tego korzystać? Czy muszę mieć jakiś moduł ładowania by nie przeładować tego pakietu?

Zaznaczam że pakiet jest z tablet'u MyTAB i ma już jakąś płytkę wlutowaną w sobie. Niestety nie wiem jakie ma zadanie.

Ostatnie czego bym chciał to pożaru w piwnicy :D

Z góry dziękuję za pomoc...

• #2 19 Maj 2017 17:37
    szymon122
    Poziom 36  

mjab napisał:
    odłączyć pod ładowarkę 5v 1A i tak zostawić w piwnicy na noc by rano znów móc z tego korzystać?

Rano obudzi cię dźwięk wozu strażackiego gaszącego twoją piwnicę ;)
    Musisz mieć ładowarkę do ogniwa LiPo np na scalaku MCP, nie wolno zrobić tego inaczej.

• Pomocny post
    #3 19 Maj 2017 17:41
    tplewa
    Poziom 36  

Najprawdopodobniej jest to tylko uklad zabezpieczajacy przed nadmiernym rozladowaniem, czasami takie uklady chronia tez przed zwarciem.

Niestety do ladowania takiego ogniwa musisz uzyc odpowiedniej ladowarki do ogniw LiPo. Mozna zastosowac np. taki modulik https://sklep.avt.pl/modul-ladowarka-li-po-fc96.html

Ewentualnie mozna wykonac taka ladowarke na jakims scalonym kontrolerze ladowania np. na MCP73833 itp.

• #4 20 Maj 2017 13:30
    mjab

Poziom 10  

Ok,

Po zakupie takiego modułu bez żadnego przerabiania tego modułu mogę podłączyć 5v 2A i naładować ogniwo bez żadnych obaw że rano ewakułują blok?

• #5 20 Maj 2017 14:21
    szymon122
    Poziom 36  

Tak, o ile nie pomylisz + z - :D
    Bo wtedy nadal ewakuacja.. :D

• #6 22 Maj 2017 14:52
    mjab

Poziom 10  

Zastanawia mnie jeszcze jedna sprawa, nie znam parametrów tego pakiety, tylko wiem że to 3,7v 5500mAh. Czy prąd ładowania 1A nie będzie zbyt duży? No i napięcie zakończonego ładowania 4,2v a pakiet ma 3,7?

• Pomocny post
    #7 22 Maj 2017 15:25
    tplewa
    Poziom 36  

mjab napisał:
    Zastanawia mnie jeszcze jedna sprawa, nie znam parametrów tego pakiety, tylko wiem że to 3,7v 5500mAh. Czy prąd ładowania 1A nie będzie zbyt duży? No i napięcie zakończonego ładowania 4,2v a pakiet ma 3,7?

4.2V to malsymalne napiecie dla ogniwa 1S, natomiast 3.7V to nominalne... Natomiast prad ladowania w tym module mozna ustawic rezystorem (przynajmniej z tego co pisza). Prosze zerknac na przykladowa dokumentacje wspomnianego MCP73833 (odnosnie napiecia ladowania) http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/22005a.pdf

Cytat:

The MCP73833/4 employs a constant current/constant
    voltage charge algorithm with selectable precondition-
    ing and charge termination. The constant voltage
    regulation is fixed with fo
    ur available options: 4.20V,
    4.35V, 4.40V, or 4.50V, to accomodate new, emerging
    battery charging requirements. The constant current
    value is set with one external resistor.

Ja dodam ze mozna jeszcze poszukac innych takich modulow (zapewne sa dostepne), ten podalem jako przyklad... akurat przegladalem AVT i zobaczylem go w reklamie... tez nie wiem czy to akurat najlepsza cena (na szybko sprawdzajac widze ze w botland jest ciut tanszy pod nazwa "Ładowarka Li-Pol TP4056 pojedyncza cela 1S 3,7V microUSB z zabezpieczeniami"). No ale gdzie ktos kupi to juz indywidualna sprawa, nie chce mi sie szukac innych ofert czy na alledrogo ;)

Ewentualnie jak wspomnialem mozna samemu wykonac - kontrolerow ladowania jest troche w ofercie popularnych sklepow elektronicznych i mozna cos tam dobrac. No ale to wiadomo zwiazane jest juz z wykonaniem PCB, elementami SMD itd. wiec nie wiem czy uda sie zmiescic w takiej cenie - jak uklad ma spelniac tylko tak proste zadanie (bez wspolpracy z uC itd.)

• #8 22 Maj 2017 15:45
    mjab

Poziom 10  

Ok kupiłem konkretnie ten moduł, jak go otrzymam dam znać ...

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme