Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

monitory Tannoy NFM 8 II - zwrotnica

Malcolm_x 19 Maj 2017 21:34 711 2
  • #1 19 Maj 2017 21:34
    Malcolm_x
    Poziom 6  

Witam
    Kupiłem moje wymarzone od lat dzieciństwa monitory pasywne Tannoy NFM 8 II.
    W tej chwili napędzam je Linnem LK85 (troche mało mocy).

Ale do rzeczy.
    Chciałbym troche "odswieżyć" zwrotnice.
    Raczej nie chce wprowadzać zmian (brzmienie środka dla mnie jest powalające) ale chciałbym o mniej więcej 2db ściszyc tweeter (niestety słychać metaliczny)

Kompletenie nigdzie nie ma oryginalnego schematu do tych kolumn. Gdzieś widziałem schemat ale do wcześniejszej NFM 8 czyli piewrszej wersji niestety nie pasuje.

Zrobiłem więc mniej więcej swój.
    Mam kilka pytan.
    Jezeli chodzi o tor wysokotonowy, to czy danie wiekszego rezystora (pytanie jakiego) ściszy tweeter?
    Drugie, czy zamiast dwoch szeregowych kondensatorów mogę dać jeden większy? myślałem nad tym: mundorf-mcap-evo-oil
    Zależy mi na jak najbardziej miękim dźwięku.

Co do sekcji srednio-nisko, to przedewszystkim mam pytanie, co to jest ten niby kondensator mmk evox 9233? Z tego co wyczytałem to kondensator filmowy? Jak i czym mozna go zastąpić?

Zdaje sobie sprawę że dużo krytyki na mnie spłynie, ale naprawde chce dac nowe elementy, te kolummy napewno zostaną na długo ze mną :)monitory Tannoy NFM 8 II - zwrotnicazwrotk..jpg Download (73.52 kB)monitory Tannoy NFM 8 II - zwrotnicaIMG_09..jpg Download (2.02 MB)

• #2 28 Maj 2017 10:38
    michald
    Poziom 28  

Jeżeli brzmienie sekcji wysokotonowej jest niepoprawne ( świszczacy dzwięk ) to wprowadzenie tłumika rezystorowego spowoduje jedynie osłabienie tego zjawiska a nie wyeliminowanie.

Proponuje rozważyć wymianę głośników wysokotonowych i zastąpieniem ich lepszymi o brzemiu preferownym przez sluchacza.

Przy doborze glośnika do sekcji wysokotonowej nalezy pamietać iż głosnik ten wspołpracje z głosnikiem ( nisko-średniotonowym ) co warukuje cześtotliwość podziału w filtrze.

Ustalona przez oba filtry częstotliwość podziału ma być taka , aby nie doszło do przeciążenia głośnika wysokotonowego i jednoczesnie zachowac ciagłośc w pasmie caęstotliwości przenoszenia zestawu.

• #3 28 Maj 2017 13:01
    marian133
    Poziom 37  

Jeśli jest tak to połączone jak przedstawiłeś to na schemacie, to ten filtr na wysokotonówkę jest dość specyficzny.
    W takim filtrze zmiana wartości rezystora na większy, spowoduje obniżenie efektywności głośnika w jego niskim paśmie a wyższe pozostanie bez zmian.
    (rezystor 33 ohm da spadek -2db)

Dodatkowo, nie możesz wymienić kondensatorów na jeden większy, ponieważ nie będziesz miał jak go podłączyć zachowując charakterystykę filtru.

Aby przyciszyć całe pasmo głośnika wysokotonowego musiał byś wymienić ten kondensator 1,3uf na mniejszy, np. 1,2uf - 1uf (1uf to będzie -2db). Niestety zgranie fazowe prawdopodobnie się pogorszy, tak jak w przypadku wymiany tego rezystora (ale czy zgranie fazowe jest teraz i czy Ty to słyszysz, oraz czy usłyszysz różnicę po wymianie kondensatora tego nie wiem).

Nie spowoduje to jednak że głośnik przestanie wydobywać z siebie metaliczny dźwięk, po prostu on tak gra lub jest za słabo filtrowany od dołu, a tego nie da się poprawić bez pomiarów.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme