Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tuba na szybko - doswiadczenie

_eddie_ 28 Lip 2005 13:15 8831 19
  • No wiec majac pewne wolne popoludnie i maly zapas pewnej kiepskiej z wygladu sklejki (18mm) i glosnik ktory az sie prosil by na nim pobrzdękac - postanowilem poskladac to paskudztwo.Tuba jest kopia jakichs tub peaveya (nie wiem jakie to - poprostu przez jakis czas mialem takowe u siebie i zrobilem ta kopie).Jest to cos w stylu hd15 tyle , ze podwojne tunele.Glosnik w niej to 15"`owy Peaveyowski Black Widow (350W 8Ω - nic wiecej o nim nie wiem).Plyty docialem na wymiar oryginalu tylko nieco zmienione jest mocowanie glosnika - ktory w oryginale jest nieco glebiej po przykrywce (czesciowo zaslonieta membrana).U mnie jes blizej bo nie wiem jak to jest rozwiazane w oryginale poniewaz nie bede ich kroic :D . Plyty sa skrecane co ok. 8cm wkretami do plyt kartonowo-gipsowych + klej do drewna (podobno tak mocny , ze zastepuje same wkrety :D :P ).W komorze glosnikowej zastosowalem pare listew wzmacniajacych.Niestety nie zrobilem tego ze scianka tylna i boje sie , ze przy wzroscie mocy i wychylen bedzie latac - bo narazie przy 70W jest w normie choc juz drga.Skrzynia nie jest wykonczona bo nie wiem czy warto w nia wiecej inwestowac.Jezeli dopadne drugi taki glosnik to zrobie druga i wtedy je wykoncze nalezycie - narazie jet to efekt letniego lenistwa :D

Odsluch: No wiec balem sie , ze to bedzie chuczec i pukac - szczegolnie przy malej mocy.Byla okazja wyprobowania paki przy pewnym wiekszym grillu (wzm eltron 100 tylko do tuby).Do tego nadstawki na gdsach podpiete pod jakas wierzyczke kenwooda.No bylem mile zaskoczony tym jak to gra . Fakt - ze bas jest strasznie wysoki - od ok. 60 hz cos sensownie zaczyna sie dziac ale jest go duuuuzo i glooosno :D . Najlepiej na tym brzmi np. gitara basowa i perkusja - wiec do muzyki rockowej sie nadaje :P . Ciezkiego basu niestety brak :( choc mysle , ze przy wiekszej mocy cos tam sie znajdzie :P .

Dodaje , ze jest to bardziej zabawa dla zabicia wolnego czasu w wakacje a nie powazna konstrukcja wiec prosze sie nabijac w stopniu umiarkowanym :P :D

Fotek dam wiecej jak tylko dopadne jakis aparat ale nie wiem czy to ma sens :P

Fajne!
  • #2 28 Lip 2005 14:22
    MarasK
    Poziom 18  

ciekawe ciekawe, a możesz zamieścić projekt? Bo jestem ciekawy jak został rozwiązany tu tunel. Dzięki

• #3 28 Lip 2005 14:47
    _eddie_
    Poziom 32  

cos w tym stylu :

Cale dokladne wymiary dam tylko jak znajde pare min wolnego bo gdzies posialem odpisy od oryginalu wiec musze pomierzyc jeszcze raz :P

• #4 28 Lip 2005 18:10
    tomaszo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Na temat tej konstrukcji kiedyz dyskutowalismy - i nie powinna zasadniczo zejsc ponizej okolo 60 Hz. Jednak musze pogratulowac zapalu - szkoda, ze tak "na pale" - mogles zalozyc temat, bysmy pomysleli ;)
    Opisz jak gra!

Wzmocnij, wzmocnienia sa niezbedne!

• #5 29 Lip 2005 00:17
    _eddie_
    Poziom 32  

Jak gra: No wiec na sluch (nie tylko moj :P ) to ma nieziemski wykop przy 75hz.Sprawdzane na generatorze czest.W moim pokoju gra raczej ciszej niz na polu - basu nie slychac za bardzo po za frontem tuby.Zauwazylem , ze ona uwielbia rogi pomieszczen :D Juz okolo 20W a gra w miare glosno.Sprawa calkiem inaczej wyglada na wolnym powietrzu.Pod tym eltronem to byla ja slychac naprawde daleko i glosno.Mialem tez niejako wrazenie , ze schodzi nizej niz w pokoju.Moze mi sie zdawalo.... Brzmienie doskonale podkresla perkusje (stopa grzmi :D ) i bas gitarowy.Mnie sie podoba i chyba zaczynam szukac jeszcze jednego takiego glosnika i biore sie za budowe drugiej.Ta moge wykonczyc bo to nie jest az tak wiele pracy.Szkoda tylko ze to takie szafy beda ;)

• #6 29 Lip 2005 10:21
    tomaszo

Dokladnie takie zjawiska maja miejsce jesli chodzi o tuby... To normalne, w malych pomieszczeniach to po prostu nie gra. Co innego plener lub duza sala.
    To moze zamiast robic szaf w ciemno zadasz temat i pomyslimy nad jakas nizej schodzaca konstrukcja?

• #7 29 Lip 2005 20:03
    jehowy
    Poziom 19  

Mam w domu podobną tubę i chętnię przyłaczę się do dyskusji co zrobić żeby było lepiej. Jak się nie da z niej nic wycisnąć to chyba przerobię to wszystko na br. Próbowałem opylić na allegro ale troszkę mała cena była, a wykonana jest ze sklejki. Zamieszczam zdjęcie tuby i rysunek.

• #8 30 Lip 2005 00:19
    djbolo
    Poziom 31  

Nie dziwne, ze tuba nie schodzi nisko - jest zbyt krotka i tyle...

• #9 30 Lip 2005 00:23
    _eddie_
    Poziom 32  

Dzis obsluchalem jej na mocniejszym wzmacniaczu i jest o niebo lepiej.Tylko , ze jutro dam wzmocnienia - mysle , ze jak dam dwa "serca" w dobrej odleglosci to nie bedzie tak ta tylnia plyta latac.

Tomaszo: Jeszcze pare glosnikow do tub sie znajdzie :)

Oryginal tuby , ktora robilem jest podobny do tej na schemacie tylko , ze brak tego wybrzuszenia na przeciwko komory glosnika.Za to jest przeslona.

Dodano po 3 [minuty]:

dj bolo: Mnie wystarcza to min 60hz.Za to kopa to to ma:P :D

Postanowilem ja wykonczyc... ale nie wiem jeszcze jak.Ma ktos jakis pomysl?

• #10 31 Lip 2005 09:34
    tomaszo

Wykonczenie to tylko takie mozliwosci:
    - oklejenie dywanem,
    - malowanie lakierem ze struktura - drogi stosunkowo.

• #11 05 Sie 2005 00:00
    _eddie_
    Poziom 32  

Postanowilem i czekam na opinie :

Pomaluje to poniewaz plyta sama w sobie ma strukturke wiec pod farba jakos to wyjdzie a na kanty pojda listwy alu plus narozniki (plastik lub met.).

Nie wiem tylko dawac jakies raczki bo w sumie to i tak sie to nosi za kant tuby w dwie osoby.

Oplaca sie dawac koleczka ? Bylo by bardziej mobilnie :>

• #12 19 Wrz 2005 20:34
    olinek2
    Poziom 23  

ale koleczka z blokada zeby od basu nie jezdzilo

• #13 19 Wrz 2005 22:10
    _eddie_
    Poziom 32  

Olinek-postanowilem zostawic same norozniki.Watek umarl i robota przy drugiej paczce tez.Czeka na pol surowa bo w sumie sezon sie konczy mozna cala zime to wykanczac :) . Jak wypieszcze ta pierwsza to sie pochwale fotkami.Jak narazie wykonczenie w drodze (zawsze cos sie znajdzie do przerobienia).Jestem dumny z tej budy bo gra lepiej niz sie spodziewalem.

Zastanawiam sie czy nie dac tam rozpraszaczy?

• #14 19 Wrz 2005 22:20
    olinek2
    Poziom 23  

to zalezy gdzie grasz
    ja sie zabiram zeby subwooferek moj na TVM opisac i wzmacholka, kolorek srebrny, wyszpachlowany i wypieszczony :wink:

• #15 20 Wrz 2005 00:15
    _eddie_
    Poziom 32  

Oczywiscie, ze moje tuby tez mozna wypiescic ale podstawowym problemem jest kasa.Szukam wlasnie taniego a skutecznego sposobu na łamiace sie narozniki.Metalowych a`la casepack nie dam bo sa brzydkie i tu byly by niepraktyczne.Mozna gdzies na sieci dostac takie gumowe?

Gdzie znajde parametry tego BLACK WIDOW?

• #16 20 Wrz 2005 12:37
    tomaszo

Takie, jakie stosuje Elestra - dosc twarde, postaram sie znalezc i zdjecie wkleic... Ogolnie sa z twardego plastiku, u DSPEAKERa po okolo 2 - 3 zl od sztuki, dosc dobre zamki (przydatne w razie stawiania kilku na sobie). Wystarcza w zupelnosci. Gumowych nie widzialem w zyciu :)

_________
    Nie wiem jak, ale napisalem "gumowych" przez zle "u" - ehhh...

• #17 24 Paź 2005 23:01
    jehowy
    Poziom 19  

Zastanów się nad budową tej tuby nie schodzi nisko, ale stopa perki idzie zawodowo. Tak jak napisał djbolo jest za krótka. Zastanów się nad jego konstrukcją na 12calowym głosniku stx-a. Ewentualnie jak jesteś napalony na tą tubę mogę Ci ją odsprzedać za cenę sklejki.

• #18 25 Paź 2005 15:07
    ata.music
    Poziom 12  

A czy do tej tuby można zastosować stx 38/300 ? czy konstrukcja tybki musi ulecmodyfikacjom? Pozdrawiam

• #19 25 Paź 2005 15:45
    tomaszo

To jest troche jak to HD15 - niby wszystko pasuje ale nic tak naprawde.
    Moim zdaniem raczej nie warto - napewno z kazdego glosnika bedzie zysk, jednak w zakresie sredniego i wyzszego basu - czyli wlasnie te okolice 70 - 90 Hz podbite beda najbardziej - z uwagi na dlugosc tuby.

To projekt o tyle uniwersalny, ze napewno zawsze podbicie bedzie we wspomnianym zakresie - ale to nie znaczy, ze calosc brzmienia bedzie zawsze poprawna czy zadowalajaca...

• #20 28 Paź 2005 00:25
    vandalx
    Poziom 9  

Witam!
    Tak jakos dziwnym przypadkiem zakupilem wlasnie taki sam glosnik i zapytam od razu fachowcow jaka obudowe by radzili by moc w miare w pelni wykorzystac jego moc???
    Oczywiscie chodzi mi o estrade(najlepiej plener) i maxymalna skutecznosc ;]

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME